پوکی استخوان و کاشت ایمپلنت

پوکی استخوان و کاشت ایمپلنت

پوکی استخوان و کاشت ایمپلنت

لمینت و یا کاشت ایمپلنت از جمله راهکارهای زیبایی برای اصلاح عیوب ظاهری دندان های آسیب دیده و یا کشیده شده است که رابطه مستقیمی با پوکی استخوان دارد. به عبارت دیگر با بالا رفتن سن افراد و ابتلای آنها به خطر پوکی استخوان ممکن است که فرایند ایمپلنت با موفقیت انجام نشود. در این بخش قصد داریم تا اطلاعاتی را راجع به این موضوع و تاثیر آن بر روی سلامت دهان و دندان افراد با شما خوانندگان عزیز به اشتراک بگذاریم؛ همراه ما باشید.

سلامت دهان و دندان در ایمپلنت

منظور از کاشت ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت از شیوه های درمانی رایجی است که امروزه به منظور پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته بکار گرفته می شود و نسبت به پروتزهای دندان که متحرک بوده بسیار طبیعی تر جلوه می کنند. در حقیقت در صورت داشتن شرایط لازم می توان با کاشت پایه ای از جنس تیتانیوم به نام فیکسچر در فضای خالی ایجاد شده پیوندی بین بافت استخوان فک و این پایه تیتانیومی برقرار کرد که همانند یک ریشه مصنوعی ثابت برای پروتز دندانی که بعد از جوش خوردن بر روی آن قرار می گیرد؛ عمل می کند. ایمپلنت علاوه بر ظاهر طبیعی و ثابت خود از طول عمر بسیار بالایی برخوردار بوده و شرط استفاده از این شیوه بافت استخوانی قابل قبول و عدم ابتلا به بیماری های عفونی و … دهان و دندان می باشد.

پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته

پوکی استخوان و تاثیر آن بر کاشت ایمپلنت

افراد به تدریج با افزایش سن خود با مشکلات متعددی رو به رو می شوند که یکی از مشکلات و بیماری ها را می توان به پوکی استخوان نسبت داد. پوکی استخوان به نوعی خاص از بیماری اسکلتی گفته می شود که منجر به کاهش تراکم استخوان و همچنین تخریب زیرساخت های بافت استخوانی و باریک شدن مغز استخوان خواهد شد. بنابراین با از دست رفتن استقامت و سختی استخوان ها به تدریج آنها در برابر ضربات متعدد بسیار آسیب پذیر و شکننده بوده و این موضوع بر روی سلامت دهان و دندان های افراد نیز نقشی تاثیرگذار ایفا می کند؛ به طوری که گاه افراد در اثر پوکی استخوان فک با مشکلاتی نظیر عفونت های لثه ای و حتی از دست دادن دندان روبرو می شوند.
در حقیقت تحت تاثیر بیماری پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان های فک علاوه بر مشکلات یاد شده ما شاهد عدم قرار گیری صحیح دندان مصنوعی و شل بودن آن در داخل دهان و نتیجه نامطلوب کاشت ایمپلنت و عدم جوش خوردن پایه آن با استخوان فک خواهیم بود.

پوکی استخوان و کاشت ایمپلنت

نشانه ها و علائم پوکی استخوان در فک

اگر بخواهیم در یک دسته بندی کلی به بخشی از نشانه ها و علائم پوکی استخوان فک اشاره ای کوتاه داشته باشیم که تاثیر بسزایی نیز بر روی کاشت ایمپلنت خواهد گذاشت؛ می توان به موارد مطرح شده در قسمت ذیل اشاره کرد:

پوکی استخوان و کاشت ایمپلنت

– عدم خوب شدن محل جراحت در لثه
– احساس سنگینی و بی حسی در فک
– شل شدگی دندان ها و یا افتادن آنها
– ایجاد عفونت در لثه ها و فک و یا احساس درد و تورم در آنها
– و …

روش های تاثیرگذار در ارتقای سلامت استخوان ها برای کاشت ایمپلنت

افراد برای حفظ سلامتی دهان و دندان های خود باید در طول زندگی همواره موارد و نکاتی را مدنظر قرار دهند که این نکات بعد ها در اثر از دست رفتن دندان ها و تصمیم برای کاشت ایمپلنت نیز نقشی تاثیرگذار ایفا خواهند کرد:
– استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و حاوی مقادیر قابل توجهی از کلسیم و ویتامین D مورد نیاز برای بدن
– انجام فعالیت های ورزشی
– برخورداری از یک وزن مناسب و ایده آل
– پرهیز از مصرف دخانیات و الکل

استفاده از ایمپلنت بلافاصله بعد از خروج دندان

کمیت و کیفیت استخوان به عنوان دو فاکتور مهم و اساسی در کاشت ایمپلنت به شمار آمده و تشخیص به موقع این موضوع در افراد مبتلا به این اختلال بسیار مهم و حائز اهمیت میباشد. به طور کلی توصیه شده که افراد مشکوک به بیماری پوکی استخوان لازم است که در صورت از دست یک یا چندین دندان خود بلافاصله بعد از بررسی آزمایشات و عکسبرداری لازم توسط دندانپزشک متخصص فضای خالی دندان خود را با کاشت ایمپلنت پر کنند.

البته که در صورت نیاز حتی ممکن است که به عمل پیوند استخوان نیاز باشد که این موضوع نیز بر حسب واکنش بدن در هر یک از افراد متفاوت بوده و باید به نحوی جلوی ضعف در ساختار استخوان‌های فک و بدن را گرفت. در مجموع می توان اینچنین گفت که با توجه به توانایی بازسازی مداوم استخوان های زنده و سالم امکان پیوند و جوش خوردن ایمپلنت با بافت استخوان فک بسیار موفقیت آمیز بوده و موضوع پوکی استخوان نقشی حیاتی در این ماجرا ایفا خواهد کرد.

درمان ایمپلنت در بیماران اکتودرمال دیسپلازی
بخوانید
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت