حفظ سلامت دندان ها

حفظ سلامت دندان

حفظ سلامت دندان ها

چه غذاهایی برای حفظ سلامت دندان‌‌ها مناسب است؟

حفظ سلامت دندان ها ،تغذیه‌ی سالم تاثیر زیادی بر روی سلامت دهان، دندان و لثه دارد. مصرف بیش از حد غذاهای ناسالم باعث تسریع روند پوسیدگی دندان می‌شود. برای مثال مصرف غذاهای قندی و شکلات به مرور زمان باعث تخریب ساختار دندان‌‌ها می‌شود. به همین دلیل است که بهترین دندانپزشک زیبایی تاکید زیادی روی مصرف غذاهای سالم دارند.

 

مواد مفید برای دندان

 غذاهای کم چرب را در اولویت قرار دهید

یکی از توصیه های مهم دندانپزشکان زیبایی قبل از انجام اصلاح طرح لبخند تغییر روش غذایی و اصلاح عادات غذایی نامناسب می باشد. مصرف بیش از حد غذاهای چرب، آسیب زیادی به دندان‌‌ها وارد می‌کند. در عین حال کمبود چربی در بدن هم برای سلامت دندان مضر است. دندانپزشکان بر این نظر هستند که میزان متعادل چربی در بدن باید براساس خط قلب باشد. امروزه از روغن‌های فرآوری شده‌ی سبزیجات به وفور استفاده می‌شود. این در حالی است که این نوع روغن‌‌ها برای سلامت دندان‌‌ها مضر هستند. از جمله‌ی این نوع روغن‌‌های فرآوری شده می‌توان به روغن آفتاب‌گردان، روغن برنج برن، روغن سویا، روغن ذرت و روغن کانولا اشاره کرد.

به دلیل وجود مقادیر بالای امگا 6 در این نوع روغن، مسیرهای التهاب در بدن فعال می‌شود. اولین مسیر حرکت التهاب‌‌ها به سمت دندان‌‌ها و لثه است. هم‌چنین به دلیل اینکه روغن‌‌های فرآوری شده‌ی گیاهی در معرض حرارت و گرما قرار می‌گیرند، ناپایدار هستند. برای تامین چربی مورد نیاز بدن بهتر است کمتر از این نوع روغن‌‌ها استفاده کنید. به جای آن برای حفظ سلامت دندان‌‌ها می‌توانید از روغن‌‌های حاوی امگا 3 استفاده کنید. از جمله روغن‌‌های طبیعی می‌توان به کره، روغن حیوانی، روغن نارگیل، روغن زیتون، لایه‌‌های پیه، دمبه و ماکادامیا اشاره کرد. مصرف به اندازه‌ی این نوع روغن‌‌ها سلامت دهان، دندان‌‌ها و لثه را تضمین می‌کند.

درمان های رایج در زیبایی دندان
بخوانید

حفظ سلامت دندان ها

پرهیز از مصرف مواد قندی برای حفظ سلامت دندان ها

یکی دیگر از نکاتی که باید برای حفظ سلامت دندان ها مد نظر قرار دهید، خودداری از مصرف بیش از حد مواد قندی است. اگر چه بدن به گلوکز و قند نیاز دارد. اما مصرف بیش از حد آن نه تنها باعث پوسیدگی دندان‌‌ها می شود ، بلکه با افزایش قندخون، التهاب لثه و دهان را هم در پی دارد. باعث از بین رفتن دندان ها می شود که با توجه به هزینه ایمپلنت دندان و هزینه های دندانپزشکی زیبایی بسیار حائز اهمیت می باشد

در بسیاری از موادغذایی بسته‌بندی شده از جمله شیرینی‌‌ها و کیک‌‌ها از شکر زیادی استفاده می‌شود. اما روی بسته بندی آن‌‌ها به جای نوشتن «شکر»،  گلوکز و یا ساکاروز می‌نویسند. این موضوع ممکن است شما را به اشتباه بیندازد و در طی روز مقدار زیادی موادغذایی بسته بندی شده مصرف کنید. در حالی که حاوی مقادیر بالایی از قند هستند. بهتر است با توجه به این نکته برای حفظ سلامت دندان‌‌های خود از مصرف بیش از حد این نوع موادغذایی خودداری کنید.

قند و شکر باعث رشد باکتری در بین دندان‌‌ها می‌شود. فرآیند استرپ موتانس یکی از عوامل اصلی پوسیدگی دندان است که با مصرف مصرف قند و شکر ایجاد می‌شود.

تاثیر مصرف ویتامین ها در حفظ سلامت دندان ها

ویتامین‌‌ها از جمله مواد مغذی مورد نیاز بدن است که به حفظ سلامت دندان ها کمک می‌کند. وجود ویتامین K2 در بدن باعث می‌شود تا پروتئین‌‌های بدن فعال شود. در نتیجه مواد معدنی و عوامل ایمنی بدن افزایش می‌یابد. از سوی دیگر ویتامین K، D و ویتامین C باعث استحکام دندان و حفظ مینای دندان می‌شود. بدون ویتامین C، سیستم دفاعی بدن ضعیف می‌شود. در نتیجه بدن قادر به مبارزه با باکتری‌‌های مضر روی دندان و لثه نیست. برای تامین ویتامین C مورد نیاز بدن می توانید پرتقال، خیار، لیموشیرین و لیمو استفاده کنید.

روش کشیدن دندان در منزل
بخوانید

برای استحکام دندان به کلسیم نیاز دارید. این در حالی است که بدون ویتامین D کلسیم جذب بدن نمی‌شود. پس اگر به فکر سلامت دندان‌‌های خود هستید، موادغذایی حاوی این 3 نوع ویتامین را هم مصرف کنید. از جمله این مواد غذایی می‌توان به تخم‌مرغ، جگر، کره، پنیر، کلم و ماست اشاره کرد.

نور خورشید هم یک منبع عالی از ویتامین D است. با قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید این ویتامین را برای حفظ سلامت دندان‌‌ها دریافت کنید. در کنار تمام این موارد نکته مهم در مورد ویتامین های مورد نیاز کودکان و روش دادن قطره آهن به کودکان می باشد که همیشه باعث نگرانی والدین می شود که در صورتی که قطره آهن به کودکانشان بدهند دندان هایشان سیاه شود  که با آموزش  روش دادن صحیح قطره آهن به کودکان آشنا شوید از بروز مشکل و تیرگی در دندان‌های کودکان پیشگیری خواهید کرد .

غذاهای حاوی فیبر پروبیوتیک مصرف کنید

یکی دیگر از توصیه‌‌های مهم دکتر ساسان ترابیان به عنوان دندانپزشک خوب در تهران مصرف موادغذایی حاوی فیبر پروبیوتیک است. فرآیند میکروبیوم دهانی برای حفظ سلامت دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان ضرورت دارد. به طور طبیعی با مصرف مواد خوراکی و تنفس هوای آلوده، مقدار زیادی میکروب وارد دهان و دندان‌‌ها می‌شود. اما با این فرآیند، میکروب‌‌های مضر از بین می‌رود و به جای آن باکتری‌‌های مفید جایگزین می‌شود. بیش از 700 نوع باکتری مفید در محیط میکروبیوم دهان وجود دارد. این باکتری‌‌ها باعث حفظ سلامت دندان‌‌ها می‌شوند. با وجود این باکتری‌‌های مفید مواد معدنی در دهان کنترل می‌شود.

روش دادن قطره آهن به کودکان
بخوانید

مواد معدنی باعث استحکام استخوان‌‌ها و دندان‌‌ها می‌شود. یکی دیگر از کارکردهای باکتری‌‌های پروبیوتیک (باکتری‌‌های مفید)، از بین بردن باکتری‌‌های مضر است. به همین دلیل از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. اما برای تامین باکتری‌‌های مفید در دهان باید موادغذایی خاصی را مصرف کنید. از جمله‌ی موادغذایی که باعث ایجاد باکتری پروبیوتیک در دهان می‌شود، می‌توان به مارچوبه، موز، انواع سبزیجات، تره فرنگی، کره، کلم و … اشاره کرد. یکی از غذاهایی که باعث افزایش مقادیر بالایی از باکتری‌‌های مفید در دهان می‌شود، پنیر پروبیوتیک است.

غذاهای حاوی کلسیم و فسفر را فراموش نکنید

برای حفظ سلامت دندان‌‌ها نباید از موادغذایی حاوی کلیسم و فسفر غافل شوید. همانطور که می‌دانید کلسیم به استحکام استخوان‌‌ها و دندان‌‌ها کمک می‌کند. با مصرف موادغذایی از جمله ماست، پنیر، ماهی، شیر، بادام و دوغ می‌توانید کلسیم مورد نیاز بدن را تأمین کنید. اما یک نکته‌ی مهم در مصرف موادغذایی حاوی کلسیم که بسیاری به آن بی‌توجه هستند، مصرف همزمان مقادیر بالای نمک است. نمک حاوی مقدار زیادی سدیم است. سدیم، کلسیم را از راه کلیه از بدن دفع می‌کند و یا ممکن است کلسیم در کلیه به سنگ کلیه تبدیل شود. پس هیچ‌گاه موادغذایی حاوی کلسیم را با نمک مصرف نکنید تا کلسیم جذب بدن شود.

برای اینکه کلسیم جذب بدن شود باید موادغذایی حاوی فسفر هم مصرف کنید. از جمله‌ی این موادغذایی می‌توان به تخم‌مرغ، گوشت قرمز، آجیل، برنج، ماهی، میگو، کدو تنبل و آب قلم اشاره کرد.

نوشیدن آب و موادغذایی آب‌دار برای حفظ سلامت دندان ها

یکی دیگر از توصیه‌‌های مهم دندانپزشکان برای حفظ سلامت دندان ها نوشیدن آب و موادغذایی آب‌دار است. اگر آب بدن به اندازه‌ی کافی باشد، بزاق بیشتری در دهان ترشح می‌شود. بزاق دندان‌‌ها را در هر دقیقه چندین بار می‌شوید. هر چه بزاق بیشتری در دهان ترشح شود، فرآیند میکروب زدایی در دهان بیشتر انجام می‌شود. با این فرآیند دندان‌‌ها از آسیب و پوسیدگی در امان می‌مانند. برای اینکه بزاق بیشتری در دهان تولید شود، باید روزانه بین 6 تا 8 لیوان آب مصرف کنید. همچنین مصرف مواد خوراکی آب‌دار از جمله خیار، هویج، انگور، هندوانه و … می‌توانید آب مورد نیاز بدن را تامین کنید.

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی
بخوانید

توجه داشته باشید که از گاز زدن موادغذایی سفت مثل هویج خودداری کنید. بهتر است آب هویج مصرف کنید تا هم از فواید آن بهره‌مند شوید و هم دندان‌های شما آسیب نبینند.

مواد مفید برای حفظ دندان

موادغذایی حاوی آنتی اکسیدان مصرف کنید

برای حفظ سلامت دندان‌‌ها وجود مقادیر بالای آنتی اکسیدان در بدن ضرورت دارد. آنتی اکسیدان باعث از بین بردن عوامل بیماری‌زا در دهان می‌شود. هرگونه باکتری‌‌های عفونی در دهان را از بین می‌برد و باعث سلامت بافت دهان و دندان می‌شود. برای تامین موادغذایی حاوی آنتی اکسیدان می‌توانید فلفل دلمه‌ای، پرتقال، کیوی، توت فرنگی، سیب، انگور، آجیل، لوبیا، کلم بروکلی و برگ کلم استفاده کنید.

 

در انتخاب مسواک خود دقت کنید باید نرم باشد و روش صحیح مسواک زدن را یادبگیرید، استفاده از نخ دندان باعث از بین رفتن مواد غذایی می شود که مسواک به راحتی آنها را از بین نمی برد، پرهیز از خوراکی های که باعث پوسیدگی دندانها می شود.
مصرف بیش از حد مواد قندی نه تنها باعث پوسیدگی دندانها می شود، بلکه با افزایش قند خون، التهاب لثه و دهان را نیز در پی دارند.
از غذاهای که دارای آنتی اکسیدان هستند استفاده کنید، زیرا وجود آنتی اکسیدان در بدن باعث جلوگیری از پوسیدگی دندانها می شود. از جمله خوراکی های که دارای آنتی اکسیدان هستند می توان به: فلفل دلمه ای، پرتقال، کیوی، سیب... اشاره کرد.
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت