بیماری لوپوس و کاشت ایمپلنت

بیماری لوپوس و کاشت ایمپلنت

بیماری لوپوس و کاشت ایمپلنت

آیا می دانید بیماری لوپوس چیست؟ آیا می دانید در زمان عمل ایمپلنت و یا لمینت شخصی که بیماری لوپوس را داشته باشد چه مشکلاتی را در پی خواهد داشت. برای اینکه بدانیم بیماری لوپوس چیست باید در مورد آن اطلاعاتی را کسب کنیم تا شناخت بهتری از این نوع بیماری داشته باشیم. بیماری لوپوس در واقع به نوعی بیماری خود ایمنی گفته می شود که بدن شخص بیمار سیستم ایمنی بدن خود را مهاجم تشخیص می دهد و مورد هدف قرار می دهد. که در نهایت موجب از بین رفتن بافت آن اندام می باشد که از مشکلات شایع بیماری لوپوس خشکی دهان و سوزش دهان می باشد که در ادامه از بیماری لوپوس در زمان کاشت ایمپلنت نیز خواهیم گفت.

ایمپلنت چیست؟

شاید برای هر کسی پیش بیاید که دندان خود را با کشیدن یا در حادثه ای از دست داده باشد که از خالی بودن جای دندان رنج ببرند و در مواردی که دندان های جلو را از دست داده باشند باعث از بین رفتن اعتماد به نفس افراد نیز خواهد شد که با پیشرفت علم پزشکی قادر به جایگزین کردن دندان مصنوعی بجای دندان طبیعی از دست رفته شوند به صورتی که با میله ای فلزی از جنس تیتانیوم که در استخوان فک پیچ می شود و سپس دندان مصنوعی بر روی آن قرار می گیرد را کاشت ایمپلنت می گویند که زیبایی را به دندان ها و چهره باز می گرداند و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد می شود.

صحیح مسواک زدن
بخوانید

بیماری لوپوس چیست؟

بیماری لوپوس در واقع یک بیماری خود ایمنی در بدن می باشد که بدن،سیستم ایمنی بدن را مهاجم تشخیص می دهد و به آن حمله می کند که پس از حمله شروع به تولید آنتی بادی می کند که موجب التهاب و سپس باعث از بین رفتن بافت اندام مورد تهاجم قرار گرفته می شود که ساختار دهان و صورت به شدت تحت تاثیر این نوع بیماری می باشند که به شکل زخم های قرمز رنگ در دهان خود را نشان می دهند.و از شایع ترین مشکلات افرادی که به بیماری لوپوس دچار هستند خشکی دهان و سندرمی به نام سوزش دهان می باشند که با مشکلاتی که در عضلات اسکلتی دارد ممکن است عملکرد مفصل های فک را نیز مختل کند.لوپوس خطر پوکی استخوان و تغییر در عملکرد سیستم ایمنی را افزایش می دهد که نیز باعث افزایش عفونت های دهانی خواهد شد که خطرناک می باشد.

لوپوس در شصت درصد از افراد بر روی مفصل گیجگاهی فکی آن ها تاثیر می گذارد که موجب محدودیت در باز شدن دهان می باشد که باعث دردناک بودن آن نیز می باشد.

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس و کاشت ایمپلنت

همان طور که بیان کردیم کاشت ایمپلنت به منظور جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد که با قرار دادن میله ای از جنس تیتانیوم در استخوان فک و سپس قرار دادن دندان مصنوعی بر روی آن کاشت ایمپلنت صورت می گیرد که در ادامه می خواهیم بدانیم افرادی که دچار بیماری لوپوس هستند در زمان کاشت ایمپلنت با مشکل مواجه خواهند شد یا خیر؟

کشیدن چند دندان باهم
بخوانید

در افرادی که به لوپوس دچار هستند این احتمال وجود دارد که پس از انجام کاشت ایمپلنت این بیماری موجب از بین رفتن بافت قسمت جراحی شده شود که به خودی خود خطرناک می باشد.

بیماری لوپوس و کاشت ایمپلنت

درمان لوپوس در زمان کاشت ایمپلنت

برای آن دسته از بیمارانی که دچار لوپوس هستند باید گفت که تا به حال هیچ شواهد و مدارکی در دسترس نبوده است که بتوان درمان لوپوس در زمان کاشت ایمپلنت را ثابت کرد زیرا این بیماری با تولید آنتی بادی و تجمع آن ها در بافت های همبند باعث پاسخ ایمنی بدن می شوند.این بیماری نود درصد از بانوان در سنین جوانی تا میانسالی را درگیر می کند.

در افرادی که که به لوپوس دچار هستند اگر مشکل قلبی نداشته باشند قبل از جراحی کاشت ایمپلنت متخصص دندانپزشک اقدام به پیش درمانی با آنتی بیوتیک می کند که تا پس از جراحی نیز باید مصرف شود تا خطر جدی را در پی نداشته باشد.در بعضی از بیماران با مصرف آسپرین قادر به کنترل وضعیت خود خواهند بود که می توان با استفاده از دوز پایین قرص آسپرین مصرف قرص را در زمان جراحی نیز ادامه داد.

درمان لوپوس

نتیجه گیری

در بیشتر افرادی که دچار لوپوس شده اند اولین نشانه های بیماری را در دهان خود مشاهده خواهند کرد که پس از مشاهده باید به متخصص دندانپزشک مراجعه کنند تا مورد بررسی قرار بگیرد.

انواع ایمپلنت های دندان
بخوانید

نکته:احتمال اینکه بیماران مبتلا به لوپوس در شرایط حاد هم بتوانند عمل کاشت ایمپلنت را انجام دهند نیز وجود دارد.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت