ایمپلنت

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از روش های پرطرفدار زیبایی و درمانی در مجموعه خدمات ارائه شده شاخه های مختلف دندانپزشکی است. در چند سال اخیر ایمپلنت و لمینت یکی از مهمترین و پرطرفدارترین خدمات زیبایی به منظور اصلاح طرح لبخند بوده و جایگزین بسیاری از درمان های ترمیمی سنتی شده است. مراجعه منظم، برنامه ریزی شده به دندانپزشک و رعایت اصول مراقبتی اولیه و ثانویه، تاثیر بسیار زیادی در تسریع روند بهبودی و کسب نتایج مطلوب از فرایند درمان داشته و مانع از بروز عوارض و مشکلات احتمالی خواهد شد. به منظور آشنایی بیشتر و بهتر از کاشت دندان با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله مشاهده خواهید کرد:

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان از مدرن ترین و بهترین روش های دندانپزشکی برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. در واقع ایمپلنت قطعه ای از جنس تیتانیوم خالص است که با بدن سازگار بوده و به صورت یک میله در لثه ها به جاری ریشه دندان جایگذاری می گردد. پس از کاشت این قطعه، با گذشت یک دوره زمانی برای جوش خوردن قطعه با استخوان فک، تاج و روکش روی پایه سوار شده و دندان مصنوعی ایجاد می شود.

این روش امروزه به عنوان موفق ترین و رایج ترین روش در سراسر جهان استفاده می شود و شما می توانید دندان های از دست رفته خود را با ایمپلنت های مصنوعی که محکم در فک بیمار ثابت می شود، پر کنید. لازم به ذکر است که طول دوره درمان این روش می تواند 4 الی 9 ماه طول بکشد.

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از درمان های دندان پزشکی است که به منظور اصلاح وضعیت ظاهری، رفع مشکلات در تلفظ حروف و جویدن غذا و پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته، انجام می شود. در درمان دندان پزشکی به روش کاشت دندان، دندانپزشک  ابتدا حفره ای داخل استخوان فک یا آرواره فرد ایجاد کرده و سپس یک پایه یا پین از جنس تیتانیوم داخل بافت استخوانی کار می گذارد. هنگامی که ایمپلنت با استخوان فک هماهنگی پیدا کرد و کاملا جوش خورد، یک روکش به شکل دندان طبیعی روی آن نصب می شود. زمان مورد نیاز برای جوش خوردن کامل ایمپلنت و ترمیم استخوان های اطراف آن بین دو تا شش ماه است.

برای مشاهده عکس و فیلم کاشت دندان و عکس و فیلم ایمپلنت فوری دندان به قسمت گالری سایت مراجعه فرمایید.

ایمپلنت دندان چیست

چه نوع ایمپلنتی مناسب است؟

امروزه انواع گوناگونی از ایمپلنت ها در برندهای متنوع به بازار عرضه می شوند. تشخیص این که کدام نوع از ایمپلنت ها برای فرد متقاضی کاشت دندان مناسب است به عهده دندانپزشک می باشد. اما به طور کلی چند مساله در تشخیص این امر به دندان پزشک کمک می کند:

هر چه مواد مورد استفاده در ساخت ایمپلنت دندانی، با بافت های بدن انسان هماهنگی بیشتری داشته باشند، ایمپلنت از کیفیت بالاتری برخوردار است. البته ممکن است لثه و استخوان فک برخی افراد، ایمپلنت کار گذاشته شده را نپذیرد و اصطلاحا آن را پس بزند. در این صورت، کاشت دندان با شکست مواجه شده و دندان پزشک ایمپلنت را از فک فرد خارج می کند.

ایمپلنت های مناسب و با کیفیت عمل استخوان سازی را در اطراف محل کاشت مختل نکرده و منجر به تحلیل استخوان ها نمی شوند.

کاربردهای ایمپلنت دندان یا کاشت دندان

 • پر کردن فضای خالی بین دندان های جلویی، در اثر از دست دادن یک یا چند دندان
 • پر کردن جای خالی دندان های آسیاب از دست رفته، به منظور بهره مندی از تکلم درست و جویدن غذا
 • جوانسازی صورت و اصلاح طرح لبخند در سالمندانی که اکثر دندان های خود را از دست داده اند.
 • ایمپلنت و ارتودنسی همزمان (ارتودنسی با وجود کاشت دندان)
 • ایمپلنت دندان جلو، فک پایین و بالا
 • ایمپلنت جایگزین ارتودنسی

اقدامات لازم پیش از مراحل کاشت دندان

قبل از انجام مراحل ایمپلنت دندان باید پوسیدگی دندان ها به خوبی بررسی شده و در صورت وجود پوسیدگی آن را رفع کرد. قبل از انجام دادن کاشت دندان جلو لازم است که از پزشکی متخصص سوال شود که آیا این روش از جایگزینی دندان برای فرد مناسب می باشد یا نه. همچنین قبل از هر چیز باید اطمینان پیدا کرد که دندانپزشک مراحل کاشت دندان را به طور کامل انجام خواهد داد. برای کاشت دندان باید دندانپزشکی انتخاب شود که از استاندارد ها پیروی کرده و دارای مدرک علمی و قانونی باشد.

ایمپلنت دندان ها

جراحی برای ایمپلنت دندان

برای اینکه بتوان ایمپلنت را در دهان قرار داد، لازم است که یک جراحی ضروری صورت گیرد. در این جراحی که به آن کاشت دندان ها نیز گفته می شود، ایمپلنت در استخوان فک قرار خواهد گرفت. پس از چند ماه که جراحی انجام شده پین تیتانیومی که در ایمپلنت است در استخوان فک ادغام می شود. پس از مدتی که دندانپزشک از ادغام شدن ایمپلنت به استخوان دندان اطمینان پیدا کرد، می توان از ایمپلنت ها به عنوان پایه ای برای پروتز دندان استفاده کرده و پروتز را روی آن نصب کرد.

کاربرد ایمپلنت دندان

آشنایی با مراحل ایمپلنت دندان

با توجه به شرایط و تعداد دندان‌ها مدت زمان انجام عمل کاشت دندان متفاوت خواهد بود. ممکن است دندانپزشک شما درمان چندین دندان را بتواند در یک عمل جراحی انجام دهد. در این صورت عمل انجام گرفته دارای مدت زمان طولانی خواهد بود. برای جراحی کاشت دندان از بی حسی موضعی استفاده می شود، در این حالت درد در دهان فرد از بین رفته و می تواند حین عمل بیدار بماند. ممکن است در این مرحله دندانپزشک از آرام بخش استفاده کند تا در زمان انجام عمل اضطراب بیمار از بین رفته و آرام باشد. پس از بی‌حسی کامل لثه دندانپزشک یک برش در لثه ایجاد کرده و یک سوراخ کوچک در استخوان فک به وجود می آورد و ایمپلنت در این سوراخ قرار داده خواهد شد.

در شرایط خاص برای مراحل کاشت دندان می توان برای کشیدن دندان آسیب دیده در طی یک جلسه جراحی ایمپلنت را جایگزین آن کرد که این روش به ایمپلنت فوری یک جلسه‌ای معروف می‌باشد و همیشه نمی توان از آن استفاده کرد و از این روش فقط در شرایط خاص استفاده می شود. در صورتی که این حالت را نتوان انجام داد، دندانپزشک ایمپلنت را چند ماه بعد از کشیدن دندان در دهان قرار می دهد تا استخوان فک زمان کافی جهت ترمیم داشته باشد و به آن روش تاخیری نیز می گویند.

در موارد خیلی کم احتمال دارد که در مراحل کاشت دندان به بیهوشی برای عمل نیاز باشد در این صورت عمل باید در مراکز خاصی که دارای تجهیزات ویژه هستند انجام شود. در این روش بیمار به طور کامل بیهوش می‌شود و عمل او در طول خواب صورت خواهد گرفت.

مراحل ایمپلنت دندان

مزایای روش ایمپلنت در اصلاح طرح لبخند چیست؟

مهمترین و اصلی ترین مزیت استفاده از روش های مختلف کاشت دندان، اصلاح طرح لبخند و از بین بردن فضای خالی دندان های از دست رفته است. این روش درمانی علاوه بر تاثیر فراوان بر زیبایی چهره و صورت، نقش بسزایی در پیشگیری از تحلیل رفتگی لثه، افزایش قدرت جویدن، بهبود کیفیت رژیم غذایی افراد، بهبود مشکلات تلفظی داشته و از ایجاد بدشکلی های استخوان فک و صورت نیز پیشگیری خواهد نمود. جراحی کاشت و یا کاشت دندان به دو شکل تک مرحله ای و یا دو مرحله ای انجام شده و بسته به وضعیت استخوان های فک بیمار، سابقه وجود و یا عدم وجود بیماری های خاص، وضعیت آناتومیک فک بسیاری از پارامترهای دیگر توسط دندانپزشک متخصص ایمپلنت انتخاب و انجام خواهد شد.

کاشت دندان دو مرحله ای از جمله روش های درمانی نسبتا قدیمی بوده و همچنان به عنوان یکی از روش‌های پرطرفدار جایگزین کردن دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این روش درمانی دو مرتبه سطح لثه بیمار برش داده شده و در فواصل زمانی مختلف تعیین شده توسط متخصص کاشت دندان، پروتزهای دندانی بر پایه فلزی سوار خواهند شد.

کاشت دندان مرحله‌ای از جمله روش های نسبتا مدرن در این زمینه بوده و بدلیل کاهش طول دوره درمان و عدم نیاز به جراحی مکرر، مورد توجه متخصصین و بیماران قرار گرفته است. در این روش درمانی لثه بیمار تنها یک بار برش خورده و طول دوره درمان نسبت به کاشت دندان دو مرحله ای کاهش خواهد یافت.

روش ایمپلنت دندان

 بهترین اجرای کاشت برای دندان

کاشت دندان حتما باید زیر نظر یک دندانپزشک با تجربه و حرفه ای انجام شود تا طی یک عمل جراحی کار کاشت دندان مصنوعی را با بهترین شکل اجرا نماید. این عمل که می بایست با بی حسی موضوعی صورت بگیرد معمولا بسته به تعداد دندان ها می تواند در کمترین زمان کار کاشت انجام شود و فرد با هوشیاری کامل شاهد انجام کار دندانپزشک باشد و تنها در موارد بسیار نادری فرد باید تحت بیهوشی کامل کاشت دندان را تجربه کند. اما به طور کلی کاشت دندان تاخیری و انجام ایمپلنت های فوری باید در یک مرکز کاملا بهداشتی و مجهز به دستگاه های پیشرفته صورت بگیرد.

کاشت دندان در چه افرادی امکان پذیر نیست؟

1- خانم های باردار
2- کودکانی که هنوز در سن رشد هستند و استخوان فک آنها کاملا رشد نکرده است
3- افرادی معتاد به مصرف انواع دخانیات یا الکل هستند
4- افرادی که در ناحیه سر و گردن، تحت پرتودرمانی قرار گرفته اند
5- افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند دیابت، فشار خون بالا، هموفیلی و …
لازم به ذکر است ، افرادی که دارو مصرف می کنند یا عادات دندانی خاصی (مانند دندان قروچه) دارند، قبل از شروع درمان حتما باید این موارد را با دندانپزشک در میان بگذارند.

خدمات ایمپلنت دندان

چنانچه برای ترمیم دندان های از دست رفته خود یا اصلاح طرح لبخند ، تصمیم به کاشت دندان گرفته اید، با مراجعه به متخصص دندانپزشک و دریافت مشاوره تخصصی می توانید از شرایط لازم برای کاشت دندان، هزینه کاشت دندان، تعداد جلسات لازم برای درمان و سایر موارد مطلع شوید. موفقیت در درمان کاشت دندان نیازمند استفاده از تجربه پزشکی، مواد با کیفیت و درجه یک، محیط و دستگاه های دندان پزشکی استریل، به روز و پیشرفته است. همکاران ما در این کلینیک دندانپزشکی کلیه امکانات را در محیطی دلپذیر و بهداشتی برای شما مراجعین و هموطنان گرامی فراهم آورده اند تا بتوانید از تجربه لبخندی زیبا با دندان هایی سالم و درخشان در میان دوستان و خانواده، لذت ببرید.

تفاوت ایمپلنت‌ ها

در مورد تفاوت ایمپلنت‌ها باید به نکات زیادی توجه کرد که به بخشی از آن اشاره می‌کنیم.

 • قیمت ایمپلنت
 • پشتیبانی و کیفیت شرکت سازنده و خدمات پس از فروش
 • میزان استخوان در دسترس
 • میزان استحکام استخوان و زمان گذاشتن ایمپلنت
 • اگر استخوان کافی برای گذاشتن ایمپلنت در دسترس نباشد می‌توان در شرایط خاص مقداری استخوان برگرفته از نقاط دیگر پیوند زد.

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

آیتم ها و موارد زیادی در قیمت و هزینه کاشت دندان تاثیر دارند، که برخی از این موارد عبارتند از:

مواردی که بر روی هزینه تاثیر دارند:

تبحر و تجربه دندانپزشک، که چه شیوه‌ای را برای درمان انتخاب نماید که تأثیر بسزایی در هزینه های کاشت دندان دارد. به‌ عنوان‌ مثال بحث قالب‌گیری که دو تکنیک اصلی دارد. (تکنیک قالب‌گیری باز و بسته) اختلاف قابل توجهی در کیفیت روکش در دو روش وجود دارد. اینکه دندان‌پزشک متخصص پروتز از کدام تکنیک استفاده نماید تأثیر بسزایی در هزینه کاشت دندان دارد.

کیفیت خدمات جانبی و راهنمایی و مشاوره‌های مراکز درمانی نیز در صرف هزینه‌ها نقش داشته و می‌تواند کمک شایانی به کاهش هزینه‌ها کند. البته نتیجه‌ای مطلوب و خوشایند را برای فرد داشته باشد.

مزایای کاشت دندان

انواع ایمپلنت از نظر اندازه

ایمپلنت ها از نظر قطر به سه دسته تقسیم می شوند.

1- نوع مینی یا باریک:

برای اشخاصی که بین دندان های آنان و درمیان لثه، فضای کافی برای قرار دادن ریشه دندان مصنوعی یا ایمپلنت وجود ندارد. همچنین در افرادی که تراکم استخوانی کافی ندارند، از این نوع ایمپلنت استفاده می شود.

2- نوع استاندارد:

این ایمپلنت ها قطری در حدود سه و نیم تا چهار و دو دهم میلی متر دارند و معمولا در بخش های جلویی فک استفاده می شوند.

3- نوع پهن:

این ایمپلنت ها قطری در حدود چهار و نیم تا شش میلی متر داشته و در قسمت دندان های آسیاب یا پهن به کار می روند.

انواع ایمپلنت از نظر جنس

همان طور که گفته شد ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم سازگار با بافت های بدن انسان ساخته می شوند. اما آنچه در میان آن ها متفاوت است، جنس مواد به کار رفته در سطح ایمپلنت و شکل بدنه آنها است.
مواد و اشکال مختلفی برای پوشش سطح خارجی ایمپلنت استفاده می شود: خراش با اسید، شن پاشی شده، متخلخل، پوشش هیدروکسی اپاتیت، پوشش پلاتینیوم شیار دار، رزوه دار و …

عفونت ایمپلنت

علائم عفونت ایمپلنت دندان شامل موارد خاصی است که با مشاهده آنها لازم است شما توسط یک دندانپزشک مجرب درمان شوید. علائم عفونت کاشت دندان می تواند شامل درد در ناحیه عفونت، قرمزی و بیماری های لثه در این ناحیه و …. باشد. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این مبحث و بررسی علائم عفونت کاشت دندان با ادامه مقاله همراه ما باشید.

عفونت ایمپلنت دندان

علائم و نشانه های عفونت کاشت دندان

مهمترین علائم عفونت کاشت دندان را می توان قرمزی یا تورم لثه دانست. در واقع نشانه اصلی عفونت کاشت دندان، قرمزی و تورم لثه در محل کاشت است که در برخی موارد ممکن الزاما با چشم دیده نمی شود.

از دیگر علائم عفونت کاشت دندان می توان همچنین به بیماری های لثه ای اطراف محل کاشت، ترشحات با مزه چرکین، شل شدن دندان کاشته شده، بوی بد از دهان، مشاهده پیچ ایمپلنت و نمایان شدن آن در لثه ها و … اشاره نمود.

عفونت در ایمپلنت دندان

دغدغه ها و نگرانی های رایج کاشت دندان

یکی از مهمترین و رایج ترین نگرانی ها و دغدغه های موجود در خصوص کاشت دندان، پس زدن و یا نیاز به خارج نمودن پایه و پروتزهای آن از دهان بیمار است. در پاسخ به این سوال می توان گفت این اتفاق در موارد بسیار نادری رخ داده و معمولا در صورت وجود بیماری های زمینه ای، ژنتیکی و یا مشکلات ناشی از عدم رعایت اصول و موارد بهداشتی اولیه و ثانویه پس از درمان ایجاد خواهد شد.

دغدغه رایج دیگر در خصوص انجام روش های مختلف ایمپلنت های دندانی، هزینه های درمانی این روش از خدمات دندانپزشکی است. بیش از هر چیزی باید توجه داشت که هزینه های این درمان تحت پوشش هیچ یک از بیمه های درمانی قرار نداشته و تنها در موارد معدود و بسیار خاصی توسط برخی از بیمه ‌های تکمیلی پوشش داده خواهد شد. پیشنهاد می شود به منظور اطلاع بهتر و دقیق تر از هزینه‌ های درمان کاشت دندان با دندان پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

مراقبت های اولیه و ثانویه پس از کاشت دندان چیست؟

آگاهی و رعایت اصول و مراقبت های بهداشتی اولیه و ثانویه پس از پایان درمان کاشت دندان اهمیت بسیار زیادی داشته و نقش موثری در تسریع روند بهبودی و نتیجه‌ بخش بودن درمان بر عهده خواهد داشت. رعایت تمام و کمال و اصول بهداشتی، استفاده از مسواک، دهانشویه و نخ دندان های مخصوص، رعایت رژیم غذایی و مراجعه منظم به دندانپزشک متخصص از مهمترین بهترین مراقبت های اولیه و ثانویه پس از دوره درمان کاشت های دندانی به شمار می آیند.

 

 

حتی اگر 5 یا 10 سال هم گذشته باشد و جای خالی دندان خود را پر نکرده باشید؛ ایمپلنت بعد از چند سال کشیدن دندان امکان پذیر است.
به طور کلی برای انجام مراحل ایمپلنت حدودا 6 تا 9 ماه زمان لازم است تا صاحب دندان جدید بشوید.
از آنجایی که دندانهای ایمپلنت شده قابلیت جابجایی ندارند. بنابراین ارتودنسی قبل از ایمپلنت باید انجام پذیرد. استفاده از براکت های دندانی بعد از ایمپلنت تأثیری روی پایه ندارد و نمی تواند آن را جابجا کند. اما تا زمانی که به درستی در جای خود قرار گرفته باشد می توان با استفاده از براکت ثابت و یک سیستم ردیف کردن کلیر دندان های اطراف آن را جا به جا کرد.
در سکوت کامل درازبکشید و استراحت کنید، خصوصا در ساعت های اولیه پس از عمل جراحی. توجه داشته باشید که سر خود را کمی بالاتر قرار دهید. بیمار باید بعد از عمل جراحی ایمپلنت ، فعالیت بدنی خود را محدود کند. از انجام تمرینات ورزشی شدید تا ۴۸ ساعت پس از جراحی ایمپلنت دندانی بپرهیزید.
اگر شما با فرآیندهای دندانپزشکی آشنا نیستید، ممکن است کاملا ندانید که عمل جراحی کاشت دندان چیست. اساسا، جراحی ایمپلنت جایگزینی دندان ها و ریشه های خراب یا آسیب دیده با دندان ها و ریشه های مصنوعی است. آنها می توانند یک جایگزین راحت تر برای پروتزهای سنتی دهان و دندان باشند. که مراحل این کار عبارتند از: مرحله اول: آمادگی برای کاشت دندان - مرحله دوم: کاشت دندان - مرحله آخر: قرار دادن پروتز
خیلی موارد می تواند در قیمت تاثیر گذار باشد. از تخصص و تجربه دندانپزشک گرفته تا محل و شهر انجام ایمپلنت. به عنوان مثال در جستجوهای قیمت بر اساس شهر موارد زیر دیده می شود: ایمپلنت ارزان و یک روزه در کرج - ایمپلنت یک روزه و ارزان در قم - ایمپلنت یک روزه در اهواز - قیمت ایمپلنت یک روزه - ایمپلنت ارزان در مشهد - ایمپلنت فوری در تهران - ایمپلنت ارزان و فوری در شیراز - ایمپلنت یک روزه و ارزان در اصفهان. و با توجه به بازه زمانی، موارد زیر بدست می آید: هزینه ایمپلنت دندان جلو در سال ۹۹ - قیمت ایمپلنت کره ای سال ۹۹ - قیمت ایمپلنت در سال ۹۹ - قیمت ایمپلنت کره ای سال ۹۹ - هزینه ایمپلنت در سال 99 - تعرفه دندانپزشکی سال ۹۹ - تعرفه ایمپلنت سال ۹۹. و همچنین براساس نوع با موارد زیادی مواجه می شویم. از جمله: قیمت ایمپلنت دندان جلو - قیمت ایمپلنت کامل - قیمت ایمپلنت یک روزه - هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت - هزینه روکش دندان جلو
هزینه - نیاز به انجام عمل جراحی متعدد - خطرات و عوارض جانبی ناشی از انجام عمل جراحی - درد و احساس ناراحتی - کبودی اطراف ناحیه عمل شده - تورم صورت و لثه - خونریزی خفیف پس از عمل جراحی - زمان بهبودی طولانی مدت - عدم موفقیت کاشت دندان - پس زدن ایمپلنت - نیاز به تعویض تاج دندان ایمپلنت - نیاز به مراجعه به پزشکان متعدد با تخصص های مختلف - عدم پوشش بیمه درمانی - عفونت در محل کاشت ایمپلنت - عدم تراکم استخوان کافی - واکنش های آلرژیک. همچنین برخی از انواع کاشت دندان ممکن است معایب خاص خود را داشته باشند. به عنوان مثال: معایب ایمپلنت یک روز یا فوری
در این روش درمانی باید بگوییم مدت زمان کاشت و ایمپلنت بسیار کوتاه است. در اصل می توانیم با این روش دوره درمانی کوتاه مدتی داشته باشیم.
درست است که احساس دست درد پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت امری عادی است اما با مراقبت های لازم و عمل کردن به دستورات پزشک احساس درد به اندازه قابل تحمل ای کاهش خواهد یافت.
ایمپلنت به گونه ای طراحی شده است که دقیقاً عین دندان های طبیعی شما به نظر برسد و احساس شود. در مقایسه با سایر گزینه های ترمیم کننده ی دندان های از دست رفته، ایمپلنت طبیعی ترین گزینه می باشد.
با رعایت بهداشت و مراقبت صحیح دهان و دندان ، ماندگاری ایمپلنت می تواند چندین دهه یا حتی یک عمر باشد.
مراحل ایمپلنت بهتر است بلافاصله بعد از کشیدن دندان طبیعی یا از دست دادن آن به علت حوادث ، شروع شود.
  تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت