درمان حساسیت دندانی

درمان حساسیت دندانی

درمان حساسیت دندانی

علت حساسیت دندانی

درمان حساسیت دندانی، از آن جایی که در طول روز، انسان ها غذاهای متنوعی را میل می کنند، وجود حساسیت دندانی، می تواند یکی از دردناک ترین معضلاتی باشد که گریبان گیر آدمی می شود و یکی از دلایل مراجعه به دندانپزشک خوب می شود.

تصور کنید که با خوردن مواد غذایی گرم، سرد و ترش، هر بار دندانتان تیر بکشد. در این صورت نه تنها لذت خوردن را از دست می دهید، بلکه استرس و اضطراب درباره سلامت دندان هایتان، در شما ایجاد خواهد شد.  لازم به ذکر است که قبل از انجام کارهای ترمیمی دندان ها مانند ارتودنسی، ایمپلنت، لمینت و بلیچینگ به درمان حساسیت های دندانی بپردازید .در این مقاله راه های درمان حساسیت دندانی را به شما ارائه خواهیم داد.

چرا حساسیت دندانی ایجاد می شود؟

ساختار دندان را در نظر بگیرید. مینای دندان در لایه بیرونی، عاج دندان در قسمت درونی تر دندان و ریشه دندان در لثه قرار گرفته است. در بخش عاج دندان، مجاری لانه زنبوری شکلی وجود دارد که درون آن ها با مایعی پر شده است. این مایع، مستقیماً با عصب دندان ها در ارتباط است.

راه های نگهداری و مراقبت از ایمپلنت دندان
بخوانید

به طور معمول، به دلیل رسوب کلسیم در مینای دندان، به بخش های درونی تر، سیگنالی ارسال نمی شود اما اگر مینای دندان یا ریشه در لثه دچار آسیب دیدگی شوند، حساسیت دندانی ایجاد می شود. این حساسیت شامل هر گونه تغییرات دمایی خواهد شد. گاهی اوقات حتی با خوردن مواد غذایی ترش و شیرین، درد در ناحیه دندانی ایجاد می شود.

گاهی اوقات حساسیت دندانی در افرادی دیده می شود که دچار دندان قروچه هستند. هنگامی که فردی دچار دندان قروچه می شود، به صورت ناخودآگاه در خواب دندان های خود را روی هم می فشارد. سایش دندان ها موجب تخریب مینای دندانی می شود و حساسیت دندانی را ایجاد می کند.

چگونه حساسیت دندانی را درمان کنیم؟

  • برای این که به درمان حساسیت دندانی بپردازید  باید مینای دندان را مقاوم تر کنید. استفاده از برخی دهانشویه ها که باعث تقویت مینای دندان می شوند، می تواند تا حد زیادی این مشکل را درمان کند. البته نوع دهانشویه بسیار مهم است. برخی از دهانشویه ها حاوی اسید هستند و استفاده بیش از حد از آن ها موجب حساسیت دندانی می شود. در انتخاب دهانشویه دقت کنید و حتماً دستور مصرف آن را مطالعه کنید.
  • خمیردندان هایی که با عنوان “خمیردندان های ضد حساسیت” در بازار هستند، به دلیل دارا بودن ترکیبات ضد حساسیت، از انتقال حساسیت به دندان ها پیشگیری می کند. از این خمیردندان روزانه دوبار استفاده کنید.
  • حساسیت دندانی ممکن است به خاطر تحلیل لثه ایجاد شده باشد. افرادی که دچار تحلیل لثه می شوند، کوچکترین تغییرات دمایی روی ریشه و عصب دندان هایشان تأثیرگذار خواهد بود از این رو، به حساسیت دندانی دچار می شوند. در این افراد باید مشکل تحلیل لثه، پیگیری و درمان شود.
ایمپلنت
بخوانید

درمان حساسیت دندان با مسواک زدن

  • افرادی که حساسیت دندانی شان ناشی از دندان قروچه است باید از محافظ دندان هنگام خواب استفاده کنند تا آسیب مینای دندانی خود را به حداقل برسانند. روش های دیگری برای درمان دندان قروچه وجود دارد که بسته به شرایط بیمار، به کار می رود.
  • برخی سفید کننده ها که به طور مداوم استفاده می شوند، موجب تخریب مینای دندان می شوند. استفاده از سفید کننده ها، به ویژه سفید کننده های دندانی که حاوی مواد مضر هستند، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. اگر به دنبال سفید کردن دندان هایتان هستید، بهتر است از راه های بی خطرتری همچون بلیچینگ دندان با لیزر استفاده کنید. اگر به دلیل استفاده از سفید کننده ها دچار حساسیت دندانی شده اید، فوراً مصرف آن ها را متوقف کنید.
  • صحیح مسواک زدن نقش مهمی در پیشگیری از حساسیت دندانی دارد. از مسواک های نرم و مناسب استفاده کنید و مدت زمان مسواک زدن خود را به 5 دقیقه برسانید. آرام و با کمترین فشار، در جهت بالا به پایین مسواک بزنید تا پلاک های دندانی به خوبی از روی دندان جدا شوند. مسواک زدن ناصحیح موجب حساس شدن دندان ها می شود.
  • استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم، می تواند مینای دندان را مقاوم تر کند. از این رو مواد غذایی سرشار از کلسیم، باعث تقویت مینای دندان و کاهش حساسیت های دندانی می شود. در صورت بروز حساسیت دندانی به دندانپزشک خوب در تهران مراجعه کنید
ایمپلنت فوری دندان چیست؟
بخوانید

 

افرادی که حساسیت دندانی دارند، چه چیزهایی را نباید مصرف کنند؟

روش های درمان حساسیت دندانی ،این افراد باید از خوردن نوشیدنی های سرد و گرم پرهیز کنند.

نوشیدنی هایی که حاوی اسید هستند، به ویژه نوشابه ها، موجب تخریب مینای دندان و تشدید حساسیت دندانی این افراد می شود. خوردن مواد غذایی اسیدی همچون گوجه فرنگی و لیموترش، برای این افراد، نامناسب است.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت