کپسول آنتی بیوتیک برای آفت دهان

کپسول آنتی بیوتیک برای آفت دهان

کپسول آنتی بیوتیک برای آفت دهان

کپسول انتی بیوتیک برای آفت دهان تاثیر زیادی دارد که در ادامه این مقاله قصد داریم درباره تاثیرات کپسول آنتی بیوتیک برای آفت دهان با شما عزیزان صحبت کنیم. امیدواریم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. آفت دهان از بیماری هایی است که بسیار شیوع دارد و در سنین مختلف بروز می کند، این ضایعه علت های متفاوتی می تواند داشته باشد و همچنین این بیماری درمان های مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به آنتی بیوتیک ها اشاره کرد. گاهی در کنار کارهای تخصصی مانند ایمپلنت و لمینت، باید برای مواردی همانند آفت دهان هم به دندانپزشک مراجعه کرد.

آفت دهان چیست؟

آفت دهان یک نوع ضایعه ای است که به رنگ سفید یا خاکستری در دهان در قسمت های لثه، روی زبان و یا ناحیه داخلی دور دهان پدیدار می شود. این ضایعه تا مدت ها در دهان شخص می ماند و احساس درد را برای شخص ایجاد می کند. از عوامل ایجاد آفت در دهان می توان به عوامل ژنتیکی و ارثی اشاره کرد، البته عوامل دیگری از جمله آلرژی های مختلف و یا عوامل محیطی هم می تواند بر روی این ضایعه تاثیر گذار باشد. آفت های دهانی انواع مختلفی دارد که نوع اول آن که از همه شایع تر است و ۸۰ درصد افت ها از این نوع هستند نوع کوچک آن است.

نوع بعدی که ۱۰ درصد شیوع دارد آفت های بزرگ هستند و در نهایت آفت های تبخالی که آنها هم در بین مردم ۱۰ درصد شیوع دارند. افرادی که به طور ژنتیکی به صورت مداوم آفت می زنند باید به صورت مرتب بهداشت دهان خود را رعایت کنند مخصوصا کسانی که دندان های خود را لمینت و یا ایمپلنت و یا هر گونه دستکاری دیگر کرده اند. مراجعه مرتب و دوره ای به دندانپزشک و رعایت بهداشت دهان هم از راه های پیشگیری از آفت های دهانی است.

آنتی بیوتیک برای آفت دهان

کپسول آنتی بیوتیک برای آفت دهان

از بهترین درمان ها، کپسول آنتی بیوتیک برای آفت دهان است که می توان استفاده کرد. کپسول تتراسایکلین آنتی بیوتیک ۲۵۰ میلی گرمی است که محلول در سرم است. این کپسول را به صورت دهان شویه مصرف می کنند و جزو داروهای موضعی به حساب می آید
این کپسول را می توان به صورت محلول بر روی زخم استفاده کرد که در ادامه به نحوه مصرف آن اشاره می کنیم.

آفت دهان

روش استفاده از کپسول انتی بیوتیک برای آفت دهان

روش استفاده از کپسول انتی بیوتیک برای آفت دهان به این صورت است که حدودا ۲۵۰ میلی گرم تا ۱۰۰۰ میلی گرم از کپسول تتراسایکلین را در آبی به اندازه ۳۰ میلی لیتر حل می کنید. البته می توانید به جای ۳۰ میلی لیتر آب از ۳۰ میلی لیتر الگزیر دیفن هیدرامین هم استفاده کنید. بعد از حل شدن این کپسول در حلال مورد نظر، این محلول را بر روی گاز استریل ریخته و گاز را آغشته به محلول می کنید.

بعد از آن این گاز را برای مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بر روی آفت دهان بگذارید. از دیگر دارو هایی که برای آفت دهان استفاده می شود می توان به سفالکسین یک درصد اشاره کرد که این دارو در بیمارانی که به تتراسایکلین مقاومت نشان می دهند استفاده می شود. روش آماده سازی به این صورت است که یک کپسول ۲۵۰ میلی گرمی از سفالکسین را در ۳۰ میلی لیتر آب حل می کنید و به صورت دهان شویه استفاده می کنید.

آفت دهان

مدت استفاده از کپسول آنتی بیوتیک

در درمان آفت دهان به وسیله آنتی بیوتیک باید روش درمانی فوق را حدود ۵ الی ۷ روز ادامه دهید و در هر روز هم این روش را حدود ۴ تا ۶ بار تکرار کنید. نکته قابل توجه در این روش درمانی این است که بعد از هر بار استفاده از کپسول آنتی بیوتیک برای آفت دهان نباید به مدت ۳۰ دقیقه بعد از مصرف آنتی بیوتیک موضعی چیزی خورده شود. این روش درمانی طول دوران آفت را کوتاه می کند و همین طور درد ناشی از آن را بسیار کاهش می دهد. از خوبی های مصرف کپسول آنتی بیوتیک برای آفت دهان این است که از بروز دوباره آفت در دهان جلوگیری می کند. اگر از محلول سفالکسین ۱ درصد در ۳۰ میلی لیتر آب استفاده کردید باید ۴ تا ۶ بار در روز و هر بار ۱۰ الی ۲۰ دقیقه استفاده کنید.

آفت

داروهای دیگری که برای آفت دهان استفاده می شود

در درمان آفت دهان چیز های دیگری هم استفاده می شوند که می توان از بین ان ها سوکرالفیت، مسواک های اولتراسونیک، دهان شویه هایی که حاوی تری کلوزان هستند، کلوبتازول ۰.۰۵ درصد و یا تریامسینولون استوناید ۱درصد را نام برد. یکی دیگر از دارو های مفید برای آفت دهان قرص هیدروکورتیزون و یا قرص بتامتازون است که بر روی آفت می گذارند.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت