تفاوت ایمپلنت و بریج دندان

تفاوت ایمپلنت و بریج دندان

تفاوت ایمپلنت و بریج دندان

ایمپلنت و بریج دندان دو روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند که می توانند به خوبی جایگزین دندان ها شوند اما استفاده از این دو روش، می تواند مزایا و معایب و تفاوت هایی داشته باشد. در این مقاله با معرفی روش های ایمپلنت دندان و بریج، به مقایسه آنها خواهیم پرداخت و بیشتر راجع به آن ها توضیح می دهیم.

ایمپلنت چیست؟

منظور از ایمپلنت دندان یا Dental Implant ، یعنی روشی که در آن، با استفاده از قطعه ای به همین نام، دندان های از دست رفته جایگزین می شوند. این قطعه از جنس تیتانیوم می باشد که سازگار با سلول های بدن بوده و می تواند جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته باشد. این روش جزو بهترین روش ها برای جایگزینی دندان های از دست رفته شناخته می شود.

در واقع ایمپلنت دندان می تواند با کاشته شدن در لثه ها، مانند یک ریشه عمل کرده و پایه یا فیکسچر آن، در استخوان فک جوش بخورد. پس از انجام این مرحله، اباتمنت و روکش بر روی پایه قرار گرفته و دندان کاملا بازسازی می شود.

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین
بخوانید

اباتمنت و روکش

بریج دندان چیست؟

بریج دندان، یکی دیگر از روش های بازیابی دندان های از دست رفته است که فرد می تواند با استفاده از این روش، اقدام به پر کردن دندان های خالی خود نموده و جای خالی آن را پر کند. منظور از بریج دندان، دندانی مصنوعی است که مانند تصویر زیر، با کمک دندان های کناری نگه داشته می شود. به این شیوه پونتیک گفته می شود و جنس آنها از نوع طلا یا پرسلین می باشد که به رنگ دندان های طبیعی می باشد.

بریج های دندانی، می توانند تا زمانی که دندان های اطراف قادر به نگهداری از دندان بریج باشند، کاربرد داشته باشد. اما در صورتی که دندان های اطراف، دچار مشکلاتی مانند شکستگی یا ضعف و … شود، روش های دیگری برای پر کردن دندان استفاده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد تفاوت های ایمپلنت دندان و بریج بپردازیم.

بازیابی دندان های از دست رفته

تفاوت ایمپلنت و بریج دندان در چیست؟

در مورد تفاوت این دو با هم می توان از جهات مختلف به مقایسه پرداخت و روش های تفاوت این دو نوع جایگزینی دندان ها را بیان نمود. به طور کلی باید در مورد تفاوت ایمپلنت و بریج دندان گفت ایمپلنت دندان با استفاده از یک قطعه مجزا با همین نام در محل مورد نظر که خالی است، انجام می شود در حالی که بریج دندان با استفاده از یک دندان مصنوعی از جنس طلا یا پرسلین محل خالی را پر کرده و وابسته به دندان های اطراف است.

ایمپلنت دیجیتال
بخوانید

تفاوت دیگر، نحوه جایگزینی دندان ها در روش ایمپلنت و بریج دندان است که در ایمپلنت، قطعه در محل مورد نظر کاشته شده و باید با استخوان فک جوش بخورد در حالی که در بریج دندان، دندان های اطراف تراش خورده، قالب گیری انجام شده و بریج در محل مورد نظر بر روی دندان های دیگر سوار می شود.

دو نوع جایگزینی دندان ها

ایمپلنت دندان و بریج چه تفاوت های دیگری دارند؟

در مورد ماندگار بودن این روش ها می توان گفت ایمپلنت در این قسمت حرف اول را می زند و می تواند پایدارتر از بریج عمل کند. زیرا ایمپلنت شامل یک قطعه تیتانیومی است که در برابر پوسیدگی مقاوم بوده و می تواند علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی، تا سال ها عمر کند. اما بریچ دوامی ده ساله دارد و در این روش، دندان های اطراف نیز دچار پوسیدگی خواهند شد.

از لحاظ زیبایی، می توان گفت هر دو روش ها می توانند ظاهر مناسبی برای دندان ها ایجاد کنند که این باعث می شود.

تفاوت ایمپلنت و بریج دندان

نکاتی در مورد ایمپلنت و بریج دندان

از دیگر نکاتی که می توان در مورد ایمپلنت و بریج دندان ها مطرح کرد، باید به این مورد اشاره نمود که هزینه بریج کمتر از ایمپلنت دندان بوده اما اگر بریج دچار مشکل شود، هزینه بازیابی و اصلاح آن قابل توجه خواهد بود. در نوع بریج دندان، دندان های زیرین نمی تواند به خوبی تمیز شده و این امر باعث پوسیدگی آنها خواهد بود. استفاده از بریج زمانی توصیه می شود که دندان های کناری نیز نیاز به روکش داشته باشند که با این کار، هم دندان میانی جایگزین شده و هم دندان های کنار تراش خورده و به خوبی روکش گذاری می شوند.

درمان ایمپلنت در بیماران اکتودرمال دیسپلازی
بخوانید

شما می توانید برای بهره مندی از خدمات ما از جمله خدمات ایمپلنت و لمینت توسط متخصص دندانپزشک، از طریق راه های ارتباطی در انتهای وب سایت و یا با مراجعه به صفحه تماس با ما می توانید برای اخذ نوبت اقدام کنید.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت