اهمیت استفاده از نخ دندان

dental floss

اهمیت استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان

نخ کشیدن دندان ها، یکی از مهم ترین توصیه های دندانپزشک خوب درتهران برای حفظ بهداشت کامل دهان و دندان است. شاید استفاده از نخ دندان به نظر برخی از افراد کاری غیر ضروری به حساب آید، اما لازم است بدانیم که بدون نخ دندان تمامی جرم و باقی مانده مواد غذایی از لا به لای دندان ها پاک نخواهند شد. حتی با صرف وقت و دقت فراوان برای مسواک زدن صحیح، مسواک به تنهایی نمی تواند تمامی سطوح دندان به خصوص سطوح بین دندانی را پاکیزه و تمیز نماید. اهمیت استفاده از نخ دندان برای افراد مختلف با دندان‌های طبیعی احساس میشود و حتی افرادی که درمان‌های زیبایی همچون لمینت و ایمپلنت بر روی دندان‌های خود انجام داده اند امری بسیار ضروری است.

ضرورت استفاده از نخ دندان

سطوح مابین دندان ها از مهم ترین نقاطی هستند که به دلیل دیده نشدن، ذرات مواد غذایی در آن نقاط گیر کرده و ممکن است تا مدت ها باقی بماند و باعث تشکیل پلاک میکروبی یا جرم شود. این مواد غذایی به جا مانده، تولید اسید می کنند و اسید ایجاد شده، مینای دندان را در خود حل کرده و از بین می برد. در نقاطی که جرم و اسید حاصله از ذرات غذا، سطح بیرونی دندان را از بین برده اند، لکه های پوسیدگی به وجود می آید. پوسیدگی دندان در ابتدا محدود به همین لکه های کوچک و به ظاهر کم اهمیت است، اما با پیشرفت پوسیدگی، لکه های کوچک تبدیل به حفره شده و می تواند بافت استخوانی دندان ها را از بین ببرد .

عوارض و مضرات جوش شیرین برای دندان و سفيد كردن دندان
بخوانید

بنابر این روشن است که اهمیت استفاده از نخ دندان تا چه حد است و چه تأثیر مهمی بر جلوگیری از پوسیدگی دندان دارد. در افرادی که دندان های خود را ایمپلنت کرده اند توصیه می شود به صورت مرتب از نخ دندان استفاده نمایند.

ضرورت استفاده از نخ دندان

 نخ دندان مناسب

برای بسیاری از افراد، جنس نخ دندان یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب آن است.

در گذشته نخ دندان از ابریشم طبیعی ساخته می شد، اما امروزه اکثر شرکت های تولید کننده از الیاف نایلون برای ساخت محصولات خود استفاده می کنند. از آن جایی که نخ دندان تنها برای تمیز کردن دندان ها به کار می رود، بنابراین تفاوت چندانی میان الیاف طبیعی و مصنوعی وجود ندارد.

یک نخ دندان خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 • ضخامت نخ دندان از مواردی است که هنگام خرید باید به آن توجه شود. افرادی که دندان هایی با فاصله دارند، بایستی از نخ دندان های ضخیم استفاده کنند تا فضای میان دندان ها به خوبی پاکیزه شود. اما افرادی که دندان های به هم چسبیده دارند، بهتر است از نخ دندان نازک استفاده کنند.

 good dental floss

 • مقاومت نخ دندان نیز از عوامل بسیار مهمی است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد. اگر هنگام استفاده از نخ دندان، الیاف آن از هم جدا می شود و به صورت تارهای نازک در می آید، ممکن است دو مشکل وجود داشته باشد، یا دندان های شما مبتلا به جرم و پلاک سخت است، و یا نخ دندان مورد استفاده از کیفیت خوبی برخوردار نیست. در صورتی که دندان های شما، پوسیدگی یا پر کردگی نداشته باشد، نخ دندان نباید رشته رشته شده و یا پاره شود.
 • از دیگر مسائل مهم در انتخاب نخ دندان مناسب، موم دار بودن آن است. وجود لایه موم روی نخ دندان، ضخامت آن را افزایش می دهد و شاید برای برخی افراد خوشایند باشد، اما نوع بدون موم به دلیل انعطاف پذیری بیشتر، قدرت مانور بیشتری نیز دارد.  در خرید نخ دندان موم دار باید به تاریخ مصرف آن توجه شود.
ایجاد لبخند هالیوودی
بخوانید

نحوه صحیح استفاده از نخ دندان

بهترین دندانپزشک زیبایی توصیه می کنند که حداقل روزی یک مرتبه از نخ دندان استفاده شود، زیرا کار نخ دندان، پاک کردن نقاطی است که به هیچ عنوان با مسواک قابل تمیز کردن نیستند. برای داشتن دهانی خوشبو لازم است حتما از این وسیله استفاده شود تا هیچ ماده غذایی باقی مانده و فاسدی لا به لای دندان ها وجود نداشته باشد.

بهتر است قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنیم تا جرم و مواد غذایی مجدد وارد دهان و دندان نکنیم.

حال بهتر است بدانیم چه طور این کار را انجام دهیم؟

 • برای نخ دندان کشیدن، ابتدا قطعه ای از آن را جدا کنید. اندازه مناسب معمولا بین سی تا پنجاه سانتی متر است.
 • سپس به وسیله گره زدن، آن را به شکل یک حلقه در آورید.
 • حلقه را طوری به دست بگیرید که انگشتان اشاره و شست آزاد باشند.
 • برای نخ زدن دندان های بالایی از انگشتان شست و برای نخ زدن دندان های پایینی از انگشتان اشاره استفاده کنید.
 • به هیچ وجه اجازه ندهید نخ دندان به صورت ناگهانی و با شدت با لثه برخورد کند. زیرا باعث آسیب به لثه و‌خونریزی می شود.
 • از نخ دندان به صورت شکل C استفاده نمایید، به این معنی که نخ را از کنار دندان وارد کرده و از کنار دندان بعدی خارج کنید.
 • با دقت و‌ حوصله مواد غذایی باقی مانده را خارج کنید.
 • برای هر دندان از ناحیه تمیز نخ استفاده کنید تا آلودگی های خارج شده مجددا به میان دندان ها وارد نشوند.
کامپوزیت ونیر چیست؟
بخوانید

 

برای پرسش و پاسخ در خصوص ناهنجاری‌های دهان و دندان و هرگونه موارد درمانی مانند ارتودنسی می‌توانید با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول اهمیت استفاده از نخ دندان

حتی با صرف وقت و دقت فراوان برای مسواک زدن صحیح، مسواک به تنهایی نمی تواند تمامی سطوح دندان به خصوص سطوح بین دندانی را پاکیزه و تمیز نماید.
بطور کلی بهتر است قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنیم، البته اگر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم و صحیح انجام شود تفاوت چندانی در زمان انجام این مورد ایجاد نمی‌کند.
ضخامت مناسب با توجه به نوع دندان‌ها، مقاومت بالا نخ دندان و عدم رشته رشته شدن آن و همچنین از دیگر مسائل مهم در انتخاب نخ دندان مناسب، موم دار بودن آن است.
به هیچ وجه اجازه ندهید نخ دندان به صورت ناگهانی و با شدت با لثه برخورد کند. زیرا باعث آسیب به لثه و‌خونریزی می شود. برای هر دندان از ناحیه تمیز نخ استفاده کنید تا آلودگی های خارج شده مجددا به میان دندان ها وارد نشوند.
ترمیم کامپوزیت دندان
بخوانید
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت