روشهای مراقبت از لمینت دندان

مراقبت از لمینت دندان

روشهای مراقبت از لمینت دندان

آشنایی با روشهای مراقبت از لمینت دندان

روشهای مراقبت از لمینت دندان – لمینت دندان برای اصلاح طرح لبخند و محافظت از دندان هاست. چند سالی است که تمایل زیادی برای لمینت دندان در بین هنرمندان و مردم عادی بوجود آمده است. اکنون برخلاف گذشته حساسیت نسبت به مراقبت از دندان بیشتر شده است. لمینت با اصلاح رنگ، فرم، ترمیم مینای شکسته و بستن فاصله بین دندان ها، یک لبخند زیبا را برای شما به ارمغان می آورد. با این وجود نباید مراقبت از لمینت دندان را فراموش کنید. در غیر این‌ صورت باید هزینه‌ی زیادی را صرف ترمیم و درمان مجدد کنید.

لمینت از دو جنس سرامیک و کامپوزیت است که هر کدام به یک شکل ساخته می شود. لمینت های سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود که مقاومت بالایی دارند. اما لمینت های سرامیکی در مطب دندانپزشکی زیبایی تهیه می شود. استقامت این نوع لمینت نسبت به روکش های سرامیکی کمتر است. اما هر دو لمینت (سرامیکی و کامپوزیتی) به مراقبت زیادی نیاز دارند.

روش مراقبت از لمینت دندان

نکات مهم برای مراقبت از لمینت دندان – روشهای مراقبت از لمینت دندان

 • بلافاصله بعد از انجام لمینت بهتر است دهان خود را با آب گرم شستشو دهید. سپس با دست لثه ها را ماساژ دهید تا خونرسانی در لثه بهتر انجام شود. این کار احتمال التهاب لثه را کاهش می دهد.
 • لمینت دندان یک روکش است که از مواد مختلفی تهیه می شود. لمینت از چندین لایه تشکیل می شود که هر یک از لایه ها با درجات مختلف از رنگ سفید هستند. در لایه رویین یک ماده‌ی روشن به نام ونیر (venner) استفاده می شود. به دلیل سفید بودن این قسمت، مراقبت از آنها اهمیت زیادی دارد. در صورتی که موادغذایی رنگی استفاده کنید، به مرور لایه ونیر تغییر رنگ می دهد. به همین دلیل بعد از مدتی باید لمینت ها را تعویض کنید. بهتر است از میل کردن چای و قهوه‌ی غلیظ خودداری کنید.
 • وقتی لمینت دندان انجام می دهید، تا چند روز نسبت به مایعات گرم و سر حساسیت بالایی دارد. به همین درد خفیفی را احساس می کنید. اما این حالت گذراست و بعد از چند روز به حالت عادی باز می گردید. بهتر است تا حد امکان از خوردن نوشیدنی و غذاهای گرم و سرد خودداری کنید. زیرا حالت انبساط و انقباض در دندان ایجاد می شود که عمر روکش های لمینت را کمتر می کند.
رازهای داشتن لبخند زیبا
بخوانید

نکات مهم مراقبت از لمینت دندان

 • یکی از نکات مهم برای مراقبت از لمینت دندان مسواک زدن و رعایت نکات بهداشتی است. در صورتی که مسواک نزنید، خیلی زود رنگ لمینت دندان تغییر می کند. در کنار مسواک نخ دندان را فراموش نکنید. هر دو با هم برای تمیز کردن دندان مفید هستند.
 • دندان قروچه یکی از عاداتی است که به شدت به لمینت دندان آسیب می رساند. بسیاری از افراد در زمان خواب به صورت غیرارادی به این عارضه مبتلا هستند که باید به دنبال راه‌حل باشند. در زمان بیداری از فشار دادن دندان های بالا و پایین روی هم خودداری کنید. این کار باعث شکستن و یا ایجاد ترک بر روی لمینت ها می شود.
 • برخی از عادات غذاخوردن خود را برای همیشه کنار بگذارید. با دندان های طبیعی شاید بتوانید به راحتی یک هویج را گاز بزنید. اما برای مراقبت از لمینت دندان باید از گاز زدن مواد غذایی سفت (ته دیگ) و یا شکستن آجیل با دندان خودداری کنید. این کار باعث ایجاد ترک و یا شکستگی در لمینت های دندان می شود.
 • لمینت در مقابل ضربه آسیب‌پذیر است. تا حد امکان سعی کنید در مقابل ضربه و یا کارهای سنگین قرار نگیرید.
 • برای شستشوی دندان های لمینت شده، از هر دهانشویه‌ای استفاده نکنید. برخی از دهانشویه ها که حاوی فلوراید هستند، باعث تغییر رنگ لمینت دندان می شود. بهتر است در این مورد با بهترین دندانپزشک زیبایی صحبت کنید.
باورهای غلط در مورد لمینت دندان
بخوانید

لمینت دندان

 • از مصرف دخانیات خودداری کنید. قلیان و سیگار باعث تغییر رنگ لمینت ها می شود.
 • از خوردن نوشیدنی های گازدار و اسیدی تا حد امکان خودداری کنید. بسیاری تصور می کنند اگر دندان های خود را لمینت کنند، می توانند از آن به بعد هر چقدر که بخواهند نوشابه های گازدار میل کنند. در حالی که نوشیدنی های اسیدی برای لمینت های دندان نیز مضر نیست.
 • بعد از مدتی رنگ لمینت به طور طبیعی تغییر می کند. در این صورت باید جرم‌گیری دندان شود. البته مدت زمان سفید ماندن لمینت به میزان مراقبت شما از لمینت دندان بستگی دارد.
 • 6 ماه بعد از انجام لمینت دندان، برای معاینات لازم به دندانپزشک مراجعه کنید. لمینت برای مراقبت از دندان برای اصلاح طرح لبخند کاربرد دارد. اما ممکن است بعد از مدتی لمینت دچار مشکل شود و روی دندان باکتری تشکیل شود. بهتر است هر چند وقت یکبار لمینت دندان را معاینه کنید.

متوسط عمر لمینت دندان بین 7 تا 12 سال است. بعد از این زمان باید لمینت ها را تعویض نمایید. در غیر این صورت به دلیل از بین رفتن لمینت ها، باکتری های مضر روی دندان ها ایجاد می شود که به شدت به دندان‌ها آسیب وارد می کند. در مواردی هم که لمینت دندان ترک می خورد، فوراً باید آن را ترمیم کنید. در این موارد لمینت ترک خورده تعویض می شود که هزینه‌ لمینت دندانی زیادی ندارد

درمان تحلیل لثه
بخوانید
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت