کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود

کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود

کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود

کامپوزیت دندان ها امروزه با استقبال بی نظیری روبرو شده است و به پیشرفت خوبی نیز دست پیدا کرده است. در سال های اخیر واژه کامپوزیت بسیار شنیده شده و از آن به عنوان روش زیبایی دندان ها نام می برند. در ادامه در مورد کاربرد و نحوه انجام کامپوزیت ها صحبت خواهیم کرد.

کامپوزیت دندان چیست؟

داشتن لبخندی زیبا، امروزه آرزو هر فردی است. از این رو در علم دندانپزشکی مباحث جدیدی خلق شده اند که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. کامپوزیت دندان یکی از راه هایی است که می تواند در زیباتر شدن دندان ها کارایی داشته باشد. در واقع کامپوزیت کردن، این است که یک لایه شبیه به دندان، بر روی دندان های طبیعی قرار می گیرد و موجب براق تر، سفید تر و سالم دیده شدن دندان ها می شود.

کامپوزیت ها به سال های ابتدایی دهه ۶۰ میلادی بازی می گردد. اما تا کنون استقبال از آن به شدت امروز نبود. این مواد سفید رنگ اغلب بر روی ۸ الی ۱۰ دندان جلویی قرار می گیرد تا طرح لبخند را زیباتر کند. از کامپوزیت می توان برای ترمیم و پر کردن دندان ها نیز استفاده کرد. اما به دلیل دوام کمتری که نسبت به مواد آمالگام نقره ای رنگ دارد، برای ترمیم دندان ها چندان مناسب نیست. از این رو تنها کاربرد آن را می توان زیباسازی ظاهر دندان ها عنوان کرد.

پروتز دندان چیست؟
بخوانید

کامپوزیت دندان چگونه

نحوه انجام کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها در واقع یک سری از مواد دندانپزشکی است که عموما برای زیباتر کردن جلوه دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. باید بدانید که انجام آن به نسبت انجام دیگر متریال های زیبایی دندان، از هزینه کمتری برخوردار است. از این رو خواهان بسیاری دارد. اما این که بدانید کدام متریال زیبایی برای دندان های شما مناسب تر است، لازم است با پزشک خود مشورت کنید. با این که کامپوزیت برای اکثریت افراد مناسب است، اما ممکن است مشکلاتی را برای افراد محدودی به وجود آورد که در ادامه به آن می پردازیم. مواد کامپوزیتی به صورتی است که باید لایه به لایه بر روی دندان ها قرار بگیرند.

نکته اولی که در رابطه با انجام کامپوزیت دندان باید به آن توجه کرد، بهداشت دهان می باشد. در ابتدا دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند، پر می شوند. پس از آن، برای این که مواد کامپوزیتی با مینای دندان یک پیوند مستحکم را ایجاد کند، لازم است تا حفره های اطراف دندان ها از جرم پاکسازی شود. پس از این که سطح دندان ها با یک نوع اسید مخصوص شست و شو داده شد، نوبت به نصب لایه ابتدایی کامپوزیت می رسد.

به این لایه نخست، مواد پیوند دهنده می گویند. این مواد یک پلاستیک مایع است و پس از مالیدن آن به دندان با نور لیزر به مدت ۲۰ ثانیه سفت می شود. در این مرحله نوبت به فرم دهی کامپوزیت ها می رسد که این عمل به استعداد و تجربه دندانپزشک مرتبط است. پس از این که دکتر از فرم دهی آنها مطمئن شد، با نور لیزر هر دندان را به مدت ۴۰ ثانیه سفت می کند. باید بدانید که با انجام این مراحل، ضخامت هر دندان حدودا دو میلی متر افزایش می یابد.

بهترین زمان فلوراید تراپی
بخوانید

کامپوزیت دندان

پولیش کردن در انجام کامپوزیت چیست؟

پولیش کردن در واقع برای زیباتر کردن کامپوزیت ها انجام می شود. پولیش کردن به وسیله نوار های سمباده ای و یا دیسک های مخصوص انجام می شود و کاربرد آن در میزان شفافیت کامپوزیت ها می باشد. همچنین با پولیش کردن زاویه های هر دندان را می توان مطابق با میل بیمار، تغییر داد.

کامپوزیت

مزایا و معایب کامپوزیت کردن دندان ها

یکی از مهم ترین مزایا انجام کامپوزیت دندان، این است که در بسیاری از موارد نیاز به تراشیدن رویه دندان ها نیست یا اگر باشد، بسیار کم است. کامپوزیت مقاومت دندان نسبت به سردی و گرمی را بالا خواهد برد و ظاهر آن بسیار طبیعی است. البته این روش زیبایی معایبی هم دارد که می توان به استحکام کمتر آن اشاره کرد. در کامپوزیت ها اگر از مواد مرغوبی استفاده نشود، عمر آن ها کاهش می یابد و تغییر رنگ آن سریع تر می شود. در برخی موارد حتی مقاومت سردی و گرمی دندان ها را می تواند کاهش دهد. البته افزایش هزینه های بازسازی آن نیز از معایب دیگر کامپوزیت دندان ها می باشد.

مزایا و معایب کامپوزیت

تفاوت کامپوزیت کردن با لمینت و ایمپلنت

همان طور که ذکر شد برای انجام کامپوزیت نیازی به تراش دادن دندان ها نیست. همچنین در این روش قالب گیری دندان ها وجود ندارد و در یک جلسه انجام می شود. اما در لمینت، قالب گیری و تراشیدن دندان ها تا نصب متریال زیبایی، حدود سه هفته زمان می برد. مهم ترین تفاوت آن ها، در این است که کامپوزیت ها برگشت پذیر هستند و می توانید آن ها را بردارید اما در لمینت این ویژگی وجود ندارد. ایمپلنت نیز مربوط به جایگزینی دندان ها می باشد. در واقع در ایمپلنت با قالب گیری، یک دندان ساخته شده و در دهان جایگزین می شود. اما کامپوزیت تنها یک روکش است که بر روی دندان های طبیعی قرار می گیرد.

نقش پیزوسرجری در ایمپلنت
بخوانید
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت