تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی

تفاوت لمینت و ارتودنسی شامل موارد مختلف در روش های درمانی و طول دوره درمان و نحوه انجام آنها می شود. امروزه سلامت و زیبایی دندان ها از جمله دغدغه های فکری غالب افراد است که به عنوان یکی از فاکتورهای زیبایی فرد شناخته می شود. لمینت و ارتودنسی از رشته های پرکاربرد در دندانپزشکی هستند که برای ترمیم دندان های نامنظم و آسیب دیده استفاده می شوند.

ارتودنسی چیست؟

در زمینه معرفی ارتودنسی می توان گفت: ارتودنسی از رشته های پرکاربرد زیرمجموعه دندانپزشکی می باشد که در زبان یونانی به معنی صاف کردن و ردیف کردن دندان ها می باشد. بیشترین کاربرد ارتودنسی در تشخیص و تصحیح جفت شدن نامناسب دندان ها و ترمیم فک های نامناسب است. عموما دندان های کج و نامتناسب ظاهری ناخوشایند داشته و مشکلاتی را در زمینه جویدن و سلامت دندان ها به وجود می آورد که می توان در این خصوص از مزایای ارتودنسی بهره برد.

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی

لمینت چیست؟

برای معرفی لمینت می توان گفت لمینت دندان روشی است که در آن لایه ای چسبناک از موادی با ضخامت کم و همرنگ دندان که طول عمر زیادی داشته است و متناسب با فرم و ساختار دندان ها است، در بخش جلویی دندان ها متصل می شود و در دندانپزشکی، جنبه ای ترمیمی-زیبایی دارد. لمینت روشی است که برای اصلاح رنگ یا به عبارتی سفید و براق کردن دندان ها و همینطور تغییر طرح، اندازه، شکل دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس لمینت مورد استفاده نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد که دندانپزشک شما پس از معاینه دندان ها و بررسی مواردی از قبیل سلامت دهان، مشکلات بی حسی و اهداف درمانی در نظر گرفته و بر اساس آنها استایل و ماده مناسبی را برای این فرایند انتخاب می کند. روکش دندان ها بسته به ظاهر، مقاومت و دوام آنها متفاوت هستند.

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی

بررسی تفاوت لمینت و ارتودنسی

در رابطه با تفاوت و مقایسه لمینت و ارتودنسی باید گفت لمینت در واقع روشی برای زیباسازی دندان ها است که قرار دادن یک روکش بر روی دندان ها و تراشیدن بخشی از دندان انجام می شود. این روش بیشتر جنبه زیبایی دارد و می تواند برای زیبا کردن برخی از بی نظمی ها برای دندان ها استفاده شود.

در حالی که ارتودنسی یک روش برای نظم بخشیدن به دندان های جابجا شده است که علاوه بر اینکه یک روش زیباسازی در دندانپزشکی به شمار می آید، به عنوان یک روش رایج و درمان کننده برای حل مشکلات دندان های جابجا شده انجام می شود.

تفاوت دیگری که می توان برای روش درمانی ارتودنسی و لمینت بیان کرد، علاوه بر هزینه های متفاوت این دو روش، شیوه انجام آنها توسط دندانپزشک است که در لمینت هر دندان به صورت جداگانه تحت عملیات لمینت قرار گرفته اما در ارتودنسی تمام دندان ها باید توسط براکت هایی تحت درمان قرار گیرند.

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی

مزایا و معایب در تفاوت لمینت و ارتودنسی

برای بیان تفاوت لمینت و ارتودنسی همچنین می توان به بررسی و مقایسه مزایا و معایب هر کدام از این روش ها پرداخت که در مورد آنها می توان گفت:

مزایای لمینت :

برای بستن فاصله بین دندان ها مناسب اند.

با نصب لمینت از پوسیدگی و خراب شدن دندان ها جلوگیری می شود.

موجب تصحیح بدشکلی و به هم ریختگی جزئی دندان ها میشود.

دوره زمانی کوتاه

برای جلوگیری از ترک دندان و اصلاح بد رنگی دندان مناسب است.

معایب لمینت :

هزینه نسبتا بالا

احتمال آسیب دیدگی در صورت مراقبت نکردن

مناسب نبودن لمینت برای دندان های با پوسیدگی بالا و دارای عفونت لثه ای

امکان پوسیدگی بخش هایی که پوشش لمینتی آنها را دربر نگرفته است.

در صورت شکستن باید تعویض شود.

عدم تطبیق کامل رنگ لمینت و دندان

لمینت تنها نیم میلی متر از جلوی دندان را می پوشاند بنابراین باقی ساختار دندان در صورت عدم رعایت بهداشت، هنوز میتواند دچار پوسیدگی شود.

مزایای ارتودنسی:

ارتودنسی روش دیگری برای منظم تر کردن دندان ها است که برای دندان های ردیف بالا یا پایین و هردوی آنها انجام می شود.

ارتودنسی می تواند سلامت و بهداشت دندان ها را بسیار افزایش دهد.

ارتودنسی خطر ابتلا به بیماری های لثه را کاهش می دهد.

با استفاده از ارتودنسی بازگشت به حالت اولیه دندان ها بسیار اندک بوده و دندان از نظر ساختاری و شکل در مدت زمان دوره ارتودنسی اصلاح می شوند.

ارتودنسی امنیت بیشتری با کنترل جهت حرکت های دندان دارد که لازم است در طول دوره هر چند ماه یکبار توسط دندانپزشک بررسی شود.

طول عمر و تمیز کردن دندان ها پس از ارتودنسی راحت تر است.

معایب ارتودنسی:

در ادامه مقاله تفاوت لمینت و ارتودنسی باید به معایب ارتودنسی هم اشاره نمود که یکی از مهمترین آنها طول دوره درمانی طولانی تر آن است.

در نوع ارتودنسی ثابت در ابتدا این نوع روش درمانی با درد موقت همراه است که با جا باز کردن سیم ها و برس ها در دندان ها، درد آن کاهش می یابد.

در طول دوره درمان هر بار که براکت ها و سیم ها توسط دندانپزشک تنظیم می شود، این درد افزایش خواهد یافت.

دشواری در خوردن غذا

مشکلات تکلمی در بعضی افراد

امکان شکستن برس و سیم ها

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی

ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

حال با توجه به مطالبی که برای تفاوت لمینت و ارتودنسی بیان شد، می توان گفت ارتودنسی می تواند درمانی با طول دوره بیشتر و درد بیشتر باشد اما پس از طی کردن دوره درمان، تمام دندان های بالا یا پایین ساختار منظمی خواهند داشت. در کنار این با توجه به تفاوت لمینت و ارتودنسی می توان گفت لمینت نیز درمانی سریع و راحت تر نسبت به ارتودنسی است که غالبا توسط بزرگسالان انجام شده و می توان آن را یک درمان بعد از ارتودنسی نیز دانست که برای زیبایی دندان ها کاربرد دارد. با توجه به مطالب بیان شده در مورد تفاوت لمینت و ارتودنسی و نظر دندانپزشک هر دو روش می توانند برای افراد مناسب باشند.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت