پروتز دندان

پروتز دندان

پروتز دندان

کاربرد پروتز دندان

پروتز دندان به منظور پر کردن جای خالی دندان و یا روکش کردن دندان‌ها توسط بهترین دندانپزشک زیبایی مورد استفاده می‌شود. پروتز یک ماده‌ی مصنوعی و همرنگ دندان است که جای خالی دندان‌ها را پر می کند و یا زمانی که دندان‌ها بدرنگ شده باشند، با استفاده از پروتز می‌توان آن‌ها را ترمیم کرد. از دیگر کاربردهای پروتز می‌توان به ترمیم دندان‌های شکسته اشاره کرد. اگر دندان‌ها از یکدیگر فاصله داشته باشند، با کمک پروتز دندان بازسازی می شوند.

مزیت‌های استفاده از پروتز

یکی از روش های اصلاح لبخند در که معمولا توسط بهترین دندانپزشک زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد پروتز  برای پر کردن فاصله میان دندان ها و جایگزین کردن دندان ه از دست رفته می باشد که مزیت‌های زیادی را به‌همراه دارد. اولین مزیت آن به‌دست آوردن زیبایی و اصلاح طرح لبخند است. تصور کنید اگر دندان‌های قدامی شما خراب یا بد رنگ باشند، چه به روز صورت شما می‌آید. قطعاً قادر به صحبت کردن در جمع نیستید و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید.

هزینه ایمپلنت دندان در سال 1400
بخوانید

از سوی دیگر زمانی که دندانپزشک برای درمان و زیباسازی طرح لبخند بیمار از روش پروتز استفاده می‌کند، در مدت زمان کوتاه‌تری دندان‌های بیمار درمان می‌شود. سرعت درمان در این روش بالاست.

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از پروتزهای دندان، کم بودن هزینه‌ی درمان نسبت به روش‌هایی مثل هزینه کاشت دندان است. شما در روش ایمپلنت دندان مجبورید برای کاشت هر یک از دندان‌ها، هزینه‌ی بالایی را پرداخت کنید. اما در روش پروتز، هزینه‌ی کمتری را پرداخت می‌کند. وقتی مثلاً 3 دندان از بین رفته باشد، می‌توانید به جای اینکه هر سه دندان را بکارید، تنها دو دندان را ایمپلنت کنید و بین آن دو را با روش پروتز و بریج دندان پر کنید.

انواع پرتز دندان

پروتز دندان انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

  • پروتزهای ثابت برای دندان

یکی از انواع پروتز  به صورت ثابت بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. این نوع پروتز به روکش دندان شهرت دارد. از این نوع پروتز دندان برای ترمیم و بازسازی دندان‌ها استفاده می شود. روکش دندان به صورت تکی بر روی هر یک از دندان‌ها قرار می‌گیرد. دندان‌هایی که ریشه‌ی محکم و مقاوم دارند و تنها تاج آن‌ها آسیب دیده‌ است، با کمک این نوع پروتز  ترمیم می‌شود. زمانی که دندانپزشک خوب در تهران از این نوع روکش استفاده می‌کند، بیمار می‌تواند از دندان‌های خود برای جویدن استفاده کند.

  • بریج دندان

یکی دیگر از انواع پروتز دندان به عنوان بریج‌های دندانی شناخته شده هستند. بهترین دندانپزشک زیبایی زمانی برای بیماران خود از بریج دندان استفاده می‌کنند که بیمار یک یا تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده باشد. بریج دندان برای دندان‌های جلو و عقب کاربرد دارد. برای این نوع پروتز دندان، ابتدا دندان‌های مجاورِ دندان خالی تراش داده می‌شود. سپس برای هر دو دندان روکش استفاده می‌شود و برای قسمت خالی که به دندان نیاز دارد، یک بریج گذاشته می‌شود. این بریج همانند یک پل عمل می‌کند که بین دو دندان سالم ارتباط برقرار می‌کند.

دندانپزشک
بخوانید

انواع پروتز دندان

  • پروتزهای متحرک دندان

یکی دیگر از انواع پروتز ، به صورت متحرک بر روی دندان از دست رفته استفاده می‌شود. بیمارانی که به هر دلیلی یک یا تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده باشند، با استفاده از پروتزهای متحرک قسمت خالی لثه پر می‌شود. این نوع پروتزها به راحتی در دهان قرار می‌گیرد و هر زمان که بیمار بخواهد می‌تواند آن‌ها را به‌راحتی از دهان خود خارج کند.

 انواع پروتز متحرک

  • پروتز  پارسیل (partial prosthesis)

دندان تکه‌ای یا پروتز پارسیل برای درمان موقتی دندان‌های از دست رفته کاربرد دارند.

  • پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)

این نوع پروتز متحرک، قدیمی‌ترین نوع پروتز  است که در بین سالمندان دیده می‌شود. وقتی کسی تمامی دندان‌های خود را از دست داده باشد، می‌تواند از این نوع پروتز استفاده کند.

  • اوردنچر ( over denture )

این نوع پروتز بر روی دو پایه دندان یا چند پایه ایمپلنت قرار می‌گیرد. استفاده از پروتز اوردنچر نسبت به نوع قبلی راحت‌تر است.

هزینه پروتز دندان

با توجه به اینکه انواع پروتز در بازار موجود است، قیمت آن‌ها نیز با هم متفاوت است. در مجموع هزینه‌ی استفاده از پروتز شامل هزینه‌های لابراتوری برای ساخت پروتز و دستمزد دندانپزشک خوب در تهران است. در مواردی که پروتز توسط دندانپزشک متخصص و مجرب انجام می‌شود، هزینه‌ استفاده از پروتز  بیش‌تر می‌شود.

بیومتریال ایمپلنت
بخوانید

نوع ماده‌ای که برای ساخت پروتز استفاده می‌شود در تعیین هزینه پروتز دندانی مؤثر است. اگر از مواد باکیفیت و درجه اول استفاده شود، مسلم است که هزینه استفاده از پروتز  نیز افزایش می‌یابد. پروتزهای متحرک کامل که اغلب سالمندان از آن استفاده می‌کنند، به دلیل این‌که کل دندان‌ها را شامل می‌شود، هزینه‌ی بالاتری دارد.

یکی از انواع پروتزها برای روکش کردن دندان  و لمینت دندان استفاده می‌شود. در حال حاضر چند نوع ماده برای ساخت روکش دندان در بازار موجود است. بهترین آن‌ها سرامیک، کامپوزیت و نیمه فلزی است. هر یک از این مواد مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند و به دلیل تفاوت ماده‌ی ساخت، قیمت و هزینه استفاده از آن‌ها نیز متفاوت است.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت