مهمترین شرایط ایمپلنت دندان

مهمترین شرایط ایمپلنت دندان

مهمترین شرایط ایمپلنت دندان

لمینت و ایمپلنت دندان از جمله راهکارهای موثری است که می توان به وسیله آن جای خالی دندان های از دست رفته را پر کرد و باعث جذابیت و زیبایی چهره و سلامت دهان و دندان فرد خواهد شد. اما این متد با وجود جایگاه خوبی که در طی چند ساله اخیر در بین عموم مردم و جامعه دندانپزشکان پیدا کرده مستلزم رعایت نکات و شرایط مهمی است که باید به آن توجه شود. در این بخش قصد داریم تا به مهمترین شرایط ایمپلنت دندان اشاره ای کوتاه و مفید داشته باشیم؛ همراه ما باشید.

 

 

شرایط ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت متد درمانی رایجی است که امروزه جامعه دندانپزشکان بسته به شرایط فرد بیمار، از آن برای پر کردن جای خالی دندان های پوسیده و کشیده شده کمک می گیرند. در حقیقت افرادی که بنا بر دلایل مختلف نظیر پوسیدگی شدید، شکستگی و … مجبور به کشیدن یک یا چند عدد از دندان های خود می شوند از ایمپلنت به عنوان یک روش ترمیمی و زیبایی برای جایگزینی دندان کشیده شده استفاده می کنند. ساختار ایمپلنت متشکل از 3 بخش اصلی بوده و از طریق عمل جراحی در داخل استخوان فک دهان فرد، جای خالی دندان را با یک دندان مصنوعی ثابت پر می کنند.

ایمپلنت فوری لیزری
بخوانید

آشنایی با مهمترین شرایط ایمپلنت دندان

در شرایط حاضر بدون شک، کاشت ایمپلنت یکی از بهترین گزینه ها برای درمان جای خالی دندان های از دست رفته است و استحکام و مقاومت دندان مصنوعی با کاشت ایمپلنت دوچندان شده؛ به طوری که شخص بیمار بعد از انجام این عمل حسی همانند حضور دندان های واقعی خود دارد. البته باید بدانید که انجام این عمل مستلزم وجود شرایطی است که فرد بیمار باید از آن برخوردار باشد. بعبارت دیگر بنا بر اعتقاد ارتودنتیست ها نمی توان تحت هر گونه شرایطی عمل کاشت ایمپلنت را بر روی تمامی افراد اجرا کرد و باید صلاحیت شرایط او برای این عمل مورد تایید پزشک معالج قرار گیرد. از همین رو در ادامه این بخش، ما این شرایط را به صورت موارد زیر مورد بررسی قرار داده ایم:

مراحل ایمپلنت دندان

1- سلامت جسمی بیمار

ایمپلنت دندان در درجه نخست به وضعیت جسمی و سلامتی فرد بستگی دارد, از همین رو پزشک معالج از فرد بیمار می خواهند تا برای تایید سلامت جسمی خود، آزمایشاتی را انجام دهد. عفونت از جمله معضلات عمده ای است که تا زمان بر طرف نشدن این مشکل نمی توان برای عمل کاشت دندان مصنوعی اقدام کرد. چرا که عفونت ممکن است در عمل جراحی لثه اختلال ایجاد کرده و منجر به پس زدن آن شود. از سویی دیگر، چنانچه شخص بیمار مبتلا به بیماری هایی چون قلب و عروق و… باشد از شرایط لازم برای کشت ایمپلنت برخوردار نیست.

طول عمر لمینت دندان
بخوانید

2- سلامت روانی بیمار

شرایط روانی بیمار از دیگر نکات مورد توجهی است که باید دندانپزشک هنگام کاشت ایمپلنت به آن دقت داشته باشد. در حقیقت با توجه به شرایط بدنی فرد بیمار، مهارت و سرعت عمل دندانپزشک و … دوره نقاهت این عمل برای هر فرد با دیگری متفاوت است. از همین رو فاکتورهای مختلفی نظیر عدم احساس ترس و اضطراب و آستانه تحمل بالای فرد بیمار در طول درمان ایمپلنت دندان و جراحی لثه بسیار حائز اهمیت است.

3- سلامت استخوان فک

یکی از شرایط مهم که به شدت بر روی موفقیت عمل کاشت ایمپلنت دندان تاثیر بسزایی دارد؛ کیفیت و کمیت استخوان فک فرد بیمار است. به عبارت دیگر تحلیل بیش از حد استخوان فک بیمار باعث می شود که نتوان عمل کاشت ایمپلنت را به انجام رساند و در چنین شرایطی از پیوند استخوان کمک گرفته می شود. بنابراین وظیفه یک پزشک قبل از امیدوار کردن بیمار خود نسبت به موفقیت آمیز بودن عمل ایمپلنت دندان، انجام تصویربرداری های لازم به منظور صلاحیت و تعیین کیفیت و تراکم استخوان فک دهان او است. فلذا برای فیکس نگاه داشتن پایه ایمپلنت در استخوان فک، باید بافت استخوانی او تراکم بالایی داشته باشد و برای انجام این عمل کافی باشد تا پایه در بهترین شرایط به استخوان فک او جوش بخورد.

مراقبت های بعد از لمینت دندان
بخوانید

4- سلامتی لثه ها

بجز استخوان فک و رباط های نگهدارنده ریشه دندان یکی از مهمترین بخش ها که به شدت بر روی حفاظت و استحکام دندان ها تاثیر گذار است؛ لثه ها هستند. از همین رو سلامتی لثه ها برای جلوگیری از ورود عفونت و باکتری به استخوان فک برای کاشت ایمپلنت نیز حائز اهمیت بوده و در صورت بی توجهی به این مسئله بعد از انجام عمل کاشت ایمپلنت با خسارات مالی و مشکلات فراوانی مواجه خواهید شد. بنابراین افرادی که قصد انجام عمل ایمپلنت را برای تعداد زیادی از دندان های از دست رفته خود دارند؛ باید از لثه ای سالم و مقاوم برخوردار باشند.

مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

  • راحتی در جویدن، هضم غذا و صحبت کردن
  • کمک به ترمیم و تقویت بافت صورت
  • با بهره گیری از روش ایمپلنت علاوه بر رفع مشکلات دندان شما لبخندی زیبا نیز خواهید داشت.
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت