دلایل کج شدن دندان ها

کج شدن دندان ها

عوامل تاثیرگذار در کج شدن دندان

دلایل کج شدن دندان ها، اگر دندان های اطرافیانتان را بررسی کنید، در بسیاری از آن ها، یک یا چندین دندان کج را مشاهده می‌کنید. ناهنجاری دندان ها نه تنها بر زیبایی آن ها تأثیرگذار خواهد بود بلکه باعث پوسیدگی دندان ها و مشکلاتی در جویدن غذا خواهد شد. امروزه مرتب کردن دندان ها در دندانپزشک زیبایی با روش های گوناگونی انجام می شود که بهترین روش آن، ارتودنسی است.

با کمک روش های مختلف  اصلاح طرح لبخند مانند ارتودنسی و ایمپلنت، لمینت دندان و … کجی دندان ها و ناهنجاری های دیگر دندانی برطرف می شود و مشکلات مربوطه به این عارضه به طور کامل ناپدید می شود. در ادامه با علل کج شدن دندان ها آشنا شوید.

آشنایی با دلایل کج شدن دندان ها

 • دلایل مختلفی برای کجی دندان ها وجود دارد. برخی از دلایل کجی دندان ها، ریشه در عادات بد کودکی دارند. عادت هایی همچون مکیدن انگشتان دست، استفاده از پستانک در سنین بالاتر از سه سال، از اصلی ترین دلایل کج شدن دندان ها در کودکی است.
 • از دیگر دلایل کجی دندان ها، کوچک بودن فک نسبت به اندازه دندان ها است. ازدحام دندان ها و رشد نامناسب آن ها، باعث کج شدن دندان های فرد می شود.
 • از مهمترین دلایل دیگر کج شدن دندان ها باید به عوامل ژنتیکی و ارثی اشاره کرد. متأسفانه بسیاری از افراد با این که فضای فکی مناسبی برای رشد دندان ها دارندا ما از همان ابتدا، دندان هایشان به صورت کج می روید.
 • در صورتی که فردی تومور در لثه و یا فک خود داشته باشد، ممکن است دچار کجی دندان هایش شود.
 • رویش دندان های عقل در افرادی که فضای مناسب دندانی ندارند، باعث کج شدن سایر دندان ها می شود. این کج شدن تا زمانی ادامه دارد که دندان عقل به طور کامل از لثه بیرون زده باشد.
 • تغییر وضعیت استخوان های فکین در اثر رشد نامناسب و یا جراحات و آسیب های ناگهانی، منجر به تغییر وضعیت دندان ها می شود و در نهایت کجی دندان ها را ایجاد می کند.
 • دندان قروچه یا سایش دندان ها به صورت غیر ارادی در خواب، ممکن است فشار زیادی به فک ها ایجاد کند که در نهایت، موجب کجی دندان ها می شود.
 • افرادی که از دهان تنفس می کنند، بیشتر از افراد دیگری که تنفس از راه بینی دارند، دچار کجی دندان ها می شوند.
 • از دست دادن یک دندان، باعث ایجاد فضای خالی می شود.
 • با بالارفتن سن، دندان ها تمایل به حرکت بیشتری دارند. زمانی که یک دندان از دست می رود، فضای خالی دندانی با به حرکت درآمدن دندان ها نیمه پر می شود. کاهش فشار بر روی دندان ها موجب بهم ریختگی دندان ها و کجی آن ها می شود.
 • عامل دیگر کجی دندان ها، ترمیم های نادرست دندانی است. این مورد مربوط به دندانپزشک است. اگر دندانپزشک تخصص کافی برای ترمیم و درمان دندان ها را نداشته باشد، با ایجاد فشار زیاد در درمان های ایمپلنت دندان، بریج و روکش، موجب حرکت سایر دندان ها می شود.
تاثیر ایمپلنت بر طرح لبخند
بخوانید

کجی دندان ها چه مشکلاتی را پدید می آورد؟

 1. اولین و مهمترین مشکلی که کجی دندان ها ایجاد می کند، عدم جویدن صحیح غذا است. هر انسانی روزانه حداقل سه وعده غذایی را میل می کند. تصور کنید که اگر از همان ابتدا جویدن با مشکل روبرو شود، چه مشکلات بزرگتری برای دستگاه گوارش در آینده ایجاد خواهد شد.
 2. دومین نکته که به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست، نقش زیبایی دندان ها است. دندان های کج شده، مانع لبخند زدن افراد می شوند. اعتماد به نفس فرد به دلیل عدم رضایت از وضعیت ظاهری خویش زیر سؤال می رود و عواقب بیشتری را در آینده از نظر روحی ایجاد می کند.
 3. کجی دندان ها در سلامت و بهداشت دندان ها تأثیر مستقیمی دارد. از آن جایی که دندان های کج همپوشانی دارند، مسواک و نخ دندان به خوبی به دندان ها نمی رسد. از این رو پوسیدگی دندان ها تسریع می گردد.
 4. اگر کجی دندان ها به دلیل کمبود فضای فکی باشد، فشار وارد شده به دندان ها و فک بسیار زیاد خواهد بود که ممکن است سردرد، فک درد و مشکلات دیگری در نواحی صورت ایجاد شود.

پیشگیری از کجی دندان ها

اگر کودکان خود را از همان ابتدا تحت نظر قرار دهید، بی شک دندان های آن ها به طور صحیح و مرتب رویش می کنند. دندانپزشک زیبایی از همان ابتدا فضای فکی و عوامل کجی دندان ها را می سنجد و در صورت نیاز، راهکارهای مناسبی جهت جلوگیری از کج شدن دندان ها به شما ارائه می دهد.

آیا بعد از ایمپلنت می توان ارتودنسی کرد؟
بخوانید

 

پرسش و پاسخ درباره دلایل کج شدن دندان ها

دلایل مختلفی برای کجی دندان ها وجود دارد. برخی از دلایل کجی دندان ها، ریشه در عادات بد کودکی دارند. عادت هایی همچون مکیدن انگشتان دست، استفاده از پستانک در سنین بالاتر از سه سال، از اصلی ترین دلایل کج شدن دندان ها در کودکی است.
مهمترین دلایل دیگر کج شدن دندان ها باید به عوامل ژنتیکی و ارثی اشاره کرد. متأسفانه بسیاری از افراد با این که فضای فکی مناسبی برای رشد دندان ها دارندا ما از همان ابتدا، دندان هایشان به صورت کج می روید.
رویش دندان های عقل در افرادی که فضای مناسب دندانی ندارند، باعث کج شدن سایر دندان ها می شود. این کج شدن تا زمانی ادامه دارد که دندان عقل به طور کامل از لثه بیرون زده باشد.
اولین و مهمترین مشکلی که کجی دندان ها ایجاد می کند، عدم جویدن صحیح غذا است. دومین نکته که به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست، نقش زیبایی دندان ها است. دندان های کج شده، مانع لبخند زدن افراد می شوند. همچنین کجی دندان ها در سلامت و بهداشت دندان ها تأثیر مستقیمی دارد.
ایمپلنت فوری دندان چیست؟
بخوانید

 

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت