آیا بعد از ایمپلنت می توان ارتودنسی کرد؟

ارتودنسی دندان ایمپلنت شده

آیا بعد از ایمپلنت می توان ارتودنسی کرد؟

ارتودنسی دندان های ایمپلنت شده

آیا بعد از ایمپلنت می توان ارتودنسی کرد؟ افراد بسیاری هستند که برای زیباتر شدن دندان هایشان نیاز به ارتودنسی دارند. در این میان افرادی هستند که برخی از دندان هایشان ایمپلنت شده است. پس برای کسب اطلاعات در مورد ارتودنسی دندان ایمپلنت شده با ما همراه باشید. اگر این افراد نیاز به ارتودنسی داشته باشند، معمولاً نگران ایمپلنت هایشان خواهند شد چرا که تصور می کنند شاید نیاز به برداشت ایمپلنت در طی ارتودنسی باشد.

با این که بهتر است ارتودنسی پیش از ایمپلنت دندان ها صورت بگیرد اما هیچ مانعی برای درمان ارتودنسی پس از کاشت ایمپلنت وجود ندارد. در ادامه درباره کاشت ایمپلنت پیش از ارتودنسی صحبت خواهیم کرد. همچنین از شما دعوت می کنیم که مقالات ما در مورد لمینت، دندانپزشک و … را مطالعه فرمایید.

کامپوزیت ونیر چیست؟
بخوانید

مزایا و معایب ارتودنسی دندان های ایمپلنت شده

اگر یک یا چند دندان غایب دارید، ممکن است با درمان ارتودنسی، این فضای خالی توسط دندان های اطراف به خوبی پر شود و نیازی به ایمپلنت نداشته باشید که این مستلزم انجام ارتودنسی توسط دندانپزشک خوب در تهران می باشد. با این حال وجود ایمپلنت ها در ارتودنسی مانعی برای ارتودنسی محسوب نمی شوند بلکه از دندان های ثابت ایمپلنت شده می توان به عنوان تکیه گاه و نقطه فشار استفاده کرد.

چه زمانی باید ایمپلنت ها را خارج می کنیم؟

زمانی که ایمپلنت به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد و عملکرد ارتودنسی را با اختلال مواجه کند، دندانپزشک زیبایی مجبور به خارج کردن ایمپلنت می شود. از آن جایی که این کار دردسر زیادی برای بیمار و دندانپزشک زیبایی دارد معمولاً آخرین موردی است که دندانپزشک به آن فکر می کند. در اولویت هر دندانپزشک، نگهداری ایمپلنت ها در زمان ارتودنسی است.

معمولاً دندانپزشکان از ایمپلنت ها به خاطر عمر بالایی که دارند، جهت تسریع درمان ارتودنسی استفاده می کنند. گاهی اوقات وجود ایمپلنت ها یک نقطه مثبت در فرایند درمان ارتودنسی محسوب می شود.

ارتودنسی قبل از ایمپلنت یا ایمپلنت قبل از ارتودنسی

آیا بعد از ایمپلنت می توان ارتودنسی کرد ؟ این مورد کاملاً بسته به شرایط بیمار دارد. گاهی با ارتودنسی زودهنگام می توان فضای خالی میان دندان ها ایجاد کرد و سپس در فضای خالی، ایمپلنت کاشت. اگر بیمار یک دندان غایب داشته باشد، معمولاً در ابتدا سعی بر مرتب کردن دندان ها می شود و فضای خالی دندان های وی، با بریج یا پل دندانی پر می شود تا اختلالی در روند ارتودنسی پیش نیاید.

عوارض کشیدن دندان عقل پایین
بخوانید

زمانی که فضای خالی بین دو دندان ایجاد می شود، دندان های کناری، تمایل پیدا می کنند تا به سوی یکدیگر حرکت کنند. پیش از ارتودنسی، استفاده از بریج می تواند مانع این حرکت شود. با این حال اگر دندان های ایمپلنت شده وجود داشته باشند، باز هم مانعی برای درمان ارتودنسی ایجاد نمی شود.

اتفاقاً می توان از آن ها به عنوان دندان ها ثابت و مستحکم استفاده کرد. از ایمپلنت ها می توان به عنوان وسایل نگهدارنده ارتودنسی استفاده کرد.

درمان هم زمان ارتودنسی و ایمپلنت

گاهی شرایط به گونه ای رقم می خورد که در ابتدا درمان ایمپلنت ضروری تر خواهد شد. زمانی که زیبایی مد نظر باشد، معمولاً در ابتدا ایمپلنت دندان ها انجام می گیرد. پس از این که ایمپلنت انجام شد باید زمان کافی برای جوش خوردن پیچ تیتانیومی با استخوان فک ایجاد شود. بعد از جوش خوردن ایمپلنت، می توان درمان ارتودنسی را آغاز کرد. از آن جایی که ایمپلنت ها حرکت نمی کنند، می توان از ان ها در درمان ارتودنسی بهترین بهره را برد.

orthodontics in adults

زمانبندی مناسب درمان ارتودنسی و ایمپلنت

این موضوع اهمیت ویژه ای دارد. اگر زمان بندی جراح و متخصص برای انجام ایمپلنت و ارتودنسی دقیق و اجرایی نباشد، بیمار در هر دو مورد شکست خواهد خورد. ارتودنسی و ایمپلنت دندان در جوانانی که هنوز رشد فکی کاملی ندارند، ممکن است نتایج متفاوتی را ایجاد کند. دندان های کاشته شده و ارتودنسی شده، با رشد مداوم فک، جابجا می شوند و در نهایت، ممکن است در جایگاه مناسب خود نباشند. در این مورد، ارتودنتیست و جراح می توانند بهترین راه حل را ارائه دهد.

طول عمر روکش دندان
بخوانید

هزینه ایمپلنت و ارتودنسی چگونه است؟

ایمپلنت دندان و ارتودنسی هر دو به زیبایی دندان ها کمک می کنند. متأسفانه درمان های زیبایی تحت پوشش بیمه نیست. برای ایمپلنت، هزینه هر دندان، بسته به نوع ایمپلنت، جداگانه محاسبه می شود. درمان ارتودنسی نیز یک درمان چند ساله است که هزینه آن هم بستگی به مدت زمان درمان و شرایط دندان های بیمار دارد.

به طور کلی هزینه ایمپلنت و هزینه ارتودنسی رابطه مستقیمی با میزان دندان های تخریب شده و فرایند درمان دارد. برای این کار باید به مطب دندانپزشک خوب در تهران  مراجعه کنید و از وی هزینه آن ها را سوال کنید.

براکت ها نمی توانند ایمپلنت را تغییر دهند زیرا ایمپلنت با استخوان فک جوش می خورد ولی می توانند موقعیت دندان های دگیر را اصلاح کند، پس کسانی که ایمپلنت انجان داده اند نیز می توانند ارتودنسی هم روی آنها انجام دهند.
کسانی که ایمپلنت می کنند باز هم نیاز به ارتودنسی دارند، و یکی از دلایل نگران کننده این است که آیا ایمپلنت با بریس ها سازگار می باشد یا خیر و این سازگاری کاملا بسته به شرایط اولیه بیمار می باشد.
این روش بستگی به دندان های بیمار و تشخیص دندانپزشک دارد، گاهی اول ارتودنسی بعد ایمپلنت و گاهی هم برعکس آن انجام می شود ام در بیشتر م.اقع ارتودنسی اول انجام می شود.
علت زرد شدن دندان ها
بخوانید
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت