تاثیر تغذیه بر روی دندان ها

تاثیر تغذیه بر سلامتی دندان ها

تاثیر تغذیه بر روی دندان ها

اثر تغذیه بر سلامت دندان

تاثیر تغذیه بر روی دندان ها یکی از مهمترین عواملی می باشد که تاثیر آن غیر قابل انکار می باشد و افراد برای داشتن زیباترین و سالم ترین دندان ها حاضر هستند تا راه های مختلفی را سپری کنند که از مهمترین این راه ها می توان به توجه به رژیم غذایی اشاره کرد. افراد بایستی لیستی از غذاهای مفید و مضر برای سلامتی دهان و دندان های خود را تهیه و آماده کنند و بر اساس دستورات دندانپزشک خوب در تهران در این زمینه، بتوانند مراقب سلامتی دندان ها و بدن خود باشند. با مقالات ایمپلنت و لمینت این سایت همراه ما باشید.

مواد مفید برای دندان

میزان اثر تغذیه بر روی دندان ها

دندان ها یکی از مهمترین و ضروری ترین اعضای بدن یک فرد می باشد که علاوه بر داشتن نقش بسیار بالا در متابولیسم بدن، از مهمترین آیتم های زیبایی نیز به شمار می آید که امروزه بسیاری از افراد در سراسر کشورهای جهان به دنبال رسیدن به زیباترین و سالم ترین دندان ها و اصلاح طرح لبخند خود هستند.

دندان سالم و تمیز می تواند لبخندی بسیار جذاب و باورنکردنی را نیز به دنبال داشته باشد و بسیاری از افراد حاضر هستند تا برای رسیدن به این خواسته خود هزینه های بسیار کلانی را نیز پرداخت کنند. امروزه تحقیقات بسیار زیادی توسط بهترین دندانپزشک زیبایی در مورد اثر تغذیه بر روی دندان ها انجام شده است که هر کدام از این تحقیقات نیز به نتایج بسیار مشابه دسترسی پیدا کردند و مشخص شد که افراد می توانند با یک تغذیه بسیار مناسب می توانند از دندان های خود مراقبت های لازم را انجام داده و به زیبایی مورد نظر خود دست پیدا کنند.

آیا لمینت به مینای دندان ها آسیب می رساند؟
بخوانید

رابطه سلامت دندان با سلامت بدن

در نظر داشته باشید که تاثیرتغذیه بر روی دندان ها می تواند در نهایت بر سلامت کل بدن نیز تاثیرگذار باشد و افرادی که به اثر تغذیه بر روی دندان ها بی تفاوت هستند زودتر از دیگر افراد با مشکلات سلامتی روبرو خواهند شد. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد اثر تغذیه بر روی دندان ها و غذاهایی مفید و مضر برای دندان ها توضیحات بیشتری را به حضور شما ارائه دهیم.

اثر تغذیه بر روی دندان ها یکی از مهمترین عواملی می باشد که تاثیر آن غیر قابل انکار می باشد و افراد برای داشتن زیباترین و سالم ترین دندان ها حاضر هستند تا راه های مختلفی را سپری کنند که از مهمترین این راه ها می توان به توجه به رژیم غذایی اشاره کرد. افراد بایستی لیستی از غذاهای مفید و مضر برای سلامتی دهان و دندان های خود را تهیه و آماده کنند و بر اساس دستورات پزشکان متخصص در این زمینه، بتوانند مراقب سلامتی دندان ها و بدن خود باشند.

تاثیر تغذیه بر سلامتی

خوردن میان وعده بر روی سلامتی دندان ها

یکی از مهمترین سوال هایی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است، خوردن میان وعده های متعدد و تاثیر این میان وعده ها بر روی سلامتی دندان ها می باشد که این موضوع در تحقیقات اثر تغذیه بر روی دندان ها مورد بررسی واقع شد و نتایج بسیار جالبی از این تحقیقات به دست آمد که خوردن میان وعده ها می تواند تاثیر منفی بر روی سلامتی دندان ها داشته باشد. بسیاری از مردم با توجه به رفتار اشتباه، خوردن شیرینی ها و انواع کیک ها را به عنوان میان وعده خود انتخاب می کنند که این امر می تواند یکی از مهمترین عوامل برای نابودی دندان ها باشد.

لمینت دندان طبیعی تر است یا کامپوزیت دندان
بخوانید

پزشکان در صورت نیاز به خوردن میان وعده، استفاده از میوه، لبنیات، سبزیجات را بخصوص برای حفظ سلامت دندان ها پیشنهاد می کنند چرا که تاثیر منفی این مواد غذایی به طبع کمتر از شیرینی ها و چربی ها خواهد بود. همچنین تا حد امکان سعی کنید بلافاصله بعد از میل کردن میان وعده مورد نظر خود حتما از مسواک استفاده کنید تا از جنبه های مثبت اثر تغذیه بر روی دندان ها برخوردار شوید.

غذاهای مفید برای دندان ها

دندان یکی از حساس ترین و مهمترین اعضا در بدن می باشد که بایستی در حفظ و نگهداری آن نهایت توجه را داشته باشید تا بتوان به مدت طولانی از آن استفاده کرد و برای حفظ سلامتی آن نیاز به پرداخت هزینه های بیشتری نداشته باشید.

توجه بهتاثیرتغذیه بر روی دندان ها می تواند یکی از بهترین روش ها برای حفظ سلامتی دندان باشد که متاسفانه بسیاری از افراد از این امر غافل هستند. از مهمترین غذاهای مفید برای دندان ها می توان به مواردی از جمله موارد زیر اشاره کرد که توصیه می شود تمام افراد در هر سنی استفاده از این مواد غذایی را در رژیم غذایی خود قرار دهند:

 • لبنیات
 •  سبزی های برگ دار
 •  بادام
 •  گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ
 •  ویتامین های C و A
 •  نوشیدن آن حاوی فلوراید
 •   میوه و سبزیجات
جراحی دندان عقل
بخوانید

لازم به ذکر است که میوه هایی شامل کیوی، سیب و توت فرنگی می توانند با داشتن ویتامین های خود سبب مقاوم شدن دیواره های سلولی دندان های شما باشند همچنین استفاده از کدو، بروکلی و هویج نیز می تواند در ساخت مینای مورد نیاز دندان شما نیز بسیار تاثیرگذار باشد.

حفظ سلامت دندان

غذاهای مضر برای دندان ها

آشنایی با اثر تغذیه بر روی دندان ها می توانند بزرگترین کمک را برای افراد در حفظ و نگهداری از دندان های آن داشته باشد و برای این منظور نوبت آن فرا رسیده که با مواد غذایی مضر و ناسالم برای سلامتی دهان خود نیز آشنا شوید که از مهمترین این مواد غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.  شیرینی ها، کیک ها، شکلات ها، بیسکویت ها
 2.  چیپس و پفک
 3.  نوشابه، آبمیوه ها، قهوه و چای
 4.  میوه های ترش و اسیدی مانند گوجه که نبایستی به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند.
 5.  میوه های خشک از جمله انجیر و کشمش
 6.  غذاهای بسیار پر چرب

افراد می توانند با ترک عادت های بد غذایی خود در کوتاه ترین زمان ممکن به زیباترین و سالم ترین دهان و دندان های مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. برای مثال می توانید در دورهمی های خود به جای استفاده از کیک و چای، نوشیدن یک لیوان شیر را در اولویت قرار دهید و سلامتی دندان های خود را نیز تضمین نمایید.

قیمت دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت
بخوانید

راه های ایده آل برای سلامتی دندان ها

بی شک اثر تغذیه بر روی دندان ها غیر قابل انکار می باشد و همین موضوع سبب شده است که امروزه بسیاری از پزشکان لیستی از غذاها و نوشیدنی های مفید و مضر را تهیه و در اختیار بیماران خود قرار دهند که البته توجه به این لیست غذایی به تنهایی نمی تواند موثر واقع شود بلکه افراد بایستی در کنار این لیست غذایی به برخی از نکات نیز توجه ویژه ای داشته باشد. از مهمترین راه های ایده آل برای سلامتی دندان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  خوردن میان وعده های روزانه خود را محدود تر نمایید.
 •  روزی حداقل دوبار مسواک را فراموش نکنید.
 •  اثر تغذیه بر روی دندان ها را جدی گرفته و از غذاهای مضر دوری کنید.
 •  مصرف شکر مورد نیاز بدن خود را در حد تعادل نگه دارید.
 • مصرف زیاد سبزیجات، میوه و آب را حتما در رژیم غذایی خود قرار دهید.

تغذیه مناسب دندان ها

تصورات اشتباه افراد تاثیر تغذیه بر روی دندان ها

در بخش های قبلی نیز به این موضوع اشاره شد که اثر تغذیه بر روی دندان ها به تنهایی موفقیت بالایی را به دنبال نخواهد داشت بلکه افراد بایستی در کنار رژیم غذایی سالم، راه های دیگر را نیز در نظر داشته باشند که صحیح مسواک زدن یکی از آنها بود. همچنین جرم گیری نیز برای سلامتی دندان ها ضروری است که برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند که با این عمل مینای دندان های آنها نازک تر خواهد شد در حالی که چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت