ليزر در دندانپزشكى زیبایی

ليزر در دندانپزشكى زیبایی

ليزر در دندانپزشكى زیبایی

ليزر دندانپزشکی

ليزر در دندانپزشكى زیبایی یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های مورد استفاده در علم دندانپزشکی بخصوص اصلاح طرح لبخند است. در حال حاضر در همه‌ی کلینیک‌های دندانپزشکی از لیزر دندان برای درمان بسیاری از بیماری‌های مربوط به دندان و لثه استفاده می‌شود. این تکنولوژی در واقع یک نور تقویت شده است که با داشتن طول موج ایمن، به درمان آسیب دندان و لثه کمک می‌کند. در عین حال طول موج لیزر هیچ‌گونه عارضه‌ای را برای بیمار به همراه ندارد. از مزیت‌های این روش می‌توان به افزایش سرعت درمان اشاره کرد. در ادامه به کاربردهای لیزر در دندانپزشکی زیبایی می‌پردازیم. همچنین برای مطالعه مقالاتی با موضوع ایمپلنت، لمینت، ارتودنسی و … با سایت ما همراه باشید.

انواع لیزر در دندانپزشکی زیبایی

برای دندانپزشکی زیبایی با توجه به نوع کاربرد و صلاحدید بهترین دندانپزشک زیبایی برای بافت نرم و سخت، از چندین نوع لیزر دندان استفاده می‌شود:

 •  لیزر دندان برای بافت نرم دهان

  نوعی از ليزر در دندانپزشكى زیبایی تنها برای بافت‌های نرم از جمله لثه کاربرد دارد. این لیزرها شامل لیزرهای دیود، لیزرهای کربن دی اکسید و لیزرهای Nd:YAG است. هر یک از انواع لیزر مورد استفاده برای بافت نرم، ویژگی‌های خاص خود را دارند. لیزر دیوید برای برش‌های بافت نرم استفاده نمی‌شود. زیرا انتهای دیود به‌گونه‌ای است که برش را در لثه ایجاد می‌کند و سپس نور لیزر بر روی آن تابانده می‌شود.
  نوع دوم لیزر برای بافت نرم که لیزر CO2 یا لیز های کربن دی اکسید نام دارد، برای برش و هموستازی به صورت تابشی استفاده می‌شود.
  از لیزر Nd:YAG برای جراحی لثه، بیوپسی، انعقاد محل اهدا کننده پیوند، دبریدمان سلولی پریودنتال،LANAP و فرنکتومی استفاده می‌شود. این نوع لیزر توسط هموگلوبین و ملانین جذب می‌شود. لیزر Nd:YAG برای ضدعفونی کردن پاکت‌های پریودنتال کاربرد دارد. زیرا توانایی انعقادی بالایی در تشکیل فیبرین دارد و باعث درمان سریع‌تر کانال‌های تحت درمان می‌شود.

کاربرد ليزر در دندانپزشكى زیبایی

 •  لیزر دندان برای بافت‌های سخت و نرم

  نوع دیگری از لیزر دندان که در کلینیک‌ دندانپزشک خوب در تهران استفاده می‌شود برای هر دو بافت سخت و نرم کاربرد دارد. این لیزرها شامل لیزرهای اربیوم(Er:YAG)، لیزرهای کربن دی اکسید و لیزرهای Cr:YSGG است.
  لیزرهای اربیوم برای برش بافت‌های سخت مثل استخوان کاربرد دارد. این نوع لیزر به بافت‌های مجاور صدمه‌ی حرارتی و مکانیکی وارد نمی‌کند و فقط روی قسمت مورد نظر برش ایجاد می‌کند. از سوی دیگر خونریزی ناشی از برش با لیزر اربیوم نیز کمتر است. لیزرهای اربیوم برای دندانپزشکی زیبایی کاربرد دارند. دندانپزشکان برای آماده‌سازی دندان برای ترمیم و پرکردن از این نوع لیزر استفاده می‌کنند.
  نوع دوم لیزر دندان که برای هر دو بافت نرم و سخت استفاده می‌شود، لیزر Er.Cr:YSGG است. این نوع لیزر دندان برای دفع رنگ دانه‌ی لثه کاربرد دارد. برای برداشتن التهاب لثه و پاتوژن‌ها (عناصر بیماری‌زا در لثه) از این نوع لیزر استفاده می‌شود. در واقع این نوع لیزر در تکنیک لاناپ به احیاء لثه نیز کمک می‌کند.

 • لیزرهای CO2 یا دی‌اکسیدکربن

سومین نوع ليزر در دندانپزشكى زیبایی برای بافت نرم، لیزرهای CO2 یا دی‌اکسیدکربن است که می‌تواند با طول موج 9300 نانومتری، بافت‌های سخت را به‌راحتی برش دهد. این نوع لیزر با ایجاد دمای بیش از 5 هزار درجه‌ی سانتی‌گراد، نور روشنی را ایجاد می‌کند. لیزر دی‌اکسیدکردن قادر است به‌راحتی تورمورهای دهان، بافت‌های اضافه در لثه و یا استخوان را نیز از بین ببرد.

استفاده از ليزر در دندانپزشكى زیبایی

کاربرد‌های ليزر در دندانپزشكى زیبایی

دندانپزشک خوب د رتهران از لیزر در بخش های مختلف دندانپزشکی زیبایی استفاده می نماید مهم‌ترین کاربردهای این تکنولوژی عبارتند از:

کاربرد لیزر دندان برای درمان پوسیدگی

پوسیدگی دندان یکی از بیماری‌های شایعِ این روزها در بین مراجعینِ کلینیک‌های دندانپزشکی و دندانپزشک زیبایی است. متخصصین دندانپزشکی نیز برای سرعت دادن به روند درمان از لیزرها استفاده می‌کنند. به این صورت که لیزر برای برداشتن قسمت‌های پوسیده‌ی دندان استفاده می‌شود. سپس مینای اطراف پوسیدگی را با کمک لیزر آماده کرده و داخل دندان را با مواد آمالگام یا کامپوزیت دندان پر می‌کنند.

 کاربرد لیزر برای سفید کردن دندان

یکی دیگر از کاربردهای لیزر دندان، سفید کردن دندان‌هاست. لیزر به دلیل سرعت بالایی که در سفید‌کردن دندان‌ها دارد، در اغلب کلینیک‌های دندانپزشکی به همین منظور استفاده می‌شود. متخصص دندانپزشک زیبایی ابتدا مقداری محلول سفید‌کننده‌ی پیروکسید را بر روی سطوح دندان‌های بیمار می‌مالد و سپس نور لیزر را بر روی آن‌ها می‌تاباند. بعد از چند ثانیه دندان‌های بیمار سفید و درخشان می‌شود.
این روش کمترین آسیب را برای دندان‌ها به همراه دارد.
کاربرد لیزر در دندان پزشکی

 از بین بردن حساسیت دندان

گاهی دندان‌ها نسبت به سرما و گرما حساسیت پیدا می‌کنند. اما متخصص دندانپزشکی با کمک لیزرهای دندانپزشکی می‌تواند کانال‌های کوچکی را که باعث حساسیت دندان می‌شود، ببندد. با این روش هیچ آسیبی به دندان وارد نمی‌شود و حساسیت دندان نیز به سرعت از بین می‌رود.

 درمان لثه با کمک لیزر

یکی دیگر از کاربردهای ليزر در دندانپزشكى زیبایی ، اصلاح لبخند لثه‌ هاست. هم‌چنین با کمک این تکنولوژی می‌توان باکتری‌های مضر در لثه را نیز از بین برد. در صورتی که بر روی لثه بافت نرم اضافه تشکیل شده باشد، با کمک لیزر می‌توان براحتی و با یک جراحی سرپایی آن را از بین برد.
معایب کامپوزیت ارزان
بخوانید
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت