جراحی دندان عقل

جراحی_دندان__عقل

جراحی دندان عقل

همه چیز درباره دندان عقل

دهان شما در طول زندگی، تغییرات زیادی می‌کند. یکی از مهم‌ترین تغییرات آن، رشد دندان جدیدی به نام دندان عقل است. این دندان معمولاً در سنین 17 تا 25 سالگی رشد می‌کند و تنها دندانی است که در سنین بزرگ‌سالی به وجود می‌آید. دندان‌های عقل سالم می‌توانند به شما کمک کنند اما گاهی اوقات وجود این دندان‌ها، خطرساز است و باید پیش از رویش کامل، آن‌ها را کشید. اشتباه نکنید! کشیدن هر نوع دندان عقلی اصلاً کار صحیحی نیست.

تنها دندان‌های عقلی که با تشخیص دندانپزشک، نامناسب‌اند باید کشیده شوند که نیازمند مراقبت های بعد از جراحی است. گاهی این دندان‌ها درون لثه قرار گرفته‌اند و برای تخلیه آن‌ها، نیاز به جراحی دندان عقل است و گاهی دیگر، بخشی از دندان عقل بیرون زده است و خارج‌سازی آن، بستگی به میزان بیرون‌زدگی دارد. دندان نیمه نهفته ممکن است نیاز به جراحی برای خارج‌سازی داشته باشد.  همچنین مقالات مربوط به ایمپلنت و لمینت را در سایت ما دنبال نمایید.

جراحی_دندان_عقل_دکتر_ترابیان

درد دندان عقل

احتمالاً درد رویش دندان‌های دائمی از یادتان رفته است. همه دندان‌ها هنگام رویش درد ایجاد می‌کنند و این کاملاً طبیعی است اما اگر دندان‌های عقل شما، دردی غیرقابل تحمل دارند، حتماً به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا در کاهش این درد کمک‌رسان شما باشند. استفاده از گیاه میخک یا مسکن‌های موضعی دندان، تا مراجعه به پزشک، می‌تواند درد دندان عقل را برایتان قابل تحمل تر کند. این نکته را فراموش نکنید که اگر دندانپزشک زیبایی از شما خواست، دندان عقل خود را جراحی کنید، فوراً به جراحی آن اقدام کنید.

کشیدن همه دندانها در یک جلسه
بخوانید

چرا باید برخی از دندان‌های عقل را کشید؟

دندان‌های عقل پیش از رویش، جایگاه خود را مشخص می‌کنند. اگر دندان‌های عقل در جای درستی قرار نگیرند، تمام دندان‌ها را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. اگر فک کوچک باشد، با رویش دندان عقل جدید، دندان‌های دیگر، دچار بهم ریختگی می‌شوند و نظمشان را از دست می‌دهند و شما برای مرتب کردن دندان ها باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و دندان های خود را برای داشتن لبخندی زیبا و لبخند هالیوودی ارتودنسی کنید.

از طرفی دندان‌های عقل مکان مناسبی برای تجمع باکتری‌ها خواهند بود. برخی از این دندان‌ها، لثه را دچار آسیب‌دیدگی می‌کنند که همین امر موجب عفونت لثه، تورم و درد در بخش‌هایی از لثه خواهد شد. در صورتی که عفونت لثه از بین نرود، ممکن است به بخش‌های دیگر بدن، سرایت کند و دندان‌های سالم دیگر را تحت تأثیر قرار دهد. در نهایت این موضوع با کشیدن دندان‌های عفونی، همراه باشد. گاهی اوقات دندان‌های عقلی که در مکان نادرستی قرار گرفته‌اند و یا جایگاهی ندارند، منجر به ایجاد کیست در دندان‌های آسیب دیده و دندان‌های مجاور خواهند شد که همین امر موجب از بین رفتن استخوان‌های لثه و ریشه‌های دندانی اطراف کیست خواهد شد. به‌طور کلی دندان‌های عقلی کشیده می‌شوند که:

  • دارای درد باشند.
  • همراه با عفونت باشند.
  • تومور یا کیست داشته باشند.
  • به دندان‌های مجاور آسیب وارد کنند.
  • باعث پوسیدگی دندان‌های مجاور شوند.
  • بیماری‌های مربوط به لثه را پدید آورند.
کامپوزیت دندان چیست؟
بخوانید

جراحی_دندان_عقل_دکتر_ترابیان

سن رشد دندان عقل

همان‌طور که گفته شد، بیشتر کسانی که دندان عقل دارند، در سنین 17 تا 25 سالگی آن‌ها را دریافت کرده‌اند اما افراد دیگری هم هستند که دندان‌های عقلشان در سنین بالاتر و حتی در 40 سالگی رشد کرده است. هر فردی 4 دندان عقل دارد که در انتهای فکین قرار می‌گیرد. معمولاً دندان‌های عقل هم‌زمان رشد نمی‌کنند.

در بیشتر موارد دندان‌های عقل فک پایین زودتر از دندان‌های عقل فک بالا می‌رویند. گاهی رشد یک دندان عقل چندین سال به طول می‌انجامد و درد ناشی از آن، در فواصل زمانی گوناگونی رخ می‌دهد.

تمیز نگاه داشتن دندان عقل

اگر فک شما جایگاه مناسبی برای رویش دندان عقل دارد، باید خوشحال باشید که از کشیدن و جراحی دندان عقل، راحت شده‌اید. این نکته را فراموش نکنید که دندان‌های عقل، زودتر از سایر دندان‌ها دچار آسیب‌دیدگی و پوسیدگی می‌شوند چرا که این دندان‌ها در جایگاه سختی در دهان هستند و کمتر مورد توجه و رسیدگی قرار می گیرند.. مسواک و نخ دندان معمولاً به ناحیه دندان عقل نمی‌رسد. در صورتی که این ناحیه مسواک هم شود، معمولاً به حد کافی تمیز و عاری از باکتری نخواهد شد.

از این رو برای نگهداری دندان عقل، باید رسیدگی بیشتری انجام شود. استفاده از محلول‌های دهان‌شویه روزانه در نگهداری دندان‌های عقل، کمک زیادی خواهند کرد. در صحیح مسواک زدن نیز دقت کافی را داشته باشید تا به‌طور کامل دندان عقلتان را شستشو دهید.

علت لق شدن ایمپلنت دندان چیست؟
بخوانید
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت