مراقبت پس از فلورایدتراپی

Fluoride Therapy

مراقبت پس از فلورایدتراپی

مراحل مراقبت پس از فلورایدتراپی

فلوراید تراپی یک روش جلوگیری از پوسیدگی دندان است که توسط دندانپزشک متخصص انجام می‌شود البته امکان انجام فلوراید تراپی در منزل با استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید نیز وجود دارد. چنانچه قصد استفاده از دهان شویه جهت فلوراید تراپی را دارید حتما از میزان فلوراید موجود در آن آگاه باشید. میزان فلوراید موجود درخمیر دندان و همچنین دهان شویه بر روی بسته بندی آن‌ها نوشته شده است.

خمیر دندان هایی که به صورت روزانه و چندین بار در روز مورد استفاده قرار می‌گیرند از فلوراید کمتری برخوردار هستند اما  استفاده مدوام آن‌ها در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها نیز بی اثر نخواهد بود.

همانطور که انجام فلوراید تراپی و هزینه های آن حائز اهمیت است، مراقبت پس از فلوراید تراپی نیز اهمیت دارد. برای اینکه فلوراید تراپی ماندگاری بیشتری داشته باشد، حتما نکاتی که در ادامه گفته می شود را رعایت کنید. انجام مراقبت های پس از فلوراید تراپی کار سختی نیست، و حتی بهانه گیرترین کودکان هم به سادگی میتوانند از پس آن بربیایند. برای مطالعه مقالات در مورد ایمپلنت و لمینت به قسمت مقالات دندانپزشکی سایت مراجعه کنید.

ایمپلنت بهتر است یا لمینت
بخوانید

fluoride-in-dental-products

شست شوی کامل بعد از فلورایدتراپی

فلورایدتراپی کودکان معمولاً 5 دقیقه طول می‌کشد و بعدازآن باید کودکان تمامی آب دهان خود را خارج کنند. به همین دلیل است که فلورایدتراپی تنها در کودکانی که قابلیت خارج‌سازی بزاق دهانی رادارند انجام می‌شود و کودکان زیر 3 سال، بهتر است این عمل را انجام ندهند. با خارج کردن بزاق، بخشی از فلورایدهایی که به‌صورت موضعی روی دندان‌ها قرارگرفته است از دهان خارج می‌شود. بخش دیگری از فلورایدها جذب مینای دندان شده است و پوسیدگی‌های سطحی را از بین می‌برد. تا نیم ساعت بعد از فلوراید تراپی نباید دهان شستشو شود.

نخوردن غذا بعد از فلوراید تراپی

ازآنجایی‌که فلورایدتراپی بیشتر در کودکان باید توسط بهترین دندانپزشک انجام شود، باید حواستان باشد تا بعد از انجام فلوراید تراپی به مدت 2 تا 4 ساعت، چیزی میل نشود. کودکان بی‌طاقت هستند.

پیش از انجام فلوراید تراپی حتماً مواد غذایی مناسبی که تا چند ساعت آن‌ها را سیر نگه می‌دارد، به کودکانتان دهید تا پس از انجام فرایند فلورایدتراپی، بهانه غذایی نگیرند. از خوردن مواد چسبنده و سخت نیز تا 24 ساعت خودداری شود این نکات برای مراقبت پس از فلورایدتراپی می باشد .

تغذیه در دوران ایمپلنت

دکتر ساسان ترابیان دندانپزشک زیباییهمچنین بخوانید:هزینه فلوراید تراپی

خوردن آب با اجازه پزشک

معمولاً نباید در فرایند فلوراید تراپی تا چند ساعت آب نوشیده شود اما اگر شرایط کودک متفاوت باشد، بنا به تشخیص پزشک، کودکتان می‌تواند مقداری آب بنوشد اما به‌هیچ‌عنوان در نیم ساعت اولیه پس از فلوراید تراپی نباید آبی نوشیده شود.

مینی ایمپلنت ارتودنسی
بخوانید

غذاهای نرم بخورید

برای این‌که فلوراید تراپی ماندگاری بیشتری داشته باشد، خوردن غذاهای نرم بعد از انجام آن، توصیه می‌شود. حواستان باشد 24 ساعت اولیه پس از فلوراید تراپی، نقش مهمی در میزان موفقیت‌آمیز بودن این فرایند دارد و انجام این نکات، باعث ماندگاری طولانی‌مدت تر و اثرات بهتر فلوراید در مینای دندان می‌شود.

مسواک زدن ممنوع

ازآنجایی‌که بخش مهمی از وارنیش فلوراید همچنان در مجاورت دندان‌ها قرارگرفته است، پس بهتر است، در همان روز، از مسواک زدن خودداری شود و مراقبت پس از فلورایدتراپی را جدی بگیرید. بنا به تشخیص پزشک ممکن است مدت‌ زمان مسواک نزدن تا دو روز افزایش پیدا کند. همچنین، کشیدن نخ دندان نیز در این دوره ممنوع است.

دکتر ساسان ترابیان دندانپزشک زیباییهمچنین بخوانید:درمان پوسیدگی دندان

خوردن شیر بعد از فلوراید تراپی

بسیاری از کودکان، مقداری از ژل فلوراید را ناخواسته قورت می‌دهند که همین امر موجب می‌شود، تا خوردن شیر بعد از فلوراید تراپی اجباری شود. بعد از انجام فلوراید تراپی بهتر است یک لیوان شیر خورده شود تا اثرات آسیب دهنده فلوراید در بدن خنثی شود.

مراجعه هر 6 ماه یک‌بار

هر 6 ماه یک‌بار به مطب دندان‌پزشک مراجعه کنید تا پزشک با انجام ویزیت، تشخیص دهد که فلوراید تراپی باید مجدداً صورت گیرد یا خیر. در بیشتر موارد، هر 6 ماه یک‌بار، نیاز است تا فلوراید تراپی تمدید گردد. اگر دندانی مستعد پوسیدن باشد، ممکن است مدت‌زمان تمدید فلوراید تراپی به 4 ماه کاهش پیدا کند.

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی
بخوانید

فلوراید تراپی را جدی بگیرید

همان‌طور که دیدید مراقبت‌های پس از انجام فلوراید تراپی کار سختی نیست و این کار نیازی به بی‌حسی ندارد. کودک شما هیچ دردی را احساس نمی‌کند و از طرفی، با این کار ساده، سلامت دندان‌های وی را، در بزرگ‌سالی تأمین می‌شود.

فلوراید تراپی  و مراقبت پس از فلورایدتراپی را جدی بگیرید چراکه همان‌طور که می‌دانید پیشگیری بهتر از درمان است و فلوراید تراپی یک‌راه پیشگیری عالی برای انواع پوسیدگی‌های دندانی در بزرگ‌سالی به شمار می‌رود.

تغذیه در روز اول جراحی ایمپلنت

دکتر ساسان ترابیان دندانپزشک زیباییهمچنین بخوانید:فلوراید تراپی کودکان

سن فلوراید تراپی کودکان

فلوراید تراپی کودکان از بعد از سه‌سالگی آغاز می‌شود چراکه در این مدت تمامی دندان‌های کودکان رشد کرده‌اند و کودک قادر است تا بزاق دهان خود را خارج کند. بااینکه این دندان‌ها شیری هستند اما نگهداری دندان‌های شیری اهمیت بالایی دارد و نباید به آن‌ها به چشم یک‌دندان موقت نگاه کرد. بااین‌حال بیشتر والدین فلوراید تراپی را از سن شش‌سالگی و هم‌زمان با درآمدن اولین دندان‌های دائمی انجام می‌دهند.

سوالات مراقبت پس از فلوراید تراپی

چندین گزینه مختلف برای فلوراید تراپی خانگی وجود دارد و ما به افراد مختلف بسته به سن ، عادت ها و خطر پوسیدگی دندان گزینه های مختلفی را پیشنهاد می کنیم. استفاده کردن از خمیردندان های حاوی فلوراید دو بار در روز برای تمیز کردن دندانها و باعث می شود که فلوراید برای تقویت و محافظت در برابر حفره ها در دسترس باشد. و هچنین می توانید با استفاده از دهان شوی به همراه مسواک و نخ دندان دهان خود را تمیز کنید. دقت کنید که خمیردندان های حاوی فلوراید را برای کودکان زیر 2 سال و یا دهان شوی برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی شود.
فلوراید تراپی یکی از روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به دهان و دندان می باشد. امروزه کمتر کسی هست که دندان آسیب دیده و یا ترمیم شده نداشته باشد، مشکل بزرگسال ها به دلیل مراجعه کم به دندان پزشکی در سن پایین می باشد. تماس مستقیم فلوراید، ساختمان دندان را نسبت به آسیب ها و پوسیدگی مقاوم می کند.
روی سطح دندان مالیده می شود و کناره ی دندان را با استفاده از یک مسواک کوچک انجام می دهند. فلوراید وارنیش چسپنده است اما هنگامی که در مقابل بزاق قرار می گیرد سفت می شود. آسیبی به دندان وارد نمی کند، و اینکه روی وارنیش رو میتوانید مسواک بزنید.
فیکسچر ایمپلنت چیست و چه کاربردی دارد؟
بخوانید
فلوراید تراپی برای کودکان توسط دندانپزشک با انواع مختلفی از فلوراید انجام می شود، ممکن است به صورت ژل، کف و یا موادی به اسم وارنیش باشد. این مواد توسط دندانپزشک روی دندان کودک قرار می گیرد.

پیشنهاد می شود به منظور اقدام به روش های درمانی و زیبایی مانند  ایمپلنت و لمینت به دندانپزشک (دکتر ساسان ترابیان) متخصص در این حوزه مراجعه نموده و درمان خود را در مراکز معتبر، شناخته شده و قابل اعتماد آغاز نمایید.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت