صحیح مسواک زدن

صحیح مسواک زدن

ضرورت صحیح مسواک زدن

طریق صحیح مسواک زدن باعث حفظ دندان‌های شما از پوسیدگی می‌شود. در واقع شما با نحوه صحیح مسواک زدن از ایجاد جرم بر روی دندان خود جلوگیری می‌کنید. هم‌چنین وقتی مسواک به شکل صحیح زده شود، از ساییدگی و تحلیل لثه نیز جلوگیری می‌شود. در بسیاری از موارد دلیل از بین رفتن لثه و ایجاد زخم بر روی آن، ناآگاهی از طریقه صحیح مسواک زدن است. در این مطلب قصد داریم به آموزش صحیح مسواک زدن بپردازیم.

چرا باید طریقه صحیح مسواک زدن را یاد بگیریم؟

مسواک زدن کاری است که به توصیه بهترین دندانپزشک زیبایی برای حفظ زیبایی دندان ها  باید در طی شبانه‌روز 2 بار آن را انجام دهید. با این کار از ایجاد جرم بر روی دندان جلوگیری می‌کنید. در عین حال دندان‌های سفید و زیبا خواهید داشت. پلاک و جرمی که روی دندان باقی می‌ماند، محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌های مضر ایجاد می‌کند. در صورت ازدیاد این باکتری‌ها، روند پوسیدگی دندان تسریع می شود.
مسواک زدن با خمیردندان مناسب به چند دلیل بسیار مهم است. اولین و مهم‌ترین دلیل این است که خمیردندان و مسواک زدن صحیح باکتری‌های مضری را که روی دندان‌ها خانه می‌کنند، از بین می‌برد. پوسیدگی دندان، بیماری لثه، از دست رفتن دندان و لزوم کاشت دندان همه از وجود جرم و پلاک روی دندان ناشی می‌شود. به همین دلیل است که آموزش طریقه صحیح مسواک زدن اولین گام مهم برای حفظ سلامتی دندان و لبخند لثه ای است.

توصیه‌های مهم برای آموزش صحیح مسواک زدن

برای داشتن دندان و لثه سالم لازم است که طریقه صحیح مسواک زدن را با توصیه‌های زیر رعایت کنید:

تا نیم ساعت بعد از غذاخوردن مسواک نزنید

وقتی غذا میل می‌کنید و بلافاصله بعد از آن مسواک می‌زنید، به دندان‌ها آسیب وارد می‌شود. شاید شما هم جزء کسانی باشید که فکر می‌کنند بلافاصله بعد از غذاخوردن، بر روی دندان و لثه جرم و باکتری ایجاد می شود. در حالی که در این زمان سطح PH دهان پایین می‌آید و دهان اسیدی می‌شود. در این هنگام اگر مسواک بزنید، مینای دندان‌ها ساییده می‌شوند. پس بهترین کار این است تا 30 دقیقه بعد از غذا خوردن مسواک نزنید.

مسواک زدن دندان

زمان مسواک زدن روی یک نقطه متمرکز نشوید

یکی از اشتباهات رایج بسیاری از افراد زمان مسواک زدن، تمرکز بر روی یک نقطه است. در این صورت از تمیز کردن سایر قسمت‌های دهان و دندان خود غافل می‌شوند. برای جلوگیری از این اشتباه زمان مسواک زدن، باید آن را بر روی تمامی قسمت‌های دندان به یک اندازه بکشید تا همه جای دندان‌های شما تمیز شود.

با ملایمت مسواک بزنید

یک توصیه‌ی مهم برای طریق صحیح مسواک زدن، حرکت ملایم است. نباید با خشونت مسواک را بر روی دندان‌های خود بکشید. وقتی مسواک را با تندی بر روی دندان‌ها می‌کشید، نه تنها مینای دندان ساییده می‌شود، بلکه لثه هم به تحلیل می‌رود و عقب نشینی می‌کند. هرگز در زمان مسواک زدن عجله نکنید. می‌توانید به جای سرپا ماندن، روی صندلی بنشینید و به آرامی مسواک بزنید. هم‌چنین حرکت مسواک بر روی دندان‌ها باید به صورت دورانی باشد.
آموزش صحیح مسواک زدن

 

 

برای هر بار مسواک زدن 2 دقیقه زمان صرف کنید

شما باید دو بار در طی روز مسواک بزنید؛ قبل از خواب و بعد از بیدار شدن. در این دو زمان، باید حداقل 2 دقیقه برای مسواک زدن، وقت صرف کنید. اغلب مسواک‌هایی که در بازار هستند، زمان سنج ندارند و بنابراین شاید صرف این مقدار زمان در ابتدا دشوار باشد. اما می‌توانید با گوشی همراه برای خود وقت تعیین کنید.

به دندان‌های آسیاب بیشتر توجه کنید

زمانی که در حال مسواک زدن هستید، دندان‌های خلفی و آسیاب را مد نظر قرار دهید. آن‌ها را بیش‌تر از سایر دندان مسواک بزنید. در حالی که بسیاری بر روی دندان‌های جلو خود تاکید دارند تا سفید و زیبا شوند، اما از دندان‌های عقب غافل می‌شوند. دندان‌های آسیب به دلیل سطح ناهمواری که دارند، بیش‌تر در معرض ایجاد پلاک و جرم  و آفت دهانی هستند. هم‌چنین این سطح جونده است و باقیمانده‌ی غذا بر روی آن‌ها باقی می‌ماند. بنابراین لازم است که بیش‌تر مورد توجه قرار بگیرند.
زمان مسواک زدن

زمان خرید مسواک نوع استاندارد تهیه کنید

مسواک‌های زیادی در بازار موجود است که برخی از آن‌ها استاندارد نیستند و قیمت پایینی دارند.بخصوص بعد از انجام لمینت دندانی و ارتودنسی  برای حفظ سلامت دهان و دندان لازم است که از مناسب بودن مسواک خود مطمئن شوید و از هر نوع مسواکی استفاده نکنید. مسواک باید به اندازه‌ی دهان شما باشد و به گونه‌ای طراحی شده باشد که بتواند دندان‌های آسیاب را نیز تحت پوشش قرار دهد. مسواک‌های که روی آن‌ها کلمه‌ی Hard نوشته شده است، سفت و سخت هستند و به لثه آسیب می‌رسانند. مسواک‌های نرم یا Soft برای لثه مناسبند اما برای تمیز کردن جرم روی دندان، باید مسواک زدن شما بیش‌تر طولانی‌تر شود. مسواک‌های Medium بهترین گزینه برای دندان هستند.

به بهداشت مسواک توجه کنید

مسواک مسئولیت تمیز کردن دندان‌های شما را برعهده دارد. اما شما نیز در برابر بهداشت و تمیز بودن مسواک خود مسئول هستید. هر 6 ماه یکبار باید مسواک خود را تعویض کنید. بعد از هر بار مسواک زدن، آن را آب بکشید تا تمامی باکتری‌های دندان از بین برود. در هفته یک بار مسواک را به مدت 24 ساعت در آب و نمک قرار دهید تا میکروب‌های آن از بین برود. مسواک را بدون سرپوش داخل قفسه قرار ندهید. تا حد امکان از گذاشتن مسواک در محیط دستشویی خودداری کنید. زیرا این محل محیط مناسبی برای رشد باکتری‌هاست که بر روی مسواک منتقل می‌شوند.

مسواک زدن بر روی زبان را فراموش نکنید

یکی دیگر از قسمت‌های مهمی که در زمان مسواک زدن باید تمیز شود، زبان است. درست است که شما با مسواک زدن دندان‌ها و لثه‌ی خود را تمیز می‌کنید، اما اگر زبان به حال خود رها شود، میکروب‌ها و باکتری‌های مضر آن به سمت دندان منتقل می شود. زمانی که در حال مسواک زدن هستید، آن را به آرامی بر روی زبان خود بکشید به گونه‌ای که باعث زخم شدن زبان نشود و سپس زبان را آب بکشید.

بهداشت دهان و دندان

از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید

نوع خمیردندانی که برای مسواک زدن استفاده می‌کنید، اهمیت زیادی در حفظ سلامت دهان و دندان دارد. در اینجا ما تاکیدی بر روی خارجی یا ایرانی بودن خمیردندان نداریم. بلکه باید هر چند وقت یکبار خمیردندان خود را تعویض نمایید. زیرا بعد از مدتی، باکتری‌های دندان در برابر خمیردندان مقاوم می‌شوند و باید به سراغ خمیردندان دیگری بروید.
از خمیردندان باید به اندازه استفاده کنید. استفاده‌ی زیاد از خمیردندان، کار شستشوی دندان‌ها را سخت‌تر می‌کند. به اندازه‌ی یک نخود خمیردندان برای هر بار مسواک زدن کافیست. بعد از اینکه دندان‌های خود را کامل مسواک زدید، دهان و دندان ها را چندین بار با آب بشویید تا هیچ ردی از خمیردندان بر روی دندان‌ها و لثه باقی نماند. در غیر این‌صورت خودِ خمیردندان هم ممکن است باعث خرابی دندان‌ها شود.
بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

دیدگاه
نام
مقدار
وب سایت