نقش هیالورونیک اسید در درمان ایمپلنت

هیالورونیک اسید

نقش هیالورونیک اسید در درمان ایمپلنت

برخی از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره ایمپلنت دندان، از روش های قدیمی مانند دندان مصنوعی استفاده می کنند، در صورتی که علم دندانپزشکی در زمینه های لمینت، ایمپلنت و … افزایش پیدا کرده است. در این متن درباره نقش هیالورونیک اسید در درمان ایمپلنت توضیح داده می شود تا شما درباره ایمپلنت دندان اطلاعات کافی را داشته باشید.

ایمپلنت دندان

دندان چیست؟

دندان ها عضو از بدن هستند که تاثیر زیادی در زیبایی چهره و صورت ما دارند و اگر دندان های شما خراب شوند و یا آنها را از دست بدهید فرم و زیبایی صورت شما به هم می ریزد، اما اگر نگران و ناراحت از دست دادن دندان های خود هستید.

ایمپلنت دندان گزینه مناسبی برای پر کردن دندان های از دست رفته شما است. ایمپلنت دندان تنها روش در حال حاضر است که می تواند جای دندان های از دست رفته شما را پر کند. همچنین این کار باعث اعتماد بنفس بیشتر، زیبایی صورت و لبخند و جلوگیری از مشکلات و بیماری های دهانی می کند.

معایب کامپوزیت ارزان
بخوانید

به خاطره همین علت این ایمپلنت دندان اقدام مهمی برای افرادی است که دندان های خود را از دست داده اند. در این مقاله می خواهم در باره نقش هیالورونیک اسید در درمان ایمپلنت دندان صحبت کنیم ولی اول باید بفهمیم که ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

در چند سال اخیر دندان مصنوعی رایج بود ولی امروز با پیشرفت علم دندان پزشکی ایمپلنت دندان پدید آمد، چرا که دندان های طبیعی زیبایی و برتری های دیگری نسبت به دندان مصنوعی دارد.

ایمپلنت یک پایه فلزی از جنس تیتانیوم بوده (زیرا تیتانیوم با بدن انسان سازگاری دارد) که در بین استخوان های فک در زیره لثه قرار می گیرد و در نقش ریشه دندان است و روکش را در جای خود ثابت نگه می دارد. همچنین شکلی شبیه به پیچ داشته و برای جا دادن آن در لثه، استخوان فک را سوراخ کرده و پیچ را در درون آن قرار می دهند و در چند ماه به لثه جوش می خورد.

گاهی اوقات ممکن است ایمپلنت دندان تیتانیومی و بافت زنده استخوان با هم جوش نخورند که از هیالورونیک اسید برای این موضوع استفاده می کنند.

نقش هیالورونیک اسید

تاثیر هیالورونیک اسید در درمان ایمپلنت دندان چیست؟

طبق تحقیقات و آزمایشاتی که دانشمندان انجام داده اند، تاثیر های این اسید روی بهبود استخوان نشان می دهد که این ماده روی رشد استخوان در هر ناحیه ای که استفاده شود، به شکل قابل توجهی اثر بخش است.

ایا میشود همه دندانها را ایمپلنت کرد
بخوانید

و این دانشمندان ادغام را به معنی بهبود بدن هیچ التهابی بین ایمپلنت های تیتانیومی و بافت زنده استخوان می دانند و ادغام در ایمپلنت مهم بوده و شامل عوارض جانبی شامل التهاب، تحلیل استخوان ها، توسعه یافتن عروق جهت رشد سلول های سرطانی، رشد استخوان و فاز مدل کردن می باشد.

و در تعریف اسید هیالورونیک می توان گفت آن یک گلایکو آمینو گلاکون است که دارای پلی ساکارید های خطی است که از دو زنجیر مونوساکارید تشکیل شده است. در مرحله اول ادغام بعد از پر کردن خون حفره استخوان، اجزای سلولی خون را (مانند گلبول های قرمز و سفید، ترومبوسیت ها) به سمت استخوان حرکت کرده و بعد در ناحیه ارتباط لخته خون و ایمپلنت فیبرین شکل گرفته و زیاد تر می شود. ماتریس موقت بر روی شبکه (فیبرینی) شکل می گیرد.

هیالورونیک اسید توسط چه سلول هایی ساخته شده است؟

هیالورونیک اسید را می توان یکی از اصلی ترین گلیکوزآمین ها گلیکان ها دانست. این هیالورونیک اسید در ماتریکس خارجی سلول است و برای جابجایی سلول ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند .

هیالورونیک اسید برای ترمیم بافت ها نقش اصلی را ایفا می کند، اما بسیاری از افراد معتقد هستند که این اسید برای ترمیم بافت ها به کار گرفته می شود. برای مثال از این اسید برای جلوگیری از تومور های بدخیم استفاده می شود اما در ایمپلنت های دندان این اسید برای جلوگیری از وخیم شدن التهاب بافت ها و حمایت از ازدیاد سلولی مورد استفاده قرار می گیرد.

ليزر در دندانپزشكى زیبایی
بخوانید

قابل ذکر است که این اسید علاوه بر استفاده توسط دندانپزشک برای ایمپلنت و لمینت در چشم پزشکی، برای لتیام زخم ها، ارتوپدی، روماتولوژی، و برای رفع اختلال مفصل ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید هیالورونیک در ایمپلنت

اسید هیالورونیک در ایمپلنت های دندان:

این اسید بیشتر توسط ایمپلنت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که ایمپلنت فوری دندان شناخته می شوند، این نوع ایمپلنت ها معایب بسیار زیادی مانند عفونت، ثبات پایینو همچنین هزینه بالا دارند، اما استفاده از این اسید در این نوع ایمپلنت ها می تواند عوازض جانبی را مانند عفونت و بیماری های لثه را کنترل کند.

البته قابل ذکر است، این نوع اسید در دهانشویه ها و اسپری ها مورد استفاده قرار می گیرد. شما برای استفاده از آنها می توانید از این دهانشویه های حاوی این نوع اسید ها استفاده کنید.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت