صحیح مسواک زدن

صحیح مسواک زدن

صحیح مسواک زدن

ضرورت صحیح مسواک زدن

طریق صحیح مسواک زدن باعث حفظ دندان‌های شما از پوسیدگی می‌شود. در واقع شما با نحوه صحیح مسواک زدن از ایجاد جرم بر روی دندان خود جلوگیری می‌کنید.

هم‌چنین وقتی مسواک به شکل صحیح زده شود، از ساییدگی و تحلیل لثه نیز جلوگیری می‌شود. در بسیاری از موارد دلیل از بین رفتن لثه و ایجاد زخم بر روی آن، ناآگاهی از طریقه صحیح مسواک زدن است.

همه افرادی که به حفظ بهداشت دندان و دهان، اهمیت می‌دهند و والدین مسئولیت پذیری که قصد آموزش صحیح مسواک زدن به کودکان خود را دارند، با این پرسش رو به رو هستند که روش صحیح مسواک زدن چگونه است؟
بدون شک مسواک زدن یکی از مهم‌ترین راه‌های رعایت بهداشت شخصی، حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگی آن‌ها است.

ضرورت آموزش صحیح مسواک زدن به کودکان

توصیه ما به والدین گرامی این است که روش‌های صحیح مسواک زدن و رعایت بهداشت دندان‌ها را از اوایل دوران کودکی و از زمان رویش اولین دندان‌ها، به کودکان خود آموزش دهند.

با پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های شیری، نیازی به صرف هزینه‌های بعدی جهت ترمیم آن‌ها نخواهید داشت.
آموزش شیوه صحیح مسواک زدن به کودک بسیار اهمیت دارد، زیرا در صورتی که کودک به درستی این کار را انجام ندهد، ممکن است به لثه‌های خود آسیب بزند و به دلیل حس درد و ناراحتی ناشی از تحریک لثه‌ها، از مسواک زدن خودداری کند.
همچنین ممکن است در صورت عدم آموزش صحیح، کودک قادر به پاک کردن و جرم زدایی کامل دندان‌های خود به وسیله مسواک زدن، نباشد و در نتیجه پس از مدتی دچار پوسیدگی دندان شود.

در این مطلب قصد داریم به آموزش صحیح مسواک زدن بپردازیم.

چرا باید طریقه صحیح مسواک زدن را یاد بگیریم؟

مسواک زدن کاری است که به توصیه بهترین دندانپزشک زیبایی برای حفظ زیبایی دندان ها  باید در طی شبانه‌روز 2 بار آن را انجام دهید. با این کار از ایجاد جرم بر روی دندان جلوگیری می‌کنید. در عین حال دندان‌های سفید و زیبا خواهید داشت. پلاک و جرمی که روی دندان باقی می‌ماند، محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌های مضر ایجاد می‌کند. در صورت ازدیاد این باکتری‌ها، روند پوسیدگی دندان تسریع می شود.
مسواک زدن با خمیردندان مناسب به چند دلیل بسیار مهم است. اولین و مهم‌ترین دلیل این است که خمیردندان و مسواک زدن صحیح باکتری‌های مضری را که روی دندان‌ها خانه می‌کنند، از بین می‌برد. پوسیدگی دندان، بیماری لثه، از دست رفتن دندان و لزوم کاشت دندان همه از وجود جرم و پلاک روی دندان ناشی می‌شود. به همین دلیل است که آموزش طریقه صحیح مسواک زدن اولین گام مهم برای حفظ سلامتی دندان و لبخند لثه ای است.

توصیه‌های مهم برای آموزش صحیح مسواک زدن

برای داشتن دندان و لثه سالم لازم است که طریقه صحیح مسواک زدن را با توصیه‌های زیر رعایت کنید:

تا نیم ساعت بعد از غذاخوردن مسواک نزنید
وقتی غذا میل می‌کنید و بلافاصله بعد از آن مسواک می‌زنید، به دندان‌ها آسیب وارد می‌شود. شاید شما هم جزء کسانی باشید که فکر می‌کنند بلافاصله بعد از غذاخوردن، بر روی دندان و لثه جرم و باکتری ایجاد می شود. در حالی که در این زمان سطح PH دهان پایین می‌آید و دهان اسیدی می‌شود. در این هنگام اگر مسواک بزنید، مینای دندان‌ها ساییده می‌شوند. پس بهترین کار این است تا 30 دقیقه بعد از غذا خوردن مسواک نزنید.

مسواک زدن دندان

 

زمان مسواک زدن روی یک نقطه متمرکز نشوید

یکی از اشتباهات رایج بسیاری از افراد زمان مسواک زدن، تمرکز بر روی یک نقطه است. در این صورت از تمیز کردن سایر قسمت‌های دهان و دندان خود غافل می‌شوند. برای جلوگیری از این اشتباه زمان مسواک زدن، باید آن را بر روی تمامی قسمت‌های دندان به یک اندازه بکشید تا همه جای دندان‌های شما تمیز شود.

<class=”col-md-12″>

با ملایمت مسواک بزنید

یک توصیه‌ی مهم برای طریق صحیح مسواک زدن، حرکت ملایم است. نباید با خشونت مسواک را بر روی دندان‌های خود بکشید. وقتی مسواک را با تندی بر روی دندان‌ها می‌کشید، نه تنها مینای دندان ساییده می‌شود، بلکه لثه هم به تحلیل می‌رود و عقب نشینی می‌کند. هرگز در زمان مسواک زدن عجله نکنید. می‌توانید به جای سرپا ماندن، روی صندلی بنشینید و به آرامی مسواک بزنید. هم‌چنین حرکت مسواک بر روی دندان‌ها باید به صورت دورانی باشد.

آموزش صحیح مسواک زدن

برای هر بار مسواک زدن 2 دقیقه زمان صرف کنید

شما باید دو بار در طی روز مسواک بزنید؛ قبل از خواب و بعد از بیدار شدن. در این دو زمان، باید حداقل 2 دقیقه برای مسواک زدن، وقت صرف کنید. اغلب مسواک‌هایی که در بازار هستند، زمان سنج ندارند و بنابراین شاید صرف این مقدار زمان در ابتدا دشوار باشد. اما می‌توانید با گوشی همراه برای خود وقت تعیین کنید.

 

به دندان‌های آسیاب بیشتر توجه کنید

زمانی که در حال مسواک زدن هستید، دندان‌های خلفی و آسیاب را مد نظر قرار دهید. آن‌ها را بیش‌تر از سایر دندان مسواک بزنید. در حالی که بسیاری بر روی دندان‌های جلو خود تاکید دارند تا سفید و زیبا شوند، اما از دندان‌های عقب غافل می‌شوند. دندان‌های آسیب به دلیل سطح ناهمواری که دارند، بیش‌تر در معرض ایجاد پلاک و جرم  و آفت دهانی هستند. هم‌چنین این سطح جونده است و باقیمانده‌ی غذا بر روی آن‌ها باقی می‌ماند. بنابراین لازم است که بیش‌تر مورد توجه قرار بگیرند.

زمان مسواک زدن

 

زمان خرید مسواک نوع استاندارد تهیه کنید

پیش از آموزش روش صحیح مسواک زدن لازم است ابتدا مسواک و خمیردندان مناسب تهیه شود.
بر خلاف تصور عموم مردم، برند خمیردندان، اهمیت چندانی ندارد؛ زیرا همه ی خمیردندان‌ها از تعدادی مواد اولیه مشخص تهیه می‌شوند که شامل مواد کف کننده، ساینده، فلوراید، خوشبو کننده و مقداری مواد شوینده و پایه هستند.

تفاوت خمیردندان‌ها تنها در مواد خوشبو کننده و احیاناً مواد سفید کننده دندان‌ها است.این که خمیردندان با کیفیت، باید از میان برندهای خارجی و گران قیمت تهیه شود، یک باور نادرست است که متأسفانه بین مردم رواج دارد.

اما بدون داشتن مسواک مناسب، نه تنها به لثه‌ها و دندان‌ها آسیب وارد می‌شود؛ بلکه نظافت دهان و دندان نیز به خوبی انجام نشده و موجب باقی ماندن جرم و در نهایت پوسیدگی دندان‌ها خواهد شد.

مسواک‌های زیادی در بازار موجود است که برخی از آن‌ها استاندارد نیستند و قیمت پایینی دارند.بخصوص بعد از انجام لمینت دندانی و ارتودنسی برای حفظ سلامت دهان و دندان لازم است که از مناسب بودن مسواک خود مطمئن شوید و از هر نوع مسواکی استفاده نکنید.

مسواک باید به اندازه‌ی دهان شما باشد و به گونه‌ای طراحی شده باشد که بتواند دندان‌های آسیاب را نیز تحت پوشش قرار دهد. مسواک‌های که روی آن‌ها کلمه‌ی Hard نوشته شده است، سفت و سخت هستند و به لثه آسیب می‌رسانند. مسواک‌های نرم یا Soft برای لثه مناسبند اما برای تمیز کردن جرم روی دندان، باید مسواک زدن شما بیش‌تر طولانی‌تر شود. مسواک‌های Medium بهترین گزینه برای دندان هستند.

 

به بهداشت مسواک توجه کنید

مسواک مسئولیت تمیز کردن دندان‌های شما را برعهده دارد. اما شما نیز در برابر بهداشت و تمیز بودن مسواک خود مسئول هستید. هر 6 ماه یکبار باید مسواک خود را تعویض کنید.

 

  • بعد از هر بار مسواک زدن، آن را آب بکشید تا تمامی باکتری‌های دندان از بین برود. در هفته یک بار مسواک را به مدت 24 ساعت در آب و نمک قرار دهید تا میکروب‌های آن از بین برود.
  • مسواک را بدون سرپوش داخل قفسه قرار ندهید. تا حد امکان از گذاشتن مسواک در محیط دستشویی خودداری کنید. زیرا این محل محیط مناسبی برای رشد باکتری‌هاست که بر روی مسواک منتقل می‌شوند.
  • مسواک زدن بر روی زبان را فراموش نکنید

 

یکی دیگر از قسمت‌های مهمی که در زمان مسواک زدن باید تمیز شود، زبان است. درست است که شما با مسواک زدن دندان‌ها و لثه‌ی خود را تمیز می‌کنید، اما اگر زبان به حال خود رها شود، میکروب‌ها و باکتری‌های مضر آن به سمت دندان منتقل می شود.

زمانی که در حال مسواک زدن هستید، آن را به آرامی بر روی زبان خود بکشید به گونه‌ای که باعث زخم شدن زبان نشود و سپس زبان را آب بکشید.

بهداشت دهان و دندان

 

از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید

نوع خمیردندانی که برای مسواک زدن استفاده می‌کنید، اهمیت زیادی در حفظ سلامت دهان و دندان دارد. در اینجا ما تاکیدی بر روی خارجی یا ایرانی بودن خمیردندان نداریم. بلکه باید هر چند وقت یکبار خمیردندان خود را تعویض نمایید. زیرا بعد از مدتی، باکتری‌های دندان در برابر خمیردندان مقاوم می‌شوند و باید به سراغ خمیردندان دیگری بروید.
از خمیردندان باید به اندازه استفاده کنید. استفاده‌ی زیاد از خمیردندان، کار شستشوی دندان‌ها را سخت‌تر می‌کند. به اندازه‌ی یک نخود خمیردندان برای هر بار مسواک زدن کافیست

بعد از اینکه دندان‌های خود را کامل مسواک زدید، دهان و دندان ها را چندین بار با آب بشویید تا هیچ ردی از خمیردندان بر روی دندان‌ها و لثه باقی نماند. در غیر این‌صورت خودِ خمیردندان هم ممکن است باعث خرابی دندان‌ها شود.

ویژگی های مسواک مناسب

اولین مشخصه یک مسواک مرغوب و با کیفیت، قابلیت ارتجاعی پرزهای آن است. شاید در ویترین فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها، مسواک‌هایی با پرزهای رنگارنگ و شکل‌های متنوع وجود داشته باشد که باعث فریب مصرف کنندگان شود؛ اما آن چه مهم است، کیفیت پرزهای مسواک است.

در صورتی که پرزهای مسواک قابلیت ارتجاعی خوبی داشته باشند، هنگام عبور از روی مواد غذایی چسبیده به دندان‌ها و سایش آن‌ها، به خوبی خم و راست شده و به دلیل مقاومت بالایی که دارند، سطوح دندان‌ها را پاک کرده و ذرات غذا را از آن‌ها جدا می‌کنند. اگر مسواک دارای پرزهای بی کیفیتی باشد، پرزهای آن پس از مدت کوتاهی به حالت خمیده در می‌آید و در این حالت نمی‌تواند دندان‌ها را تمیز کند.

زبر یا نرم بودن مسواک بیشتر به سلیقه شخصی مصرف کننده بستگی دارد؛ اما زبری مسواک نباید در حدی باشد که باعث آسیب زدن به لثه‌ها و تحلیل آن‌ها شود.

همچنین باید دقت شود که قسمت کف مسواک و بین پرزها کاملاً تمیز باشد. در صورتی که کف مسواک کثیف شده و خمیردندان خشک شده به آن چسبیده باشد، باید مسواک را تعویض نمود.
به طور کلی بهتر است مسواکی از برندهای شناخته شده و باکیفیت خریداری نمایید.

مسواک مناسب

روش درست مسواک زدن

مسواک زدن و روش صحیح نخ دندان کشیدن باید همراه با هم باشند تا کاملاً مواد غذایی به دام افتاده لابه لای دندان‌ها را تمیز کنند. بهتر است لااقل روزی دو نوبت به روش صحیح مسواک بزنید.
برای این کار در ابتدا لازم است به میزان معینی خمیردندان روی مسواک قرار دهید. معمولاً توصیه می‌شود در هر نوبت، به اندازه یک نخود از خمیردندان استفاده شود. بعضی افراد تصور می‌کنند با مصرف مقدار بیشتری از خمیردندان، دندان‌های آن‌ها تمیزتر خواهد شد! این یک تصور اشتباه است.

روش درست مسواک زدن

در مرحله بعد با صبر و حوصله دندان‌ها را به وسیله حرکات چرخشی و دایره‌ای تمیز کنید. پس از آن از حرکات بالا و پایین نیز برای نظافت کامل همه دندان‌ها استفاده کنید.

فراموش نکنید که سطوح داخلی دندان‌ها (که به سمت داخل دهان قرار دارند) را به دقت مسواک بزنید. همچنین سطوح جونده دندان‌ها که دارای پستی‌ و بلندی‌هایی هستند را به خوبی پاک‌سازی نمایید.
دندان‌های انتهایی معمولاً به سختی قابل دسترسی هستند، اما بسیار ضروری است که آن‌ها را به خوبی تمیز کنید؛ زیرا در صورت پوسیدگی، ترمیم آن‌ها دشوار خواهد بود.
مرز بین دندان‌ها و لثه، محل تجمع باکتری‌ها است. هنگام مسواک زدن به یاد داشته باشید که این نواحی را با حرکات چرخشی، زاویه 45 درجه و اندکی فشار تمیز کنید.

در مرحله پایانی سطح زبان را هم مسواک زده و دهان را آبکشی نمایید.
لازم است مسواک را هم پس از استفاده به خوبی بشویید و در محلی خشک قرار دهید. (نگهداری مسواک در سرویس بهداشتی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود)

در صورتی که ارتودنسی انجام داده اید توصیه می کنیم مقاله آموزش مسواک در ارتودنسی در خصوص مسواک در طول درمان ارتودنسی را مطالعه نمایید.

چند نکته مهم در اهمیت مسواک و خمیردندان

  • کودکان تا سن چهار سالگی به هیچ عنوان نباید از خمیردندان استفاده کنن حتی خمیردندانهای مخصوص کودکان. اینها فقط جنبه تبلیغ و بیزنسه.
  • خمیردندانهای جرمگیر و سفیدکننده هم بدلیل داشتن مواد ساینده درشتتر به مینای دندان آسیب میرسانند و نباید استفاده کرد
  • بعضیها فکر میکنن هرچقدر خمیردندان بیشتر استفاده کنن ودهانشون بیشتر کف بکنه دندوناشون بهتر تمیز میشه.
  • باید بدونید که خمیردندان وسیله کمکیه و کار اصلی را مسواک انجام میده. درست اینه که خمیر کمتر بزنید تا کمتر توی دهان کف جمع بشه.
  • وقتی هم که کف زیاد شد باید اونو زودتر خالی کنید و به مسواک زدن ادامه بدید.
  • مسواک زدن یه کار عاشقانه است و باید آروم و با حوصله انجام بشه نه تند و باعجله.
  • اصلا به مسواکتون فشار وارد نکنید و مثل بچه نوازش کردن، دندونها را نوازش کنید و این کاررا حدود پنج دقیقه انجام بدید.
1نظر

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت