قرار دادن ایمپلنت بر اساس پارامتر های بیولوژیک

ایمپلنت بر اساس پارامتر های بیولوژیک

قرار دادن ایمپلنت بر اساس پارامتر های بیولوژیک

امروزه لمینت ها و ایمپلنت ها به خصوص ایمپلنت بر اساس پارامترهای بیولوژیک برای جایگزینی پروتز دندانهای از دست رفته در دندانپزشکی به کار می رود. ایمپلنت دندانی یک وسیله جراحی است که در استخوان فک قرار می گیرد و در طی چند ماه با استخوان جوش می خورد. کاشت دندان به عنوان جایگزینی برای ریشه دندان از دست رفته عمل می کند. این “ریشه دندان مصنوعی” جایگزین نگه داشتن دندان است. کاشت ایمپلنت دندانی به استخوان فک نزدیکترین چیز برای تقلید از یک دندان طبیعی است زیرا خود به خود می ایستد بدون اینکه بر روی دندانهای اطراف تأثیر بگذارد و از ثبات بالایی برخوردار است. به فرآیند همجوشی بین ایمپلنت دندان و استخوان فک “استخوان سازی” گفته می شود.

جنس ایمپلنت دندان

جنس به کار رفته در بیشتر ایمپلنت های دندان از تیتانیوم است. جنس تیتانیوم در بدن به عنوان یک جسم خارجی محسوب نمی شود و به همین جهت به راحتی با استخوان جوش می خورد. با گذشت زمان، فناوری و علوم پیشرفت کرده اند تا نتایج ایمپلنت بر پایه بیولوژیک را بسیار بهبود بخشند. امروزه میزان موفقیت در ایمپلنت های دندانی نزدیک به 98 درصد است.

دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک
بخوانید

چرا به کاشت دندان احتیاج دارید؟

کاشت دندان به منظور جاگذاری کردن دندان های ایمپلنت به جای دندان های خراب انجام می شود. هدف از ایمپلنت بر پایه بیولوژیک در دندانپزشکی توسط دندانپزشک بازگرداندن عملکرد و همچنین زیبایی است. در مورد کاشت دندان، به طور کلی، سه گزینه وجود دارد:

  • دستگاه دندانپزشکی متحرک (پروتز کامل یا پروتز جزئی)
  • پل دندانی ثابت (سیمانی)
  • کاشت دندان (ایمپلنت)

قرار دادن ایمپلنت

چرا ایمپلنت؟

هر چند که دندان مصنوعی گزینه مقرون به صرفه تری برای جایگزینی دندان است اما به دلیل نارضایتی از پروتزها در دهان، مورد پذیرش کمتری قرار می گیرد. علاوه بر این، پروتزهای دندانی می توانند بر روی ذائقه و تجربه حسی فرد با غذا تأثیر بگذارند.

قبل از ایمپلنت دندان، پل ارتباطی دندان رایج ترین گزینه ترمیمی بود. اصلی ترین عیب پل زدن وابستگی به دندان های طبیعی موجود برای پشتیبانی است. ایمپلنت ها فقط توسط استخوان پشتیبانی می شوند و روی دندان های طبیعی اطراف تأثیر نمی گذارند. تصمیم گیری در مورد انتخاب گزینه به عوامل زیادی بستگی دارد.

عمر کاشت دندان کمتر از دندان طبیعی است و احتمال عفونت زیاد است. ما یک ایمپلنت بر پایه بیولوژیک را طراحی کردیم که اتصال زنده PDL را برای ایمپلنت های تیتانیوم فراهم می کند. ایمپلنت بیولوژیک از یک پیچ تیتانیوم پوشش داده شده با هیدروکسی آپاتیت تشکیل شده است که در ورق های سلول ساخته شده از سلول های پریودنتال انسان نشات گرفته است.

نقش هیالورونیک اسید در درمان ایمپلنت
بخوانید

کاشت دندان

ایمپلنت بر پایه بیولوژیک چیست

ایمپلنت بر پایه بیولوژیک را می توان پروتزهایی دانست که برای تنظیم عملکردهای فیزیولوژیکی استفاده می شوند. آنها از مواد بیوسنتز مانند کلاژن و محصولات ساخته شده از بافت مانند پوست یا بافت مصنوعی تشکیل شده اند. اکثر محصولات مهندسی بیولوژیک مانند ضربان سازهای قلب و ایمپلنت های مصنوعی ارتوپدی نیز تحت ایمپلنت بیولوژیک قرار دارند، زیرا کاملاً در بدن بیمار کاشته می شوند.

ایمپلنت های بر اساس پارامتر های بیولوژیک به انواع مختلفی تقسیم می شود که شامل بخشهای عمده ای مانند ارتوپدی، قلبی عروقی، دندانپزشکی، چشم، تحریک عصبی و سایر موارد و از نظر منشا (آلوگرافت، اتوگرافت، زنوگرافت و مصنوعی) است.

ایمپلنت بر پایه بیولوژیک

کاربرد ایمپلنت بر اساس پارامترهای بیولوژیک

استفاده از ایمپلنت بر پایه بیولوژیک برای بازسازی ساختارهای بیولوژیکی بدن به اوایل قرن 20 برمی گردد. کاربردهای اولیه ایمپلنت های بیولوژیک شامل: جایگزینی ، ترمیم بافت های سخت مانند استخوان ها و همچنین بافت های نرم از جمله اندام ها و پوست بود. در طول قرن، اینها تکامل یافته اند و امروزه نه تنها برای اصلاح ساختارها ، بلکه برای اهداف مختلفی مانند تحویل داروها به داخل بدن و جایگزینی هورمون ها از آنها استفاده می شود. آنها کاربردهای گسترده ای دارند و همچنین شامل دستگاه های الکترونیکی با استفاده از باتری هستند که به اصلاح سرعت ضربان قلب و همچنین ارسال سیگنال های تداخل به سیستم عصبی کمک می کنند. برتری آنها نسبت به داروها در معالجه برخی بیماریها در سطح جهانی تصدیق شده است. با توجه به تلاش مداوم برای ایمپلنت های بهتر، ایمن و موثر، انتظار می رود که کار با بیماری ها آسان تر ، مقرون به صرفه تر و سریعتر شود.

روش های مرتب کردن دندان
بخوانید

ایمپلنت های بیولوژیک یکی از ایمن ترین نوع ایمپلنت بر پایه بیولوژیک هستند زیرا به راحتی با محیط بدن سازگار هستند. ایمپلنت های بیولوژیک مصنوعی به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرند. پیشرفت در مهندسی بافت ، محققان را قادر به تهیه پروتزهای مصنوعی با سازگاری بهتر با بدن انسان کرده است. مواد مختلف مصنوعی مورد استفاده برای تهیه ایمپلنت های بیولوژیک شامل فلزات ، سرامیک ها و پلاستیک یا پلیمرهای خاص است.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت