ارتودنسی

ارتودنسی | متخصص ارتودنسی

orthodontic treatment

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی(Orthodontie) یکی از شاخه های دندانپزشکی است که باعث می شود دندان های که بی نظم و در جای مناسبی نیستند اصلاح شود. افرادی که دندان های نامرتبی دارند علاوه بر اینکه در جویدن غذا اذیت می شوند بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان هستند.  در این درمان، از دستگاه ثابت یا متحرک و گاهی کش های لاستیکی، برای اعمال فشار به دندان ها و هدایت آن ها به جایگاه مناسب استفاده می شود.

انواع ارتودنسی دندان

همانطور که گفته شد از دو نوع دستگاه در طول دوره درمان استفاده می شود. دستگاه های ثابت و متحرک.

دستگاه ارتودنسی ثابت:

در ارتودنسی ثابت متخصص یا دندانپزشک شما، به وسیله چسب مخصوص، براکت هایی را روی دندان های فرد چسبانده و سپس سیم یا وایر را از داخل آنها عبور می دهد. در طول مدت زمانی که این دستگاه روی دندان ها قرار دارد، فشار اعمال شده توسط سیم و براکت ها، دندان ها را به سمت جایگاه صحیح می کشاند.

مزیت ارتودنسی ثابت، ایجاد فشار و تأثیر بیشتر بر تنظیم مسیر حرکت دندان ها به سمت محل مورد نظر است.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

امروزه انواع مختلفی از براکت و سیم های ارتودنسی به بازار عرضه شده است. براکت و سیم ها، با ظاهر نامرئی و شفاف، رنگی و مات و فلزی و براق در بازار موجود است و افراد با توجه به سلیقه و سن خود می توانند نوع مناسب را انتخاب کنند.

براکت و سیم های شفاف ‌با توجه به ظاهر نامرئی شان، جلب توجه کمتری کرده و به این دلیل بیشتر مورد استقبال قرار گرفته اند.

نوع دیگری از دستگاه های ارتودنسی نامرئی وجود دارد که به فضای پشت دندان ها چسبانده می شود و به این دلیل از بیرون دهان به هیچ عنوان قابل رؤیت نیست.

غیر از موارد ذکر شده در بالا جهت ارتودنسی نامرئی سیستم دیگری به نام  اینویزیلاین وجود دارد که به صورت ورقه های شفافی در لابراتور ساخته می شود و به مرور زمان ماهیانه بر روی دندان قرار داده می شود تا چرخش دندان ها اصلاح شود ، این روش فقط در موارد استفاده می شود که بهم ریختگی دندانی بسیارجزئی باشد و نیاز به کشیدن دندان نداشته باشد.

نظافت دندان ها با دستگاه ارتودنسی ثابت

نظافت دندان ها در طول دوران ارتودنسی اهمیت بسیاری دارد، برای نظافت دندان ها با دستگاه ارتودنسی ثابت، از مسواک های مخصوص بین دندانی استفاده می شود. با استفاده از این نوع مسواک باید به دقت فضای بین دندانها و سیم دستگاه را تمیز کرد. استفاده از مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی باعث می شود تا قطعات غذا بین سیم و براکت ها گیر نکند. گیر کردن مواد غذایی بین دندان ها و دستگاه، مسأله ای جدی است و باید پس از هر وعده غذایی آن را رفع کرد؛ زیرا این باقی مانده های غذا باعث تولید اسید و پوسیدگی دندان ها می شود. علاوه بر این ایجاد پلاک و جرم روی دندان ها باعث دو رنگ شدن دندان ها پس از برداشتن دستگاه خواهد شد.

دستگاه ارتودنسی متحرک

این دستگاه های ارتودنسی در واقع، یک قالب شفاف است که برای دندان های هر فرد به طور اختصاصی تهیه می شود. مزیت استفاده از این دستگاه های متحرک  این است که فرد به راحتی می تواند در زمان غذا خوردن آن را خارج کرده و پس از نظافت کامل مجددا در دهان قرار دهد. نظافت و مسواک زدن با ارتودنسی متحرک بسیار آسان تر است. دستگاه ارتودنسی متحرک به دلیل عدم وجود براکت و سیم، و ظاهر شیشه ای و شفافی که دارد، جلوه زیبایی ایجاد می کند و مورد استقبال نوجوانان و جوانان واقع شده است؛ اما باید توجه داشته باشید که نوع مناسب  باید طبق دستور دندان پزشک انتخاب شود. در شرایطی که نا مرتبی و بی نظمی دندان ها بسیار شدید باشد، استفاده از ارتودنسی متحرک ، کمکی به بهبود وضعیت دندان ها نمی کند.

زمان مناسب برای شروع درمان

بهترین زمان برای شروع درمان ارتودنسی، زمانی است که تمامی دندان های شیری کودک رشد کرده باشد. دندان ها و استخوان های آرواره کودک در این سنین انعطاف پذیری کافی را دارد و به خوبی به درمان پاسخ می دهد. به طور کلی سنین 12 تا 15 سال دوره طلایی برای درمان  است. پس از آن با افزایش سن، ممکن است درمان بی نظمی دندان ها با تاخیر و به کندی انجام شود.

ارتودنسی در چه افرادی امکان پذیر نیست؟

افرادی که دچار پوسیدگی دندان و پلاک و جرم میکروبی هستند، ابتدا باید برای ترمیم پوسیدگی دندان های خود به دندانپزشک خوب در تهران مراجعه کرده و پس از درمان کامل نسبت به شروع ارتودنسی اقدام نمایند.

خدمات ارتودنسی در این کلینیک

داشتن دندان هایی مرتب، منظم و هم راستا در یک ردیف، لازمه لبخندی زیبا و بی نقص است  اگر به دنبال یافتن دندانپزشک خوب در تهران هستید دکتر ساسان ترابیان یکی از بهترین دندانپزشک ها است که با مهارت و تجربه خود چنین لبخند کامل و زیبایی را به شما هدیه می دهد. برای دریافت مشاوره و تعیین وقت به صفحه تعیین وقت آنلاین مراجعه کنید.

سوالات رایج ارتودنسی

قیمت ارتودنسی برای همه یکسان نیست، بخاطر اینکه مشکل هر شخص و شدت آن متفاوت است و یا مشکل همه با یک روش درمان حل نمی شود. بعضی از افراد مشکلی جزئی دارند و بعضی شدید. برای با خبر شدن از قیمت و دریافت مشاوره به صفحه تعیین وقت مراجعه کنید.
سوالی که برای همه پیش می آید این است که آیا ارتودنسی درد دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگم که بله، در روز های ابتدایی به دلیل اینکه دندان ها جابه جا می شوند و ناهنجاری های فک و دندان از بین می رود و فشاری که به دندان ها وارد می شود. باعث ایجاد درد می شود.
به دلیل حضور براکت ها و سیم های ارتودنسی نحوه مسواک زدن دندان ها متفاوت می باشد ونکاتی هست که باید رعایت کنید. در دوره ی درمان به دلیل اینکه دندان ها و لثه ها حساس هستند، بهتر است از یک مسواک نرم و مناسب استفاده کنید. برای تمیز شدن دندان ها حداقل باید برای هر دندان 10 ثانیه وقت بگزارید. برای تمیز شدن براکت ها و سیم های ارتودنسی مسواک را با فشار کمی روی آنها بکشید تا مسواک در فضای بین آنها برود. سعی کنید از خمیر دندان های که حاوی فلوراید هستند استفاده کنید، این خمیر دندان باعث از بین رفتن هرگونه باکتری و میکروبی می شود.
دیدگاهی وجود ندارد

Sorry, the comment form is closed at this time.