نگهداری دندان های شیری

نحوه نگهداری از دندان های شیری

شاید تصور کنید نگهداری از دندان های شیری کار ضروری و مهمی نباشد. اگر به دندان های شیری به عنوان دندان هایی که مدت زمان کمی مهمان ما هستند نگاه می کنید، بهتر است درباره اهمیت دندان های شیری و نحوه مراقبت از آن، اطلاعات کاملی کسب کنید. اگر به دندان های شیری همچون دندان های دائمی، اهمیت دهید، از بسیاری از مشکلات دندانی در سنین بالاتر پیشگیری خواهید کرد.

دندان های شیری گنجی مهم در زندگی کودکان

دندان های شیری گنج مهمی در زندگی کودکان هستند. شاید تصور این که این دندان ها می توانند روزی نجات بخش زندگی کودکان شما باشند، دور از ذهن باشد اما باید بدانید که دندان های شیری، بانک مهمی از سلول های بنیادی هستند که نه تنها می توانند زندگی کودکتان را در مواقع ضروری نجات دهند، بلکه یک گنج مهم برای اعضای خانواده درجه اول نیز محسوب می شود.

این سلول های بنیادین می توانند روزی نجات بخش والدین کودک و دیگر اعضای درجه اول خانوده کودک باشند. اگر از این دندان ها محافظت شود، سلامتی کودک تا حد زیادی تأمین خواهد شد.

اهمیت دندان شیری

نکاتی در نگهداری از دندان های شیری

به همان میزان که دندان های دائمی باید تحت مراقبت قرار گیرند، دندان های شیری باید به خوبی نگهداری شوند. رعایت بهداشت دهان، اولین کاری است که باید به کودکان آموزش داد. استفاده از نخ دندان مخصوص کودکان همراه با آموزش طرز صحیح مسواک زدن می تواند نقش مهمی در عدم پوسیدگی دندان های شیری ایفا کند. متأسفانه بسیاری از کودکان در سن سه سالگی دچار پوسیدگی دندانی می شوند. اگر نکات نگهداری از دندان های شیری رعایت شود، به خوبی این دندان ها تا رویش دندان دائمی، باقی می مانند.

تغذیه نقش مهمی در نگهداری از دندان های شیری دارد. اگر کودک به طور مداوم از شیرینی جات و ترشی جات استفاده کند، علاوه بر این که حساسیت دندانی در وی ایجاد می شود، دچار پوسیدگی دندانی هم خواهد شد. والدین باید نظارت مستقیم بر روی تغذیه کودکان خود داشته باشند تا دندان های شیری کودک، عمر طولانی تری داشته باشد. حتی اگر تصور می کنید که این دندان ها قرار است روزی بیفتند و جایگزین بهتری دارند، باز هم باید از آن ها مراقبت کنید.

مراجعه به دندانپزشک خوب در تهران  و بررسی کلی وضعیت دندان های کودک، می تواند کمک شایانی به نگهداری دندان های شیری کند. روش های بسیاری برای کاهش پوسیدگی دندان های کودکان وجود دارد. یکی از این روش ها، فیشورسیلانت است. فیشورسیلانت دندان های کودکان راهی مطمئن برای افزایش عمر دندان های شیری محسوب می شود.

مراقبت از دندان شیری

عوارض افتادن زودهنگام دندان های شیری

از دندان های شیری باید به بهترین نحو ممکن مراقبت کرد. علاوه بر این که دندان های شیری بانک اطلاعاتی مهمی از سلول های بنیادی هستند، زود افتادن دندان های شیری ممکن است موجب کجی دندان ها شود. از آن جایی که دندان های دائمی دیرتر می رویند، با افتادن زودهنگام دندان های شیری، فضای خالی بین دندان ها ایجاد می شود. این فضای خالی با دیگر دندان های شیری در حال حرکت، پر می شود. زمانی که دندان های قصد رویش دارند، وجود دندان های شیری مانع رویش صحیح آن ها می شود. از این رو ممکن است کودک با دندان های دائمی کج، مواجه شود.

دندان های کج مشکلات بسیاری را در آینده ایجاد خواهند کرد. دندان های کج شده همپوشانی با یکدیگر دارند از این رو مانع رسیدن مسواک و نخ دندان خواهند شد. رسیدگی به دندان های کج شده کار سخت تری خواهد بود. دندان های کج شده، زودتر پوسیده می شوند. علاوه بر هزینه های هنگفت درمان پوسیدگی دندان ها، سلامت و طول عمر دندان ها نیز کاهش می یابد.

نکته دیگری که زود افتادن دندان های شیری و کجی دندان های دائمی باعث می شوند، عدم صحیح جویدن در غذا است. دندان های کج شده، به درستی نمی توانند عملیات جویدن را انجام دهند. همین موضوع باعث ایجاد مشکلات گوارشی در آینده کودک خواهد شد. معده درد و عدم هضم صحیح غذا از جمله مواردی است که ممکن است در پی افتادن زودهنگام دندان شیری ایجاد شود.

شاید عجیب به نظر برسد اما عوارض افتادن زودهنگام دندان های شیری تا بزرگسالی گریبان گیر فرد خواهد بود. از این رو نگهداری از این دندان ها از مهمترین کارهایی است که والدین باید انجام دهند.

 

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت