کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟

در میان میلیون ها روشی که برای افزایش زیبایی ظاهری وجود دارد مردم اغلب به زیبایی دندان اهمیت بسیاری می دهند. یکی از روش های ساده و مدرنی که برای ایجاد یک طرح لبخند زیبا برای شما وجود دارد کامپوزیت دندان است. این روش یکی از زیر مجموعه های لمینت دندان به شمار می آید. در ادامه به بررسی و ارائه ی توضیحاتی چند در باب کامپوزیت دندان خواهیم پرداخت.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟ برای داشتن زیباترین‌ها برای هر فرد شیرین و مطلوب است و همهٔ ما سعی می‌کنیم از هر چیز زیباترین‌ها را داشته باشیم. این که چه نوع زیبایی مورد انتخاب قرار بگیرد جای تأمل و بررسی دارد اما نکتهٔ مهم این است که همه زیبایی را می‌پسندند و برای به دست آوردنش در حد توان خود تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند.
یکی از این زیبایی‌ها، اصلاح طرح لبخند است که این روزها شاهد تلاش بسیاری برای به دست آوردن آن هستیم و اقشار مختلف جامعه سعی در این دارند که به کمک بهترین دندانپزشک زیبایی، با انجام ایمپلنت، لمینت و کامپوزیت لبخندی زیبایی داشته باشند.

کامپوزیت دندان یک راه حل ساده، کم هزینه و مدرن برای داشتن یک لبخند زیبا است. تکه های براق ماده‌ی کامپوزیت روی دندان های زیبای‌تان قرار می گیرند و لبخند زیبای‌تان را به دیگران هدیه می دهند. وقت آن است که شما نیز تغییری در چهره خود ایجاد کنید. در کامپوزیت از همان موادی استفاده می شود که برای ساخت دندان های مصنوعی از آن استفاده می شود. اما نحوه‌ی کاربرد این ماده قدری فرق دارد. در کامپوزیت به جای آن که دندانپزشک دندان هایتان را بکشد، ورقه های کامپوزیت روی دندان هایتان قرار می دهد. این ورقه ها در اندازه های استاندارد تهیه شده اند به نحوی که برای تمامی افراد قابل استفاده باشند. پس از قرار گرفتن ورقه های کامپوزیت روی دندان شخص، دندانپزشک مجددا از همان ماده برای شکل دادن و محکم کردن ورقه های کامپوزیت استفاده می کند. در مرحله‌ی آخر، او از یک دستگاه بهره می برد که باعث خواهد شد مایع کامپوزیت روی دندان هایتان سریعا خشک شود.

جراحی دندان عقل
بخوانید

روش های اصلاح طرح لبخند

لبخندی که به چشم بیاید و نگاه‌ها را مهبوت کند. از دلیل این تلاش که بگذریم به این مطلب می‌رسیم که این مهم به وسیله‌ای نیز نیازمند است و این وسیله چیزی نیست جز دندان زیبا. دندانی که همچون دُر در دهان بدرخشد و آنگاه که صدف لب شکفته می‌شود، مروارید سفید و یک دست و منظم دندان، روی نمایان کند و فرد مقابل را به شگفتی برساند.

کامپوزیت دندان چیست ؟ این سؤال را در ذهنش ایجاد کند که دلیل این زیبایی دندان‌ها چیست و مگر می‌شود.

این چنین دندانی داشت؟ در جواب این فرد متحیر می‌توان راه‌های گوناگونی را معرفی کرد مانند ایمپلنت دندان و ارتودنسی و … اما یکی از شیوه‌های متداول آن کامپوزیت دندان است.

کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود؟

کامپوزیت دندان در واقع یک متریال در دندانپزشک زیبایی است که برای ترمیم (پر کردن دندان) و یا درمان‌های ونیر کامپوزیت زیبایی استفاده می‌شود. در درمان‌های زیبایی لایه‌هایی از جنس مواد کامپوزیتی با قرار گرفتن هنرمندانه بر روی دندان‌ها می‌تواند موجب زیبا سازی لبخند شوند. این نوع مواد طوری روی دندان قرار می‌گیرند که موجب اصلاح شکل و رنگ دندان می‌شوند و با ایجاد رنگ زیبا و درخشنده بر روی دندان‌ها جلوه خاصی به لبخند می‌بخشند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که جنس و رنگ بسیاری از مواد کامپوزیتی متفاوت است و به نسبت دارای استحکام متفاوتی می‌باشد. پس بهتر است که برای اصلاح طرح لبخند موفق از بهترین مواد کامپوزیتی که توسط شرکت‌های معتبر دندان پزشکی ساخته شده است استفاده شود تا استحکام و زیبایی ماندگار در دندان ایجاد شود.

آیا می توان برای افراد سیگاری ایمپلنت انجام داد؟
بخوانید

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است؟

ردیف توصیحات تعرفه عمومی (ریال)
۱ ترمیم کامپوزیت کلاس پنج یا یک سطحی ۷.۰۰۰.۰۰۰
۲ ترمیم کامپوزیت دو سطحی کلاس سه ۸.۰۰۰.۰۰۰
۳ ترمیم کامپوزیت سه سطحی یا کلاس چهار ۹.۰۰۰.۰۰۰
۴ ترمیم بیلداپ با کامپوزیت نوری(دندان دائمی) ۱۲.۰۰۰.۰۰۰
۵ تراشیدن کامپوزیت قدیمی هر دندان ۲.۰۰۰.۰۰۰
۶ فیسینگ کامپوزیت(هر دندان) ۱۵.۰۰۰.۰۰۰

موارد استفاده از کامپوزیت دندان چیست؟

همانطور که پیشتر گفتیم در مواقعی که می‌خواهند پوسیدگی دندان را بردارند و یا می‌خواهند دندان را ترمیم کنند از کامپوزیت دندان استفاده می‌شود و یا برای انجام کار زیبایی از آن بهره می‌برند. اگر هم از عملکرد کامپوزیت سؤال کنید خواهم گفت که پس از آماده‌سازی، دندانپزشک کامپوزیت دندان را به صورت لایه به لایه قرار می‌دهد. برای سخت شدن هر لایه نیز از تابش یک نور با طول موج ویژه استفاده می‌کنند.

هنگامی که فرایند به پایان رسید، دندانپزشک کامپوزیت دندانپزشکی را به تناسب دندان شکل می‌دهد. سپس برای زیباسازی و فرم بهتر و از بین رفتن هر گونه لکه، کامپوزیت دندان پولیش و صیقل داده می‌شود.

انواع کامپوزیت برای دندان کدامند؟

در این کامپوزیت دندان، علیرغم ایمپلنت، تمام دندان هایتان سرجای خود باقی خواهند ماند. چرا که در حوزه ی کامپوزیت روش های بسیاری برای نگهداری از تمام دندان هایتان وجود دارد:

 1. کامپوزیت هیبریدی: این روش برای کامپوزیت های خلفی و یا همان عقبی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که در مبحث دندان های عقبی استحکام حرف اول را می زند، ماده ای که برای این نوع از کامپوزیت استفاده می شود استحکام بیشتری دارد.
 2. کامپوزیت میکروفیلد: این نوع از کامپوزیت ها برای دندان های جلویی کاربرد دارند. ماده ای که برای این نوع از کامپوزیت مورد استفاده قرار می گیرد استحکام کمتری دارد. در عوض، این ماده سطحی صاف و درخشان به دندان های جلویی می بخشد.
 3. کامپوزیت نانوفیلد: در این نوع کامپوزیت شخص دندانپزشک قادر خواهد بود زیبایی و استحکام را در آن واحد به مراجعه کننده خود ببخشد. از این کامپوزیت اغلب برای ترمیم دندان های جلویی استفاده می شود.
 4. کامپوزیت ای پی اس: کامپوزیت ای پی اس و یا ونیر نسل جدید کامپوزیت های دندان است. این کامپوزیت مزایای بیشتری نسبت به 3 نوع قبلی دارد. در این روش، زیبایی، استحکام بالا و براقیت چشمگیر را یکجا تجربه خواهید کرد. این نوع از کامپوزیت شباهت وصف ناپذیری به لمینت های سرامیکی دارد.
قیمت کامپوزیت دندان ۱۴۰۰
بخوانید

مراحل کامپوزیت دندان

آیا اطلاعاتی در مورد مراحل اجرای کامپوزیت دارید؟ اگر ندارید پس بیایید نگاهی به این مراحل بیندازیم تا آمادگی لازم برای تعیین وقت دندانپزشکی را کسب کنید:

 1. اولین مرحله ای که هر دندانپزشک متخصص به سراغ آن می رود بررسی لثه است. اگر لثه ها دچار بیماری یا التهاب باشد، شخص دندانپزشک در ابتدا در صدد رفع مشکل لثه بر می آید.
 2. سپس دندانپزشک دندان هایی که قرار است کامپوزیت روی آن ها اجرا شود را با یک برس مخصوص تمیز می کند.
 3. مقدار اندکی از مواد کامپوزیت را روی دندان بیمار قرار می دهد. در این مرحله بیمار می بایستی رنگ مورد نظر خود را با توجه به پوست صورتش انتخاب کند.
 4. پس از قرار گرفتن مواد روی دندان نوبت به زمانی می رسد که بیمار می بایستی منتظر خشک شدن دندان هایش باشد.
 5. در مرحله آخر مواد اضافی از روی دندان خراشیده می شود. گذر از این مرحله و داشتن دندان های خوش فرم بستگی به مهارت دندانپزشک دارد.

مزایای روش کامپوزیت دندان

این احتمال را هم می‌دهم که از مزایا و معایب کامپوزیت دندان بپرسید که باید گفت: مزیت اصلی کامپوزیت دندانی، جنبه زیبایی آن است. خصوصاً که دندانپزشکان می‌توانند با ترکیب کردن رنگ‌های مختلف کامپوزیت دندان نزدیک‌ترین رنگ را به رنگ طبیعی دندان ایجاد کنند.

کامپوزیت دندانی به دندان متصل می‌شود تا از بخش باقیمانده آن محافظت کند. کامپوزیت می‌تواند از شکستگی دندان جلوگیری کند و آن را در مقابل تغییرات دمایی محافظت کند. استفاده از این روش نیازی به تراش دادن دندان و قالبگیری ندارد ودر یک جلسه انجام می‌شود.

مزایای کامپوزیت دندان به قدری زیاد است که گاهی نام بردن تمامی آن ها مشکل است! چند مورد از مزایای کامپوزیت عبارت است از:

 1. در این روش دندان ها تراش داده نمی شوند بلکه مواد روی دندان های خودتان قرار می گیرد.
 2. کامپوزیت هزینه‌ی کمتری دارد.
 3. در صورت خراشیدگی یا شکستگی کامپوزیت می توانید به راحتی آن را ترمیم کنید.
تفاوت ایمپلنت لیزری و معمولی
بخوانید

و…

بزرگ ترین مزیت کامپوزیت چیست؟

یکی از بزرگ ترین مزایای کامپوزیت آن است تمام ترس شما نسبت به دندانپزشک را رفع می کند. چون تمامی کاری که دندانپزشک در کامپوزیت انجام می دهد قرار دادن ماده کامپوزیت روی دندان است. در این روش قرار نیست شما هیچ دردی در دهان خود احساس کنید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان هم از جمله روشهای اصلاح طرح لبخند است که برای جنبه زیبایی دندان استفاده می شود و در دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی استفاده میگردد برای اطلاعات بیشتر در خصوص لمینت دندان لینک زیر را دنبال کنید:

اما معایب کامپوزیت دندانپزشکی چیست؟

بسیاری از بیماران بعد از قرار دادن کامپوزیت دندانی، دچار حساسیت دندانی می‌شوند. به این معنا که دندانشان به شدت نسبت به تغییرات دمایی حساس می‌شود. یکی دیگر از مشکلات کامپوزیت دندانپزشکی این است که رنگ آن پس از خوردن چای، قهوه یا دیگر مواد غذایی دارای رنگ، تا حدی تغییر می‌کند. دندانپزشک می‌تواند یک پوشش شفاف پلاستیکی در اطراف کامپوزیت دندان قرار دهد تا از تغییر رنگ آن جلوگیری شود.
کامپوزیت‌های دندانی نسبت به پرکننده‌های نقره‌ای رنگ دندان (آمالگام)، زودتر از بین می‌روند. بنابراین برای پر کردن پوسیدگی‌های عمیق و بزرگ استفاده نمی‌شود و تنها برای حفرات کوچک‌تر کارایی دارد.
نکته دیگر اینکه کامپوزیت دندانپزشکی در صورتی که صحیح و توسط بهترین دندانپزشک زیبایی نصب نشود، ممکن است به لثه آسیب برساند. در این موارد در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. یک نکته هم که ممکن برایتان سوال برانگیز باشد این که کامپوزیت دندان برای همه مناسب است مخصوصاً آنان که دندان‌های نامرتب دارند و نیاز به ارتودنسی دارند. این نوع از درمان بیشتر به کار آنان می‌آید که ضایعات کوچکی مثل لب پریدگی دندان و یا تغییر رنگ دندان را تجربه کرده‌اند. به هرحال مهم زیبایی است و آن هم از بهترین نوعش.

فیلم کامپوزیت دندان

تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت