داروی خارجی برای آفت دهان

داروی خارجی برای آفت دهان

در این مقاله قصد داریم درباره وجود داروی خارجی برای آفت دهان با شما عزیزان صحبت کنیم. بسیاری از افراد هستند که به صورت مداوم با مشکل آفت دهان دست و پنجه نرم می کنند و از این زایده رنج می برند. باید گفت که این مشکل دلایل متعددی می تواند داشته باشد که در ادامه این مقاله سعی به بیان این موارد کردیم. امیدواریم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و این مطالب برایتان مفید فایده باشد. همچنین برای مطالعه و کسب اطلاعات در مورد دندانپزشک خوب جهت ایمپلنت، لمینت، ارتودنسی و … سایت ما را دنبال کنید.

آفت دهان چیست؟

قبل از هر چیز باید برای شما به صورت واضح و مشخص بیان کنیم که آفت دهان چیست و چرا این زایده در دهان افراد بروز می کند؟ آفت دهان به عنوان یک زایده ای دردناک در دهان بروز می کند و ممکن است از چهار روز تا دو هفته در دهان فرد باقی بماند که در این مدت احساس ناخوشایندی را به فرد منتقل می کند. اگر این زایده بیش از حد در دهان باقی ماند و طولانی مدت شد حتما باید به دندانپزشک مراجعه کرد مخصوصا در افرادی که خدمات دندانپزشکی مانند لمینت و یا ایمپلنت انجام داده اند.

در این بیماری عواملی از جمله وراثت، استرس، اضطراب، اختلالات ایمنی و هورمونی، کمبود ویتامین ها(آهن، ویتامین B, روی، فولیک اسید)، تحریک خوراکی هایی مانند غذاهای ترش، شکلات، آجیل ها، چیپس، بادمجان، میوه های پرز داری مانند هلو، کیوی و…. اثر دارد. می توان این عارضه را به واسطه روش های مختلف درمان کرد که یکی از ان ها داروی خارجی برای آفت دهان هستند.

داروی زایده دردناک در دهان

انواع آفت دهان

آفت ها انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع آن ها می توان از درمان های مختلفی برای آن ها استفاده کرد. نوع اول آفت که به آفت کوچک و یا مینور معروف است غالبا در اندازه های کوچک در دهان شخص پدیدار می شود. این آفت در شکل های مختلف در هر فرد خود را نمایان می کند که اکثرا به صورت دایره ای و بیضی شکل هستند. افت نوع دوم به آفت های بزرگ و ماژور معروف هستند ولی خوشبختانه شیوع کمتری نسبت به آفت های کوچک و مینور دارد. آفت های ماژور تا اندازه حدودا یک سانتی متر بزرگی دارند و در تمام بخش های دهان احتمال بروز آن وجود دارد.

این نوع آفت ها بسیار دردناک هستند تا حدی که افراد برای تسکین آنها مجبور به استفاده از داروی خارجی برای آفت دهان می شوند. نوع آخر آفت های دهانی به آفت هایی می گویند که شباهت زیادی به تبخال دارند که به این نوع آفت ها هرپتی فرم نیز گفته می شود. تفاوت این نوع از آفت و تبخال در منشا آن است. تبخال منشا ویروسی دارد ولی آفت ها ویروسی نیستند. شکل این آفت ها به این صورت است که در اوایل پدیدار شدنشان به صورت تاول های کوچک در قسمت های مختلف دهان هستند ولی مدت زیادی طول نمی کشد که این تاول ها به زخم هایی تبدیل می شود که حدود دو سانتی متر بزرگی دارند.

گاهی تعدادی از این زخم ها در دهان پدیدار می شود و آسایش و راحتی را از فرد می گیرند. ولی خوشبختانه شیوع این زخم ها بسیار کم است. آفت نوع آخر بیشتر در بانوان و بیشتر در افراد مسن پدیدار می شود. یکی از معایب این نوع آفت این است که به درمان بسیار مقاوم است و حتی درمان با داروی خارجی برای آفت دهان، دوباره بعد از مدت کوتاهی پدیدار می شود.

راه های درمان آفت

راه های درمان آفت دهان بدون دارو

آفت دهان هم مانند همه بیماری ها راه های درمان مختلفی دارد که به نوع وسعت بیماری بر می گردد ولی همه این درمان ها در حقیقت بهبود دهنده موقتی آفت دهان هستند و درد آن را کاهش می دهند. آفت دهان از جمله زایده هایی است که باید دوره خود را سپری کند تا از بین برود ولی در این میان فرد می تواند به وسیله راه های درمان مختلف درد، التهاب و سوزش آن را کم کند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. قبل از هر چیزی استرس و اضطراب ایجاد آفت های دهانی را تشدید می کند پس اولین کاری که انجام می دهید این است که استرس را از خود دور کنید. بعد از ان سعی کنید ویتامین های گروه B را بیشتر از قبل مصرف کنید. در بین ویتامین ها بیشتر آهن، فولیک و روی مصرف کنید.

داروی درمان آفت دهان

راه درمان داروی ایرانی و داروی خارجی برای آفت دهان

اگر آفت دهانی شما درد و سوزش بسیار داشت می توانید از درمان دارویی هم کمک بگیرید. آنتی بیوتیک های موضعی در این میان بسیار مفید هستند که در این میان می توان به تتراسایکلین ۲۵۰ میلی گرم اشاره کرد. دارو های دیگری از جمله دارو های گروه کورتیکواستروئید هم می تواند مفید باشد که از جمله آنها می توان به هیدروکورتیزون یا تریامسینولون اشاره کرد. این دارو ها التهاب و درد این آفت ها را کم می کند. از داروهای دیگر مفید برای آفت دهان می توان به دهان شویه ها و شربت دیفن هیدرامین هم اشاره کرد که می توان در طول روز سه بار بر روی زخم نگه دارید. از تاثیر گذار ترین دارو ها می توان به داروی خارجی برای آفت دهان اشاره کرد که به سرعت باعث بهبودی این نوع آفت ها می شود.

درمان آفت دهان

روش استفاده داروی خارجی برای آفت دهان

داروی خارجی برای آفت دهان به صورت موضعی استفاده می شود و از بهترین دارو های آفت دهان است که می تواند با یک بار استفاده خیلی سریع آفت را بهبود دهد. این دارو به صورت کرم مانند در یک سرنگ وجود دارد که بعد از باز شدن تا شش ماه می توان در یخچال نگه داری کرد. یک نوع دیگری از این دارو وجود دارد که به صورت برچسب است و بر روی آفت دهان زده می شود که هر دوی این داروی خارجی برای آفت دهان مفید و تاثیر گذار هستند.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت