چه چیزهایی باعث آفت دهان میشود

ایجاد آفت دهان

چه چیزهایی باعث آفت دهان میشود

خیلی از ما مردم عادی فکر می کنیم داخل دهانمان جوش هایی کوچیک درآمده در حالی که این ها آفت هستند. آفت ها زخم های دهان هستند که عوارض جانبی خاصی ندارند و سرطانی نمی باشند و این احتمال را دارد که با تبخال اشتباه گرفته شود. این نوع زخم ها بیشتر در زنان دیده می شود. آفت های عود کننده از مهمترین این ها هستند که از دوران طفولیت تا بلوغ رشد می کنند. و درمان آن ها ۱ تا ۴ هفته طول می کشد. شکل ظاهری آفت ها گرد یا بیضی بوده با رنگ های قرمز و زرد. آفت از ۲ جهت با تبخال تفاوت دارد اول اینکه آفت مسری نیست ولی تبخال مسری می باشد و در زمان ایجاد آفت بیشتر بافت نرم دهان را اشغال می کند جایی که به ندرت تبخال از ان جا بیرون می آید.

علت ایجاد آفت چیست؟

هنوز به طور دقیق نمی توانیم بگوییم آفت چرا به وجود می آید. ولی اینطور به نظر می رسد که مکانیسم ایمی بدن بیمار دخیل باشد. زخم های آفتی زمانی ایجاد می شوند که به دلایل نا معلوم سیستم ایمنی بیمار وجود یک مولکول ناشناخه را اعلام می کند‌. حضور این مولکول در دهان باعث می شود لنفسیت ها به آن جا حمله ور شوند و نتیجه ی آن ایجاد مولکول های آفتی خواهد بود. همچنین موقع لمینت و ایمپلنت در دندانپزشکی اگر از مواد مناسب توسط دندانپزشک استفاده نشود آفت صورت می گیرد.

چه عواملی باعث ایجاد آفت دهان می شوند.

عوامل بسیار زیادی در ایجاد آفت های مختلف دهان موثر هستند. در اینجا چند مورد را برای شما بیان می کنیم.

  1. کمبود مواد تغذیه ای (مثلا کمبود روی، آهن، کلسیم)
  2. آلرژی : مثلا آلرژی غذایی مثل الرژی به میوه های لیمو پرتغال سیب گوجه فرنگی یا پنیر و گردو و سابر مواد غذای و یا افزودنی های غذایی مثل بنزوئک اسید یا سایر مواد مثل آدامس و مواد داندانپزشکی که در لمینت و امپلنت استفاده می شود.
  3. کمبود های ویتامینی : مثلا کمبود ویتامین ب ب۲ ب ۶ و ث
  4. تغییرات هورمونی : مثلا در خانوم ها در زمان عادات ماهانه زخم های آفتی به شدت افزایش می یابند.
  5. مسائل ژنیتیکی: در افرادی که بیمار هستند ممکن است فرزندانشان آفت بگیرند.
  6. عوامل عفونی
  7. شرایط پزشکی خاص و بیمارانی که عوامل مشخص دارند مثل: نوترفیلی، بهجت، ایدز، بیماری التهابی روده
  8. دهان شویه ها و خمیر دندان های حاوی سدیم لوریل

ضایعه های دهانی

موقع آفت دهان چه کار کنیم؟

آفت دهان یکی از کم خطر ترین و ساده ترین ضایعه های دهانی می باشد. آز آن جایی که هر نوع اسیب و ضایعه ای در دهان به صورت زخم ایجاد می شود، نباید همه ی زخم هارا آفت دانست. در اسرع وقت حتما به پزشک معالج رفته و زخم هارا به او نشان دهید‌. آفت دهان زحم هایی منفزد با پاییه و بنیاد ژنتیکی می باشد و در بعضی خانواده ها شایع تر است. آفت دهانی بیشتر از سنین ۱۰ سالگی شرو می شود. این نکته را به یاد داشته باشید که آفت دهانی جوش داخل دهان نیست و از کندن و زبون زدن مداوم ان بپرهیزید و حتما توصبه های پزشک رو رعایت نمایید. افت دهانی تغدیه ی فزد را مختل می کند پس بهتر است با استفاده از روش هوتو شیمیایی این مشکل را رفع کنید.

میوه خشک و مغز و شکلات نخورید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این موارد در تشدید و به وجود امدن آفت تاثیر دارند. آفت ضایعات ریز و خوش خیم زیر زیان هستند. برای درمان هرچه سریعتر راه خاصی وجود ندارد. اما می توان با استفاده از رژیم مناسب از شدت آن جلوگیری کرد. ۸ درصد تمامی کسانی که آفت زدند معتقد بودند مغز های اجیل مسبب آفت شده است. ۱۵ درصد معتقد اند که میوه خشک باعث تشدید آفت های دهانیشان شده است. گردو بادام پسته و میوه های خشک مواد غذایی آلرژی زا هستند. اما تنها بخاطر این قضیه نیست که می گوییم مصرف نونید چون که این مواد چربیشان باعث می شود معده اسیدی شود و در بروط آفت نقش بسیار مهمی ایجاد کنند. این قضیه زمانی که مغز ها فراوردی شده اند یعنی به صورت طعم دار و یو داده شوند تاثیرش دو چندان خواهد بود.

داروی طبیعی رفع افت دهان

انار خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده را دارد و برای آفت دهان بسیاز مناسب است. رب انار از آب انار تلغیص شده فراوری می شود و در صورت استفاده از انار مرغوب بسیار برای رفع آفت مفید می باشد.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت