عوارض احتمالی دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

عوارض احتمالی دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

عوارض احتمالی دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

امروزه دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت جایگزین بسیاری از روش های قدیمی و درمان های دندانپزشکی شده و توانسته است به عنوان یکی از درمان های موثر در افراد فاقد دندان مورد استفاده قرار گیرد. باید توجه داشت که ایمپلنت دندان علاوه بر مزایا و ویژگی های مثبت دارای عوارض و آسیب های احتمالی بوده و در برخی موارد امکان پذیر نخواهد بود. به منظور اطلاع از عوارض و آسیب های احتمالی ساخت دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان به معنای جایگزین کردن دائمی و قطعی دندان های از دست رفته به منظور مرتفع نمودن مشکلات تلفظی، گوارشی و درمان های زیبایی است. امروزه دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت بسیاری از مشکلات ثانویه پس از درمان های سطحی مانند روکش، بریج و دندان های پارسیل را برطرف نموده و یکی از روش های درمانی قطعی در این حوزه محسوب میشود.

مدیریت عفونت پس از جراحی سینوس لیفت
بخوانید

دندان مصنوعی ثابت

دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت یکی از درمان های نوین و پرطرفدار به منظور جایگزین کردن تمام دندان های فک بالا و پایین، افزایش استحکام و ثبات دندان های مصنوعی و کاهش عوارض و تغییرات ناشی از دندان های مصنوعی بر پایه لثه بیمار است. تفاوت اصلی دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت با دندان های مصنوعی ثابت، استفاده از اتصال های ثابت کننده ایمپلنت و امکان تثبیت دندان در جایگاه اصلی آن است.

افزایش استحکام و ثبات دندان های مصنوعی

انواع دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

امروزه ساخت دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت به دو شکل میله ای و توپی انجام شده و بسته به شرایط بیمار، ساختار فک، وضعیت تراکم استخوان های فک و بسیاری از عوامل دیگر انتخاب و اجرا خواهد شد.

ساخت دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت

در این روش از ساخت دندان مصنوعی، ایمپلنت های دندانی در مناطق استخوانی لثه قرار گرفته و به عنوان پایه قادر به اتصال با دندان های مصنوعی خواهند بود. در برخی از موارد جراحی پیوند استخوان، پیش درآمد کاشت پایه های ایمپلنت در استخوان های لثه بوده و در جلسه مشاوره پیش از اجرای درمان توسط متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنتولوژیست به بیمار اطلاع داده خواهد شد.

مراقبت های اولیه و ثانویه پس از ساخت دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و در افزایش دوام و طول عمر دندان ها نقش موثری خواهد داشت. از این رو توصیه می شود نسبت به پاکسازی مداوم دندان ها، اتصالات و خارج نمودن آنها دقت نموده و ریسک نیاز به تعویض زودهنگام و مجدد دندان ها را به حداقل برسانید.

قیمت ایمپلنت به روش پانچ
بخوانید

دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت

مشکلات مربوط به ساخت دندان بر پایه ایمپلنت

پیش از هر چیزی باید توجه داشت که ریسک موفقیت و رضایت افراد پس از ساخت دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت بسیار بالا بوده و موارد عدم موفقیت این درمان محدود به موارد خاصی خواهد بود. رعایت مراقبت های اولیه، ثانویه و مراجعه به موقع به منظور چکاب های پس از درمان تاثیر بسیار زیادی در کاهش نتایج نامطلوب داشته و ریسک نارضایتی افراد را کاهش خواهد داد.

1- تحلیل رفتن استخوان اطراف ایمپلنت

یکی از عوارض و آسیب های احتمالی ایجاد شده به دنبال ساخت دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت، احتمال تحلیل رفتن استخوان فک به دنبال فشار بیش از حد پایه های ایمپلنت و بی توجهی به بهداشت دهان و دندان است.

2- عفونت های ثانویه

متاسفانه یکی از مهمترین و اصلی ترین عوارض احتمالی ایجاد شده پس از این درمان، بروز عفونت های ثانویه پس از کاشت پایه های ایمپلنت است. در این حالت، عفونت معمولا در بافت، رباط و استخوان های اطراف رخ داده و در بیشتر موارد به دنبال عدم رعایت بهداشت دهان و دندان اتفاق خواهد افتاد.

3- جوش نخوردن استخوان به ایمپلنت

یکی دیگر از عوارض احتمالی ایجاد شده به دنبال ساخت دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت، جوش نخوردن استخوان های فک به پایه ایمپلنت و کاهش میزان رضایتمندی افراد و متقاضیان از این درمان دندانپزشکی است. متاسفانه این مورد یکی از مهمترین مشکلات ایجاد شده در فرایند درمان بوده و مانع از اجرای مراحل بعدی خواهد شد. عدم اتصال و یا اصطلاحا جوش خوردن استخوان به پایه های ایمپلنت به دلایل مختلفی مانند مصرف بیش از حد دخانیات، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و برخی از بیماری های زمینه ای رخ خواهد داد.

طول عمر لمینت دندان
بخوانید

روش های درمانی و زیبایی

نتیجه گیری

پیشنهاد می شود به منظور اقدام به روش های درمانی و زیبایی مانند ساخت دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت و لمینت به دندانپزشک متخصص در این حوزه مراجعه نموده و درمان خود را در مراکز معتبر، شناخته شده و قابل اعتماد آغاز، اجرا و پیگیری نمایید.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت