لمینت دندان بدون تراش دندان

لمینت دندان بدون تراش دندان

لمینت دندان بدون تراش دندان

روش لمینت دندان بدون تراش دندان

لمینت دندان یکی از پر طرفدارترین روش های زیبایی است که باعث زیباتر شدن و جذاب تر شدن و اصلاح طرح لبخند هر فردی می‌شود. انجام لمینت به دو صورت انجام می‌گیرد. لمینت بدون تراش و لمینت با تراش. هر کدام از این روش ها را دندانپزشک شما تعیین می کند.در ادامه درباره روش اول، یعنی لمینت دندان بدون تراش دندان صحبت خواهیم کرد.

چرا لمینت کنیم؟

دندان‌های درخشان و سفید، تأثیر چشمگیری در جذابیت افراد دارد. هیچ کسی از جذابیت و زیبایی بدش نمی‌آید. برای بدست آوردن این جذابیت، کافی است با کمک لمینت، سفیدی و درخشندگی را به دندان‌ها بازگردانیم. لمینت دندان نه تنها باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود بلکه شکستگی، ترک خوردگی و بد فرمی دندان‌ها را اصلاح می‌کند.  باتوجه به هزینه های متفاوت روش های ترمیمی و زیبایی ، هزینه لمینت دندان به نسبت کمتر و در زمان کمتری انجام می شود. نتیجه کار، دندان‌هایی زیبا و درخشان خواهد بود که هر لبخندی با آن ها، جلوه گری می‌کند.

ارتودنسی دیمون
بخوانید

مزایای لمینیت دندان

مزایای لمینت دندان بدون تراش دندان

  • همان طور که از نام این لمینت پیدا است، در لمینت بدون تراش، هیچ تراشی روی دندان خورده نمی‌شود. در نوع لمینت سرامیکی که به لمینت با تراش دندان هم مشهور است، باید بخشی از مینای دندان تراشیده شود تا سرامیک روی دندان چسبیده شود اما در لمینت بدون تراش، لمینت روی دندان قرار می‌گیرد و هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌شود.
  • با لمینت دندان بدون تراش می توان برخی از مشکلات فواصل دندانی را بر طرف کرد. افرادی که فاصله بین دندانی دارند، گاها با انجام لمینت بدون تراش، نیازی به انجام ارتودنسی نخواهند داشت.
  • از مزایای این روش باید به هزینه کمتر آن اشاره کرد. از طرفی معمولاً جلسات درمانی آن تنها به یک جلسه ختم می‌شود و نیازی به جلسات متعدد و ساخت لمینت در لابراتوار ندارد.

لمینت دندان با روش کامپوزیت

لمینت کامپوزیتی نام دیگر لمینت بدون تراش است. در این روش، از کامپوزیت که یکی از انواع پلیمرها است، استفاده می‌شود. کامپوزیت تنوع رنگی متعددی دارد و می‌توان درجه روشنی دندان‌ها را به انتخاب خود تعیین کرد.

مراحل انجام لمینت دندان بدون تراش

از آن جایی که در این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست، در یک جلسه می‌توان لمینت کامپوزیتی را انجام داد.
در ابتدا مدل کامپوزیتی موقت روی دندان‌ها گذاشته می‌شود تا در صورت رضایت بیمار، درمان انجام گیرد.
دندان‌ها با مواد دندانپزشکی کاملاً پاکسازی می‌شوند. اسید مربوطه زده می‌شود و سپس دندان‌ها شسته و خشک می‌شوند.
کامپوزیت روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و در انتها ونیر کامپوزیتی پولیش می‌شود.

معایب کامپوزیت ارزان
بخوانید

کامپوزیت ها از چه موادی تشکیل شده اند؟

کامپوزیت از چهار بخش تشکیل شده است که شامل: بخش رزینی، ذرات فیلر، اتصال دهنده رزین و فیلر و تسریع کننده واکنش پلیمریزاسیون می‌شود.

دکتر ساسان ترابیان دندانپزشک زیباییهمچنین بخوانید: تفاوت لمینت و کامپوزیت

استفاده از لمینت دندان بدون تراش دندان در بین چه افرادی رایج است؟

افرادی که دچار فواصل دندانی هستند، می توانند از لمینت برای زیباسازی و پر کردن فضای خالی دندان استفاده کنند.

افرادی که دندان قروچه می‌کنند، معمولاً با شکستگی دندان‌ها و یا ترک خوردگی آن ها مواجه می‌شوند. این افراد حتماً باید از لمینت کامپوزیتی و یا حتی سرامیکی استفاده کنند.

افرادی که دچار لکه های زرد دندانی هستند نیز می‌توانند از لمینت دندان استفاده کنند. لمینت بدون تراش باعث سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود.

معایب لمینت بدون تراش

با این که اولین و بهترین مزیت لمینت دندان بدون تراش دندان، عدم تراش خوردگی مینای دندان و حفظ سلامت آن است اما ماندگاری سفیدی آن، نسبت به لمینت سرامیکی، کمتر است.

درواقع عمر سفیدی دندان‌ها در این روش، کمی کوتاه تر است. خوردن هر نوع مواد رنگی همچون قهوه، چای، نسکافه و دیگر نوشیدنی های کافئین دار می تواند بعد از گذشت چندماه، مجدداً رنگ دندان‌ها را تغییر دهد.

طول عمر این نوع لمینت چقدر است؟

با این نوع لمینت دندان نباید غذاهای سفت و سختی همچون ته دیگ، میل کنید. در صورتی که فشار زیادی بر روی لمینت کامپوزیتی وارد شود، امکان لب پریدگی وجود خواهد داشت. اگر از آن به خوبی مراقبت کنید، عمر طولانی مدتی را شاهد خواهید بود. با این حال نگران نباشید، در صورت ایجاد هرگونه مشکل در لمینت، می توانید آن را ترمیم کنید.

درمان ایمپلنت راهی برای دندان از دست رفته
بخوانید
برای لمیت کردن دندان ها دندانپزشک مجبور به تراشیدن دندان ها می شود، که باعث آسیب رساندن به دندانها می شود بنابراین روش دیگری به نام لومینرز است که به جز تراش دندان تمام مراحل مانند لمینت است.
مشکلات و نامرتبی ها را از بین میبرد، مشکلاتی هم مانند فاصله بین دندان ها و دیگر نیازی به ارتودنسی نیست.
خیر، برای از بین بردن ضخامت لمینت و جلوگیری از برآمدگی آن نیاز به تراش هرچند کم است، تقریبا حدودو نیم میلیمتر دندان را تراش می دهند.

دکتر ساسان ترابیان با سالها تجربه در زمینه دندانپزشکی و کسب مدارک بین المللی در ایمپلنت، عضو انجمن تحقیقات دندانپزشکی آمریکا، سعی در اصلاح دندان های آسیب دیده و معیوب شما عزیزان را دارد. اصلاح دندان های هر فرد متفاوت است و بسته به مشکلی که دارند تعیین می شود که چه روشی برای درمان دندان ها لازم است، برخی از این درمان ها عبارت است از: ایمپلنت، لمینت، ارتودنسی، اصلاح خط لبخند … جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت آنلاین به صفحه تعیین وقت مراجعه کنید.

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت