آیا لمینت به دندان ها آسیب می رساند؟

آیا لمینت به دندان ها آسیب می رساند؟

آیا لمینت به دندان ها آسیب می رساند؟

لمینت دندان ها روش های کاربردی برای تصحیح و اصلاح فرم و ساختار و رنگ دندان ها است. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که لمینت دندان ها می تواند تحت شرایطی خاص به دندان آسیب بزند. این شرایط شامل آن است که افراد وضعیت دهانی نامناسبی داشته باشند و یا بهداشت دهانی را بعد از لمینت انجام ندهند و یا جایگذاری لمینت به درستی انجام نشده باشد. با ما در این مقاله همراه باشید تا بیشتر در رابطه با آسیب لمینت به دندان ها صحبت کنیم.

لمینت دندان

لمینت دندان ها که با نام Laminate teeth نیز شناخته می شوند، پوسته ها و یا روکش هایی هستند که از استحکام بالایی برخوردار بوده و برای پوشاندن قسمت رویی دندان ها استفاده می گردد. امروزه از این روش برای ایجاد یک پوسته یا فرم زیبا برای دندان ها استفاده می شود. به همین خاطر می توان آن را یک روش زیبایی بسیار مناسب برای کسانی که قصد دارند تا ظاهر دندان های خود را در زمان کمتر با روشی کاربردی جایگزین کنند، مناسب دانست.

ایمپلنت دندان برای چه افرادی ممنوع است؟
بخوانید

لمینت به طور کلی در دو نوع لمینت از جنس سرامیک و لمینت از جنس کامپوزیت وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب و ویژگی های خود را دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد یکی از موضوعاتی که در مورد لمینت دندان ها ممکن است برای متقاضیان این روش زیبایی به وجود بیاید، صحبت کنیم.

روش زیبایی

آیا لمینت باعث پوسیدگی دندان می شود؟

همانطور که گفته شد، لمینت دندان ها از روش هایی پرکاربرد برای زیباسازی دندان ها به شمار می آید که می تواند برای دندان اصلاح فرم و ظاهر دندان های شکسته، کج یا ناهموار، دندان هایی با فاصله بین آن و دندان های ترک برداشته استفاده گردد.

اما آیا لمینت دندان به دندان ها ما آسیبی می رساند؟ به طور کلی باید گفت لمینت دندان برای افرادی که دندان های نامناسبی دارند، یک روش درمانی به حساب می آید که می توانند آن را انجام دهند و آسیبی به دندان وارد نمی کند بلکه آن آسیب وارد شده را ترمیم می نماید. اما در کنار این سوال باید گفت که روکش یک سری عوارض و مشکلاتی دارد که اگر به درستی از آن مراقبت نشود و یا اینکه فردی با شرایط نامناسب اقدام به انجام آن نماید، این مشکلات می تواند برای او به وجود بیاید.

طول عمر کامپوزیت دندان
بخوانید

اصلاح فرم و ظاهر دندان

مشکلات و آسیب های لمینت دندان چه چیزی است؟

برای آنکه بتوانیم بهتر به این سوال که آیا لمینت دندان آسیب می زند پاسخ دهیم، بهتر است به عوارض و مشکلاتی که با انجام آن به وجود می آید، اشاره کنیم. دقت کنید که این عوارض در صورتی که فرد شرایط مناسب برای لمینت را نداشته باشد و یا از آن به خوبی مراقبت نکند، ایجاد می شود:

لمینت ها بعد از نصب روی دندان ها قابلیت تعویض را ندارند و یا اگر داشته باشند، روند جایگزینی آنها بسیار سخت است.

اگر لمینت ها به خوبی در جای خود قرار نگیرند، می توانند موجب یکسری مشکلات جدی برای دندان و لثه ها شوند. به طور مثال فضای خالی می تواند موجب پوسیدگی توسط باکتری ها شود و یا روکش دچار پوسیدگی و ایجاد یک فرم ظاهری نامناسب شود.

حساس شدن دندان ها بعد از عمل لمینت

احساس درد که تنها چند روز بعد از انجام آن باید برطرف شود.

واکنش های آلرژیک

ممکن است در اثر مصرف مواد غذایی نامناسب و رژیم ناصحیح، لمینت دندان نیاز به تعویض داشته باشد.

عدم امکان سفید شدن مجدد دندان ها

آیا لمینت به دندان ها آسیب می رساند؟

بعد از اینکه متقاضی تصمیم به انجام این عمل گرفت، دندانپزشک باید وضعیت و شرایطی که فرد برای انجام این عمل را دارد، ارزیابی کند. به طور کلی افراد زیر می توانند برای عمل لمینت دندان ها اقدام کنند:

مزایای کامپوزیت ونیر
بخوانید

کسانی که دچار بیماری ها و مشکلات دهان و دندان نیستند. برای پشتیبانی از دندان ها نیاز است تا دندان ها بدون پوسیدگی باشند و لثه هم نباید دچار عفونت باشد.

ضخامت مینا باید به اندازه کافی مناسب باشد تا با برداشتن مقداری از آن، بتوان لمینت را روی آن قرار داد. فرد نباید عادات دهانی نامناسبی داشته باشد. این عادات می تواند به روکش و دندان ها آسیب بزند. از جمله این عادات می توان به دندان قروچه، جویدن ناخن و فشار دادن فک ها اشاره نمود.

هم ردیف بودن دندان ها نیز از جمله شرایط دیگر آنها است.

آیا لمینت به دندان ها آسیب می رساند؟

نکات بهداشتی و مراقبتی برای نگهداری از روکش دندان

برای جلوگیری از آسیب لمینت ها به دندان، باید به دو نکته اساسی و مهم اشاره نمود:

اول آنکه لمینت دندان باید به طور صحیح نصب شود. عدم نصب صحیح لمینت دندان سبب مشکلات و عوارض مهمی می شود. همانطور که اشاره کردیم، این مشکلات می تواند شامل عدم پر شدن فضای بین دندان، تجمع غذا و به دنبال آن باکتری، پوسیدگی دندان و التهاب لثه شود. بنابراین فرد برای انجام لمینت باید به متخصص هر نوع درمان پزشکی مانند متخصص ایمپلنت، لمینت و … مراجعه کند.

دوم آنکه لازم است فرد نکات بهداشتی و نظافت دندان ها را برای جلوگیری از مشکلات آتی رعایت کند. لمینت باید مانند سایر دندان ها با مسواک و نخ دندان و دهانشویه و … به صورت روزانه پاکسازی شود تا احتمال عفونت، پوسیدگی و … از بین برود.

کشیدن دندان عقل بالا
بخوانید

فرد باید یک رژیم غذایی مناسب را داشته باشد. مصرف موادی مانند چای و قهوه و … می تواند سبب تغییر رنگ لمینت شود.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت