دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک

پروتز ایمپلنت

دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک

برای تمام افرادی که به پروتز دندان نیاز پیدا می کنند، این سوال پیش می آید که دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک؟ در این مقاله می خواهیم گزینه های پروتز ایمپلنت ثابت را در مقابل پروتزهای قابل جابجایی بررسی کنیم.
اگر تمام یا بیشتر دندان هایتان را از دست داده اید، پروتزهای ایمپلنت شده بهترین گزینه برای جایگزینی آنها هستند. بر خلاف پروتزهای سنتی، پروتزهای ایمپلنت مانند دندان های طبیعی شما در فک شما لنگر می اندازند. که به آنها ثبات بیشتری می بخشد و از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می کند. به جای اینکه هر دندان از دست رفته را با ایمپلنت دندانی تک جایگزین کنیم، پروتز پشتیبان ایمپلنت به ما امکان می دهد تا از طریق استراتژیک چند ایمپلنت دندانی را روی قوس قرار دهیم تا یک مجموعه کامل از دندان های جایگزین را پشتیبانی کند. به غیر از پروتزهای کامل یا جزئی، دو دسته اصلی دیگر برای پروتزهای ایمپلنت وجود دارد: ثابت یا متحرک. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که انواع پروتز دندان چیست؟ و چه خصوصیاتی دارند؟ با ما همراه باشید.

پروتز ایمپلنت ثابت

یک پروتز ثابت که از طریق ایمپلنت پشتیبانی می شود قرار نیست که هر روز برداشته شود و دوباره قرار داده شود. در عوض، این پروتزها به طور دائمی به ایمپلنت های دندانی شما متصل می شوند. پروتزهای ثابت با پشتیبانی ایمپلنت، بیشترین عملکرد را مانند دندان های واقعی دارند. برای مراقبت از آنها، شما به سادگی مسواک می زنید و لازم نیست هر شب دندان های خود را قبل از خواب بیرون آورید و از یک محلول تمیز کننده استفاده کنید. بسیاری از بیماران از این نوع ترمیم قدردانی می کنند زیرا به آنها اجازه می دهد فراموش کنند که حتی دندان مصنوعی هم دارند.
یکی از نقاط ضعف پروتزهای ثابت با پشتیبانی از ایمپلنت این است که آنها بیشتر از پروتزهای متحرک که از طریق ایمپلنت پشتیبانی می شوند، به پشتیبانی استخوان و بافت نیاز دارند. اگر توده استخوانی مورد نیاز دندان های مصنوعی ثابت با حمایت ایمپلنت را ندارید، باید گزینه متحرک را انتخاب کنید یا ممکن است کاندید یک روش جایگزین، ترمیم کامل قوس All-on-4 باشید.

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟
بخوانید

پروتز ایمپلنت کامل

پروتز متحرک با ایمپلنت

پروتزهای متحرک با ایمپلنت متحرک (که به آن پروتزهای ضربه محکم و ناگهانی نیز گفته می شود) بیشتر شبیه دندان های مصنوعی سنتی هستند. تفاوت اصلی در این است که به جای استفاده از مواد چسبنده برای ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی، از ایمپلنت های دندانی استفاده می شود.
پروتزهای متحرک با ایمپلنت متحرک نه تنها برای حمایت از پروتزهای ثابت بیمارانی که از توده استخوانی برخوردار نیستند، گزینه مناسبی هستند. بلکه برای بیمارانی که عادت به استفاده از پروتزهای سنتی دارند و لازم نیست دندان مصنوعی خود را بیرون بیاورند نیز مناسب است. پایان روز برای تمیز کردن، حتی ممکن است بعضی از بیماران این گزینه را ترجیح دهند، زیرا تمیز کردن آن راحت تر است. همچنین پروتزهای متحرک با ایمپلنت متحرک، مقرون به صرفه نیز هستند.

گزینه های ایمپلنت دندان ثابت در مقابل متحرک

همانطور که می بینید، موارد مثبت و منفی در ارتباط با هر گزینه پروتز ایمپلنت وجود دارد. پروتز ثابت که در آن از ایمپلنت پشتیبانی می شود، بیشتر شبیه دندان های طبیعی شما است. اما گران تر است و همه بیماران بافت استخوان مناسب برای حمایت از آن ندارند. پروتزهای متحرک با کاشت ایمپلنت راحت تر تمیز می شوند و کم هزینه هستند. اما بسیاری از بیماران دوست ندارند که شباهت زیادی به تجربه دندان های مصنوعی سنتی داشته باشند.

نقش آنتی بیوتیک در درمان ایمپلنت
بخوانید

در نهایت، بهترین راه برای تصمیم گیری در مورد مناسب بودن نوع پروتز برای شما، مراجعه به مشاوره است. ما تاریخچه دندانپزشکی شما را مرور خواهیم کرد، در مورد سبک زندگی با شما صحبت خواهیم کرد. سپس دندانپزشک متخصص یک معاینه انجام خواهد داد و اهداف درمانی شما را بررسی خواهیم کرد. در اظهار نظر کردن، همه این موارد به ما کمک می کند تا نوع پروتزی را که به بهترین شکل نیاز شما را برآورده می کند، تعیین کنیم.
اگر می خواهید درباره پروتزهای ایمپلنت با دکتر ما صحبت کنید، برای تعیین وقت ملاقات از طریق قسمت تعیین وقت آنلاین سایت دکتر ساسان ترابیان اقدام نمایید.

1نظر
 • مکی غبیشاوی
  پاسخ
  ارسال شده در 11:27 ب.ظ, اسفند 12, 1399

  سلام
  درود بر دکتر ترابیان
  بنده قبلا در ماهشهر یک دندان از دندان‌های جلویی را نزد دکتر ترابیان درست کردم واقعا کارتان بسیار زیبا و عالی بود
  آنقدر خوب درست شده که الان نمی‌دانم کدام یک از دندان های من هست
  از خدا برای شما آرزوی موفقیت و تندرستی و سعادت را دارم
  امیدوارم افرادی مانند شما را در این مرز و بوم بیشتر وبیشتر داشته باشیم
  در آخر هم میخواستم بدونم که آیا مطب دندانپزشکی شما هم هنوز در ماهشهر دایر است یا خیر
  با تشکر فراوان

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت