ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو یکی از راه های جایگزینی دندان های از دست رفته است که معمولا در 3 مرحله کاشت ایمپلنت، اباتمنت و کاشت تاج انجام می شود. همچنین لمینت یکی دیگر از روش های زیباسازی دندان های جلو است که می تواند ظاهر دندان های جلو را مرتب و رنگ آن را زیباتر کند. در ادامه مقاله بیشتر به این موضوع و مزایا و معایب روش های ایمپلنت و لمینت دندان می پردازیم.

ایمپلنت چیست؟

در ابتدا لازم است به معرفی ایمپلنت بپردازیم. با توجه به اهمیت دندان ها در سلامت جسمانی و تغذیه همه انسان ها، امروزه روش های مختلفی برای جایگزینی دندان های از دست رفته به وجود آمده است که یکی از آن ها، ایمپلنت دندان ها است.

در روش ایمپلنت های دندانی، ایمپلنت ها که جایگزین هایی برای دندان های از دست رفته هستند، توسط پزشک در داخل استخوان فک قرار داده شده و پس از جوش خوردن آن ها با استخوان فک ( که ممکن است چندین ماه با توجه به ویژگی های فرد طول بکشد )، تاج و روکش دندان بر روی آن کاشته می شود.

امروزه این روش را می توان برای افراد از سن 15 سالگی (زنان) و 18 سالگی (مردان) به بعد انجام داد.

شناخت انواع ایمپلنت و اندازه های آن
بخوانید

ایمپلنت دندان جلو

آشنایی با ایمپلنت دندان جلو

همانطور که می دانید، دندان های جلو یکی از مهم ترین بخش های دندان ها هستند که نقش مهمی در زیبایی ظاهری دارند. این دندان ها ممکن است در اثر عدم مراقبت صحیح و یا حوادثی از بین رفته و لازم است به سرعت جایگزین آن ها در دهان قرار داده شود. اهمیت دندان های جلو همچنین در ایجاد حس اعتماد بنفس در فرد بسیار موثر خواهد بود.

یکی از روش های جایگزینی این دندان ها، ایمپلنت دندان جلو است که باید پایه های ایمپلنت در فک بالا یا پایین قرار گرفته و سپس با ادغام این پایه ها با استخوان های فک و قرار دادن تاج ایمپلنت، می توان دندان ها را جایگزین نمود.

ایمپلنت دندان جلو

لمینت دندان های جلو

لمینت دندان های جلو یکی از روش های زیباسازی دندان ها است و نمی توان برای جایگزینی دندان های خراب مورد استفاده شود. در واقع دندانپزشک، لمینت را برای برطرف کردن شکل های ناهماهنگ و ناموزون دندان های جلو به کار می برد.

از جمله دلایلی که لمینت می تواند برای افراد توصیه شود می توان گفت:

اصلاح رنگ دندان ها

پر شدن فاصله بین دندان ها

اصلاح فرم و شکل دندان ها

اصلاح طول دندان ها

روشهای اصلاح شکل دندان
بخوانید

رفع ساییدگی قسمتی هایی از دندان

همینطور لازم است در این بخش به این نکته اشاره کنیم که افرادی که دندان های سالم دارند، کسانی که عادت به دندان قروچه دارند، کسانی که مواد ترشی بیشتری مصرف می کنند، کسانی که بیماری های مفصلی داشته و بهداشت دندان ها را رعایت نمی کنند، لازم است از انجام لمینت دندان خودداری کنند.

ایمپلنت دندان جلو

نحوه انجام ایمپلنت

به طور کلی مراحل انجام ایمپلنت دندان جلو را می توان به سه قسمت تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

1- پایه ایمپلنت:

ابتدا لازم است پایه ایمپلنت که معمولا از جنس تیتانیوم ساخته می شود، با جراحی در ناحیه فک قرار گیرد. بنابراین در این جراحی دندان قبلی و ریشه آن باید جایگزین شوند.

2- اباتمنت:

دومین مرحله برای ایمپلنت دندان جلو است که معمولا از جنس سرامیک، طلا یا تیتانیوم می باشد و به وسیله یک پیچ به ایمپلنت وصل می شود.

3- تاج:

سومین و آخرین مرحله از ایمپلنت دندان جلو است که در این مرحله، تاج را که معمولا آلیاژی فلزی و تمام سرامیکی است برروی ایمپلنت به کمک یک چسب مخصوص یا پیچ قرار می دهند. در این مرحله پس از قرارگیری تاج، با یک ماده همرنگ دندان قسمت های کناری پوشانده شده تا طبیعی به نظر برسد.

هزینه ایمپلنت دندان در سال 1400
بخوانید

ایمپلنت دندان جلو

مزایای و معایب لمینت و ایمپلنت دندان جلو

در انتها می خواهیم به مزایا و معایب لمینت و مزایا و معایب ایمپلنت دندان جلو بپردازیم. در ابتدا در مورد ایمپلنت می توان گفت:

– ایمپلنت دندان ها روشی بسیار کاربردی است که امروزه در سراسر جهان به عنوان یک روش شناخته شده و استاندارد استفاده می شود

– این روش باعث جایگزینی دندان های سالم و طبیعی می شود

– این روش باعث جایگزینی دندان ها تا مدت های بسیاری زیاد (10 سال و بیشتر با توجه به مراقبت های فردی) کاربرد دارد

– حفاظت از دندان های اطراف

– هزینه بالا این روش را می توان از معایب آن دانست

– نیاز به عمل های جراحی متعدد در برخی موارد

– درد و احساس ناراحتی و کبودی

– تورم صورت و لثه

– زمان بهبودی طولانی

– پس زده شدن ایمپلنت

· عدم پوشش درمانی.

از جمله مزایا و معایب لمینت همچنین می توان گفت:

– ایجاد یک ظاهر زیبا برای دندان ها

– مقاومت بالا در برابر لکه و تغییر رنگ

– اصلاح ظاهر لبخند

– دوام و طول عمر بیشتر

– تغییر شکل و حذف فاصله بین دندان ها

– هزینه بالا

– امکان آسیب دندان ها

کاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند
بخوانید

– حساس شدن دندان ها

– طولانی بودن فرآیند ساخت

– نیاز به تراشیدن دندان که باعث کاهش عمر دندان و آسیب پذیری آن می شود

دکتر ساسان ترابیان یکی از دندان پزشک های زیبایی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که در زمینه لمینت، ارتودنسی، اصلاح طرح لبخند، ایمپلنت و عمل های زیباسازی دندان فعالیت می کند. شما می توانید برای اخذ نوبت به صورت آنلاین به وب سایت ما مراجعه کرده و از صفحه اول سایت به صورت مستقیم نوبت خود را دریافت نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت