بیومتریال ایمپلنت

بیومتریال ایمپلنت

بیومتریال ایمپلنت

اگربه دلیل عوامل مختلفی دندانهای خود را از دست دهید. می توانید از روش موثر و مفید بیومتریال ایمپلنت دندان استفاده کنید. در این روش جای خالی دندان ها را با کاشت دندان پر می کنند. این کار توسط دندانپزشک متخصص فک و صورت انجام می شود و جایگزین مناسبی برای استفاده از دندان های مصنوعی است در این مقاله به توضیحاتی در رابطه با ایمپلنت دندان می پردازیم.

ایمپلنت دندان

متاسفانه از دست دادن دندان اتفاقی بسیار شایع است و ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در نتیجه پوسیدگی دندان، ضربه یا بیماری‌ هایی از جمله عفونت لثه پیش بیاید. از روش های درمان و جایگزینی دندان که از دیرباز تاکنون مورد استفاده قرار می گیرد می توان به روش ایمپلنت دندان و لمینت اشاره کرد. می‌ توان گفت که تاریخچه ایمپلنت‌ های دندان مربوط به زمان مصر است که در این روش از مرجان های دریایی و یا سنگ هایی برای جایگزین کردن دندان های ازدست رفته استفاده می کردند.

اما تحول دیگری که در روش ایمپلنت مصر باستان ایجاد شد در زمان جنگ جهانی دوم توسط دکتر نورمن گلدبرگ بود. این پزشک از فلزات برای جایگزینی ریشه دندان ها استفاده کرد و اما تحول عظیم دیگر که به ایمپلنت های امروزی رسید استفاده از فلز تیتانیوم و جوش خوردن آن به استخوان فک بود. به طور تقریبی می توان گفت سالانه حدود ۴۵ هزار ایمپلنت دندان انجام می‌ شود که موفقیت انجام آن بالای ۹۵ درصد است.

انتخاب بهترین رنگ روکش دندان
بخوانید

حدود ۷۰ درصد از افراد بالای سن ۴۵ سال حداقل یک دندان خود را از دست دادند. این مسئله گویای استفاده رایج و نیازمندی جامعه به روش ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت دندان

بیومتریال

بیومتریال یا معادل فارسی آن همان زیست ماده به ماده‌ای گفته می‌ شود که منشاء، مصنوعی و یا طبیعی دارند که در جهت درمان، بهبود و یا جایگزینی بافت های از دست رفته در موجودات زنده به کار می رود.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم بیومتریال ها می توانند ساخته شده از طبیعت باشند و یا کاملا هدفمند و توسط انسان و در آزمایشگاه ها با به کار بردن آلیاژهای فلزی مثل پلیمرها، کامپوزیت ها، سرامیک ها و با روش های شیمیایی ساخته شوند. استفاده از بیومتریال ها بیشتر در حوزه پزشکی است مثلا استفاده شدن در دریچه های قلب و یا ایمپلنت مفصل ران و پیوند عروق، بخیه های جراحی، پروتز رگ های خونی و…

بیومتریال

دلایل استفاده از بیومتریال و ایمپلنت دندان

یکی از بیماری های التهابی که باعث آسیب به بافت نرم و تخریب بافت پریودنشیم می‌ شود بیماری رایج پریودنتال است.

وجود بیماری های لثه مثل عفونت و فرسوده و پوسیده شدن دندان ها که با روش‌های مثل پرکردن ترمیم نمی شوند و درد را برای فرد کاهش نمی‌ دهند، همینطور برای افرادی که چندین دندان خود را از دست داده اند. دندانپزشک با استفاده از ایمپلنت چند دندان یا استفاده از دندان مصنوعی متحرک جایگزینی برای آنها پیدا می کند. با توجه به اینکه ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش‌ های جایگزین دندان های از دست رفته است اما باید دقت کرد که در افرادی میزان استخوان فک برای انجام این روش کافی نمی باشد و احتمال شل شدن پیچ های ایمپلنت امکان دارد. همین طور گاهی اوقات با مصرف دخانیات مشکلاتی را برای این روش به وجود خواهیم آورد.

ليزر در دندانپزشكى زیبایی
بخوانید

مراقبت های ایمپلنت دندان

یکی از مهمترین نکاتی که در ایمپلنت دندان باید به آن توجه کنیم سازگاری ایمپلنت با بدن و بافت های موجود در بدن است که برای میزان جوش خوردن آن به استخوان مد نظر قرار داده می شود. به طور کلی چهار نوع طرح برای انجام ایمپلنت وجود دارد که به نام های

  1. تیغه ای
  2. راموس
  3. ساب پریوستیال
  4. اندوستئال

بیشترین ایمپلنت ها از نوع اندوستئال می باشد و سازگاری بیشتری با استخوان افراد دارد. بعد از مرحله ایمپلنت که درون استخوان قرار گرفته است به سراغ اباتمنت رفته که در واقع روکش روی ایمپلنت است و باعث زیبایی دندان می شود. اما دو نوع از اتصال اباتمنت به ایمپلنت وجود دارد اتصال خارجی و اتصال داخلی که ثبات اتصال داخلی بسیار بیشتر از نوع خارجی آن است.

عواملی که امکان شکستن ایمپلنت را ایجاد می کنند:

  • پوکی استخوان
  • بیماری های قلب و عروق
  • شیمی درمانی
  • عفونت ها و التهابات
  • سکته های قلبی
  • بیماری های خونی

در صورتی که افراد دچار آسیب های شدید و ضربه های محکم شوند ممکن است دندان های ایمپلنت آنها تکان بخورد و روکش خود را از دست بدهند، در این صورت باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

ایمپلنت دندان

رعایت بهداشت دهان

همانطور که دندان های طبیعی انسان نیازمند به مراقبت، رعایت بهداشت و نگهداری است ایمپلنت دندان نیز نیازمند به رسیدگی و مراقبت هایی است. که با عدم آن میکروب ها و آلودگی در دهان ایجاد می‌ شوند که سبب آسیب دیدن و عفونت ها می‌شوند و ممکن است به ایمپلنت آسیب بزنند.

مراحل نصب لمینت دندان
بخوانید
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت