ایمپلنت فوری دندان یا fresh socket

fresh socket

ایمپلنت فوری دندان یا fresh socket

ایمپلنت فوری دندان برای افرادی که دندان های خود را از دست داده اند و قصد دارند در زمانی کوتاه زیبایی را به دندان های خود بازگرداند مناسب است.

از دست دادن یک یا چند دندان ممکن است برای هر کسی به دلایل مختلف اتفاق بیفتد و دندان های آنها زیبایی خود را از دست بدهند. در گذشته برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته تنها روشی که موجود بود، استفاده از دندان های مصنوعی تحرک بود. اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی توانسته اند از روش های بهتری مانند ایمپلنت، لمینت و… استفاده کنند. در این میان افرادی هستند که عجله دارند و میخواهند در مدت زمان کوتاهی دندان های خود را جایگزین کنند، روش مناسب برای این افراد ایمپلنت فوری دندان است. ابتدا باید ایمپلنت را بشناسید و تفاوت آن را با ایمپلنت فوری دندان مقایسه کنید سپس به دنبال درمان دندان های خود بروید.

ایمپلنت دندان

یکی از روش های مناسب برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته به صورت دائمی، ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک است. ایمپلنت دندان یک عمل است که در آن میله ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهند و پس از گذشت مدت زمان تعیین شده و بررسی های دندانپزشک، زمانی که میله ایمپلنت با استخوان فک پیوند خورد، تاج ایمپلنت را بر روی میله ایمپلنت قرار می دهند. مدت زمانی ه برای پیوند استخوان فک با میله ایمپلنت نیاز است حدود 4 تا 6 ماه است. در این مدت زمان پزشک از تاج های موقت برای زیبایی دندان ها استفاده می کند تا زمانی که تاج های اصلی را بر روی میله ایمپلنت نصب کند. اما یک روش دیگر و فوری برای جایگزین کردن دندان ها به نام ایمپلنت فوری دندان وجود دارد که تفاوت های جزئی با ایمپلنت دارد و برای افرادی که میخواهند در کوتاه مدت نتیجه دلخواه را کسب کنند مناسب است.

آیا ژنتیک بر موفقیت ایمپلنت تاثیر می گذارد؟
بخوانید

ایمپلنت فوری دندان

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

وقتی بیمار به دندانپزشک مراجعه می کند، ابتدا تراکم استخوان های فک و لثه وی را مورد بررسی قرار می دهند و اگر دارای شرایط مناسب باشد می تواند از ایمپلنت فوری دندان استفاده کند. در ایمپلنت فوری یک پروتز موقت از جنس ماده پلاستیکی که بسیار سبک و کوتاه است را بجای تاج دندان قرار می دهند تا دوره پیوند میله ایمپلنت با استخوان فک بگذرد سپس پروتز دائمی را بر روی میله ایمپلنت که نقش ریشه دندان را دارد قرار می دهند. برای قرار دادن ایمپلنت فوری فشاری حدود 60 تا 70 نیوتون به استخوان فک وارد می کنند این در صورتی است که در حالت عادی این فشار 25 تا 30 نیوتون است. برای وارد کردن همچین فشاری نیاز به تراکم استخوان بالا است و اگر شرایط مساعد نباشد نمی توان ایمپلنت فوری را انجام داد. ایمپلنت فوری تنها در یک جلسه تحت نظر دندانپزشک انجام می شود.

ایمپلنت فوری

مزایای ایمپلنت فوری دندان چه هستند؟

ایمپلنت فوری بیشتر برای دندان های جلویی افراد انجام می شود و دندان های عقبی تنها در صورت گروهی بودن انجام می دهند. از مزایای ایمپلنت فوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازگشت زیبایی به دندان ها تنها در یک جلسه
  • با قرار گرفتن پروتز های موقت فشار کمتری به پایه های ایمپلنت وارد می شود.
  • با استفاده از پروتز های موقت زمان کافی برای جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت وجود دارد.
  • برای افرادی که عجله دارند مناسب است.
کشیدن چند دندان باهم
بخوانید

در هر روشی مزایا و معایبی وجود دارد که ایمپلنت فوری نیز از این قائله مستثنی نیست. در ادامه معایب استفاده از این روش را به شما خواهیم گفت.

ایمپلنت

معایب ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری درصد موفقیت در ایمپلنت را 10 تا 15 درصد کاهش می دهد و توصیه می شود افرادی می توانند بی دندانی را تحمل کنند از این روش استفاده نکنند تا نتیجه بهتری حاصل شود. همچنین ایمپلنت فوری هزینه بیشتری دارد و دندانپزشک هزینه پروتز موقت را از بیمار خواهد گرفت.

مراحل انجام ایمپلنت فوری دندان یا fresh socket

ابتدا یک جلسه به دندانپزشک مراجعه می کنید تا تراکم استخوان های فک و لثه شما را مورد بررسی قرار دهد.
در جلسه بعد لثه های شما را جراحی می کنند و ریشه دندان را خارج می کنند و پایه ایمپلنت را در استخوان فک قرار می دهند.
پروتز های موقت را بر روی پایه ها قرار می دهند.
در فک پایین با گذشت 3 ماه و در فک بالا با گذشت 5 ماه قالبگیری نهایی را انجام می دهند و پس از گذشت دو هفته پروتز های دائمی را بر روی پایه های ایمپلنت می گذارند.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت