مزایای روکش تمام سرامیک دندان

لمینت سرامیکی

مزایای روکش تمام سرامیک دندان

روکش تمام سرامیک

مزایای روکش تمام سرامیک دندان برای محافظت از دندان ها و اصلاح طرح لبخند کاربرد دارد. به طور کلی روکش دندان (dental crown) با جنس فلز، سرامیک و یا ترکیبی از این دو ساخته می‌شود.

روکش PFM ترکیبی از جنس فلز و سرامیک است که استحکام بالایی دارد. اما بسیاری نسبت به این نوع روکش حساسیت دارند.

روکش‌‌های فلزی مقاومند اما شباهت زیادی به دندان‌‌های طبیعی ندارند.
روکش تمام سرامیک دندان از یک ماده‌ی چینی به نام پرسلن ساخته می‌شود.

از نظر ظاهری این نوع روکش‌‌ها به دندان‌‌های طبیعی شباهت زیادی دارد. بهترین دندانپزشک زیبایی از این نوع روکش استفاده می‌شود.

با این وجود به دلیل استقامت کمی که دارند، در صورت بی‌توجهی ممکن است شکسته شوند و یا در آن‌‌ها ترک ایجاد شود.
در گذشته از روکش‌‌های تمام سرامیک پرسلن جاکت کراوان استفاده می‌شد.

این نوع روکش تمام سرامیک دندان ضعیف بود و به همین دلیل خیلی زود منسوخ شد. در حال حاضر از روکش‌‌های زیرکونیا استفاده می‌شود که در ادامه این نوع روکش تمام سرامیک دندان را بیشتر توضیح می‌دهیم.

روکش‌‌های تمام سرامیک دندان چه مزیت هایی دارند؟

 •  اولین مزایای روکش تمام سرامیک دندان زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند است. با وجود این روکش‌‌ها تمامی معایب و نقص‌‌های دندان‌‌ها پوشانده می‌شود. در صورتی که دندان شکسته باشد، با کمک روکش تمام سرامیک دندان به راحتی می‌توان این قسمت را در پشت روکش پنهان کرد. همچنین زمانی که دندان‌‌های بیمار کوتاه هستند، با کمک روکش تمام سرامیک دندان می‌توان طول دندان‌‌ها را افزایش داد.
 • برای پر کردن فاصله‌ی بین دندان ها، لمینت دندان بهترین و آسانترین راه است. زمانی که این فاصله تا 2 میلیمتر باشد، با روش روکش کردن، به راحتی فاصله بین دندان‌‌ها پر می‌شود.
 •  یکی دیگر از مزیت‌‌های روکش تمام سرامیک دندان محافظت از دندان هاست. وقتی یک دندان ترمیم می‌شود، راه نفوذ میکروب از طریق کانال به قسمت ریشه‌ی دندان فراهم می‌شود. در این موارد احتمال عفونی شدن و آبسه‌ی دندان وجود دارد. با روکش کردن دندان راه نفوذ میکروب به سمت ریشه‌ی دندان به طور کامل بسته می‌شود.
 • از دیگر مزیت‌‌های روکش تمام سرامیک دندان نسبت به روکش‌‌های فلزی می‌توان به زیبایی و طبیعی بودن آن‌‌ها اشاره کرد. بیمار می‌تواند براساس سلیقه‌ی خود یک روکش با رنگ سفید روشن یا همرنگ دندان طبیعی انتخاب کند. در روکش‌‌های PFM و فلزی از یک لایه پرسلن نیمه شفاف استفاده می‌شود که بعد از مدتی این لایه از بین می‌رود.
 •  روکش‌‌های تمام سرامیک سبک وزن هستند و بیمار وجود آن‌‌ها را روی دندان خود احساس نمی‌کند. روکش‌‌های فلزی یا روکش‌‌های PFM که از جنس فلز هستند، وزن سنگینی دارند. وقتی از این نوع روکش استفاده می‌شود، بیمار در روزهای اول احساس سنگینی رو دندان‌‌ها دارد.
 •  در روکش‌‌های تمام سرامیک لبه‌ی فلزی ندارند. به همین دلیل در محل اتصال با لثه مشکلی ایجاد نمی‌شود.
 •  برای نصب روکش تمام سرامیک دندان مینای دندان به مقدار کمی تراش داده می‌شود. این نوع روکش بیشتر با دندان‌‌های طبیعی سازگار است.
 •  روکش کردن دندان با استفاده از روکش‌‌های تمام سرامیکی در مدت زمان کمتری انجام می‌شود. ابتدا دندانپزشک زیبایی بیمار را قالب‌گیری می‌کند. سپس با استفاده از قالب بدست آمده، در لابراتوار دندانپزشکی به مدت حاکثر 2 هفته روکش‌‌ها ساخته می‌شود. جاگذاری روکش‌‌ها بر روی دندان در یک جلسه و با استفاده از چسب مخصوص انجام می‌شود.
روکش دندان لمینت دندان

روکش‌‌های تمام سرامیک چه معایبی دارند؟

 • اگر چه روکش‌‌های تمام سرامیک مزیت‌‌های زیادی را به همراه دارند، اما بدون عیب نیستند. از جمله معایب این نوع روکش‌‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  به دلیل ساختار ضعیف روکش تمام سرامیک دندان به مراقبت زیادی نیاز دارند. طول عمر این نوع روکش نسبت به روکش‌‌های فلزی و PFM کمتر است. با این وجود نباید گفت که این نوع روکش‌‌ها خیلی زود از بین می‌روند. بلکه اگر با آن‌‌ها موادغذایی سفت جویده شود، در طولانی مدت باعث ترک یا شکستگی روکش‌‌ها می‌شود.
 •  روکش‌‌های تمام سرامیکی قابلیت ترمیم و تعمیر ندارند. زمانی که یک روکش ترک خورده و یا شکسته شده است، باید تعویض شود. البته کل روکش‌‌های دندان عوض نمی‌شود. بلکه فقط روکش ترک خورده یکی از دندان‌‌ها تعویض می‌شود. این کار باید قبل از نفوذ باکتری‌‌ها به زیر روکش انجام شود. در غیر این صورت به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان می‌شود.

انواع روکش‌‌های تمام سرامیک

لمینت دندان انواع مختلفی دارد که براساس جنس و ترکیب مواد دسته‌بندی می‌شوند. این روکش‌‌ها عبارتند از:

روکش تمام سرامیک زیرکونیا

 

روکش زیرکونیم دندان از نوع زیرکونیا با مواد اکسید زیرکونیوم تهیه می‌شود. ابتدا با استفاده از مواد مخصوص دندانپزشکی قالب دندان‌‌های بیمار گرفته می‌شود. سپس با کمک ماده‌ی اکسید زیرکونیوم روکش‌‌ها منطبق بر قالب دندان‌‌ها ساخته می‌شود. این نوع روکش تمام سرامیک دندان استحکام و مقاومت بالایی دارد. یکی از ویژگی‌‌های این نوع روکش، نداشتن شفافیت است. به همین دلیل از نظر ظاهری به دندان‌‌های طبیعی شباهت دارد. بسیاری روکش زیرکونیا را بخاطر طبیعی بودن ترجیح می‌دهند.

روکش تمام سرامیک ایى ماکس

 

یکی دیگر از انواع لمینت دندان تمام سرامیک دندان روکش ایی ماکس نام دارد. این نوع روکش با روش ریختگی تهیه می‌شود. جنس آن از لیتیوم دی سیلیکات است. پس از اینکه قالب دندان‌‌های بیمار تهیه شد، لیتیوم دی سیلیکات ذوب و سپس درون قالب دندان‌‌ها ریخته می‌شود. بعد از سرد شدن آن را از قالب جدا می‌کنند که تبدیل به روکش شده است. یکی از ویژگی‌‌های روکش ایی ماکس، نداشتن مقاومت کافی است. اما آنقدر زیباست که بسیاری آن را انتخاب می‌کنند.

روکش تمام سرامیک کاد کام

سومین نوع روکش تمام سرامیک دندان کاد کام نام دارد. سرعت ساخت این نوع روکش بالاست. به طوری که در چند ساعت در مطب دندانپزشک زیبایی ساخته می‌شود. طرز ساخت آن به این صورت است که ابتدا همه‌ی دندان‌‌های بیمار اسکن می‌شود. سپس اطلاعات روی کامپیوتر قرار می‌گیرد. قالب دندان‌‌های بیمار با استفاده از تصاویر اسکن شده، به صورت مجازی طراحی می‌شود.
سپس تصاویر بدست آمده به دستگاه تراش ارسال می‌شود. این دستگاه قادر است با استفاده از این تصاویر، بلوک‌‌های سرامیکی را تراش دهد. بعد از اتمام کار روکش‌‌ها روی دندان بیمار قرار می‌گیرد. یکی از معایب این نوع روکش استفاده از بلوک تک رنگ است. به همین دلیل روکش‌‌های کاد کام از نظر ظاهری به دندان طبیعی شباهت زیادی ندارند.

 

لمینت دندان

روکش تمام سرامیک لومینیرز

روکش‌‌های لومینیرز یکی دیگر از انواع روکش تمام سرامیک دندان است که بدون تراش دندان نصب می‌شود. این نوع روکش ضخامت زیادی ندارد. با این وجود از استحکام بالایی برخوردار است. یکی از معایب روکش لومینیرز قیمت بالاست. روکش‌‌های لومینیرز تنها در آمریکا ساخته می‌شود. دندانپزشک ابتدا دندان‌‌های بیمار را قالب‌گیری می‌کند. سپس قالب دندان‌‌ها به آمریکا ارسال می‌شود تا روکش‌‌ها ساخته شوند.

روکش تمام سرامیک بریلیانس

یکی دیگر از انواع روکش تمام سرامیک دندان، بریلیانس نام دارد. این نوع روکش نازک است و به همین دلیل زمان نصب، دندان تراش داده نمی‌شود. از استحکام بالایی برخوردار است و از نظر ظاهری نسبت به روکش‌‌های لومینیرز زیباتر است.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت