درمان تحلیل لثه

درمان تحلیل لثه

درمان تحلیل لثه به عنوان یکی از مشکلات و بیماری های شایع و بسیار جدی در زمینه دهان و دندان، اهمیت بسیار زیادی داشته و از بروز مشکلات و عوارض شدیدتر مانند افزایش ریسک آسیب در ریشه دندان، افزایش ریسک ابتلا به پوسیدگی های بین دندانی و از همه مهمتر افزایش ریسک از دست دادن دندان را در بیماران مبتلا به این عارضه مرتفع خواهد نمود. خوشبختانه امروزه با توجه به پیشرفت و گسترش علوم توسعه یافته در خدمات دندانپزشک و درمان های نوین در این زمینه، پیشگیری و درمان بسیار زیاد و موثری توسط متخصصین در اختیار بیماران قرار داده می شود.

اهمیت سلامت لثه

لثه یکی از مهمترین و ضروری ترین اعضای موجود در ساختار دهان و دندان بوده و از بافتی منسجم تشکیل شده است. این ساختار دربرگیرنده ریشه نقد قسمت انتهایی دندان ها بوده و علاوه بر کمک به تثبیت وضعیت فیزیکی دندان ها، در عصب دهی و خونرسانی به ساختار داخلی دندان نیز دخالت دارد. متاسفانه سلامت و اهمیت به بیماری های لثه و درمان زودهنگام آن ها، موضوعی قابل اغماض در نگاه افراد عامه بوده و پیش زمینه بروز بسیاری از مشکلات جدی مانند تحلیل لثه و از دست دادن دندان ها را ایجاد خواهد نمود.

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟
بخوانید

درمان تحلیل لثه

عقب رفتگی و یا تحلیل لثه چیست؟

به از دست دادن و یا کاهش بخشی از بافت منسجم لثه زدن قسمت های انتهایی دندان، تحلیل لثه گفته می شود. عارضه به مرور زمان و به دلایل متفاوتی ایجاد شده و ریسک ابتلا به مشکلات عفونی دهان و دندان، پوسیدگی در درجات شدید و از دست دادن دندان ها را افزایش می دهد. امروزه با توجه به پیشرفت بسیار زیاد تمام جوامع بشری در زمینه علوم دندانپزشکی، همچنان بحث پیشگیری در روز این عارضه اهمیت بیشتری از درمان آن داشته و صرف هزینه های اضافی، مشکلات روحی روانی ایجاد شده در خصوص عوارض ناشی از تحلیل لثه و بسیاری از مشکلات جسمی دیگر را کاهش خواهد داد.

تحلیل لثه و درمان های موثر

امروزه به شکل کلی چندین اقدام موثر و کارآمد به منظور کاهش گسترش و پیشروی تحلیل لثه در افراد مبتلا به این عارضه وجود داشته و بسته به میزان آسیب وارد شده به بافت لثه، سن بیمار، شرایط جسمی بیمار و بسیاری از مشکلات زمینه ای دربیمار انجام خواهد شد.

روش جراحی

در این روش، بخشی از دست رفته لثه توسط پیوند با دیگر بخش های سالم لثه، بازیابی شده و از تحلیل رفتگی و آسیب پیشرونده آن، ممانعت خواهد شد.

روشهای مراقبت از لمینت دندان
بخوانید

درمان تحلیل لثه

اهمیت ایمپلنت در پیشگیری و درمان تحلیل لثه

متاسفانه یکی از دلایل مهم و تاثیر گذار در بروز این عارضه، پس دادن یک یا تعدادی از دندانها به شکل پراکنده و یا پیوسته در ساختار فک بالا و یا پایین است. فشار وارد شده از سمت فک مقابل هنگام جویدن غذا، صحبت کردن و مواقع دیگر، موجب به افزایش ریسک ساییدگی و اعمال فشار بیش از حد بر بافت مو سجم لثه و حتی استخوان فک شده و احتمال بروز تحلیل و یا عقب رفتگی لثه و افزایش خواهد داد. از این رو می‌توان گفت، ایمپلنت و یا کاشت های دندانی تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری و درمان تحلیل های ابتدایی در ساختار لثه داشته و از تشکیل بیشتر آن پیشگیری خواهند نمود.

روش های ترمیمی

انجام روش های ترمیمی به منظور درمان تحلیل لثه در بیماران مبتلا به این عارضه، توسط متخصصین ترمیم و زیبایی دندان انجام گرفته و منظور پوشاندن بخش های بیرون زده تحتانی دندان و پیشگیری از بروز عفونت های شدید و پوسیدگی های ریشه دندان مورد استفاده قرار خواهند گرفت. معمولا از روش های مختلف مانند کامپوزیت و لمینت به منظور پوشاندن بخش های بیرون زده از قسمت های انتهایی دندان استفاده شده و ریسک ابتلا به مانند هوازدگی ریشه دندان، ایجاد حساسیت های خفیف تا شدید در ساختار دندان ها، بروز عفونت های خفیف تا شدید دندانی و پوسیدگی های ایجاد شده در نواحی بیرون‌زده را کاهش خواهد داد. تشخیص میزان پیشرفت تحلیل لثه و عوارض جانبی ناشی از آن، طول دوره درمان و روش های مختلف درمانی بر عهده دندانپزشک متخصص ریشه و انجام روش های ترمیمی به منظور پیشگیری از بروز آسیب های بیشتر، بر عهده دندانپزشک متخصص زیبایی و جراحی فک خواهد بود.

دلایل ورم و خونریزی لثه‌
بخوانید

درمان تحلیل لثه

پیشگیری از بروز تحلیل رفتگی لثه

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، پیشگیری از بروز این عارضه اهمیت بسیار زیادی داشته توصیه می‌شود افراد مبتلا به سابقه ژنتیکی در ابتلا به این بیماری، هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه نموده و وضعیت سلامت دندان و لثه های خود را بررسی نمایند. آگاهی از وضعیت سلامت لثه ها، سیر بسیار زیادی در پیشگیری از بروز مشکلاتی مانند تحلیل رفتگی لثه و درمان زودهنگام این عارضه خواهد داشت.

با استفاده از روش ایمپلنت، لمینت می توانید لبخندی زیبا داشته باشید برای تعیین وقت و مشاوره می توانید با مراجعه به وبسایت دکتر ترابیان از خدمات ما بهره مند شوید.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت