آموزش مسواک ارتودنسی

toothbrush

آموزش مسواک ارتودنسی

آموزش مسواک ارتودنسی – اگر شما هم جزو کسانی هستید که در حال گذراندن دوره ی درمان ارتودنسی می باشید، لازم است علاوه بر دندان ها از براکت های ارتودنسی خود نیز مراقبت های ویژه ای را به عمل آورید. دندانپزشک ها معتقدند افرادی که از ارتودنسی ( به خصوص نوع ثابت آن ) استفاده می کنند، باید نسبت به رعایت بهداشت دندان ها و دهان در دوره ی درمان خود حساسیت بیشتری به خرج بدهند، چرا که در این دوره احتمال پوسیدگی دندان ها بیشتر است.

در نتیجه اگر تصمیم به انجام ارتودنسی ثابت گرفته اید و دوست دارید که این درمان را با موفقیت به اتمام برسانید، توجه شما را به نکاتی که در این مطلب قصد داریم در رابطه با روش صحیح مسواک زدن در حین ارتودنسی بگوییم، جلب می نماییم. مباحث مربوط به ارتودنسی، ایمپلنت و لمینت همیشه مورد توجه همه افراد بوده است.

مسواک ارتودنسی

ارتودنسی دندان ها از جمله درمان های رایجی است که در کنار دیگر درمان های دندانپزشکی از قبیل لمینت، ایمپلنت، بلیچینگ و …، جهت اصلاح طرح لبخند و بهم ریختگی دندان های افراد بکار گرفته می شود. این امر در افزایش اعتماد به نفس افراد و ایجاد روحیه‌ای مثبت در آنها نقش مهمی را بر عهده دارد، لذا رسیدن به نتیجه مطلوب برای فرد بیمار بسیار مهم است. از آنجایی که ارتودنسی دندان ها پروسه‌ای نسبتا طولانی مدت است، رعایت بهداشت دهان و دندان ها اهمیت ویژه‌ای پیدا می کند تا در نهایت فرد بتواند به آرزوی دیرینه‌ی خود که داشتن لبخندی زیباست، برسد.

قیمت پروتز کامل دندان
بخوانید

به بیان دیگر این درمان زیبایی متشکل از مشارکت دو فرد مهم است: دندانپزشک که انجام ارتودنسی دندان ها را به انجام می رساند و فرد بیمار که رعایت بهداشت دهان و دندان ها را بر عهده دارد. ارتودنسی ثابت دندان ها می تواند فرصتی برای جای گیری خرده های غذا در بین براکت ها و ایجاد و رشد انواع باکتری ها باشد و اگر اصول بهداشتی به درستی رعایت نشود، اسباب پوسیدگی و تخریب دندان ها به وجود خواهد آمد.

آموزش مسواک  ارتودنسی همانطور که می دانیم ارتودنسی برای مرتب سازی دندان های نامنظم و نامرتب است که منظری زشت و نامطلوب را برای فرد ایجاد می کند و در روحیه‌ی فرد اثرات مخربی ایجاد می کند، بنابراین رسیدن به نتیجه ی مطلوب برای فرد بیمار بسیار مهم است.
با توجه به اینکه مدت زمان درمان ارتودنسی طولانی است و ممکن است چندین ماه یا سال طول بکشد این مطلب اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان را دو صد چندان می کند تا فرد بیمار به خواسته‌ی شیرین خود که داشتن لبخندی زیباست برسد.
به بیان دیگر می توان گفت که درمان ارتودنسی از جانب دندانپزشک زیبایی است و پیشگیری و رعایت بهداشت دهان و دندان از جانب فرد بیمار است، چون در درمان ارتودنسی خصوصا ارتودنسی ثابت فضای مناسبی برای ماندن خرده‌های غذا و ایجاد و رشد انواع باکتری‌ها فراهم می گردد که اگر رعایت اصول بهداشتی نشود اسباب پوسیدگی و تخریب دندان ها به وجود می آید.
به عبارت دیگر انباشته شدن باکتری‌های موجود در براکتهای روی دندان‌ها خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. اسید تولید شده توسط باکتری‌ها به تدریج سطح دندان را در خود حل می‌کند، در نتیجه لک شدن سطح دندان اتفاق می‌افتد که در نهایت به پوسیدگی دندان می‌انجامد. اگر چه همه به یک میزان مستعد پوسیدگی و لک شدن دندان نیستند اما به هر جهت تاثیرات مخربی بر روی روند درمان دارند.

آیا لمینت به مینای دندان ها آسیب می رساند؟
بخوانید

ویژگی های مسوواک ارتودنسی

رعایت بهداشت دهان و دندان – آموزش مسواک ارتودنسی

آشناترین شیوه ی رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن است که تاثیرات فراوانی در رسیدن به این مهم دارد.

بهترین مسواک ارتودنسی

نکات مسواک زدن در طول ارتودنسی

همانطور که می دانید مواد غذایی به راحتی به براکت های ارتودنسی می چسبند و در میان این اتصالات گیر می کنند. بدین منظور برای جلوگیری از این مشکل، مدل های مختلفی از مسواک طراحی و عرضه شده اند تا بهداشت دندان ها به نحوه احسن قابل انجام باشد.
شما می توانید برای مراقبت از دندان ها در طول درمان ارتودنسی از مدل مسواک هایی که در ادامه نام می بریم استفاده کنید.

مسواک خوب برای ارتودنسی

انواع مسواک ارتودنسی

1- مسواک مخصوص ارتودنسی، چون کمترین آسیب را به لثه‌ها می‌زند مناسب است.
2- هر مسواک نرمی که به اندازه کافی کوچک باشد نیز مناسب است.
3- مسواک بین دندانی (پروکسا براش)، پرزهای سراسر این مسواک بسیار ظریف است و شبیه به لوله پاک‌کن است. با مسواک بین دندانی می‌توان پشت و اطراف سیم ارتودنسی، بند، کش و براکت‌ها را کاملاً تمیز کرد.
4- مسواک برقی، استفاده از مسواک برقی نیز اشکالی ندارد، به شرطی که پرزهای آن نرم باشد و قدرت مسواک را پایین نگه دارید تا به براکت‌ها آسیب نزند.

مسواک زدن در طول زمان ارتودنسی

آموزش مسواک زدن ارتودنسی – شیوه صحیح مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی

با توجه به اینکه بیشترین تجمع خرده های غذایی و پلاک میکروبی در نواحی طوق دندانها است، بیمار ارتودنسی می بایست توجه ویژه ای به این قسمت ها نشان بدهد. برای این منظور و آموزش مسواک ارتودنسی، مسواک با زاویه ۴۵ درجه بین لثه و براکت قرار گرفته و با حرکت چرخشی به آسانی نواحی مجاور لثه تمیز می شود. در ادامه به چند مورد دیگر از نواحی دهان و دندان ها که لازم است به درستی مسواک زده شود، اشاره می کنیم.

  1. سطح جونده دندان ها را هم می توان با حرکات رفت و برگشتی به دفعات مناسب پاکسازی کرد.
  2. یکی از قسمت هایی که در مسواک کردن از آن غافل می‌شویم، پشت دندان هاست که باید با همان زاویه ی 45 درجه و حرکات چرخشی به صورت متناوب برس شود.
  3. یکی از موارد مهم دیگر زبان است که به خاطر داشتن پرزهای ریز جایگاه خوبی برای رشد باکتری ها ست و می توان با حرکت رفت و برگشتی مسواک به خوبی آن را پاک سازی کرد.
  4. بیمار ارتودنسی می تواند از یک مسواک بین دندانی نیز برای تمیز کردن اطراف و زیر براکت و سیم ارتودنسی بهره بگیرد. نکته مهم در مورد مسواک ارتودنسی، لزوم دقت کافی بیمار در عدم آسیب به سیم ارتودنسی می باشد.
آیا می توان برای افراد سیگاری ایمپلنت انجام داد؟
بخوانید

عکس مسواک ارتودنسی

عکس مسواک ارتودنسی

نکاتی مهم در بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی

1- دندان‌ها را باید به خوبی پس از هر وعده غذایی یا خوردن تنقلات و قبل از خوابیدن مسواک بزنید و یا اگر امکان مسواک زدن نبود به میزان کافی آب را در دهان خود قرقره کنید.
2- برای تسلط بر روش صحیح مسواک زدن باید وقت بگذارید و تمرین کنید.
3- مدت زمان مناسب مسواک زدن حدود 5 دقیقه است.
4- باید هنگام مسواک زدن فشار کافی را اعمال کنید تا پرزهای مسواک را روی بافت لثه حس کنید.
5- از خمیردندان حاوی فلوراید به میزان کم استفاده کنید و خمیر دندان را قورت ندهید.
6- دو یا سه بار در روز، پس از هر وعده اصلی غذایی مسواک بزنید.
7- تمام سطوح دندان‌ها و دهان را مسواک بزنید؛ به عبارت دیگر بالا، پشت و جلوی دندان‌ها، روی زبان و داخل گونه‌ها یعنی محل‌های مورد علاقه باکتری‌ها را مسواک بزنید.
8- براکت ها را دائما بررسی کنید و اگر شکسته یا لق شده بود به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.
9- راه تشخیص داشتن بهداشت مناسب دهان و دندان در ارتودنسی تمیز و برّاق به نظر رسیدن براکت ها و امکان مشاهده لبه های آنها به وضوح می باشد.

درمان پوسیدگی دندان
بخوانید

مسواک بین دندانی ارتودنسی

سوالات رایج در رابطه با مسواک ارتودنسی

در پایان این مطلب قصد داریم چند مورد از سوالات متداولی که در رابطه با مسواک زدن در حین درمان ارتودنسی وجود دارد را ذکر نموده و به آنها پاسخ دهیم.

برای دندان های بالا از بالا به پایین و برای دندانهای پایین از پایین به بالا و همچنین فاصله بین دندان های اسیاب و زیر بریس ها را به دقت با استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی میتوان مسواک کرد
مسواک های نرم و کوچک ، مسواک های زاویه دار، مسواک هایی که پرز دو جهت انها از وسط مسواک بلندتر باشد بهترین انتخاب ها هستند و البته میتوان از مسواک برقی نیز استفاده کرد.
بهتر است در انتخاب این مورد از متخصص ارتودنسی خود کمک بگیرید، چرا که تراکم دندان ها مهم هست و در اندازه و اشکال مختلف در بازار موجود هستند
بله، نخ دندان را از زیر سیم بین دو دندان رد کرده و با حرکت c شکل نخ را به بالا و پایین به آرامی حرکت دهید .این عمل را برای تک تک دندان ها تکرار کنید. هرگز نخ دندان را با حرکت اره ای شکل مابین دندان های ارتودنسی شده نکشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ایمپلنت، لمینت، ارتودنسی از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت