ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان

کارکرد ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی یکی از شاخه‌های تخصصی دندان پزشکی است که در آن به ردیف کردن دندان‌ها و اصلاح ناهنجاری‌های استخوان‌های فک بالا و پایین توسط دندانپزشک متخصص پرداخته می‌شود. افراد بسیاری با تصور عدم امکان درمان دندان‌های نامنظم خود و داشتن لبخندی زیبا از طریق ارتودنسی در بزرگسالان و سنین بالا بدون مشورت کافی با پزشک متخصص در این زمینه به سراغ درمان‌های دیگری همچون لمینت و ایمپلنت می‌روند.

همان طور که می دانید مناسب‌ترین سن برای ارتودنسی و اصلاح نمودن ناهنجاری‌های دندان و فک، سال‌های پس از رشد دندان‌های شیری و اوایل دوران نوجوانی می‌باشد. اما بسیاری از افرادی که به هر دلیلی در سنین نوجوانی نسبت به اصلاح بی نظمی دندان‌های خود اقدام نکرده‌اند و اکنون در سنین بزرگسالی و میانسالی به سر می‌برند، این سؤال را در ذهن دارند که آیا ارتودنسی برای بزرگسالان نیز امکان پذیر است؟

همچنین بخوانید: لمینت دندان برای چه افرادی پیشنهاد نمی شود؟

ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی در سنین بالا

همان طور که گفته شد بهترین دوران برای ارتودنسی، سنین کودکی و اوایل دوران نوجوانی بوده (قبل از بلوغ جنسی) و سن طلایی برای ارتودنسی نیز نام دارد. در این دوران استخوان‌های نوجوانان در حال رشد بوده، نرمی و انعطاف بیشتری دارند و به این دلیل بسیار راحت‌تر حرکت داده می‌شوند. این ویژگی‌ها سبب می‌شود تا درمان ارتودنسی در این سنین بسیار موفقیت آمیز بوده و طول دوره درمان نیز کوتاه‌تر شود. اما همانطور که گفتیم تعدادی از افراد به دلایل مختلف در دوران کودکی و نوجوانی تحت درمان ارتودنسی قرار نگرفته‌اند یا به دلیل عادات دندانی نادرست (مانند دندان قروچه) دندان‌های نامرتب و به هم ریخته ای دارند و اکنون در آستانه میانسالی و سالمندی، آرزوی داشتن دندان‌هایی مرتب و زیبا را دارند.

آیا ژنتیک بر موفقیت ایمپلنت تاثیر می گذارد؟
بخوانید

طبق نظر متخصصین ارتودنسی، انجام این درمان و ردیف کردن دندان‌ها در هر سنی امکان پذیر است، گر چه سنین پیش از نوجوانی سن طلایی برای درمان ارتودنسی محسوب می‌شود؛ اما در سنین بزرگ سالی نیز می‌توان درمان ارتودنسی را انجام داد و این درمان محدودیت سنی ندارد. البته درمان موفقیت آمیز در سنین بالا مشروط به سلامت کامل لثه‌هاست.

اگر در سنین بزرگسالی و میانسالی به سر می‌برید و قصد مرتب کردن دندان‌های خود را دارید، باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا با یک معاینه ساده تشخیص دهد که آیا لثه‌های شما از سلامت کافی برخوردار است یا خیر.
اگر لثه‌های شما دچار بیماری باشند یا بافت‌های لثه دارای استحکام کافی نباشند، نمی‌توانند دندان‌ها را در جای خود نگه داشته و درمان با شکست مواجه خواهد شد.

عدم مراجعه منظم جهت معاینات دوره ای ممکن است علاوه بر شکست درمان، باعث اتلاف هزینه و وقت شما شود. بنابراین لازم است در صورتی که لثه‌های شما دچار مشکل و بیماری هستند، ابتدا نسبت به درمان بیماری‌های لثه اقدام نمایید.

ارتودنسی در سنین بالا

اصلاح ناهنجاری فک و دندان در بزرگسالی

امروزه با پیشرفت علم دندان پزشکی و ابداع روش‌های نوین برای اصلاح ناهنجاری‌های فک و دندان، ارتودنسی در بزرگسالان نیزامکان پذیر است و می‌توانند از این بابت آسوده خاطر باشند. ارتودنسی در سنین پیش از بلوغ به دلیل انعطاف استخوان‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود؛ اما در سنین بالا طول دوره درمان ارتودنسی بیشتر خواهد بود و دندان‌ها به سختی حرکت داده می‌شوند.

فلوراید تراپی کودکان
بخوانید

درمان بی نظمی دندان‌ها و ردیف کردن آنها، نه تنها بر زیبایی و افزایش اعتماد به نفس بزرگسالان تأثیر دارد، بلکه باعث بهبود وضعیت تکلم و صحبت کردن، اصلاح بایت، جویدن و غذا خوردن نیز می‌شود.

از روش‌های ارتودنسی بزرگسالان می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • استفاده از براکت های فلزی قدیمی
  • براکت های سرامیکی
  • ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی
  • دستگاه ارتودنسی دیمون

درمان ارتودنسی به منظور ناهنجاری‌های فکی در بزرگسالان

گرچه ارتودنسی به منظور مرتب کردن دندان‌ها محدودیت سنی ندارد، اما درمان ناهنجاری‌های فکی با محدودیت سنی بیشتری رو به روست. بهترین سن برای درمان این دسته از ناهنجاری‌ها سنین پیش از بلوغ می‌باشد و با افزایش سن و با توجه به شدت و نوع ناهنجاری ممکن است به جراحی فک نیاز داشته باشید.

اگر ناهنجاری‌های فکی خفیف بوده و لثه‌ها از سلامت کافی برخوردار باشند می‌توان بدون انجام عمل جراحی فک و با استفاده از روش ارتودنسی جبرانی یا کاموفلاژ این موارد را درمان نمود. از جمله ناهنجاری‌های فکی می‌توان به کراس بایت، اپن بایت، اورجت، آندر بایت و اور بایت اشاره کرد.

هزینه ارتودنسی بزرگسالان

همانطورکه پیش‌تر گفته شد ارتودنسی بزرگسالان بسته به شرایط دندان‌های افراد مختلف و با توجه به این موضوع که دندان افراد بزرگسال و استخوان‌های آن‌ها شکل گرفته است درمان طولانی‌تری را ممکن است طی کند.

آیا می توان برای افراد سیگاری ایمپلنت انجام داد؟
بخوانید

همچنین باید سلامت لثه نیز مورد بررسی قرارگیرد، در بعضی موارد ممکن است فرد نیاز به جراحی قبل از شروع ارتودنسی داشته باشد.

تمامی این موارد در هزینه‌های درمان افراد تغییر ایجاد می‌کند.

همچنین بخوانید: ضد عفونی ایمپلنت ها چگونه انجام می شود؟
ارتودنسی در بزرگسالان

چنانچه قصد انجام ارتودنسی را دارید و در انجام آن مردد هستید با کارشناسان ما جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

سوالات متدوال ارتودنسی در بزرگسالان

طبق نظر متخصصین ارتودنسی، انجام این درمان و ردیف کردن دندان‌ها در هر سنی مشروط به سلامت کامل لثه‌ها امکان پذیر است.
همان طور که می دانید مناسب‌ترین سن برای ارتودنسی و اصلاح نمودن ناهنجاری‌های دندان و فک، سال‌های پس از رشد دندان‌های شیری و اوایل دوران نوجوانی می‌باشد.
اگر ناهنجاری‌های فکی خفیف بوده و لثه‌ها از سلامت کافی برخوردار باشند می‌توان بدون انجام عمل جراحی فک و با استفاده از روش ارتودنسی جبرانی یا کاموفلاژ این موارد را درمان نمود.
استفاده از براکت های فلزی قدیمی، براکت های سرامیکی، ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی، دستگاه ارتودنسی دیمون
بلیچینگ دندان با لیزر
بخوانید
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت