جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

آشنایی با جرم گیری دندان

جرم گیری دندان و پیشگیری از تشکیل جرم و پلاک اصلی‌ترین روش  حفظ سلامت دهان و دندان‌هاست. جرم گیری ممکن است به صورت حرفه‌ای و در مطب دندانپزشک زیبایی و یا در خانه و به وسیله مواد طبیعی و خانگی انجام شود. اما آنچه در این روش‌ها مشترک است حذف جرم و پلاک‌های میکروبی است که باعث پوسیدگی دندان و عفونت ریشه خواهند شد و در صورت سهل انگاری می‌توانند خطرات جدی برای سلامت افراد مبتلا ایجاد کنند. برای مطالعه مقالات مفید در زمینه ایمپلنت، لمینت، ارتودنسی و … به قسمت مقالات سایت مراجعه کنید.

چرا لازم است دندان‌ها جرم گیری شوند؟

هنگامی که غذا خوردن یا نوشیدن مایعات (غیر از آب) را به پایان می‌رسانیم، ذرات بسیار ریز غذا یا نوشیدنی داخل دهان باقی می‌مانند. این ذرات روی سطوح دندان‌ها نشسته و تبدیل به محل رشد و تجمع باکتری‌ها می‌شود. این باکتری‌ها اسید ایجاد می‌کنند. اسید ایجاد شده توسط باکتری‌ها می‌تواند مینای دندان را دچار خوردگی کند؛ به همین دلیل لکه‌های اولیه دندان پوسیده به رنگ سفید است.

عوارض و مضرات جوش شیرین برای دندان و سفيد كردن دندان
بخوانید

در صورتی که به میزان کمِ جرم توجه نشود، ذرات مواد غذایی بیشتر روی هم انباشته شده و لایه سخت و ضخیمی از جرم (پلاک) را روی دندان ایجاد می‌کنند. در این حالت، باکتری‌های بیشتری روی دندان‌ها تجمع یافته، اسید بیشتری تولید شده و پوسیدگی و خوردگی دندان‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود. احتمالاً در این مرحله حفره‌ها و لکه‌های تیره رنگ به روی دندان‌ها ایجاد می‌شود.

روش جرم گیری دندان

زنگ هشدار عفونت

همان طور که گفته شد، جرم دندان یا پلاک، محل زندگی و تکثیر باکتری‌های عفونت زا است. هنگامی که پوسیدگی دندان‌ها پیشرفت می‌کند و به ریشه دندان می‌رسد، باکتری‌ها در محل ریشه و بافت خونی لثه ایجاد عفونت کرده و در این مرحله درد دندان آغاز می‌شود. درد دندان در این مرحله بسیار شدید و غیر قابل چشم پوشی است. متأسفانه بسیاری از افراد بسیار دیرهنگام و در این مرحله به دندان پزشک خوب در تهران مراجعه می‌کنند. دندان پزشک در این هنگام اعصاب دندان را از بین برده و خارج می‌کند. سپس قسمت‌های عفونی دندان را تخلیه کرده و قسمت‌های از دست رفته را با مواد پر کننده ترمیم می‌کند.

عفونت دندان

عفونت دندان می‌تواند منجر به آبسه و عفونت‌های شدیدتر شود. حتی ممکن است عفونت ایجاد شده در دندان وارد خون شده و تبدیل به خطری بسیار جدی برای سلامتی فرد شود.

علت لق شدن ایمپلنت دندان چیست؟
بخوانید

جرم دندان و مشکلات اجتماعی

جرم دندان علاوه بر مشکلاتی که بیان شد، می‌تواند زندگی فرد را از جهت ارتباطات اجتماعی و عاطفی تحت تأثیر قرار دهد؛ زیرا همان طور که پیشتر گفته شد، جرم دندان محل تجمع و تکثیر باکتری‌های عفونت زاست. وجود این باکتری‌ها در دهان می‌تواند بوی بسیار نامطبوعی ایجاد کرده و اطرافیان را از هم صحبتی و ارتباط نزدیک با فرد منصرف کند.

هزینه جرم گیری دندان

جرم گیری دندان در مطب

بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات ذکر شده آن است که اساساً از تشکیل پلاک و جرم جلوگیری شود. توصیه‌های ساده‌ای مثل استفاده درست و مرتب از مسواک و نخ دندان به راحتی می‌تواند بهداشت دهان و دندان‌ها را حفظ کرده و مانع از تشکیل پلاک و جرم شود. اما در صورتی که فرد در نگهداری از دندان‌ها و حفظ بهداشت آن‌ها کوتاهی کند، باید برای جرم گیری به مطب دندانپزشک خوب در تهران مراجعه کرده تا دندان‌های او به صورت حرفه‌ای جرم گیری شوند.
دندانپزشک زیبایی برای این کار از یک ابزار برقی با سر فلزی بسیار کوچک استفاده می‌کند. این ابزار با ضربه‌های ظریف و مکرر جرم دندان‌ها را از بین می‌برد. از اسپری آب برای شستن سطح دندان‌ها در هنگام جرم گیری استفاده می‌شود.
پس از اینکه تمام جرم دندان سائیده شد و از بین رفت، بهترین دندانپزشک زیبایی از روش بروساژ برای درخشندگی بیشتر سطوح دندان بهره می‌گیرد. در این روش خمیر مخصوصی را روی سر برس شکل یک وسیله برقی کوچک و ظریف زده و با چرخش آن روی سطح دندان‌ها، آن‌ها را براق‌تر کرده و لکه گیری می‌کند.

بهترین ایمپلنت مال کدوم کشوره؟
بخوانید

آیا جرمگیری دندان عوارض دارد؟

جرم گیری دندان‌ها هیچ گونه دردی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد، زیرا ابزارهای جرم گیری تنها روی سطح دندان‌ها عمل می‌کنند و دندان پزشک با مهارت و تجربه خود از برخورد این ابزارها با لثه و ایجاد جراحت و زخم پیشگیری می‌کند.
ممکن است پس از جرمگیری کمی حساسیت در دندان‌ها ایجاد شود.

این حساسیت طبیعی است و به دلیل از میان رفتن لایه ضخیم جرم به وجود می‌آید.
جرم گیری باعث تحلیل مینای دندان نمی‌شود. اما در صورت استفاده وسواس گونه و بیش از حد از مواد جرم زدا (در منزل)، ممکن است به مینای دندان آسیب جدی وارد شود.

روش‌های جرم گیری دندان در خانه

در صورتی که جرم زیادی روی دندان‌ها تشکیل نشده باشد، با استفاده از روش‌های خانگی می‌توان جرم گیری نمود. در این روش‌ها از مواد خانگی استفاده شده و با این روش‌ها می‌توان اثر گذاری مطلوبی را مشاهده نمود.

استفاده از پودر زغال اکتیو و مسواک زدن با آن، مسواک زدن با محلول جوش شیرین و نمک، مسواک زدن با آب لیموترش، غرغره کردن روغن نارگیل و استفاده مداوم از نخ دندان و مسواک، از جملهٔ این روش‌ها هستند که البته واضح است که هیچکدام از این روشها نمیتواند جایگزین جرمگیری توسط دندانپزشک زیبایی باشد.

انواع ایمپلنت های دندان
بخوانید

ویدئو آشنایی با روش جرم گیری دندان دکتر ساسان ترابیان

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت