درمان پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان مشکلی است که شاید هر کسی در زمانی با آن درگیر شود. امروزه دندانپزشک ها از شیوه های مختلفی به منظور درمان پوسیدگی دندان استفاده می کنند که در این بخش ما قصد داریم به چند مورد از آنها اشاره کوتاه داشته باشیم؛ با ما همراه باشید.

پوسیدگی دندان

یکی از معضلات اساسی و مهمی که همواره افراد در طول زندگی خود ممکن است که با آن دست و پنجه نرم کنند؛ پوسیدگی دندان ها؛ تورم و تحلیل لثه و … می باشد که عموما با بروز علائم مختلفی درد، ناراحتی و حساسیت های شدید نسبت به سرما و گرما همراه است. از همین رو لازم است که هر چه زودتر افراد برای جلوگیری از تشدید این علائم و آسیب دیدگی عصب دندان ها خود نسبت به درمان آن اقدام نماید. بسیاری از افراد به هنگام مواجه با درد سعی می کنند که با خوردن قرص های مسکن به نحوی درد خود را آرام کرده و از پیگیری درمان دندان پوسیده خود غافل می شوند و به این ترتیب مشکلات و خسارات جبران ناپذیری را برای خود به بار خواهند آورند. شاید بتوان بخشی از پوسیدگی دندان ها را صرف نظر از جنس و ژنتیک افراد به عادت نادرست غذایی آنها و مصرف مواد و خوراکی های مضری از قبیل شیرینی, پفک, بستنی, سیگار, چایی, قهوه و غیره نسبت داد.
شاید بتوان عامل اصلی پوسیدگی دندان ها را به نوعی باکتری بی هوازی به نام استرپتوکوک موتانس نسبت داد که بنابر دلایل مختلف و با تخمیر قندی به نام ساکاروز، اسید لاکتیک را درون حفره های دهانی ایجاد کرده و این اسید با از میان برداشتن مواد معدنی موجود در بافت مینای دندان نظیر کلسیم و فسفر منجر به تخریب پوسیدگی بافت پوشاننده مینا و سرایت آن به دیگر بخش های تشکیل دهنده دندان خواهد شد.

آسیب دیدگی عصب دندان

دلایل و راه های درمان پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از مشکلات رایج و بسیار شایع مربوط به بیماری های دهان و دندان است. این عارضه در هر رده سنی بروز نموده و در صورت رسیدگی و اقدام به موقع، به آسانی قابل درمان خواهد بود. بحث بسیار مهم، در پیشگیری از بروز پوسیدگی دندان است که به روش های مختلفی انجام گرفته و ریسک ابتلا به این عارضه را تا حد امکان کاهش خواهد داد. در این مقاله به بررسی پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان  توسط دندانپزشک خوب در تهران خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

عوامل موثر بر هزینه لمینت دندانی
بخوانید

دندان ها یکی از مهم و حیاتی ترین اعضای تشکیل دهنده بدن انسان هستند که توجه به بهداشت و سلامت آنها تاثیر بسزایی بر روی زیبایی طرح لبخند و چهره فرد خواهد داد. اما همانطور که اشاره شد؛ اجزای تشکیل دهنده دندان به خصوص مینای آن بنا بر دلایل متعدد در هر دوره ای زندگی ممکن است دچار پوسیدگی و آسیب دیدگی شود و باید هر چه زودتر و در همان مراحل ابتدایی پوسیدگی برای رفع این مشکل اقدام نمود تا مجبور به از دست دادن دندان پوسیده و صرف هزینه های بیشتر برای درمان آن نشوید. از همین رو برای درمان این معضل با توجه به وضعیت و شدت پوسیدگی آن راه حل های متعددی وجود دارد و بر همین اساس نحوه درمان فرد بعد از بررسی و معاینه اولیه وضعیت دندان ها و لثه توسط دندانپزشک تشخیص داده میشود. به طور کلی از جمله روش های تهاجمی و غیر تهاجمی که توسط دندانپزشک برای درمان پوسیدگی دندان فرد بیمار بکار گرفته میشود؛ میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

بیماری های دهان و دندان

1- درمان پوسیدگی دندان عصب کشی و روکش

این شیوه درمانی معمولا مختص زمانی است که پوسیدگی دندان شخص به عصب او رسیده و برای درمان او باید عصب های آسیب دیده را نابود کرد و بعد از پر کردن با یک روکش از دندان ترمیم شده محافظت نمود.

2- درمان پوسیدگی با ایمپلنت

در مواقع که پوسیدگی دندان به حدی شدت پیدا کرده که هیچ راه حلی برای ترمیم دندان آسیب دیده باقی نمانده و فرد مجبور به کشیدن دندان خود است؛ از ایمپلنت برای پر کردن جای خالی دندان استفاده میشود .

درمان پوسیدگی دندان

3- درمان پوسیدگی با لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت و لمینت نیز معمولا در زمانی که دندان های فرد بخاطر عصب کشی و یا مصرف چای و قهوه، دخانیات و … تغییر رنگ داده و یا ترک یا لپ پر شده بکار می روند تا بدین طریق علاوه بر ترمیم دندان های آسیب دیده به اصلاح طرح لبخند فرد نیز توجه شود.

روش فوری از بین بردن بوی بد دهان
بخوانید

4- فلوراید تراپی برای پیشگیری از پوسیدگی

فلوراید تراپی خصوص برای کودکان از جمله شیوه هایی و راهکارهای درمانی مفیدی است که به منظور پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان ها بکار گرفته می شود و ریسک ابتلا به این معضل را در افراد تا حد مطلوبی کاهش خواهد داد.

 

پوسیدگی دندان

فیزیولوژی و اهمیت دندان

دندان ها یکی از اعضای بسیار مهم و حیاتی در بدن انسان هستند که وظیفه اصلی آنها، کمک به هضم اولیه غذا و گوارش آسان تر آن می باشد. دندان تاثیر بسیار زیادی بر حفظ زیبایی و اصلاح طرح لبخند افراد دارند و از این رو توجه به سلامتی و پیشگیری و  چگونگی ایجاد پوسیدگی دندان ها، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

تاج، گردن و ریشه به ترتیب از بیرون به داخل از اجزای اصلی دندان ها به شمار می آیند. سطح دندان توسط پوششی به نام مینا پوشانده شده و بخش داخلی این عضو سفید رنگ پوشیده از دانتین، سیمان و مغز دندان است. تاج تنها بخش قابل مشاهده از دندان است و سایر قسمت های آن در لثه پنهان گردیده است. در این بین مینا یکی از اصلی ترین ترکیبات پوشاننده دندان می باشد که از هیدروکسی آپاتیت و سایر مواد معدنی تشکیل گردیده است و به عنوان محافظ و نگهدارنده خارجی دندان عمل می نماید. این بخش از دندان در انواع پوسیدگی های دندانی مورد حمله قرار گرفته و به سرعت تخریب خواهد شد.

دلایل ایجاد کننده پوسیدگی های دندانی چیست؟

پوسیدگی دندان به دلایل متفاوتی رخ خواهد داد که مهمترین آنها عبارت اند از:
بی توجهی به سلامت و بهداشت دهان و دندان ها
خشکی بیش از حد دهان به دلیل باز ماندن دهان هنگام خواب، مصرف برخی از داروها و کاهش ترشح بزاق
برخی از بیماری ها و مشکلات ژنتیکی
عدم استفاده منظم، مکرر و صحیح مسواک زدن و نخ دندان مناسب
مصرف بیش از حد شیرینی جات، مواد قند دار و نوشیدنی های گازدار
جویدن بیش از حد آدامس های قند دار
مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

علائم بالینی پوسیدگی دندان چیست؟

باید توجه داشت که پوسیدگی دندان یک بیماری با درجات متفاوت است و از ایجاد علائم آن از درجات کم به زیاد بسیار متفاوت می باشد. در پوسیدگی های سطح دندانی، بوجود آمدن لکه و سایه های قهوه ای تا مشکی رنگ از علامت های اولیه آن است که در پوسیدگی های پنهان و لایه دندانی مشاهده نمی شود.

انتخاب بهترین رنگ روکش دندان
بخوانید

حساسیت به سرما و گرما
درد خفیف تا شدید هنگام خوردن و آشامیدن
درد خفیف تا شدید در مواقع عادی
ایجاد حساسیت و برق گرفتگی در دندان به ویژه پس از خوردن خوراکی های شیرین

درمان پوسیدگی دندان

درمان های خانگی پوسیدگی دندان

استفاده از روش ها و درمان های خانگی معمولا به منظور پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان بسیار موثر هستند.

  • آب نمک
    محلول آب و نمک رقیق یکی از بهترین و موثر ترین درمان های خانگی در پیشگیری و درمان پوسیدگی های دندانی است. این محلول خاصیت آنتی باکتریال دارد و به خوبی قادر به از بین بردن باکتری های داخل حفره دهان می باشد. توصیه می شود برای این کار یک قاشق غذاخوری نمک را با یک لیوان آب ولرم کاملا مخلوط نموده و 3 بار در روز داخل دهان را با این محلول شستشو دهید.
  •  سیر
    یکی دیگر از بهترین مواد طبیعی با خاصیت آنتی سپتیک، در طبیعت، گیاه سیر است. این گیاه می تواند دردهای ناشی از پوسیدگی دندان را تا زمان مراجعه به دندانپزشک کاهش داده و از گسترش آن جلوگیری نماید. برای این کار می توانید 4 حبه سیر را با مقدار بسیار کمی نمک کاملا له کرده و به شکل خمیر روی دندان پوسیده خود قرار دهید.
  • زردچوبه
    از دیگر گیاهان طبیعی و موثر در کاهش درد و التهابات دندانی به ویژه پوسیدگی های دندانی، زردچوبه است. زردچوبه خاصیت آنتی باکتریال و ضد التهابی دارد و می تواند دردهای دندان پوسیده را به شدت کاهش دهد. برای این کار، نصف قاشق چایخوری زردچوبه را با کمی روغن خردل و یا زیتون ترکیب نموده و به مدت 10 دقیقه روی دندان پوسیده خود قرار دهید.

مراجعه به دندانپزشک

توجه داشته باشید که مراجعه به دندانپزشک، قطعی ترین و اصلی ترین مرحله در درمان همیشگی پوسیدگی دندان است. به تاخیر انداختن مراجعه و درمان به موقع دندان آسیب دیده بسیار خطرناک است و عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت. در این مرحله معمولا دندانپزشک از دندان شما یک عکس رادیولوژی تهیه نموده و پس از مشخص کردن دقیق دندان پوسیده و میزان پوسیدگی آن، اقدام به درمان آن خواهد نمود. ترمیم اصلی ترین راه درمان پوسیدگی دندان بوده و در آن از فلزات مختلفی مانند جیوه، مس، روی، قلع و گاها نقره برای پر کردن قسمت تراشیده شده دندان استفاده می گردد.

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی
بخوانید

فلوراید تراپی یکی دیگر از درمان ها و راهکارهای مفید و نوین به منظور پیشگیری از بروز پوسیدگی های دندان به ویژه در کودکان است که نتایج بسیار خوبی داشته و قادر به کاهش ریسک ابتلا به پوسیدگی های شدید دندانی می باشد. همانطور که پیش از این نیز گفته شد، اقدام به موقع و درمان به هنگام این عارضه اهمیت بسیار زیادی دارد و از بروز عفونت ها و مشکلات بعدی جلوگیری خواهد نمود. اگر پوسیدگی ایجاد شده بسیار گسترده و ریشه دار بود و به موقع درمان نشد، احتیاج به عصب کشی و مصرف آنتی بیوتیک در موارد عفونی خواهد بود.

تنها توصیه مناسب و پیشگیرانه به منظور کاهش ریسک ابتلا به این عارضه، استفاده از مسواک به شکل منظم، نخ دندان مناسب و اصولی، پرهیز از مصرف شیرینی جات در فاصله کمی از خواب، استفاده از دهانشویه ها، استفاده مکرر از آب و نمک، تمیز کردن دندان ها پس از مصرف میوه ها بویژه میوه های اسیدی و برطرف نمودن خشکی های دهان به دلایل متفاوت است.

دندانپزشک ترمیمی
نکته: اگرچه درمان های خانگی بسیاری نظیر مصرف آب نمک، سیر و … برای پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان ها وجود دارد اما در صورت ظاهر شدن هر یک از علائم پوسیدگی بهترین و موثرترین شیوه برای درمان آن مراجعه به دندانپزشکی است. دقت داشته باشید که هر چه زمان این کار را به تعویق بیندازید؛ پوسیدگی از لایه های سطحی دندان به سایر اجزای درونی آن و دیگر دندان ها نیز سرایت پیدا کرده و باعث ایجاد مشکلات ریشه ای و عفونت های شدید خواهد شد. بنابراین چنانچه به موقع برای درمان پوسیدگی دندان اقدام نشود باید عواقب و خسارات جبران ناپذیر آن را نیز به گردن بگیریم.
پیشنهاد می شود به منظور اقدام به روش های درمانی و زیبایی مانند ساخت دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت و لمینت به دندانپزشک متخصص در این حوزه مراجعه نموده و درمان خود را در مراکز معتبر، شناخته شده و قابل اعتماد آغاز، اجرا و پیگیری نمایید.
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت