روش‌های بستن فاصله بین دندان ها

پر کردن فاصله بین دندان ها

آشنایی با روش‌های پر کردن فاصله بین دندان ها

آیا از فاصله‌ی زیاد بین دندان‌های خود ناراضی هستید؟ با روش‌های بستن فاصله بین دندان ها در دندانپزشکی زیبایی به راحتی می‌توان این فاصله را از بین برد.

اگر فاصله‌ی بین دو دندان به نحوی باشد که بتوان به راحتی نخ دندان را از لابه‌لای دو دندان رد کرد، فاصله دو دندان طبیعی است. اما وقتی که این فاصله از ضخامت نخ دندان بیشتر شده و گاهی به چند میلیمتر می‌رسد، نمای زیبایی ندارد.

اگر فرم دندان‌های شما به نحوی است که دندان‌ها فاصله زیادی با هم دارند، می‌توان با کمک بهترین دندانپزشک زیبایی از روش‌های بستن فاصله بین دندان ها استفاده کرد.

روش‌های زیادی برای بستن فاصله بین دندان ها وجود دارد که عبارتند از:

 

ارتودنسی دندان‌ها

بهترین و مطمئن‌ترین روش برای بستن فاصله بین دندان ها استفاده از روش ارتودنسی است. در این روش ریشه‌ی دندان‌ها به جایگاه مناسب خود هدایت می‌شوند.

در مواردی که فاصله‌ی بین دو دندان بیش از 2 میلی‌متر باشد، پر کردن دندان با کامپوزیت یا باندینگ، فاصله را از بین نمی‌برد. زیرا دندان‌ها بیش از حد پهن می‌شوند که ظاهر زیبایی ندارد.

اما در روش ارتودنسی فاصله‌ی زیاد بین دندان‌ها با هدایت دندان‌ها به راحتی حل می‌شود. البته این فاصله نباید به اندازه‌ی یک دندان کامل باشد. ارتودنسی یک درمان همیشگی برای بستن فاصله بین دندان هاست. وقتی در این روش فاصله از بین می‌رود، امکان بازگشت آن غیرممکن است

ایمپلنت دندان جلو
بخوانید

 

ارتودنسی دندان

روش های اصلاح طرح لبخند

بریج دندانی

یکی دیگر از روش‌های بستن فاصله بین دندان‌ها استفاده از پروتز دندان است. این روش حالت نمادین و ظاهری دارد. به طوری که یک روکش در قسمت فضای خالی قرار می‌گیرد. این روکش هیچ پایه‌ای ندارد.

برای استفاده از بریج باید دو دندان اطراف فضای خالی روکش شوند. روکش این دو دندان به یک روکش برای قسمت خالی، متصل می شود.

یعنی برای این روش از سه روکش به هم چسبیده استفاده می‌شود.
وقتی دندانپزشک خوب در تهران  روکش‌های دو دندان را روی آن‌ها قرار می‌دهد، روکش وسط در قسمت فضای خالی قرار می‌گیرد. آنچه باعث استقامت این روکش می‌شود، روکش چپ و راست است که بر روی دندان‌های مجاور قرار گرفته است.

اگر چه بریج دندان می‌تواند برای مدتی فضای خالی بین دو دندان را پر کند، اما به دلیل نداشتن پایه، استقامت زیادی ندارد. بریج دندانی به مراقبت زیادی نیاز دارد.

 

روش باندینگ

اگر فاصله بین دو دندان به اندازه‌ی 2 میلیمتر یا کمتر باشد، با استفاده از باندینگ کمپوزیت می‌توان آن را درمان کرد. این روش برای کسانی که دندان‌های باریک یا کوچک دارند، مناسب است. زیرا با باندینگ کردن، دندان‌ها بزرگتر می‌شوند. اگر دندان طبیعی پهن و بزرگ باشد، این روش نتیجه‌ی جالبی ندارد.
دندانپزشک برای قرار دادن باندینگ کامپوزیت روی دندان ابتدا سطح دندان را با کمک یک محلول اسیدی مخصوص زبر می‌‌کند. سپس این محلول را شسته و باندینگ را روی سطح دندان می‌چسباند.

آیا بعد از ایمپلنت می توان ارتودنسی کرد؟
بخوانید

در انتها برای اینکه دندان ترمیم شده از نظر اندازه با سایر دندان‌ها متناسب باشد، قسمت نوک دندان صیقل داده می‌شود.

ایمپلنت یا کاشت دندان

یکی از روش‌های ایمن اصلاح طرح لبخند برای بستن فاصله بین دندان ها ایمپلنت یا کاشت دندان است. این روش برای کسانی مناسب است که یک دندان خود را از دست داده‌اند و اکنون بین دندان‌ها فاصله ایجاد شده است.

در این روش یک پیچ تیتانیومی در لثه قرار می‌گیرد. برای فک بالا بعد از گذشت 5 ماه و برای فک پایین بعد از 3 ماه این پیچ با استخوان فک پیوند می‌خورد. در طی این مدت نباید هیچ ضربه‌ای به این پیچ وارد شود. بعد از مقاوم شدن کامل پیچ، قسمت تاج روی آن قرار می‌گیرد.

پلاک نگهدارنده یا ریتینر

پلاک نگهدارنده یا ریتینر یکی دیگر از روش‌‌های بستن فاصله بین دندان‌هاست. از این روش می‌توان برای بیمارانی استفاده کرد که در گذشته یک بار فاصله‌ی بین دندان‌‌های خود را درمان کرده‌اند.
اما مجدداً فاصله‌ی بین دندان‌ها به حالت قبل برگشته است.
در این روش، در مدت یک یا دو هفته دندان‌ها‌ به سمت فضای خالی حرکت می‌کنند. این روش زمانی قابل استفاده است که فاصله‌ی بین دندان‌ها کمتر از 2 میلیمتر باشد.

استفاده از پروتزهای متحرک

یکی دیگر از روش‌‌های بستن فاصله بین دندان ها که توسط دندانپزشک خوب در تهران،استفاده از پروتز دندان متحرک است. این روش زمانی مناسب است که بیمار یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد. دندانپزشک با بررسی فضای خالی، برای او پروتزهای متحرک تهیه می‌کند.
این پروتزها همانند دندان‌‌های طبیعی بر روی لثه قرار می‌گیرند. در اصطلاح عامیانه به پروتزهای متحرک «دندان مصنوعی» هم گفته می‌شود که به صورت تکی برای یک یا چند دندان کاربرد دارند و می توانند فضای خالی بین دندان ها را پر می‌کنند.

کاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند
بخوانید

 

روکش کردن دندان

یکی دیگر از روش‌‌های رایج برای بستن فاصله بین دندان ها با توجه پایین بودن هزینه لمینت دندانی استفاده از روش روکش کردن است. در این روش از روکش‌‌های ونیر، سرامیکی یا کمپوزیتی استفاده می‌شود. این روش زمانی استفاده می‌شود که دندان‌ها از نظر ظاهری شکل زیبایی نداشته باشند.
از طرفی بین دندان ها فاصله‌ای به اندازه‌ی 2 میلیمتر ایجاد شده باشد. با قرار دادن روکش بر روی دندان‌ها این فاصله از بین می‌رود. از سوی دیگر دندان‌‌های آسیب‌دیده نیز ترمیم می‌شوند.
پیشنهاد می شود به منظور اقدام به روش های درمانی و زیبایی مانند ساخت دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت و لمینت به دندانپزشک متخصص در این حوزه مراجعه نموده و درمان خود را در مراکز معتبر، شناخته شده و قابل اعتماد آغاز، اجرا و پیگیری نمایید.

سوالات رایج روش های پر کردن فاصله بین دندان ها

ارتودنسی دندان‌ها، بریج دندانی، روش باندینگ، ایمپلنت و یا کاشت دندان، استفاده از پلاک نگهدارنده یا ریتینر، استفاده از پروتزهای متحرک از جمله روش های پر کرددن دندان می‌باشد.
بهترین و مطمئن‌ترین روش برای بستن فاصله بین دندان ها استفاده از روش ارتودنسی است. در این روش ریشه‌ی دندان‌ها به جایگاه مناسب خود هدایت می‌شوند.
یکی دیگر از روش‌های بستن فاصله بین دندان‌ها استفاده از پروتز دندان است. این روش حالت نمادین و ظاهری دارد. به طوری که یک روکش در قسمت فضای خالی قرار می‌گیرد. این روکش هیچ پایه‌ای ندارد.
آیا همه دندان ها را می توان ایمپلنت کرد؟
بخوانید
برای استفاده از بریج باید دو دندان اطراف فضای خالی روکش شوند. روکش این دو دندان به یک روکش برای قسمت خالی، متصل می شود.
دیدگاهی وجود ندارد

Sorry, the comment form is closed at this time.