آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود؟

آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود؟

آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود؟

ایمپلنت و سرطان – کاشت ایمپلنت یکی از روشهای رایج و موثری است که امروزه بسیاری از متخصصین برای جایگزین دندان از دست رفته افراد، انجام آن را پیشنهاد می دهند. این روش مزایای بیشماری داشته که از جمله دوام و استحکام بالای آن برای مدتی طولانی است و به این ترتیب یکی از نگرانی ها و دغدغه افراد برای خالی ماندن جای دندانشان برطرف خواهد شد. در این مقاله به یکی از باورهای رایج و البته اشتباه در بین عموم مردم خواهیم پرداخت و به این سوال پاسخ می دهیم که آیا به راستی ایمپلنت دندان باعث سرطان فرد می شود یا خیر؟ برای آگاهی از این موضوع مطالب ما را در ادامه این گزارش دنبال کنید.

منظور از ایمپلنت

منظور از ایمپلنت چیست؟

امروزه یک از روش های دائمی و موثر برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته افراد و همچنین اصلاح طرح لبخند وی، جراحی و کاشت ایمپلنت است. در واقع اگر به فکر جایگزینی برای دندان های از دست رفته خود نباشیم به مرور زمان باید شاهد تحلیل رفتگی لثه و استخوان های فک، بروز انواع مشکلات گوارشی و تلفظی، برهم خوردن نظم و تعادل دندان های مجاور و مشکلات این چنینی بود که بدون شک عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به دنبال خواهد داشت. بنابراین دندانپزشکان متخصص حوزه زیبایی به فکر جایگزینی برای دندان های از دست رفته فرد افتاده اند که تاکنون کاشت ایمپلنت نتایج رضایت بخشی را در این حوزه به همراه داشته است.

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین
بخوانید

عوارض کاشت ایمپلنت

عوارض کاشت ایمپلنت

اگرچه ایمپلنت از مزایای بیشماری برای فرد برخوردار بوده و مهمترین آن حفظ اعتماد به نفس در فرد است اما این بدان معنا نیست که این اقدام ریسک ها و عوارض خودش را نداشته باشد. بلکه کاشت ایمپلنت نیز همانند سایر عمل های جراحی با ریسک همراه بوده و عوامل مختلفی بر میزان موفقیت این عمل نظیر کیفیت استخوان فک، بافت لثه، میزان تراکم و … تاثیر گذار می باشد. از همین رو برای کاهش نگرانی ها و دغدغه های فرد از بابت عوارض بعد از این عمل با توجه به هزینه گزافی که برای هر واحد آن پرداخت می کند؛ بهتر است تحت نظر یک پزشک متخصص و مجرب کاشت ایمپلنت صورت گیرد.

خونریزی ایمپلنت

از عوارض احتمالی جراحی ایمپلنت می توان به موارد مطرح شده در زیر اشاره کرد :

_ شکستن و ترک تاج دندان

_ از بین رفتن بافت استخوان یا لثه

_ کاشت ایمپلنت و بروز سرطان در فرد

_ خونریزی در حد خفیف و به مدت یک هفته

_ از دست دادن استحکام ایمپلنت و لق شدن آن

_ بروز عفونت به صورت تورم و زخم در محل قرار گیری پایه آن

_ التهاب لثه ناشی از جوش نخوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک

_ آسیب دیدگی عصب با علائمی نظیر بی حسی و درد در چانه، لب ها و لثه

 

آیا کاشت ایمپلنت و یا لمینت دندان باعث سرطان می شود؟

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که اگر برای دندان های از دست رفته خودشان به کاشت ایمپلنت روی آورند؛ ممکن است با سرطان و یا بیماری های جدی دیگری رو به رو شوند. در واقع این سوالی است که اکثر افراد بعد از توصیه دندانپزشک برای پر کردن جای دندان از دست رفته فرد از او پرسیده تا با خیالی آسوده و راحت برای این جراحی تصمیم گیری کنند. در پاسخ به این سوال که آیا کاشت ایمپلنت و یا لمینت دندان باعث سرطان می شود؟ باید گفت که این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد؛ بلکه کارسینومای دهان نوعی تومور سرطانی است که پوست و سلولهای بافت دهان و لثه را درگیر کرده و همین موضوع باعث ایجاد این باور اشتباه در بین مردم شده است. بنابراین اگرچه به هنگام کاشت ایمپلنت، سلول های موجود در سطح و لایه های میانی پوست تحت تاثیر قرار می گیرند اما تنها عوارض مرتبط با این عمل جراحی مواردی است که در قسمت قبل بیان شده و در صورت بروز هر یک، با مراجعه به موقع به پزشک متخصص می توان آن مشکل را به شکلی برطرف کرد.

ضد عفونی ایمپلنت ها چگونه انجام می شود؟
بخوانید

ایمپلنت دندان

چقدر احتمال دارد که ایمپلنت باعث سرطان شود؟

در این زمینه که ایمپلنت باعث سرطان می شود مطالعات زیادی شده است و نتیجه ای که این تحقیق ها داشت این است که کاشت ایمپلنت با سرطان هیچ ارتباطی ندارد، و با توجه به تحقیقات ژورنال ایمپلنتوری آمریکا سرطان دهانی از طریق کاشت ایمپلنت نزدیک به صفر است.

 

دلایل ابتلا به کارسینومای دهان

به طور کلی می توان گفت که بیش از 95 درصد مبتلایان به این عارضه دهانی به صورت مکرر و کنترل نشده ای به مصرف دخانیات و مشروبات الکی روی آورده اند و حدود 5 درصد باقی مانده نیز به دلایل مختلف نظیر عفونت های مزمن دهان و دندان، ژنتیک و یا حتی سبک زندگی اشتباه و استفاده بیش از حد داروهای شیمیایی به این عارضه مبتلا شده اند. بنابراین بهداشت دهان و دندان و سبک زندگی سالم و صحیح از مهمترین نکاتی است که یک شخص باید در طول زندگی خویش آن را مورد توجه قرار داده و با مراجعه به موقع به پزشک از وضعیت سلامتی خود آگاه شود. باتوجه به حساسیت این موضوع و رابطه آن با کاشت ایمپلنت بهتر است که بدانید در طی چند سال اخیر تحقیقات فراوانی در خصوص این موضوع انجام گرفته که بر اساس نتایج حاکی از آن می توان گفت که تنها کمتر از ۰.۰۰۰۱۷ احتمال بروز سرطان بعد از جراحی ایمپلنت در شخص وجود داشته که آن هم ناشی از مشکلات و بیماری های زمینه ای، عفونت های پنهان دهان و … می باشد. بنابراین انتخاب یک پزشک خوب و حاذق در این زمینه می توان از نگرانی و دغدغه های شما در خصوص ابتلا به این عارضه تا حد زیادی کاسته و هر چه زودتر به فکر زیبایی و سلامت دندان های خود باشید.

قوی ترین مسکن برای دندان درد
بخوانید

تفاوت کارسینوما و التهاب لثه

همانطور که اشاره شد، یکی از عوارض ایمپلنت بعد از کاشت که ممکن است برای فرد پیش آید، تورم و التهاب لثه است که به اشتباه برخی از پزشکان، آن را به کارسینوما ارتباط می دهند و این موضوع دغدغه و نگرانی بیشماری را برای فرد به همراه دارد. بنابراین امتناع ورزیدن از درمان به موقع عوارض ناشی از کاشت های دندانی و تشخیص نادرست پزشک عواقب جبران ناپذیری را برای فرد به دنبال خواهد داشت.

جهت دریافت مشاوره و پاسخ سوالات خود درباره ایمپلنت دندان، لمینت، ارتودنسی و … می‌توانید با کارشناسان ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید از طریق صفحه هزینه ایمپلنت دندان از هزینه های ایمپلنت در سال 1400 آگاه شوید.

سوالات متداول

قطعا اگر به دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید از موفقیت آمیز بودن کاشت مطمئن هستید، با این حال توصیه می شود بعد از کاشت ایمپلنت از وارد کردن هرگونه فشار به دندان ایمپلنت شده و لثه خودداری کنید تا ریکاوری پس از عمل جراحی کاشت در سریعترین مدت ممکن انجام شود.
مطالعات زیادی در مورد سرطان دهانی شده است ونتیجه همه آنها نشان می دهد که کاشت ایمپلنت هیچ ارتباطی به سرطان دهانی ندارد، و خطر ابتلا به سرطان از طریق ایمپلنت تقریبا نزدیک به صفر است.
بعد از کاشت ایمپلنت، پایداری اولیه آن بسیار مهم است. از ریسک های آن می توان به جوش نخوردن ایمپلنت به استخوان فک_جراحت_عفونت-لق شدن و یا شکستگی ایمپلنت اشاره کرد.
ایمپلنت، از یک نوع فلز است که به کمک جراحی جایگزین ریشه دندان داخل فک قرار می گیرد. میزان موفقیت آن بستگی به دندانپزشک شما دارد، اما در صورتی که مبتلا به سرطان و یا تحت شیمی درمانی هستید بهتر است تا پایان دوره سرطان خود از کاشت ایمپلنت خودداری کنید.
ترمیم کامپوزیت دندان
بخوانید
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت