تکنیک لیرینگ کامپوزیت چیست

تکنیک لیرینگ کامپوزیت چیست

تکنیک لیرینگ کامپوزیت چیست – داشتن دندان‌های زیبا و سالم در زیبایی چهره و مهم‌تر از همه در سلامتی بسیار تاثیر گزار است. امروزه روش‌های مختلفی برای زیبا کردن ظاهر دندان‌ها، بهبود رنگ آن‌ها و حتی برطرف کردن ناهنجاری‌های دهان و دندان وجود دارد. یکی از روش‌های مرسوم و پر طرفدار برای زیبایی دندان‌ها استفاده از کامپوزیت دندان است، از روش های دیگر می توان به ایمپلنت، لمینت، ارتودنسی و … اشاره کرد.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از روش‌های درمانی و زیبایی لبخند است که عوارض جانبی ندارد. دندانپزشک با استفاده از این روش دندان‌های پوسیده، ترک خورده و یا شکسته را ترمیم می‌کند. حتی اگر دندان‌هایتان دچار تغییر رنگ شده و یا سیاه شده باشد نیز می‌توانید از این روش استفاده کنید.

تکنیک‌های کامپوزیت دندان

تکنیک‌های کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان به دو روش انجام می‌شود:

تکنیک Simple (روش ساده)

در این تکنیک کل کامپوزیت با یک رنگ روی دندان قرار می‌گیرد. این روش برای افرادی که دوست دارند رنگ دندان‌هایشان یک دست باشد بسیار مناسب است. این روش به زمان کمتری نیاز دارد و وقت کمتری از دندانپزشک می‌گیرد و معمولا ارزان‌تر است.

صحیح مسواک زدن
بخوانید

تکنیک Layering (روش لایه لایه)

در این تکنیک جزئیات لبه دندان به طور معمول بیشتر و شفاف‌تر دیده می‌شود. استفاده از این روش باعث می‌شود دندان جوان‌تر و زیباتر به نظر برسد. در این روش احتمال نیاز به تراش بیشتر دندان وجود دارد. در این سیستم از چند نوع کامپوزیت که از لحاظ انعکاس نور با هم تفاوت دارند استفاده می‌شود.

تکنیک لیرینگ کامپوزیت

همان‌طور که می‌دانید دندان‌های طبیعی تک رنگ نیستند و در نواحی مختلف حالت سایه و روشن دارند. در روش لیرینگ کامپوزیت، دندانپزشک از کامپوزیت‌هایی با رنگ‌ها و شفافیت متفاوت در لایه‌های مختلف استفاده میکند، تا جزئیات دندان‌های شما دقیق‌تر بازسازی شود و نمای دندان‌ها طبیعی‌تر به نظر برسد.
کامپوزیت‌ها نسبت به لمنیت شفافیت کمتری دارند و معمولا مات و گچی هستند اما با کامپوزیت مناسب و استفاده از تکنیک صحیح این مشکل حل می‌شود و می‌توان به شفافیت خوبی رسید. استفاده از تکنیک لیرینگ کامپوزیت راهی است که می‌توان با ترانسلوسنسی متفاوت در لایه‌های مختلف و در نهایت پالیش مناسب به یک شفافیت خوب و مناسب رسید.
دندانپزشک در تکنیک لیرینگ کامپوزیت با استفاده از رنگ، ضخامت، ترانسلوسنسی و ایجاد آناتومی ظریف و در نهایت پالیش مناسب، نتیجه ایده‌آلی برای شما ایجاد می‌کند و احساس نیاز به درمان‌های زیبایی مجدد را صفر می‌کند.

آیا همه دندان ها را می توان ایمپلنت کرد؟
بخوانید

دوام کامپوزیت‌‌ دندان (تکنیک لیرینگ کامپوزیت)

دوام و ماندگاری کامپوزیت‌های دندانی زیاد است و اگر بعد از انجام کامپوزیت مراقبت‌های لازم انجام شود، عمر کامپوزیت‌ها به بیش از 10 سال هم می‌رسد.

دوام کامپوزیت‌‌ دندان

مراقبت‌های بعد از کامپوزیت (تکنیک لیرینگ کامپوزیت)

بعد از انجام کامپوزیت برای جلوگیری از تغییر رنگ و افزایش طول عمر آن‌ها باید نکاتی را که در ادامه گفته شده، رعایت کنید:
• به طور مرتب و حداقل دوبار در طول روز دندان‌هایتان را مسواک بزنید.
• به طور روزانه از نخ دندان استفاده کنید.
• خوردن مواد غذایی سفت می‌تواند به کامپوزیت دندان‌ها آسیب وارد کند.
• بعد از مصرف غذاها و یا نوشیدنی‌های رنگی مخصوصا چای و قهوه حتما مسواک بزنید.

معایب کامپوزیت دندان

تنها عیب کامپوزیت دندان این است که برای انجام آن باید قسمتی از مینای دندان تراشیده شود. بنابراین اگر مینای دندان شما کافی نباشد نمی‌توانید از کامپوزیت دندان استفاده کنید. برای تشخیص این که آیا مینای دندان شما برای انجام کامپوزیت کافی است باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

مراحل کامپوزیت دندان (تکنیک لیرینگ کامپوزیت)

برای انجام کامپوزیت دندان، دندانپزشک ابتدا دندان‌ها را تمیز و جرم گیری ‌کند، تا سطح دندان برای گذاشتن روکش تمیز باشد، سپس دندان‌ها را خشک میکند تا هیچ گونه رطوبت یا بزاقی روی دندان‌ها باقی نماند، زیرا اگر رطوبت روی دندان‌ها باشد باعث مختل شدن عملکرد مواد باندینگ می‌شود.
بعد از خشک کردن دندان‌ها، سطح جلوی دندان‌ها به وسیله مواد اسیدی متخلخل می‌شود تا به چسبیدن کامپوزیت به سطح دندان کمک کند. در انتها مواد باندینگ مخصوص، یا همان چسب مخصوص روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد و مواد کامپوزیت بر روی آن قرار داده می‌شود.

ایمپلنت دندان با لیزر در تهران
بخوانید

مراحل کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت

هزینه کامپوزیت به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان هزینه یکسانی برای تمام مراجعه کنندگان در نظر گرفت. به طور کلی هزینه انجام کامپوزیت به موارد زیر بستگی دارد:
• نوع تکنیک استفاده شده
• کیفیت مواد استفاده شده
• تجربه و مهارت دندانپزشک
• میزان و شدت ناهنجاری دندان‌های شما

استفاده از کامپوزیت دندان یکی از رایج‌ترین روش‌های زیبایی دندان‌ها، اصلاح طرح لبخند و برطرف کردن شکستگی و یا تغییر رنگ دندان‌ها است. برای این که بدانید کدام روش زیبایی برای دندان‌های شما مناسب است باید نزد دندانپزشک مراجعه کنید تا با بررسی و معاینه دندان‌های شما بهترین روش را برای زیبایی و برطرف کردن مشکلات دندان‌هایتان به شما ارائه دهد.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت