روش های درمان آفت دهان

درمان خانگی آفت دهان

آفت دهان 

روش های درمان آفت دهان – احتمالاً شما هم در اطراف خود افرادی را دیده‌اید که دچار بیماری آفت دهان شده‌اند. شاید هم چندباری خودتان در مواقع مختلف دچار این عارضه شده باشید و ممکن است راه های درمان آفت دهان را بلد نباشید.

آفت دهان یکی از دردناک‌ترین عارضه هایی است که در ناحیه دهان، به ویژه در زبان و غشای مخاطی پشت لب ایجاد می‌شود که برای درمان بهتر و سریعتر مراجعه به  دندانپزشک خوب در تهران توصیه می شود .

آفت دهان چیست؟

به زخم‌های گرد و بیضی شکل که به رنگ سفید یا زرد درون دهان ایجاد می‌شوند، آفت گفته می‌شود. آفت دهان یک بیماری مخاطی است که به صورت زخم‌های کوچک و بزرگ در دهان ایجاد می‌شود و بخصوص در زمانی وجود آفت ها  مشکل آفرین می شود که در حال انجام ارتودنسی دندان، ایمپلنت دندان یا لمینت دندان باشید.

معمولاً این زخم‌ها کوچک و کم عمق هستند اما گاهی این زخم‌ها سطح گسترده ای دارند و بسیار دردناک می‌شوند. دلیل ایجاد زخم آفت هنوز مشخص نیست اما گفته می‌شود که سیستم ایمنی بدن یک مولکول ناشناخته در سطح دهان را شناسایی می‌کند و به این مولکول حمله می‌کند.

مدت زمان بهبود آفت دهان

مدت زمان بهبود آفت دهان معمولاً به صورت خود به خودی حدوداً یک هفته تا دو هفته به طول می‌انجامد. همه افرادی که دچار این بیماری می‌شوند به دنبال راهکاری سریع برای درمان آن می‌باشند.

در اینجا چند روش که تأثیر شگفت‌انگیزی در درمان آفت دهان دارد، به شما معرفی می‌کنیم.

روش‌های درمان آفت دهان

روش های درمان های خانگی آفت دهان عبارتند از :

 • یکی از دلایلی که آفت دهان ایجاد می‌شود، کاهش ویتامین B12 است. برای پیشگیری از بروز آفت باید رژیم غذایی حاوی ویتامین ب 12 داشت.
 • گیاه آلوئه ورا به گیاه هزار درمان مشهور است. استفاده از ژل آلوئه ورا خاصیت ضد التهابی دارد و می‌تواند در درمان آفت دهان مؤثر باشد. شما همچنین می‌توانید دمنوش آلوئه ورا را میل کنید تا زخم شما سریعتر بهبود یابد.
 • از یخ استفاده کنید. استفاده از یخ می‌تواند باعث کاهش جریان خون به آفت شود. از این رو باعث کوچکتر شدن زخم آفت و بهبود سریع تر آن می‌شود.
 • مصرف مکمل آهن نیز می‌تواند در بهبود آفت دهان مؤثر باشد.
 • استفاده از گشنیز را فراموش نکنید. گشنیز با خاصیت ضد باکتریایی خود می‌تواند در مدت زمان کوتاهی، آفت دهان را درمان کند. برای این کار کافی است 4 بار در روز دهان خود را با مخلوطی از آب ولرم شده گشنیز بشویید.
 • روغن درخت چای یکی از بهترین درمان های خانگی برای آفت دهان محسوب می‌شود. این روغن، خاصیت ضد میکروبی و آنتی باکتریایی دارد و استفاده از آن در روند بهبودی سریع آفت، مؤثر است.
 • برای درمان آفت باید از غذاهای تند، نمکی و اسیدی استفاده نکنید. هر کدام از این مواد باعث تحریک بیشتر آفت دهان می‌شود و در نتیجه بهبود آفت دهان را با تأخیر مواجه می‌کنند.
 • از آب نمک برای شستشوی دهان خود استفاده کنید تا از عفونی شدن آفت و لثه پیشگیری کنید.
 • تحقیقات نشان داده کمبود روی بدن نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل ایجاد آفت دهان باشد. زمانی که دچار آفت دهان شدید از این مکمل استفاده کنید تا بهبودی سریع تری حاصل شود اما مراقب باشید که در استفاده از مکمل روی، زیاده روی نکنید. استفاده از مکمل روی برای طولانی مدت، تنها با نظر پزشک جایز است.
 • راه دیگری که می‌تواند تا حد زیادی در درمان آفت دهان مؤثر باشد، استفاده از ویتامین E می‌باشد. بدین منظور، مایع داخل یک کپسول ویتامین E را روی زخم آفت قرار دهید تا با ایجاد پوششی روی آفت، مانع از عفونی شدن زخم شود و سریع تر بهبود یابد.

داروی درمان آفت دهان در 20 ثانیه

به تازگی یکی از شرکت های دانش بنیان توانسته است دارویی بسازد که در 20 ثانیه اثر گذاری فوق العاده ای داشته باشد و آفت دهان را از بین ببرد. این یک دست آورد شگفت انگیز است.

اگر از این ژل در مراحل اولیه آفت دهان استفاده شود، می‌توان با کمک آن از بروز آفت‌های شدید پیشگیری کرد. آفتین ژل را به کمک سر سرنگ، به اندازه یک قطره روی گوش پاک کن بریزید و سپس به مدت 20 ثانیه روی زخم قرار دهید.

در مصرف آفتین ژل مطمئنا دچار سوزش و ناراحتی در همان ثانیه های ابتدایی خواهید شد که فوراً این سوزش، کاهش می‌یابد. این راه، سریع‌ترین راه درمان آفت دهان است.

 

زخم های هستند گرد و یا بیضی شکل که به رنگ سفید و گاهی زرد درون دهان ایجاد می شود، این زخم ها داخل دهان و گاهی بزرگ و کوچک هستند.
مدت زمان بهبود آفت دهان معمولاً به صورت خود به خودی حدوداً یک هفته تا دو هفته به طول می‌انجامد. همه افرادی که دچار این بیماری می‌شوند به دنبال راهکاری سریع برای درمان آن می‌باشند..
گاهی اوقات بعد از به وجود آمدن این زخم ها حتی وقتی برای بهبود آنها اقدام میکنیم، ولی باز هم هیچگونه درمان و تغییری در این زخم ها حس نمی شود. در این صورت باید حتما توسط متخصص بررسی شود.
  تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت