روش حفظ دندان سالم

tooth Lamination

روش حفظ دندان سالم

روش حفظ سلامت دندان

روش حفظ دندان سالم و درخشان، آرزوی بسیاری از افراد است. دندان‌ها نقش مهمی در زیبایی ظاهری و داشتن لبخند هالیوودی دارند و هر گونه آسیب آن‌ها، منجر به اختلال در زیبایی چهره خواهد شد. با این حال زیبایی تنها بخشی از وظایف دندان‌های سالم است.

دندان‌های ناسالم، مشکلات متعددی را به وجود می‌آورند. درد در ناحیه تخریب شده، عفونت، تحلیل لثه و مشکلاتی در هضم و جویدن غذا از جمله مواردی است که دندان‌های ناسالم برای فرد بیمار به همراه خواهند داشت.

اگر می‌خواهید دندان‌های سالمی داشته باشید، به نکاتی که در ادامه می‌گوییم توجه کنید.

کاشت دندان

اهمیت حفظ سلامتی دندان ها در کودکی

بسیاری از افراد بزرگ‌سال، دچار پوسیدگی‌های دندانی هستند.و به دنبال چگونگی اشنایی با روش حفظ دندان سالم می باشند برای این‌که دندان‌های سالمی داشته باشیم، باید از کودکی به فکر پیشگیری از پوسیدگی‌های دندانی باشیم. رعایت بهداشت دهان و آموزش مراقبت از دندان‌ها باید از سنین کودکی انجام گیرد.

هنگامی‌که دندان‌های دائمی کودکتان می‌روید، به دندانپزشک خوب در تهران مراجعه کنید تا در صورتی که فیشورسیلانت و تکنیک‌های دیگر درمانی، نیاز بود، فوراً انجام گیرد. اگر در کودکی مراقب دندان‌هایتان نبوده‌اید، از این پس به فکر سلامتی آن‌ها باشید.

طرز صحیح مسواک زدن را یاد بگیرید

بهترین روش حفظ دندان سالم ، تمیز کردن آن‌ها با مسواک است. از قدیم‌الایام مسواک زدن رایج بوده است اما متأسفانه نحوه صحیح مسواک زدن آموزش داده نشده است.

مسواکی که فقط به صورت سطحی زده می‌شود و تنها چند دندان محدود را پاک‌سازی می‌کند، نمی‌تواند تضمین‌کننده سلامت دندان‌هایتان باشد. هر روز مقدار زیادی پلاکت توسط باکتری‌های دهان تولید می‌شود. پلاکت‌ها به سطح مینای دندان می‌چسبند و شروع به تخریب آن می‌کنند.

با مسواک زدن، بخش مهمی از پلاکت‌ها را از دندان جدا خواهیم کرد. پس نحوه صحیح مسواک زدن، تأثیر چشمگیری در داشتن دندان‌های سالم خواهد داشت.

  1. در ابتدا باید مسواک مناسبی انتخاب کنید. مسواکی که نرم باشد و در وسط آن برجستگی‌هایی وجود داشته باشد تا به قسمت‌های عمیق دندان‌ها برسد.
  2. مدت زمان مسواک زدن، حداقل دو دقیقه است. اگر این مدت زمان برای شما زیاد است، می‌توانید یک آهنگ دو دقیقه‌ای را پخش کنید و همراه با گوش دادن موسیقی، مسواک بزنید. بدین ترتیب متوجه گذشت زمان نخواهید شد.
  3. در روز دو بار مسواک بزنید. هر بار بعد از وعده غذایی مسواک زدن پیشنهاد می‌شود.
  4. زاویه مسواک با دندان باید 45 درجه باشد. سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و بخشی از مسواک را روی لثه‌ها بکشید. حواستان باشد، مسواک زدن در هر شرایطی باید با آرامش انجام گیرد تا علاوه بر تمیزی دندان‌ها، از آسیب دیدن لثه‌ها پیشگیری کند.
  5. تصور کنید که قرار است تمام دندان‌های خود را نقاشی کنید. بدین ترتیب باید رنگ به قسمت‌های پشتی دندان هم برسد. مسواک زدن پشت دندان‌هایتان را فراموش نکنید. این یک ترفند خوب برای مسواک زدن صحیح است. وانمود کنید که دندان‌هایتان را نقاشی می‌کنید و تمام سطح آن را با قلم‌مو مسواک، پوشش دهید.

dental floss

ضرورت استفاده از نخ دندان

مسواک نمی‌تواند مابین دندان‌ها را تمیز کند. بیشتر پوسیدگی‌های دندانی، در بین دو دندان رخ می‌دهد چرا که این مکان، محلی برای تجمع باکتری‌ها و پلاکت‌ها است.

نخ دندان‌ها حاوی فلوراید، علاوه بر این‌که مواد به جای مانده در میان دندان‌ها را خارج می‌سازند، باکتری‌های بین‌دندانی را از بین می‌برد. بعد از هر وعده غذایی دندان‌هایتان را نخ بکشید.

 

تاثیر نوشیدن آب زیاد در حفظ بهداشت دهان ودندان

خشکی دهان یکی دیگر از دلایل پوسیدگی‌های دندانی است. برای این‌که دندان‌های سالمی داشته باشیم، باید بزاق کافی در دهان ترشح شود. بزاق یک عامل دفاعی مهم در برابر باکتری‌های دهانی است.

اگر به خشکی دهان مبتلا هستید، بهتر است روزانه مقدار زیادی آب بنوشید تا محیط دهان خود را مرطوب سازید.

اهمیت تغذیه مناسب در حفظ سلامت دندان

خوردن میوه، سبزیجات و لبنیات، باعث استحکام دندان‌ها می‌شود. در وعده صبحانه بهتر است از پنیر و گردو استفاده کنید. خوردن تنقلات چسبنده به دندان را کنار بگذارید.

مواد غذایی چرب و فست فودها نیز در پوسیدگی دندان‌ها نقش مهمی دارند. اگر از این مواد غذایی استفاده می‌کنید، حتماً بعد از صرف آن‌ها، مسواک بزنید تا دندان‌های سالمی داشته باشید.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت