مراقبت پس از فلورایدتراپی

Fluoride Therapy

مراحل مراقبت پس از فلورایدتراپی

فلوراید تراپی یک روش جلوگیری از پوسیدگی دندان است همانطور که انجام فلوراید تراپی و هزینه های آن حائز اهمیت است، مراقبت پس از فلوراید تراپی نیز اهمیت دارد. برای اینکه فلوراید تراپی ماندگاری بیشتری داشته باشد، حتما نکاتی که در ادامه گفته می شود را رعایت کنید. انجام مراقبت های پس از فلوراید تراپی کار سختی نیست، و حتی بهانه گیر ترین کودکان هم به سادگی میتوانند از پس آن بربیایند.

fluoride-in-dental-products

شست شوی کامل بعد از فلورایدتراپی

 

فلورایدتراپی کودکان معمولاً 5 دقیقه طول می‌کشد و بعدازآن باید کودکان تمامی آب دهان خود را خارج کنند. به همین دلیل است که فلورایدتراپی تنها در کودکانی که قابلیت خارج‌سازی بزاق دهانی رادارند انجام می‌شود و کودکان زیر 3 سال، بهتر است این عمل را انجام ندهند. با خارج کردن بزاق، بخشی از فلورایدهایی که به‌صورت موضعی روی دندان‌ها قرارگرفته است از دهان خارج می‌شود. بخش دیگری از فلورایدها جذب مینای دندان شده است و پوسیدگی‌های سطحی را از بین می‌برد. تا نیم ساعت بعد از فلوراید تراپی نباید دهان شستشو شود.

نخوردن غذا بعد از فلوراید تراپی

ازآنجایی‌که فلورایدتراپی بیشتر در کودکان باید توسط بهترین دندانپزشک انجام شود، باید حواستان باشد تا بعد از انجام فلوراید تراپی به مدت 2 تا 4 ساعت، چیزی میل نشود. کودکان بی‌طاقت هستند.

پیش از انجام فلوراید تراپی حتماً مواد غذایی مناسبی که تا چند ساعت آن‌ها را سیر نگه می‌دارد، به کودکانتان دهید تا پس از انجام فرایند فلورایدتراپی، بهانه غذایی نگیرند. از خوردن مواد چسبنده و سخت نیز تا 24 ساعت خودداری شود این نکات برای مراقبت پس از فلورایدتراپی می باشد .

تغذیه در دوران ایمپلنت

خوردن آب با اجازه پزشک

معمولاً نباید در فرایند فلوراید تراپی تا چند ساعت آب نوشیده شود اما اگر شرایط کودک متفاوت باشد، بنا به تشخیص پزشک، کودکتان می‌تواند مقداری آب بنوشد اما به‌هیچ‌عنوان در نیم ساعت اولیه پس از فلوراید تراپی نباید آبی نوشیده شود.

غذاهای نرم بخورید

برای این‌که فلوراید تراپی ماندگاری بیشتری داشته باشد، خوردن غذاهای نرم بعد از انجام آن، توصیه می‌شود.

حواستان باشد 24 ساعت اولیه پس از فلوراید تراپی، نقش مهمی در میزان موفقیت‌آمیز بودن این فرایند دارد و انجام این نکات، باعث ماندگاری طولانی‌مدت تر و اثرات بهتر فلوراید در مینای دندان می‌شود.

مسواک زدن ممنوع

ازآنجایی‌که بخش مهمی از وارنیش فلوراید همچنان در مجاورت دندان‌ها قرارگرفته است، پس بهتر است، در همان روز، از مسواک زدن خودداری شود و مراقبت پس از فلورایدتراپی را جدی بگیرید . بنا به تشخیص پزشک ممکن است مدت‌زمان مسواک نزدن تا دو روز افزایش پیدا کند.

همچنین، کشیدن نخ دندان نیز در این دوره ممنوع است.

خوردن شیر بعد از فلوراید تراپی

بسیاری از کودکان، مقداری از ژل فلوراید را ناخواسته قورت می‌دهند که همین امر موجب می‌شود، تا خوردن شیر بعد از فلوراید تراپی اجباری شود. بعد از انجام فلوراید تراپی بهتر است یک لیوان شیر خورده شود تا اثرات آسیب دهنده فلوراید در بدن خنثی شود.

مراجعه هر 6 ماه یک‌بار

هر 6 ماه یک‌بار به مطب دندان‌پزشک مراجعه کنید تا پزشک با انجام ویزیت، تشخیص دهد که فلوراید تراپی باید مجدداً صورت گیرد یا خیر. در بیشتر موارد، هر 6 ماه یک‌بار، نیاز است تا فلوراید تراپی تمدید گردد.

اگر دندانی مستعد پوسیدن باشد، ممکن است مدت‌زمان تمدید فلوراید تراپی به 4 ماه کاهش پیدا کند.

فلوراید تراپی را جدی بگیرید

همان‌طور که دیدید مراقبت‌های پس از انجام فلوراید تراپی کار سختی نیست و این کار نیازی به بی‌حسی ندارد. کودک شما هیچ دردی را احساس نمی‌کند و از طرفی، با این کار ساده، سلامت دندان‌های وی را، در بزرگ‌سالی تأمین می‌شود.

فلوراید تراپی  و مراقبت پس از فلورایدتراپی را جدی بگیرید چراکه همان‌طور که می‌دانید پیشگیری بهتر از درمان است و فلوراید تراپی یک‌راه پیشگیری عالی برای انواع پوسیدگی‌های دندانی در بزرگ‌سالی به شمار می‌رود.

تغذیه در روز اول جراحی ایمپلنت

سن فلوراید تراپی کودکان

فلوراید تراپی کودکان از بعد از سه‌سالگی آغاز می‌شود چراکه در این مدت تمامی دندان‌های کودکان رشد کرده‌اند و کودک قادر است تا بزاق دهان خود را خارج کند. بااینکه این دندان‌ها شیری هستند اما نگهداری دندان‌های شیری اهمیت بالایی دارد و نباید به آن‌ها به چشم یک‌دندان موقت نگاه کرد. بااین‌حال بیشتر والدین فلوراید تراپی را از سن شش‌سالگی و هم‌زمان با درآمدن اولین دندان‌های دائمی انجام می‌دهند.

پیشنهاد می شود به منظور اقدام به روش های درمانی و زیبایی مانند  ایمپلنت و لمینت به دندانپزشک (دکتر ساسان ترابیان)متخصص در این حوزه مراجعه نموده و درمان خود را در مراکز معتبر، شناخته شده و قابل اعتماد آغاز نمایید.

 

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت