کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر – داشتن ظاهری زیبا از جمله موضوعاتی است که معمولا ذهن هر‌کسی را درگیر می‌کند یکی از عوامل مهم که در ظاهر تاثیر زیادی دارد، دهان و دندان‌‌‌‌ها می‌باشند. در درمان‌های ترمیمی یا زیبایی دندانپزشکی، روش‌های مختلفی برای تغییر در شکل و فرم دندان‌ها و زیباتر شدن دندان‌ها و طرح لبخند وجود دارد، یکی از روش‌هایی که امروزه استفاده از آن در درمان‌های دندانپزشکی هم رشد چشم گیری داشته، کامپوزیت ونیر است.
در ادامه این مقاله به بررسی این نوع کامپوزیت‌ مورد استفاده در دندانپزشکی می‌پردازیم.

ساختار کامپوزیت دندانی ونیر

روکش کامپوزیت ونیر از رزین سفید ساخته شده که مستقیم توسط دندانپزشک معالج روی دندان‌ها شکل داده می شود و نیازی به تهیه آن در آزمایشگاه نیست و با استفاده از چسب‌های بسیار قوی، مستقیماً روی دندان‌ها چسبانده می‌شود یا اینکه از اشعه برای اتصال آن‌ها روی سطح خارجی دندان‌ها استفاده می‌شود و نیازی به قالب‌گیری و تهیه روکش در آزمایشگاه نیست، همین عوامل سبب می‌شود که روشی سریع باشد و در طی یک الی دو جلسه به اتمام برسد.
با توجه به اینکه موارد مورد استفاده برای روکش به طور مستقیم روی دندان‎‌ها قرار می‌گیرد معمولا نیازی به ایجاد تراش روی دندان‌ها نیست. میزان زیبایی و ماندگاری کامپوزیت ونیر تا حد زیادی بستگی به تبحر و دقت دندانپزشک معالج دارد و اگر استفاده کامپوزیت ونیر با دقت و ریز‌بینی زیاد و تکنیک‌های صحیح به درستی انجام شود می‌تواند ظاهر زیبا و شفاف شبیه به لمینت سرامیکی داشته و همچنین ویژگی‌های کامپوزیت دندان را هم داشته باشد.

کشیدن کدام دندان درد بیشتری دارد
بخوانید

ساختار کامپوزیت دندانی ونیر

موارد استفاده کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یکی از روش‌هایی است که دنداپزشک معالج برای پوشاندن عیب‌ها یا افزایش زیبایی دندان‌ها و بهبود طرح لبخند فرد استفاده می‌کند.

 • تغییر رنگ در دندان‌ها مثلا به علت استفاده از غذا‌ها، نوشیدنی‌ها یا دخانیات
 • ترمیم شکستگی یا ترک روی دندان‌ها
 • برای از بین بردن فواصلی که گاها بین دندان‌ها وجود دارد. ( البته اگر فاصله بین دندان‌ها بسیار زیاد باشد با توجه به صلاح‌دید دندانپزشک معالج از سایر روش‌های درمانی استفاده می‌شود. )
 • نا‌مرتبی در شکل کلی دندان‌ها مثلا هم اندازه و هم سطح نبودن اندازه دندان‌ها با یکدیگر

رنگ‌های مختلف کامپوزیت

کامپوزیت‌ها روکش‌هایی هستند که بر روی سطح خارجی دندان‌ها قرار می‌گیرند. با توجه به تفاوت‌های فردی در رنگ پوست و رنگ دندان‌ها کامپوزیت‌ها با رنگ‌های متنوعی تولید می‌‌شوند، تا در صورت استفاده به صورت کلی یا جزیی در بین سایر دندان‌ها به صورت مصنوعی به نظر نرسند.
4 گروه رنگی مختلف برای کامپوزیت‌ها وجود دارد که دنداپزشک معالج با توجه به رنگ سایر دندان‌ها و سایر عوامل موثر، رنگ مناسب را برمی‌گزیند.

 • گروه A مایل به قهوه ای
 • گروه B مایل به زرد
 • گروه C مایل به خاکستری – زرد
 • گروه D مایل به زرد- قرمز

موارد استفاده کامپوزیت ونیر

معایب کامپوزیت دندانی ونیر

 • با توجه به اینکه در این روش تراشی در سطح دندان‌ها ایجاد نمی‌شوند ممکن است نتیجه حاصل کمی برجسته‌تر از حالت عادی دندان‌ها باشد.
 • میزان ماندگاری کامپوزیت در مقایسه با روش درمانی مشابه یعنی لمینت کم‌تر است.
 • در صورت توجه نکردن‌ به عوامل نگه داری پس از به کار گیری کامپوزیت ممکن است با مصرف غذا‌‌ها یا نوشیدنی‌های رنگی، رنگ اولیه کامپوزیت مقداری تغییر کند.
 • امکان پوسیدگی در دندان‌هایی که کامپوزیت ونیر دارند بالا است.
 • در برخی موارد که نیاز به تراشیدن دندان‌ها است حساسیت دندان‌ها و همچنین لثه‌ها افزایش می‌یابد.
دلایل بوی بد دهان
بخوانید

عوارض کامپوزیت ونیر

در اغلب اوقات، عوارض حاصل از کامپوزیت ونیر مربوط به نحوه نگه داری پس از به کارگیری از کامپوزیت ونیر می‌باشد و تا حد زیادی به خود فرد و میزان مراقبت‌های وی بستگی دارد.

 • تغییر رنگ: اگر فرد بعد از استفاده از این نوع کامپوزیت از لحاظ تغذیه مراقبت‌های لازم را انجام ندهد و از غذا‌ها و نوشیدنی‌های رنگی به طور مداوم استفاده کند رنگ کامپوزیت‌های به کار رفته تغییر می‌کنند و در این صورت نیازمند ترمیم است.
 • حساسیت‌های دمایی: در ابتدای درمان، و بعد از مدت کوتاهی ممکن است در فرد حساسیت‌های دمایی به وجود آید که معمولا کوتاه مدت هستند و با گذر زمان سازش و هماهنگی به وجود می‌آید. در صورتی که حساسیت‌ها در دراز مدت نیز ادامه داشته و رفع نشدند باید به دندانپزشک معالج مراجعه شود.
 • شکستن دندان‌های کامپوزیت شده: در صورت استفاده بیش از حد از غذا‌های خشک و سفت ممکن است ترک‌ها و شکستگی‌هایی در کامپوزیت‌های استفاده شده به وجود آید.

کامپوزیت ونیر و اصلاح طرح لبخند

کامپوزیت ونیر و اصلاح طرح لبخند

با توجه به حساسیت اقدامات دندانپزشکی، دریافت تمام خدمات دندانپزشکی از جمله لمینت، ایمپلنت، کامپوزیت ونیر وغیره نیازمند مشورت با پزشک متخصص می‌باشند. در صورتی که به دنبال اصلاح طرح لبخند خود هستید برای انتخاب بهترین و کارآمدترین روش با یک دندانپزشک در این زمینه مشورت کنید.

سدیشن دندانپزشکی زیبایی
بخوانید
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت