آیا همه دندان ها را می توان ایمپلنت کرد؟

آیا همه دندان ها را می توان ایمپلنت کرد؟

آیا همه دندان ها را می توان ایمپلنت کرد؟

ایمپلنت تمام دندان ها یکی از روش های درمانی بسیار مناسب برای جایگزین نمودن دندان های از دست رفته و بازیابی قدرت جویدن است. در این روش، دندانپزشک با کاشت 6 تا 8 پایه ایمپلنت در فک بالا و پایین، روکش های دائمی دندان ها را روی این پایه ها قرار داده و می تواند دندان های از دست رفته را جایگزین نماید. در ادامه برای بررسی این نوع روش درمانی در دندانپزشکی و شرایط انجام آن با ما همراه باشید.

ایمپلنت

ایمپلنت مدرن ترین و رایج ترین روش برای جایگزین نمودن دندان های از دست رفته است. این روش را می توان یکی از روش های بسیار مناسب برای حفظ زیبایی و بازیابی دندان های از دست رفته دانست که با کشف خاصیت فلزی تیتانیوم کشف و از آن پس مورد استفاده قرار گرفت.

در این روش کاشت دندان، یک پايه مانند یک پیچ از جنس تیتانیوم به عنوان ریشه مصنوعی دندان های کاشته شده و پس از جوش خوردن آن با استخوان فک، جایگذاری تاج انجام می شود. این روش طی حداقل بیش از 2 جلسه انجام می شود تا دندانپزشک بتواند در ابتدا وضعیت لثه ها و استخوان فک را بررسی کرده، سپس این سازه پیچ مانند را بکارد و اباتمنت را برای حفظ پایه قرار داده و بعد از گذشت یک دوره درمانی، کاشت تاج روی آن انجام شود.

دندان قروچه
بخوانید

ایمپلنت

ایمپلنت تمام دندان ها

همانطور که در بخش اول به معرفی اجمالی این روش پرداختیم، امروزه پرکاربردترین روش برای کاشت دندان، ایمپلنت است. با گذشت زمان و پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها، به خصوص برای پدران و مادران کهنسال و یا کسانی که در حوادث بخش اعظمی از دندان های خود را از دست می دهند، تنها راه برای جایگزینی مجدد دندان ها، استفاده از روش درمانی ایمپلنت است.

هرچند روش دیگری نیز وجود دارد که استفاده از دندان مصنوعی بوده و هزینه کمتری دارد، اما این نوع دندان ها در دراز مدت می تواند نامناسب بوده و به استحکام دندان های کاشته شده در روش ایمپلنت نخواهد بود. بنابراین اگر قصد دارید تا دندان های خود را مانند روز اول یک بار دیگر بدست آوردید، ایمپلنت تمام دندان ها می تواند راهکار بسیار مناسبی باشد.

ایمپلنت تمام دندان ها

آیا ایمپلنت تمام دندان ها میسر است؟

سوالی که در این مورد مطرح می شود، این است که آیا ایمپلنت تمام دندان ها امکان پذیر است یا خیر؟ جواب بستگی به وضعیت فرد دارد. در واقع برای ایمپلنت حتی یک دندان نیز باید شرایط لثه ها و همچنین استخوان فک توسط دندانپزشک بررسی شود، حال چه در این مورد که قرار است تمام دندان ها ایمپلنت شوند.

کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود
بخوانید

اما به طور کلی باید گفت جواب این سوال مثبت است زیرا در صورت فراهم بودن شرایط، دندانپزشک می تواند با کاشت پایه های ایمپلنت در فک بالا و پایین، عملیات کاشت دندان برای جایگزینی تمام دندان ها را انجام دهد. برای اینکه با شرایط قابل انجام بودن ایمپلنت تمام دندان ها آشنا شویم و همچنین در رابطه با نحوه انجام ایمپلنت تمام دندان ها اطلاعات بیشتری را بدست آوریم، حتما ادامه مطلب را مطالعه کنید.

ایمپلنت تمام دندان ها

شرایط ایمپلنت تمام دندان ها

از جمله شرایطی که لازم است توسط دندانپزشک متخصص برای ایمپلنت دندان ها بررسی شود، می توان گفت:

– اولین شرط، تراکم استخوان های فک و کیفیت آن است که باعث می شود تا ایمپلنت دندان به استخوان با موفقیت جوش بخورد. به همین خاطر است که در برخی موارد گرافت یا مینی ایمپلنت ها برای بیمارانی که این شرط را ندارند و از محافظت کافی از سوی استخوان برخوردار نمی باشند، اعمال می شود.

– وضعیت سلامتی دهان فاکتور مهم دیگری است که باید توسط دندانپزشک بررسی شود. در مورد این شرط باید گفت افرادی که شرایطی از جمله مبتلایان به دیابت، بیماران سیگاری و کسانی که الکل مصرف می کنند، به خاطر تاثیر بد و سالم نبودن وضعیت سلامت دهان آنها، نمی توانند کاندید مناسبی برای انجام این روش درمان و ایمپلنت تمام دندان ها باشند.

ایمپلنت بهتر است یا لمینت
بخوانید

– داشتن لثه های سالم برای محافظت از ایمپلنت ها ضروری است.

لازم است در ادامه این شرایط این نکته را نیز بیان کرد که ایمپلنت دندان ها به بهداشت دندان و دهان بسیار وابسته بوده و تعهد به مسواک زدن و نخ کشیدن روزانه، مراجعه دوره ای به دندانپزشک و همچنین عدم کشیدن دندان ها روی هم و فشار بیهوده روی آنها از نکات مهمی است که باید برای حفظ سلامت دندان ها و دهان رعایت شود.

شرایط ایمپلنت تمام دندان ها

روند انجام ایمپلنت برای تمام دندان ها

در رابطه با روند انجام ايمپلنت دندان ها بايد گفت این روند در ابتدا با مشاوره با دندانپزشک و اطلاع از عوارض و بررسی وضعیت استخوان های فک شروع می شود. سپس اگر استخوان فک مناسب باشد در جلسه دوم دندانپزشک دندان های شما را کشیده و شما برای انجام عملیات قرار دادن ایمپلنت ها با یک فاصله زمانی آماده می شوید. در جلسه سوم که مرحله جراحی می باشد، لثه باز شده و استخوان های فک با دریل سوراخ کاری می شود. ایمپلنت ها در این سوراخ های ایجاد شده، جایگذاری شده و عملیات جراحی تمام می شود.

لازم به ذکر است که برای ایمپلنت نمودن تمام دندان ها معمولا به 6 تا 8 پایه ایمپلنت در فک بالا و پایین نیاز است تا روکش ها به درستی بر روی آن سوار شوند. در جلسه چهارم که ممکن است با توجه به وضعیت فرد 5 تا 7 ماه بعد از جلسه سوم باشد (البته بین این جلسه ویزیت دکتر برای چک کردن وضعیت ایمپلنت ها ضروری است)، پایه های ایمپلنت قرار داده می شود که به ایمپلنت وصل شده و از روکش ها پشتیبانی می کند. در این مرحله همچنین برای ساخت روکش های دائمی، دندانپزشک از دندان های شما قالب می گیرد.

انتخاب بهترین رنگ روکش دندان
بخوانید

سپس در مرحله نهایی روکش های دائمی روی ایمپلنت ها قرار داده می شود. لازم به ذکر است که در طول دوره درمان شما دچار تورم، خونریزی های اندک، کبودی و درد می شوید که همه این ها در طول پروسه ایمپلنت غیر قابل حذف شدن است. شما می توانید برای انجام ایمپلنت دندان های خود و همچنین خدمات دیگر دندانپزشکی از جمله لمینت و …، به وب سایت ما مراجعه کرده و به صورت آنلاین وقت بگیرید.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت