مزایای روکش تمام سرامیک دندان

لمینت سرامیکی

مزایای روکش تمام سرامیک دندان

روکش تمام سرامیک دندان، زیبایی و جذابیت را به دندان های شما هدیه می دهد و همچنین اعتماد به نفس شما را بالا می برد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از دندان های زرد و کج خود ناراضی باشید و به دنبال راهی برای درمان دندان های خود باشد. یکی از این روش ها که تاثیر زیادی بر روی زیبایی دندان ها دارد روکش‌های سرامیکی دندان هستند اما در گذشته از روکش هایی استفاده می شد که به دلیل داشتن فلز پایه باعث تیرگی لثه و دندان ها می شدند و همچنین برای نصب این روکش ها بر روی دندان، دندان ها را بیش از حد می تراشیدند که عیبی بزرگ به شمار می آمد. با پیشرفت علم روکش هایی با نام روکش تمام سرامیک دندان وارد عرصه پزشکی شده است که دیگر این معایب را ندارد. در ادامه به معرفی بیشتر این روکش دندان و انواع آن همچون روکش تمام سرامیک زیرکونیا خواهیم پرداخت.

معرفی روکش های تمام سرامیک دندان

یک جایگزین مناسب که می توان به جای روکش های فلز سرامیکی از آنها استفاده کرد، روکش تمام سرامیک دندان است. روکش فلز سرامیکی ظاهری متفاوت با دندان های طبیعی دارند و قابل تشخیص هستند، ولی این نوع روکش ظاهری کاملا طبیعی مانند دندان های طبیعی دارند. ساختار این نوع روکش ها مانند لمینت است. اگر علاقه مند هستید از این مدل از روکش دندان استفاده کنید به دندانپزشک مراجعه کنید. روکش های تمام سرامیک دندان دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام ویژگی های خود را دارند و در ادامه انواع آنها را به شما معرفی می کنیم.

مزایای روکش تمام سرامیک دندان

مزایای روکش تمام سرامیک دندان برای محافظت از دندان ها و اصلاح طرح لبخند کاربرد دارد. به طور کلی روکش دندان (dental crown) با جنس فلز، سرامیک و یا ترکیبی از این دو ساخته می‌شود. روکش PFM ترکیبی از جنس فلز و سرامیک است که استحکام بالایی دارد. اما بسیاری نسبت به این نوع روکش حساسیت دارند. روکش‌‌های فلزی مقاومند اما شباهت زیادی به دندان‌‌های طبیعی ندارند.

تفاوت لمینت با روکش دندان
بخوانید

این نوع روکش از یک ماده‌ی چینی به نام پرسلن ساخته می‌شود. از نظر ظاهری این نوع روکش‌‌ها به دندان‌‌های طبیعی شباهت زیادی دارد. بهترین دندانپزشک زیبایی از این نوع روکش استفاده می‌شود. با این وجود به دلیل استقامت کمی که دارند، در صورت بی‌توجهی ممکن است شکسته شوند و یا در آن‌‌ها ترک ایجاد شود. در گذشته از روکش‌‌های تمام سرامیک پرسلن جاکت کراوان استفاده می‌شد. این نوع روکش ضعیف بود و به همین دلیل خیلی زود منسوخ شد. در حال حاضر از روکش‌‌های زیرکونیا استفاده می‌شود که در ادامه این نوع روکش را بیشتر توضیح می‌دهیم.

روکش‌‌های تمام سرامیک دندان چه مزیت هایی دارند؟

اولین مزیت روکش تمام سرامیک دندان زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند است. با وجود این روکش‌‌ها تمامی معایب و نقص‌‌های دندان‌‌ها پوشانده می‌شود. در صورتی که دندان شکسته باشد، با کمک روکش تمام سرامیک دندان به راحتی می‌توان این قسمت را در پشت روکش پنهان کرد. همچنین زمانی که دندان‌‌های بیمار کوتاه هستند، با کمک این نوع روکش می‌توان طول دندان‌‌ها را افزایش داد.
برای پر کردن فاصله‌ی بین دندان ها، لمینت دندان بهترین و آسانترین راه است. زمانی که این فاصله تا 2 میلیمتر باشد، با روش روکش کردن، به راحتی فاصله بین دندان‌‌ها پر می‌شود.

روکش دندان

یکی دیگر از مزیت‌‌های روکش تمام سرامیک دندان محافظت از دندان هاست. وقتی یک دندان ترمیم می‌شود، راه نفوذ میکروب از طریق کانال به قسمت ریشه‌ی دندان فراهم می‌شود. در این موارد احتمال عفونی شدن و آبسه‌ی دندان وجود دارد. با روکش کردن دندان راه نفوذ میکروب به سمت ریشه‌ی دندان به طور کامل بسته می‌شود.
از دیگر مزیت‌‌های روکش تمام سرامیک دندان نسبت به روکش‌‌های فلزی می‌توان به زیبایی و طبیعی بودن آن‌‌ها اشاره کرد. بیمار می‌تواند براساس سلیقه‌ی خود یک روکش با رنگ سفید روشن یا همرنگ دندان طبیعی انتخاب کند. در روکش‌‌های PFM و فلزی از یک لایه پرسلن نیمه شفاف استفاده می‌شود که بعد از مدتی این لایه از بین می‌رود.
روکش‌‌های تمام سرامیک سبک وزن هستند و بیمار وجود آن‌‌ها را روی دندان خود احساس نمی‌کند. روکش‌‌های فلزی یا روکش‌‌های PFM که از جنس فلز هستند، وزن سنگینی دارند. وقتی از این نوع روکش استفاده می‌شود، بیمار در روزهای اول احساس سنگینی رو دندان‌‌ها دارد.
در این نوع از روکش‌‌ها لبه‌ی فلزی ندارند. به همین دلیل در محل اتصال با لثه مشکلی ایجاد نمی‌شود.
برای نصب روکش تمام سرامیک دندان مینای دندان به مقدار کمی تراش داده می‌شود. این نوع روکش بیشتر با دندان‌‌های طبیعی سازگار است.
روکش کردن دندان با استفاده از روکش‌‌های تمام سرامیکی در مدت زمان کمتری انجام می‌شود. ابتدا دندانپزشک زیبایی بیمار را قالب‌گیری می‌کند. سپس با استفاده از قالب بدست آمده، در لابراتوار دندانپزشکی به مدت حاکثر 2 هفته روکش‌‌ها ساخته می‌شود. جاگذاری روکش‌‌ها بر روی دندان در یک جلسه و با استفاده از چسب مخصوص انجام می‌شود.

L-PRF در ایمپلنت
بخوانید

پس به طور خلاصه می توان گفت:

روکش تمام سرامیک دندان مزایای زیادی دارد که از اصلی ترین مزایای آن می توان به زیبایی و اصلاح دندان ها اشاره کرد. سایر مزایای این روکش ها موارد زیر هستند:

  1. اگر دندان ها شکستگی یا مشکلی داشته باشند با استفاده از این روکش های سرامیکی می توانید معایب دندان های خود را اصلاح کنید و لبخندی زیبا را به خود هدیه دهید.
  2. بعضی از افراد دندان هایشان با یکدیگر فاصله دارند برای رفع این فاصله از ایمپلنت دندان و همچنین روکش های سرامیکی می توان استفاده کرد.
  3. روکش های تمام سرامیک دندان بر خلاف روکش های فلزی سرامیکی ، وزن بسیار کمی دارند و فردی که از این روکش ها استفاده می کند احساس سنگینی نمی کند.
  4. روکش های سرامیکی ظاهری زیبا و کاملا طبیعی دارند و از دندان های اصلی قابل تشخیص نیستند.
  5. روکش های سرامیکی از دندان ها محافظت می کنند و مانع ورود میکروب به دندان ها می شوند.

روکش‌‌های تمام سرامیک چه معایبی دارند؟

اگر چه روکش‌‌های تمام سرامیک مزیت‌‌های زیادی را به همراه دارند، اما بدون عیب نیستند. از جمله معایب این نوع روکش‌‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
به دلیل ساختار ضعیف روکش تمام سرامیک دندان به مراقبت زیادی نیاز دارند. طول عمر این نوع روکش نسبت به روکش‌‌های فلزی و PFM کمتر است. با این وجود نباید گفت که این نوع روکش‌‌ها خیلی زود از بین می‌روند. بلکه اگر با آن‌‌ها موادغذایی سفت جویده شود، در طولانی مدت باعث ترک یا شکستگی روکش‌‌ها می‌شود.

روکش‌‌های تمام سرامیکی قابلیت ترمیم و تعمیر ندارند. زمانی که یک روکش ترک خورده و یا شکسته شده است، باید تعویض شود. البته کل روکش‌‌های دندان عوض نمی‌شود. بلکه فقط روکش ترک خورده یکی از دندان‌‌ها تعویض می‌شود. این کار باید قبل از نفوذ باکتری‌‌ها به زیر روکش انجام شود. در غیر این صورت به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان می‌شود.

مزایای روکش تمام سرامیک دندان

انواع روکش‌‌های تمام سرامیک

لمینت دندان انواع مختلفی دارد که براساس جنس و ترکیب مواد دسته‌بندی می‌شوند. این روکش‌‌ها عبارتند از:

1-روکش تمام سرامیک زیرکونیا

روکش زیرکونیم دندان از نوع زیرکونیا با مواد اکسید زیرکونیوم تهیه می‌شود. ابتدا با استفاده از مواد مخصوص دندانپزشکی قالب دندان‌‌های بیمار گرفته می‌شود. سپس با کمک ماده‌ی اکسید زیرکونیوم روکش‌‌ها منطبق بر قالب دندان‌‌ها ساخته می‌شود. این نوع روکش تمام سرامیک دندان استحکام و مقاومت بالایی دارد. یکی از ویژگی‌‌های این نوع روکش، نداشتن شفافیت است. به همین دلیل از نظر ظاهری به دندان‌‌های طبیعی شباهت دارد. بسیاری روکش زیرکونیا را بخاطر طبیعی بودن ترجیح می‌دهند.

کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود
بخوانید

2- روکش تمام سرامیک ایى ماکس

یکی دیگر از انواع لمینت دندان تمام سرامیک دندان روکش ایی ماکس نام دارد. این نوع روکش با روش ریختگی تهیه می‌شود. جنس آن از لیتیوم دی سیلیکات است. پس از اینکه قالب دندان‌‌های بیمار تهیه شد، لیتیوم دی سیلیکات ذوب و سپس درون قالب دندان‌‌ها ریخته می‌شود. بعد از سرد شدن آن را از قالب جدا می‌کنند که تبدیل به روکش شده است. یکی از ویژگی‌‌های روکش ایی ماکس، نداشتن مقاومت کافی است. اما آنقدر زیباست که بسیاری آن را انتخاب می‌کنند.

3- روکش تمام سرامیک کاد کام

سومین نوع روکش تمام سرامیک دندان کاد کام نام دارد. سرعت ساخت این نوع روکش بالاست. به طوری که در چند ساعت در مطب دندانپزشک زیبایی ساخته می‌شود. طرز ساخت آن به این صورت است که ابتدا همه‌ی دندان‌‌های بیمار اسکن می‌شود. سپس اطلاعات روی کامپیوتر قرار می‌گیرد. قالب دندان‌‌های بیمار با استفاده از تصاویر اسکن شده، به صورت مجازی طراحی می‌شود.
سپس تصاویر بدست آمده به دستگاه تراش ارسال می‌شود. این دستگاه قادر است با استفاده از این تصاویر، بلوک‌‌های سرامیکی را تراش دهد. بعد از اتمام کار روکش‌‌ها روی دندان بیمار قرار می‌گیرد. یکی از معایب این نوع روکش استفاده از بلوک تک رنگ است. به همین دلیل روکش‌‌های کاد کام از نظر ظاهری به دندان طبیعی شباهت زیادی ندارند.

لمینت دندان

4- روکش تمام سرامیک لومینیرز

روکش‌‌های لومینیرز یکی دیگر از انواع روکش تمام سرامیک دندان است که بدون تراش دندان نصب می‌شود. این نوع روکش ضخامت زیادی ندارد. با این وجود از استحکام بالایی برخوردار است. یکی از معایب روکش لومینیرز قیمت بالاست. روکش‌‌های لومینیرز تنها در آمریکا ساخته می‌شود. دندانپزشک ابتدا دندان‌‌های بیمار را قالب‌گیری می‌کند. سپس قالب دندان‌‌ها به آمریکا ارسال می‌شود تا روکش‌‌ها ساخته شوند.

5- روکش تمام سرامیک بریلیانس

یکی دیگر از انواع روکش تمام سرامیک دندان، بریلیانس نام دارد. این نوع روکش نازک است و به همین دلیل زمان نصب، دندان تراش داده نمی‌شود. از استحکام بالایی برخوردار است و از نظر ظاهری نسبت به روکش‌‌های لومینیرز زیباتر است.

مزایای روکش تمام سرامیک دندان

تعداد جلسات درمان با روکش های سرامیکی

روکش در این روش طی چند جلسه بر روی دندان قرار می گیرند، معمولا برای انجام روکش دندان ها 3 جلسه مورد نیاز است که طی دوهفته انجام می شود که این موارد شامل:

  • تراشیدن دندان و قالبگیری
  • امتحان روکش ها بر روی دندان
  • نصب روکش بر روی دندان بیمار

طول عمر روکش های تمام سرامیک دندان

طول عمر روکش های دندان بستگی به نوع مراقبت شما از روکش ها و رعایت بهداشت دهانی دارد. برای محافظت از این روکش ها توصیه می شود که مواد سفت را با دندان های خود خرد نکنید، از جویدن مواد سفت خودداری کنید و برای باز کردن بسته بندی مواد از دندان های خود استفاده نکنید.

ضد عفونی کردن اباتمنت ایمپلنت
بخوانید

پیشنهاد می شود به منظور اقدام به روش های درمانی و زیبایی مانند ساخت دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت و لمینت به دندانپزشک متخصص در این حوزه مراجعه نموده و درمان خود را در مراکز معتبر، شناخته شده و قابل اعتماد آغاز، اجرا و پیگیری نمایید.

سوالات متداول مزایای روکش تمام سرامیک دندان

یک جایگزین مناسب که می توان به جای روکش های فلز سرامیکی از آنها استفاده کرد، روکش تمام سرامیک دندان است. روکش فلز سرامیکی ظاهری متفاوت با دندان های طبیعی دارند و قابل تشخیص هستند، ولی روکش های تمام سرامیک ظاهری کاملا طبیعی دارند. ساختار روکش های تمام سرامیک مانند لمینت است.
روکش تمام سرامیک دندان برای محافظت از دندان ها و اصلاح طرح لبخند کاربرد دارد. به طور کلی روکش دندان (dental crown) با جنس فلز، سرامیک و یا ترکیبی از این دو ساخته می‌شود. روکش PFM ترکیبی از جنس فلز و سرامیک است که استحکام بالایی دارد. اما بسیاری نسبت به این نوع روکش حساسیت دارند. روکش‌‌های فلزی مقاومند اما شباهت زیادی به دندان‌‌های طبیعی ندارند. روکش تمام سرامیک دندان از یک ماده‌ی چینی به نام پرسلن ساخته می‌شود. از نظر ظاهری این نوع روکش‌‌ها به دندان‌‌های طبیعی شباهت زیادی دارد.
اولین مزایای روکش تمام سرامیک دندان زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند است. یکی دیگر از مزیت‌‌های روکش تمام سرامیک دندان محافظت از دندان هاست. با روکش کردن دندان راه نفوذ میکروب به سمت ریشه‌ی دندان به طور کامل بسته می‌شود. بیمار می‌تواند براساس سلیقه‌ی خود یک روکش با رنگ سفید روشن یا همرنگ دندان طبیعی انتخاب کند. برای نصب روکش تمام سرامیک دندان مینای دندان به مقدار کمی تراش داده می‌شود. این نوع روکش بیشتر با دندان‌‌های طبیعی سازگار است.
1-روکش تمام سرامیک زیرکونیا 2- روکش تمام سرامیک ایى ماکس 3- روکش تمام سرامیک کاد کام 4- روکش تمام سرامیک لومینیرز 5- روکش تمام سرامیک بریلیانس
معمولا برای انجام روکش دندان ها 3 جلسه مورد نیاز است که شامل: تراشیدن دندان و قالبگیری امتحان روکش ها بر روی دندان نصب روکش بر روی دندان بیمار
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت