ایمپلنت بهتر است یا لمینت

ایمپلنت بهتر است یا لمینت

ایمپلنت بهتر است یا لمینت – برای درمان مشکلات مربوط به دندان از روش های مختلف با مراجعه به دندانپزشک خوب می توان بهره برد. روش ایمپلنت و لمینت از بهترین راهکار ها جهت ترمیم و جایگزینی دندان می باشد. روش ایمپلنت برای کسانی که دندان هایشان را از دست داده اند مناسب هست.

از روش لمینت می توان برای ترمیم دندان های آسیب دیده بهره برد. از تفاوت های ایمپلنت و لمینت می توان به دوام و ماندگاری این روش ها اشاره کرد. در بحث خوبی لمینت یا ایمپلنت باید به کاربرد این روش ها توجه نمود.

ترمیم دندان با ایمپلنت و لمینت – ایمپلنت بهتر است یا لمینت؟

بهداشت دهان و دندان و رفع مشکلات مربوط به دندان یکی از دغدغه های اقشار مختلف جامعه محسوب می شود. علارغم توجه افراد به سلامت دهان و دندان ممکن است دندان تحت تاثیر فاکتور های مختلف اسیب ببیند یا از بین برود. امروزه برای رفع مشکلات مربوط به دندان متخصصین دندانپزشک از تکنیک های نوین و کارآمد بهره می برند. از بین روش های مختلف جهت رفع آسیب دیدگی دندان می توان به ایمپلنت و لمینت دندان اشاره نمود که در کلینیک های تخصصی انجام می شود.

ترمیم دندان با ایمپلنت بهتر است یا لمینت

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت از روش های مناسب برای جایگزینی دندان های از بین رفته می باشد. روش ایمپلنت که با عنوان کاشت دندان نیز شناخته می شود مخصوص بیمارانی است که نیازمند کشیدن دندان هستند.

در این روش قطعات فلزی از جنس تیتانیوم وارد استخوان فک شده و سپس تاج دندان بر روی آن فیکس می شود. ایمپلنت دندان از نظر ظاهری شبیه دندان های طبیعی بوده و معمولا برای جایگزینی یک یا چند دندان به کار می رود.

و همچنین باید اشاره شود که ایمپلنت دندان هیچ تاثیر منفی بر روی دندان های طبیعی فرد ندارد.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

 • راحتی در جویدن، هضم غذا و صحبت کردن
 • کمک به ترمیم و تقویت بافت صورت
 • با بهره گیری از روش ایمپلنت علاوه بر رفع مشکلات دندان شما لبخندی زیبا نیز خواهید داشت.

درمان دندان آسیب دیده با ایمپلنت بهتر است یا لمینت

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان به پوسته‌های ظریف اما مقاومی گفته می‌شود که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و از آن‌ها محافظت می‌کند. لمینت دندان قادر است زیبایی را برای دندان‌ها به ارمغان بیاورد و در عین حال از ایجاد پلاک و جرم روی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. در نتیجه باعث افزایش طول عمر دندان‌های طبیعی می‌شود.

یکی از روش های اصلاح طرح لبخند استفاده از لمینت دندان برای کسانی که دندان‌های نامرتب و به‌هم ریخته‌ای دارند، با کمک لمینت دندان می‌توان تمامی عیب‌های دندان‌ها را در زمان کوتاه پوشاند. برای اطلاع از موارد تاثیرگذار در هزینه و قیمت لمینت دندان با ما همراه باشید.

فیلم لمینت دندان

 

مقاومت لمینت دندان

درمان دندان آسیب دیده با لمینت

در برخی موارد ممکن است دندان به دلایلی مانند شکستگی، ترک خوردگی مینای دندان و … دچار آسیب شود. در مواردی که دندان دچار آسیب شده و نیاز به روکش دارد بهترین راه استفاده از روش لمینت می باشد که به حفظ دندان کمک می کند. در روش لمینت از پوسته های نازک برای پوشش سطح جلوی دندان آسیب دیده استفاده می شود. پوشش مورد استفاده در لمینت معمولا از جنس سرامیک و همرنگ دندان بوده بر روی دندان فیکس می گردد و ظاهر آن را تغییر می دهد.

از آنجا که ممکن است روکش ها بر روی دندان جابه جا شوند اتصال درست و استاندارد لمینت بر روی دندان اهمیت زیادی دارد. عدم انجام درست روش لمینت و جابه جایی آن ممکن است سبب بیماری های لثه و پوسیدگی دندان شود. با کمک لمینت علاوه بر رفع مشکلات دندان می توان فاصله بین دندان ها را از بین برد و از آن برای پوشش دندان های کج استفاده نمود.

ایمپلنت دندان چیست؟

تفاوت ایمپلنت دندان و لمینت دندان – ایمپلنت بهتر است یا لمینت

 • طول عمر : از تفاوت های بین ایمپلنت و لمینت دندان می توان به طول عمر این روش ها اشاره نمود. کاشت ایمپلنت یک جایگزینی مناسب برای دندان ها بوده و اگر مراقبت از آن به صورت اصولی انجام شود دوام طولانی دارد.
 • روند درمان : معمولا روند درمانی کاشت ایمپلنت بین 4 تا 10 ماه است که بسته به وضعیت شخص متغیر می باشد. روش لمینت یا قرار دادن روکش بر روی دندان با مراقبت اصولی معمولا بین 10 تا 15 سال دوام دارد.
 • آسیب پذیری : روش روکش گذاری دندان یا لمینت همانند دندان های طبیعی در برابر صدمات مختلف آسیب پذیر می باشند.
 • کاربرد : ایمپلنت دندان برای دندان های پشت مناسب است چون در معرض دید قرار نمی گیرد. در حالی که برای دندان های جلویی چندان مطلوب نبوده و قابل مشاهده می باشد. لمینت دندان عمدتا برای دندان های جلویی به کار می رود که نیاز به روکش دارند.

با این توضیحات به نظر شما ایمپلنت بهتر است یا لمینت؟

ایمپلنت یا لمینت

ایمپلنت یا لمینت

به جای بحث بهتر بودن ایمپلنت و لمینت باید به دایره کاربرد این درمان ها توجه نمود. بسته به مشکلی که برای دندان وجود دارد می توان از روش ایمپلنت یا لمینت استفاده کرد. گاهی دندان های سالم دارید ولی از نظر شکل ظاهری مشکل دارد. برای مثال می توان به وجود لکه روز دندان، ترک خوردگی دندان، فاصله بین دندان ها و … اشاره کرد. برای رفع این مشکلات می توان از روکش لمینت بهره برد. زمانی که دندان به هر دلیل از بین می رود یا لثه دچار مشکل می شود گزینه مناسب ایمپلنت دندان می باشد. با کمک روش ایمپلنت دندان می شود از یک تا چندین دندان را به صورت دائم جایگزین نمود.

در نهایت کدامیک را انتخاب کنیم؟ ایمپلنت بهتر است یا لمینت؟

مقایسه هزینه ایمپلنت و لمینت

با توجه به میزان سلامت دندان و تعیین رورش درمان برای هر بیمار هزینه درمان می‌تواند متفاوت باشد.

به طور کلی اگر لازم به استفاده از ایمپلنت جهت درمان و کاشت دندان بیمار باشد با توجه به تعداد و میزان ایمپلنت بسته به شرایط دهان و دندان هر فرد، هزینه پروتزهای ثابت هر دندان پایه 20.000.000 تا 40.000.000 ریال متغییر است. البته باید توجه داشت که این فقط هزینه کاشت خود دندان است و اگر نیاز به کشیدن دندانی باشد طول درمان و هزینه آن نیز تغییر خواهد کرد. همچنین هزینه‌هایی همچون تاج دندان، تیکه گاه، مراقبت‌های قبل و بعد از عمل نیز وجود دارد.

چنانچه اصلاح فرم دندان‌های بیمار تنها با روش لمینت قابل انجام باشد، هزینه آن با توجه به نوع لمینت انتخابی با مشورت دندانپزشک متخصص که می‌تواند از نوع لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی باشد متفاوت است.

عوامل تاثرگذار بر قیمت لمینت دندان

هزینه و قیمت لمینت دندانی در کلینک‌های مختلف دندانپزشک زیبایی به یک اندازه نیست. در کلینیک‌هایی که دندانپزشک خودش روکش‌های لمینت را می‌سازد، هزینه‌ لمینت تا حد زیادی کاهش می‌یابد. در مواردی که بیمار یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد، باید قبل از لمینت، ایمپلنت را انجام دهد. در این صورت هزینه ایمپلنت دندان نیز به قیمت لمینت دندان اضافه می‌شود.
میزان هزینه و قیمت لمینت و هزینه ایمپلنت دندان در همان جلسه مشاوره تعیین می‌شود. هزینه کاشت دندان اگر دکتر دندانپزشک تاج دندان را در کلینیک خود بسازد هزینه تا حد زیادی کاهش می یابد .

هم‌چنین جنس موادی که برای ساخت روکش‌های لمینت استفاده می‌شود، در تعیین هزینه و قیمت لمینت دندانی تاثیرگذار است.

جهت اطلاع دقیق از تعرفه‌های ایمپلنت دندان می‌توانید به صفحه هزینه ایمپلنت دندان مراجعه فرمایید.

برای اینکه لبخندی زیبا داشته باشید می توانید خودتان را به یکی از بهترین متخصصان دندانپزشک در زمینه ایمپلنت و لمینت بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

میزان مقاومت ایمپلنت بهتر است یا لمینت

میزان مقاومت لمینت دندان – ایمپلنت بهتر است یا لمینت

با وجود اینکه بسیاری از هنرمندان هالیوودی برای اصلاح طرح لبخند خود، از لمینت دندان استفاده می‌کنند، اما هنوز هم بسیاری در مورد مقاومت این پوسته‌های ظریف تردید دارند. لمینت دندان از مواد مقاوم دندانپزشکی مثل سرامیک، کمپوزیت و یا فلز و براساس قالب دندان‌های بیمار تهیه می‌شود. در ادامه این مقاله اطلاعاتی در مورد هزینه و قیمت لمینت دندان کسب می کنیم.

قبل از این‌که این لایه‌ها ساخته شود، ابتدا دکتر دندانپزشک خوب در تهران دندان‌های بیمار را با کمک مواد مخصوص دندانپزشکی قالب‌گیری می‌کند.

سپس لمینت‌ها در لابراتواری و یا در کلینیک دندانپزشکی ساخته می‌شود.
برای مشخص شدن استحکام و مقاومت، این لایه‌ها در آزمایشگاه‌های دندانپزشکی مورد آزمایش قرار می‌گیرند و سپس توسط

بهترین دندانپزشک زیبایی آن‌ها را بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌دهد.

جالب است بدانید هر چه یک لمینت دندان نازک‌تر و ظریف‌تر باشد  قیمت لمینت دندانی افزایش می یابد و بهتر بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌گیرد. در این صورت متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مجبور نیست تا دندان‌های بیمار را بیش‌تر تراش دهد. بلکه میزان تراش دندان‌ها به حداقل می‌رسد که در چنین شرایط سلامت دندان‌های طبیعی نیز تضمین می‌شود.

عوامل مهم تاثیر گذار بر عمر لمینت دندان

با وجودی که لمینت‌ها با مقاومت بالا ساخته می‌‌شود، اما عوامل دیگری نیز در دوام و طول عمر آن‌ها دخیل است. این عوامل عبارتند از:
 1.  بهترین دندانپزشک زیبایی باید از چیدمان دندان‌های بیمار ارزیابی دقیق داشته باشد. با توجه به اینکه قبل از ساخت لمینت، دندان‌های بیمار قالب‌گیری می‌شود، هر یک از پوسته‌های لمینت برای یک دندان ساخته‌ می‌شود. زیرا هیچ‌یک از دو دندان به هم شباهت ندارند. متخصص دندانپزشکی باید قادر به تشخیص دقیق این موضوع باشد. در برخی از لابراتوارها برای جلوگیری از ایجاد خطا، لمینت‌های دندان بر روی قالب مشخص قرار داده می‌شود تا در زمان نصب آن‌ها دکتر دندانپزشک دچار اشتباه نشود.
 2.  فک بیمار نیز تاثیر زیادی در ماندگاری و طول عمر لمینت دندان دارد. در صورتی که دو فک بر روی هم فشرده باشند و بیمار به ناهنجاری فک مبتلا باشد، به دلیل قرار نگرفتن دندان‌ها بر روی هم، ممکن است بعد از مدت کوتاهی لمینت‌ها لب‌پر شوند.
 3.  در مواردی که در ساخت لمینت دندان از نانو ذرات جدید استفاده شود، مقاومت و استحکام آن‌ها افزایش می‌یابد. کیفیت و نحوه‌ی ساخت لمینت در لابراتوار اهمیت زیادی دارد. هم‌چنین جنس و ماده‌ای که برای ساخت لمینت استفاده می‌شود، در ماندگاری آن مؤثر است.
 4.  رعایت بهداشت دهان و مراقبت بیمار نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در حفظ و ماندگاری لمینت دندان است. شما حتی اگر با دندان‌های طبیعی خود مواد سخت مثل پسته یا فندوق بشکنید، به آن‌ها آسیب زیادی وارد می‌شود. این موضوع در مورد لمینت‌های دندان نیز صادق است. خودداری از شکستن مواد سخت و رعایت بهداشت فردی از جمله مواردی است که باعث افزایش طول عمر لمینت دندان می‌شود.
 5.  میزان تراشی که برای هر دندان انجام می‌شود، با هم متفاوت است. برخی از دندان‌ها به تراش بیش‌تر و برخی دیگر به تراش کمتری نیاز دارند. متخصص دندانپزشکی باید قادر به تشخیص این موضوع باشد. حتی برخی از دندان‌ها اصلاً به تراش نیاز ندارند. در مواردی که تراش بیش از حد و یا کم باشد، لمینت‌ها دوام کمتری خواهند داشت.

هزینه لمینت دندانی

ضخامت لمینت‌ها چقدر است؟ و ایمپلنت بهتر است یا لمینت؟

ضخامت لمینت‌ها بسیار کم و ناچیز است. به طوری که ضخامت آن‌ها به نازکی پوست تخم‌مرغ می‌رسد. اما با این وجود می‌توانند مینای دندان را حفظ کنند.

در صورتی که یک لمینت ضخیم باشد، باعث ایجاد حس سنگینی بر روی دندان می‌شود. لمینت‌ها با تمامی نازک بودنشان بر روی دندان نصب می‌شوند، باز هم بیمار احساس سنگینی کمی دارد. اما این حس تنها در چند ساعت اول بعد از نصب است.
نازک بودن لمینت‌ها هیچ تاثیر منفی در مقاومت آن‌ها ندارد. بلکه مقاومت آن‌ها تست شده است و اگر به درستی از آن‌ها مراقبت شود، تا چند سال دوام می‌آورند. این موارد در هزینه و قیمت لمینت دندان تاثیر دارد.

اصلاح طرح لبخند

در چه مواردی برای نصب لمینت، دندان تراش می‌خورد؟ و آیا در هزینه و قیمت لمینت تاثیر دارد؟

بسیاری از کسانی که به لمینت دندان علاقه دارند اما به سمت آن نمی‌روند، از تراش دندان واهمه دارند. اما در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌ی ساخت لمینت دندان صورت گرفته است که در هزینه و قیمت لمینت هم تاثیر داشته است. به طوری که این روزها در لابراتوری‌ها از مواد نانو ذرات و چسب‌های ارتقا یافته (سمان) استفاده می‌کنند.

استفاده از این مواد باعث شده است تا تراش دندان به حداقل برسد.
هم‌چنین این روزها در کلینیک‌های دندانپزشکی قبل از قالب‌گیری و نصب لمینت، از نرم‌افزارهای طراحی لبخند استفاده می شود. در این صورت مراجعه‌کنندگان قبل از انجام فرآیند درمان، متوجه می‌شوند که دندان‌های آن‌ها به چه مقدار تراش نیاز دارد. با این شرایط بهتر می‌توانند تصمیم بگیرند. در هر یک از این موارد هزینه و قیمت لمینت دندان متفاوت است.

با توجه به مطالب این مقاله، به نظر شما ایمپلنت بهتر است یا لمینت؟

منظور از روکش دندان چیست؟

روکش دندان یا همان پروتز مصنوعی دندان قالبی به شکل دندان های فرد بوده که به منظور اصلاح عیوب ظاهری دندان های شخص و زیبا تر کردن آن بر روی دندان اصلی (لمینت و کامپوزیت) یا ترمیم شده (ایمپلنت و عصب کشی) قرار می‌گیرد. انتخاب یک رنگ طبیعی و مناسب برای روکش دندان و لمینت دندان یکی از موضوعات مهم و اساس است که برای داشتن لبخندی زیباتر باید به آن دقت شود. از همین رو ما در این مقاله تلاش دارم تا پاسخی مناسب برای این سوال که چگونه بهترین رنگ روکش دندان را برای لمینت و ایمپلنت انتخاب کنیم را با شما خوانندگان عزیز و محترم به اشتراک بگذاریم، همراه ما باشید.

انتخاب بهترین گزینه برای رنگ روکش دندان و لمینت

افراد در اغلب شرایط برای بر طرف کردن مشکلات ظاهری و یا ترمیمی دندان های خود مجبور به استفاده از روکش های دندان برای ایمپلنت و یا لمینت میشوند. در حقیقت انتخاب یک روکش مناسب با رنگ طبیعی به زیبایی لبخند و چهره آنها کمک بسزایی خواهد کرد و معمولا به هنگام مراجعه به دندان پزشکی از پزشک خود درخواست دارند که از رنگ های غیر طبیعی و زننده برای اصلاح عیوب ظاهری دندان استفاده نکند. در ادامه این بخش به ذکر چند عامل تاثیر گذار و مهم در انتخاب رنگ روکش و لمینت اشاره خواهیم کرد:

تاثیر رنگ طبیعی دندان ها بر انتخاب روکش دندان و لمینت

اولین و مهمترین فاکتور تاثیر گذار در انتخاب دندانپزشک برای رنگ روکش یا همان پروتز مصنوعی دندان فرد بعد از پیوند خوردن پایه فیکسچر ایمپلنت با بافت استخوان فک و یا حتی لمینت، تناسب آن با رنگ طبیعی دندان ها میباشد. روکش دندان نباید به گونه ای انتخاب شود که تفاوت های ظاهری چشمگیر آن با دیگر دندانها احساس شود و تمامی دندانها باید به صورت یک دست و از یک طیف رنگی انتخاب شوند تا لبخندی زیبا و طبیعی برای فرد بیماری خلق کند.

بهتر است که از روکش هایی با رنگ های سفید و ملایم برای دندان های زرد و از روکش هایی مات نیز برای داندان های تیره استفاده شود تا چهره فرد را طبیعی تر نشان دهد.

تاثیر رنگ پوست و حالت چهره در انتخاب رنگ روکش و لمینت

یکی دیگر از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در انتخاب یک رنگ طبیعی و مناسب برای روکش های دندان ایمپلنت یا لمینت ویژگی های رنگ پوست و حالت چهره فرد است. در حقیقت بی توجهی به این عامل و انتخاب رنگ نادرست میتواند تاثیر منفی بر زیبایی چهره و لبخند فرد داشته باشد. همچنین به طور طبیعی مشاهده میکنید که رنگ پوست تفاوت اندگی با رنگ دندان های فرد داشته و به هنگام انتخاب رنگ برای ونیز باید دقت کرد که سایه های به شدت سفید اصلا مناسب پوست های تیره و سبزه نمی باشد و بهتر است که از رنگ های طبیعی برای لایه بندی رنگ روکش انها استفاده شود.

روکش تمام سرامیک دندان

بنابراین هر چه تضاد رنگی بین پوست و دندان های فرد بیشتر باشد باعث میشود که ظاهر دندانها به هنگام صحبت یا لبخند زدن به شکل غیر طبیعی به نظر آید. بر همین اساس در صورت تمایل به استفاده از سایه های سفید رنگ برای روکش دندان و لمینت خود بهتر است که از پزشک بخواهید از سایه های روشن و طبیعی متناسب با رنگ پوست شما برای این کار استفاده کند.

تعیین رنگ روکش ایمپلنت یا لمینت دندان – ایمپلنت بهتر است یا لمینت

طیف رنگ های که برای روکش در دندانپزشکی استفاده میشود بین آ** تا دی** طبقه بندی شده و در رنگ سفید پایه هر یک از آن ها از سایه های مایل به رنگ زرد؛ قرمز تا خاکستری استفاده شده است. همچنین به لحاظ روشنایی و میزان شفافیت نیز هر یک از رنگهای موجود برای روکش دندان بین 1 تا 4 طبقه بندی شده تا دندانپزشک بتواند رنگ متناسب با دندان های شما را برای روکش از طریق ست های انتخاب رنگ یا دستگاه های دیجیتال تشخیص دهد. بد نیست که بدانید در این طیف رنگی برخی از رنگ ها بسیار سفید بوده و به دلیل غیر طبیعی و نرمال بودن آن میتوان در دسته رنگ های بلیچ یا اکسترا وایت آنها را جای داد. معمولا رنگ طبیعی و نرمال روکش دندان متعلق به سایه آ 3*** بوده و سایه آ 1 نیز جزو روشن ترین سایه های طبیعی این طیف رنگی به شمار می آید. در یک دسته بندی کلی انتخاب بهترین گزینه برای روکش دندان بر اساس سایه ها در قسمت ذیل آورده شده است:

سایه A : دندان به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز
سایه B : دندان به رنگ زرد مایل به قرمز
سایه C : دندان‌ به رنگ خاکستری
سایه D : دندان‌ به رنگ خاکستری مایل به قرم

لمینت دندان های جلو

لمینت دندان های جلو یکی از روش های زیباسازی دندان ها است و نمی توان برای جایگزینی دندان های خراب مورد استفاده شود. در واقع دندانپزشک، لمینت را برای برطرف کردن شکل های ناهماهنگ و ناموزون دندان های جلو به کار می برد.

از جمله دلایلی که لمینت می تواند برای افراد توصیه شود می توان گفت:

 • اصلاح رنگ دندان ها
 • پر شدن فاصله بین دندان ها
 • اصلاح فرم و شکل دندان ها
 • اصلاح طول دندان ها

لمینت دندان های جلو

برای رفع ساییدگی قسمتی هایی از دندان، ایمپلنت بهتر است یا لمینت

همینطور لازم است در این بخش به این نکته اشاره کنیم که افرادی که دندان های سالم دارند، کسانی که عادت به دندان قروچه دارند، کسانی که مواد ترشی بیشتری مصرف می کنند، کسانی که بیماری های مفصلی داشته و بهداشت دندان ها را رعایت نمی کنند، لازم است از انجام لمینت دندان خودداری کنند.

 

 

سوالات متداول ایمپلنت بهتر است یا لمینت

ایمپلنت به عنوان کاشت دندان نیز شناخته می‌شود. در این روش قطعات فلزی از جنس تیتانیوم وارد استخوان فک شده و سپس تاج دندان بر روی آن فیکس می شود.
در مواردی که دندان دچار آسیب شده و نیاز به روکش دارد بهترین راه استفاده از لمینت می باشد که به حفظ دندان کمک می کند. پوشش مورد استفاده در لمینت معمولا از جنس سرامیک و همرنگ دندان بوده بر روی دندان فیکس می گردد و ظاهر آن را تغییر می دهد.
مهمترین نکته درمورد ایمپلنت طول عمر بیشتر آن است، لمینت همانند دندان‌های طبیعی در برابر صدمات مختلف آسیب پذیر است. همچنین ایمپلنت برای دندان‌ها پشتی کاربرد مناسب‌تری دارد.
بسته به مشکلی که برای دندان وجود دارد می توان از روش ایمپلنت یا لمینت استفاده کرد. زمانی که دندان به هر دلیل از بین می رود یا لثه دچار مشکل می شود گزینه مناسب ایمپلنت دندان می باشد. اما اگر دندان های شما سالم هستند و تنها از نظر شکل ظاهری مشکل دارند، از روش روکش لمینت می توان برای رفع این مشکل بهره برد.

 

  تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت