فلوراید تراپی

fluride treatment at home

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی چیست؟

فلوراید تراپی – دندان یکی از اعضاء مهم بدن است که سلامتی آن نقش بسیار پر رنگی در سلامت عمومی بدن دارد، زیرا اولین مرحله از دریافت انواع غذاها را شامل می شود و اگر دندان بتواند به وظایف خود که خرد و له کردن مناسب مواد غذایی است عمل کند راه را برای هضم بهتر و البته دریافت انرژی مناسب برای بدن هموارتر می کند.از این جهت اصلاح طرح لبخند به منظور داشتن لبخند زیبا از جمله عوامل مهم در علم دندانپزشک شناخته می شود.

دندان یک امکان شگفت انگیز و یک مکانیسم ویژه در دهان است که سلامت آن مساوی با سلامت بدن است و عفونت و پوسیدگی و خرابی هر کدام از این درهای ارزشمند موجبات ناراحتی و دردهای شدید را برای فرد ایجاد می کند. از این جهت خود دندان یک مکانیسم دفاعی دارد تا در برابر این پوسیدگی ها و عفونت ها مصون بماند و آن سیستم دفاعی مینای دندان نام دارد.

در صورتی که هرگونه پرسشی در خصوص ناهنجاری های دهان و دندان و موارد درمانی مانند لمینت، ایمپلنت و… دارید. برای ارتباط با متخصصین ما به صفحه تعیین وقت آنلاین مراجعه فرمایید.
فلوراید تراپی

افزایش سیستم دفاعی مینای دندان

اما برای کمک به این سیستم دفاعی یعنی مینای دندان، راه های مختلفی وجود دارد که مهم ترین آن صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه است اما راه دیگری نیز وجود دارد و آن استفاده از فلوراید است. فلوراید یک ماده معدنی است که در بسیاری از غذاها مانند چای، آب، غذاهای دریایی، انواع سبزی و… وجود دارد. این ماده در ساختار برخی بافت‌های بدن انسان مانند استخوان‌ها و دندان‌ها تجمع می‌یابد. ماده ای که کمابیش نام آن را در تبلیغات انواع خمیر دندان ها شنیده ایم و از آن به عنوان عاملی برای کمک به استحکام مینای دندان نام می برند و مانع از پوسیدگی دندان ها می شود.

پاسخ به سوالات متداول ایمپلنت
بخوانید

مینای دندان یک پوشش سخت و نفوذ ناپذیر است که بر روی دندان قرار دارد و از پوسیدگی و خرابی دندان جلوگیری می کند.
در این میان بزاق دهان هم به حفظ و میکروب زدایی از مینای دندان کمک می کند اما گاه فرد با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و استفاده از مواد غذایی نامناسب همچون نوشابه و …… موجبات ازدیاد باکتری ها در دهان را فراهم می کند و به آرامی و به مرور زمان مینای دندان آسیب می بیند و این سیستم دفاعی از بین می رود.

فلوراید تراپی fluride therapy cost

دکتر ساسان ترابیان دندانپزشک زیباییهمچنین بخوانید: هزینه فلوراید تراپی

جذب طبیعی یا موضعی فلوراید

همانطور که گفتیم فلوراید به صورت طبیعی در مواد غذایی وجود دارد اما از مسیر معده-روده‌ای داخل خون سپس در استخوان‌ها و دندان‌ها انباشته یا از طریق کلیه دفع می‌شود و شاید تاثیری که قابل انتظار است را نداشته باشد. اما در فلوراید تراپی، فلوراید صرفا به صورت موضعی برای دندان استفاده می شود و تاثیرات مستقیم و بیشتری دارد.

فلوراید تراپی در خانهfluride treatment at home

فلوراید تراپی در کودکان

فلوراید تراپی برای همه ی کودکان حتی آنان که مشکلی از نظر پوسیدگی دندان ندارند توصیه می شود زیرا به سبب سن کم، توجه کافی به بهداشت دهان و دندان ندارند و با این شیوه می توان بسیاری از نگرانی ها برای از بین رفتن دندان ها را کاهش داد.
آیا فلورایدتراپی فقط برای کودکان استفاده می شود؟
خیر، فلورایدتراپی برای بزرگسالان نیز اثرات مثبتی دارد، زیرا فلوراید نه‌ تنها در پیشگیری از ضایعه جدید پوسیدگی روی دندان موثر است، بلکه در توقف یا حداقل کند کردن روند پیشروی ضایعات پوسیدگی فعال اولیه روی سطح دندان نقش مهمی دارد.

ایجاد لبخند هالیوودی
بخوانید

فلوراید تراپی در کودکانchildren fluride therapy

دکتر ساسان ترابیان دندانپزشک زیباییهمچنین بخوانید:فلوراید تراپی کودکان

روش انجام فلوراید تراپی

فلوراید تراپی در منزل نیز امکان پذیر است. انجام فلوراید تراپی با استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید بالا به صورت هفتگی امکان پذیر است. خمیر دندان‌های حاوی فلوراید نیز بسیار در امر فلوراید تراپی در منزل موثر واقع شده و استفاده از این نوع خمیر دندان به صورت مدوام و یک بار در روز در پیشگیری از پوسیدگی بسیار اثر گذار است.

این کار در مطب دندان‌پزشکی با انواع مختلف فلوراید که می‌تواند به‌صورت ژل، کف یا موادی به نام «وارنیش» باشد، انجام می‌گیرد. این مواد را دندان‌پزشک روی دندان‌ها می‌زند. معمولا ژل‌ها و کف‌ها با وسایل مخصوص داخل دهان قرار داده می‌شوند و 4 دقیقه باید داخل دهان باقی بمانند ولی وارنیش‌ها با وسایلی مانند قلم مو صرفا روی دندان‌ها زده می‌شوند. انجام این کار نیازی به بی‌حسی دندان‌پزشکی ندارد و برای کودک دردناک نیست. اغلب فلورایدها با طعم‌های مختلفی که برای کودک آزار‌دهنده نباشد، ساخته می‌شوند. انتخاب نوع روش فلورایدتراپی طبق صلاحدید دندان‌پزشک است.

مراحل مراقبت پس از فلورایدتراپی

شست شوی کامل بعد از فلوراید تراپی

فلورارید تراپی کودکان معمولا 5دقیقه طول می کشد و بعد آن کودکان باید تمامی آب دهان خود را خارج کنند.به همین دلیل کودکان پایین سه سال بهتر است این عمل را انجام ندهد.

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟
بخوانید

نخوردن غذا بعد از فوراید تراپی

فلوراید تراپی در کودکان باید توسط بهترین دندانپزشک انجام شود و باید حواستان باشد تا بعد از انجام فلوراید تراپی به مدت 2 تا 4 ساعت چیزی میل نشود.

خوردن آب

معمولا نباید بعد از فلوراید تراپی تا چند ساعت آب نوشید مگر اینکه شرایط فرق کند و دندانپزشک شما اجازه بدهد که آب بنوشید.

غذا های نرم بخورید

برای اینکه فلوراید تراپی ماندگاری بیشتری داشته باشد، خوردن غذاها نرم بیشتر توصیه می شود.

24ساعت اولیه بعد از فلوراید تراپی نقش مهمی در موفقیت آمیز بودن این فرایند دارد.

مراقبت های بعد از فلوراید تراپی

عوارض جانبی فلوراید

اگر استفاده از فلوراید در مطب و زیر نظر پزشک انجام شود هیچ خطری وجود ندارد اما به طور کلی استفاده ی بیش از اندازه از فلوراید در کودکان باعث تهوع می شود و همچنین لکه های سفیدی را بر روی مینای دندان ایجاد می کند که در مراحل رشد دندان اثر این لکه ها بیشتر نمایان می شود.
لازم به ذکر است که استفاده از فلوراید تراپی در کودکان بر اساس تشخیص پزشک و معمولا درفواصل 4 تا 6 ماهه انجام می پذیرد.
همچنین استفاده از خمیر دندان و دهان شویه های حاوی فلوراید هم نقش مثبتی در روند تقویت مینای دندان دارند اما میزان آن برای جلوگیری کامل از پوسیدگی دندان مناسب نیست و باید با مراجعه به پزشک متخصص از این امکان مناسب استفاده کرد.

سوالات رایج فلوراید تراپی

زمان فلوراید تراپی تقریبا ۴ دقیقه می باشد, و پس از اتمام کودک باید کامل آب دهان خود را خالی کند. برای اثر بخشی بیشتر فلوراید بر روی دندان کودک، بهتر است تا فردای آن روز از مسواک زدن، نخ دندان استفاده کردن، پرهیز کند.و اولین وعده غذایی بعد فلوراید تراپی کودک باید غذا های نرم و خنک بخورد, این کار باعث مقاومت بیشتر و دوام بیشتر فلوراید می شود. والدین باید دقت کنند که بعد نیم ساعت از فلوراید تراپی، فرزندان نباید آب یا هر نوع خوراکی مصرف کند.چون ماده فلوراید هنوز سفت نشده و امکان جدا شدن آن وجوددارد. فلوراید تراپی باید هر 3تا 6 ماه یکبار انجام بگیرد. و سعی کنید سر وقت به پزشک خود مراجعه کنید.
مراقبت پس از فلورایدتراپی
بخوانید
در روش خانگی فلوراید معمولا افراد از خمیر دندان های حاوی فلوراید و دهان شوی فلوراید استفاده میکنند.البته باید توجه کرد که دهان شوی حاوی فلوراید برای کودکان زیر 6 سال مناسب نیست و اصلا توصیه نمی شود. فلوراید تراپی در خانه زمانی موثر است که هر روز انجام شود، خمیر دندان های معمولی دارای 100واحد فلوراید هستند.اگر از دهان شوی با فلوراید بالا استفاده می کنید بهتر است هفته ای یکبار از آن استفاده کنید و اگر دهان شوی فلوراید کم دارد برای مصرف روزانه می توانید استفاده کنید
وارنیش فلوراید ماده ای نمیه مایع است، که چسپنده و حاوی فلوراید است و هنگامی که با سطح دندان تماس پیدا می کند به تدریج فلوراید آزاد می کند. این ماده از بقیه محصولات فلوراید موضعی غلیظ تر است، وارنیش فلوراید پوسیدگی دندان ها را از 25تا72 درصد کاهش می دهد.

 

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت