دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دندان

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟ تا به حال فکر کرده‌اید که چرا دندان‌های هنرپیشه‌های هالیوودی اینقدر زیباست و چرا دندان‌هایشان بی‌نقص در کنار هم چیده شده است؟ آن‌‌‌ها برای اصلاح طرح لبخند خود از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی بهره می‌برند. دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی به منظور بهبود وضعیت دندان ها، لثه و فک انجام می‌شود. در این فرآیند درمانی علاوه بر اینکه ظاهر و ساختار دندان‌‌‌ها زیباتر می‌شود، به سلامت دندان و لثه نیز کمک می‌کند. به عنوان مثال یک دندان سیاه رنگ خراب، چهره‌‌ی شما را بدمنظر می‌کند. از سوی دیگر سلامت سایر دندان‌‌‌ها و لثه را نیز به خطر می‌اندازد.

اما وقتی که همین دندان را ترمیم و بازسازی می‌کنید، نه تنها خوش سیماتر می‌شوید، بلکه سلامت دندان و لثه خود را هم تضمین می‌کنید. بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی باید برای کسانی که انجام شود که ساختار دندان و فکشان مشکل دارد. مثلاً فقط کسی که دندان‌های نامرتب و بدفرم دارد، باید به فکر زیباسازی دندان‌های خود باشد. در حالی که داشتن لبخند زیبا حق همه است. حتی کسانی که دندان‌های مرتب، سالم و سفید دارند، باز هم به مراقبت‌های دندانپزشکی زیبایی نیاز پیدا می‌کنند. چرا که یکی دیگر از فواید دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی حفظ سلامت و جلوگیری از بیماری دندان و لثه است.

جرم گیری دندان
بخوانید

روش اینله و اُنله برای ترمیم دندان ها

در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی داشتن دندان‌های سالم اهمیت زیادی دارد. در روش اینله و اُنله دندان‌هایی که به مقدار کم پوسیده شده‌اند، ترمیم می‌شوند. در این روش بدون اینکه به ساختار دندان آسیب زده شود، به سطح روی دندان اینله زده می‌شود. سپس به‌جای اینکه دندان روکش شود، برای پوشاندن کامل دندان، روی آن اُنله قرار داده می‌شود.
اینله و اُنله از مواد رزین کامپوزیت است که با کمک چسب بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. این روش علاوه بر ترمیم و زیبایی دندان آسیب دیده، باعث استحکام دندان هم می‌شود. با وجود روکش اینله از پوسیدگی و بدتر شدن دندان جلوگیری می‌شود.

دندانپزشکی ترمیمی
اینله و انله دندان

بلیچینگ برای سفید کردن دندان ها

در درمان‌های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی باید دندان‌‌‌ها سفید و درخشان باشند. برای این کار از روش بلیچینگ استفاده می‌شود. اگر دندان‌‌‌ها زرد رنگ باشند و یا روی آن‌‌‌ها لکه‌ای ایجاد شده باشد، با این روش به راحتی دندان‌‌‌ها تمیز و سفید رنگ می‌شوند. این روش می‌تواند در مطب دندانپزشکی و توسط دندانپزشک خوب در تهران انجام شود. در روش دوم بیمار می‌تواند آن را در منزل و البته زیر نظر دندانپزشک انجام دهد.

لمینت و ونیر دندان ها

ونیر یک لایه نازک از جنس رزین کامپوزیت یا پرسلین است که با کمک اشعه UV بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. این لایه مثل یک محافظ عمل می‌کند که از شکستگی و ترک دندان‌‌‌ها جلوگیری می‌کند. در عین حال ظاهر زیبایی به دندان‌‌‌ها می‌بخشد. نوع دیگری از پوسته هایی که به عنوان محافظ روی دندان قرار می‌گیرد، لمنیت است که از ماده‌‌ی سرامیکی تهیه می‌شود. لمنیت دندان نسبت به روکش‌های ونیر سریع‌تر انجام می شود و هزینه لمینت دندانی بیشتری دارد.

هزینه فلوراید تراپی
بخوانید
دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

کاربرد بریج دندان در دندانپزشکی زیبایی

یکی دیگر از درمان‌های رایج در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی استفاده از بریج دندان است. در این روش فضاهای خالی بین دندان و یا دندان از دست رفته پر می‌شود. همچنین اگر دندان‌های بیمار شکسته و یا ترک خورده باشد، بریج دندانی برای او کاربرد دارد. زمانی که دندان‌های بیمار مرتب در کنار هم قرار گرفته‌اند، اما فاصله بین آن‌ها زیاد است، این روش کاربرد دارد. در حالی که اگر دندان‌‌‌ها نامرتب باشد، برای از بین بردن فاصله باید از روش ارتودنسی استفاده شود. روش بریج دندانی در زمان کوتاه انجام می‌شود. از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه است.

باندینگ دندان‌های بیماران

باندینگ ماده‌ای سفید رنگ است که برای تغییر رنگ دندان و پرکردن فضای خالی بین دندان‌‌‌ها استفاده می‌شود. زمانی که دندان‌های بیمار بدرنگ باشند و با روش بیلیچینگ بهبود پیدا نکنند، می‌توان از این روش استفاده کرد. باندینگ تنها در یک جلسه انجام می‌شود. در صورت مراقبت صحیح، تا سال‌‌‌ها در دهان دوام می‌آورد. باندینگ نسبت به لمینت و ونیر مقاومت کمتری دارد. احتمال شکستن و بدرنگ شدن آن وجود دارد. از باندینگ می‌توان برای پرکردن دندان‌هایی که مقدار کمی پوسیده شده‌اند، استفاده کرد.

تغییر ساختار دندان با تراشیدن مینا

یکی دیگر از روش‌های درمانی توسط بهترین دندانپزشک زیبایی تراش دندان‌های نامرتب است. بیمارانی که به دندان‌های زیبا خیلی اهمیت می‌دهند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. در این روش با تغییر طول، اندازه، شکل و موقعیت دندان می‌توان دندان‌های کج را مرتب کرد. همچنین اگر دندان شکسته یا نامرتب باشد، ترمیم می‌شود.
در روش تراش دندان از باندینگ و ونیر هم استفاده می‌شود. این روش برای ترمیم یک یا چند دندان مناسب است. به دلیل آسیبی که به دندان وارد می‌شود، ممکن است دندان ناقص شود. اما برای ترمیم و تراش دندان‌هایی که مقدار کمی پوسیده شده‌اند، گزینه‌‌ی مناسبی است.

سن مناسب کاشت ایمپلنت دندان
بخوانید
لبخند هالیوودی
انواع ایمپلنت

کاربرد روش ایمپلنت یا کاشت دندان در دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟ زمانی که یک دندان از دست می‌رود، می‌توان از روش ایمپلنت یا کاشت دندان استفاده کرد. در این روش اگر ریشه‌‌ی دندان هنوز پا برجا باشد و فقط تاج آن از بین رفته باشد، ابتدا ریشه برداشته می‌شود. بعد از چند روز لثه ترمیم می‌شود و سپس دندانپزشک پیچ تیتانیومی (پایه‌ی دندان) را در لثه قرار می‌دهد. بعد از گذشت چند هفته این پیچ با استخوان فک پیوند می‌خورد. این بار نوبت قرار دادن تاج روی پیچ است.
دندان‌هایی که ایمپلنت می‌شوند، به حدی طبیعی جلوه می‌کنند که تشخیص آن‌‌‌ها از دندان‌های طبیعی ممکن نیست. به دلیل اینکه پایه تیتانیومی به استخوان فک متصل می‌شود، از استحکام بالایی برخوردار است و برای همیشه در دهان بیمار باقی می‌ماند. در صورتی که تاج صدمه ببیند، بدون تعویض پایه‌ی تیتانیومی، براحتی می‌توان آن را تعویض کرد.

ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها

یکی دیگر درمان‌‌‌های پرکاربرد در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، روش ارتودنسی است. در این روش دندان‌‌‌های نامرتب با کمک براکت‌‌‌های فلزی یا سرامیکی مرتب می شوند. این روش با توجه به سن و میزان نامرتب بودن دندان‌‌‌ها مدت زمان زیادی طول می‌کشد. هر چه سن بیمار کمتر باشد، ارتودنسی در مدت زمان کوتاه‌تری جواب می‌دهد. با افزایش سن، مدت زمان استفاده از براکت‌‌‌ها هم افزایش می‌یابد. در این روش براکت‌‌‌ها فلزی با فشار وارد کردن بر روی دندان ها، آن‌‌‌ها به سمت جایگاه درست‌شان حرکت می‌دهند.

دندانپزشک زیبایی و ترمیمی به منظور بهبود وضعیت دندان ها، لثه و فک انجام می‌شود. و شما را از شر دندان های سیاه که باعث کم شدن زیبای صورت فرد می شود نجات می دهد، با ترمیم و بازسازی دندان های خود نه تنها باعث زیبای دندان و فک می شوید بلکه باعث سلامت لثه ها دندان ها نیز می شود. کلینیک دندانپزشکی دکتر ساسان ترابیان به بهترین نحو دندان های شما را ترمیم و درمان می کند. برای دریافت مشاوره و تعیین وقت آنلاین به صفحه تعیین وقت مراجعه نمایید. و همچنین می‌توانید با شماره‌های درج شده در صفحه تماس با ما  با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات رایج دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی به منظور بهبود وضعیت دندان ها، لثه و فک انجام می‌شود. در این فرآیند درمانی علاوه بر اینکه ظاهر و ساختار دندان‌‌‌ها زیباتر می‌شود، به سلامت دندان و لثه نیز کمک می‌کند.
اینله و اُنله از مواد رزین کامپوزیت است که با کمک چسب بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. این روش علاوه بر ترمیم و زیبایی دندان آسیب دیده، باعث استحکام دندان هم می‌شود. با وجود روکش اینله از پوسیدگی و بدتر شدن دندان جلوگیری می‌شود.
اگر دندان‌های بیمار شکسته و یا ترک خورده باشد، بریج دندانی برای او کاربرد دارد. زمانی که دندان‌های بیمار به مرتب در کنار هم قرار گرفته‌اند، اما فاصله بین آن‌ها زیاد است، این روش کاربرد دارد. در حالی که اگر دندان‌‌‌ها نامرتب باشد، برای از بین بردن فاصله باید از روش ارتودنسی استفاده شود. روش بریج دندانی در زمان کوتاه انجام می‌شود. از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه است.
باندینگ ماده‌ای سفید رنگ است که برای تغییر رنگ دندان و پرکردن فضای خالی بین دندان‌‌‌ها استفاده می‌شود. زمانی که دندان‌های بیمار بدرنگ باشند و با روش بیلیچینگ بهبود پیدا نکنند، می‌توان از این روش استفاده کرد. باندینگ تنها در یک جلسه انجام می‌شود. در صورت مراقبت صحیح، تا سال‌‌‌ها در دهان دوام می‌آورد.
مزایای روکش تمام سرامیک دندان
بخوانید
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت